Pojdi na vsebino

Mitologija

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
(Preusmerjeno s straniMit)
Gregorio Lazzarini-Rinaldo and Armida(ok. 1690,Narodna galerija Slovenije)

Mitologíja(grškoμυθος: mýthos -mit+ λóγος: logos -beseda,govor) alibajeslóvjeje folklorni žanr, sestavljen iz pripovedi ali zgodb, ki igrajo temeljno vlogo v družbi, kot so temeljne zgodbe ali miti o izvoru. Glavni junaki mitov so ponavadi bogovi, polbogovi ali nadnaravni ljudje. Zgodbe vsakdanjih človeških bitij, čeprav pogosto voditeljev neke vrste, so običajno vsebovane v legendah, v nasprotju z miti.

Giacinto Gimignani-BakhinAriadna(1650-1681,Pokrajinski muzej Ptuj)

Miti, na primer, poskušajo pojasnitizloinsmrtali odnos časa do večnosti; opisujejo tudi začetek ali konec sveta ali dejanja junakov določene kulture. Miti ponujajo vpogled v človekova stanja in so takrat, ko se človeška bitja soočijo z očitnimi protislovnostmi, vir domišljije ali tolažbe

Čeprav bi se lahko zdelo, da so znanstvena raziskovanja ovrgla verjetnost mnogih mitov, ti še zmeraj ostajajo pomembni čustveni in duhovni zgledi.Zgodovinarjeminarheologomponujajo pomembne dokumente o verstvih, zgodovini,politikiin preseljevanjih in združevanjihnarodov.V vseh glavnih mitoloških tradicijah so določene vrste mitov še posebno pomembne, predvsem tiste, ki govorijo o nastanku človeka in nastanku sveta (slednje imenujemokozmogonija).

PoBrunu Bettelheimunaj bi miti in z njimi povezane verske legende otrokom nudile snov za oblikovanje predstav o nastanku in smislu sveta in o družbenih vzorih, ki so jih lahko posnemali.

Med miti in pravljicami pa naj ne bi obstajale le podobnosti, temveč tudi temeljne razlike.[1]V obojih se pojavljajo iste tipične osebe in situacije ter isti nadnaravni dogodki, vendar predstavljeni na bistveno drugačen način. Mit skuša vzbuditi občutek, da so dogodki brez primere, da se ne bi mogli zgoditi nikomur, niti kje drugje, so veličastni, zbujajo grozo in se ne bi mogli zgoditi navadnim smrtnikom.

V primerjavi s tem so dogodki v pravljicah prikazani kot običajni, kot nekaj, kar bi se lahko zgodilo vsakomur. Miti in pravljice dajejo odgovore na določena vprašanja. Vendar miti nanje neposredno odgovarjajo, so določeni, pri pravljicah pa jih lahko zaslutimo, nikoli niso izrečeni, zato se to prepušča otrokovi domišljiji.

Mezopotamski miti

[uredi|uredi kodo]
Enajsta tablicaEpa o Gilgamešuz mitom o vesoljnem potopu

Miti davnih mezopotamskih ljudstev, kot je na primerEp o Gilgamešu.Pojavljajo se tudi miti o mestnih božanstvih, ki pričajo o političnih spletkah med neodvisnimi mestnimi državami.

Vsako leto so ob praznovanju babilonskega novega leta — ko so pretile spomladanske poplave — obnavljali določen obred in mit. Obredni mit je bil na vrsti četrti dan enajstdnevnega praznovanja. Začetni verzi mita opisujejo sile stvarjenja. Dolgo preden sta zemlja in nebo dobila imeni, sta se združiliApsu,sladka voda, inTiamat,grenka voda, in naredili veličastne valove, iz katerih je prišlo življenje. Najprej sta ustvarili bogovaLakhmujainLakhamuja,a še preden sta popolnoma odrasla, sta nastala še močnejša bogova,AnšarinKišar,ki predstavljata nebeški in zemeljski svet. Ker so se iz njunih voda rojevali vse odločnejši in učinkovitejši bogovi, so vztrajne sile Apsu in Tiamat postajale vse bolj maščevalne. Mit poroča o sporu, vrh pa doseže z zmagoslavjemMarduka,prvaka božanskega dvora, ki namesto grozeče prvobitne zmede vzpostavi red. O boju za prevlado reda nad kaosom govorijo tudi kananski miti, še posebejEp o Baalu,vklesan na ploščah, ki so jih našli pri starodavnem sirskem mestuUgaritu.

Različica akadskega Epa o Gilgamešu, kot ga poznamo danes, izvira iz 1. tisočletja pr. n. št. Opisuje, kakoGilgameš,vladar južnomezopotamskega mestaUruk,premaga divjegaEngiduja,se z njim spoprijatelji ter zavrne ljubezen boginjeIštar.Po Engidujevi smrti hoče od svojega prednikaUtnapištimaizvedeti za skrivnost večnega življenja, a mu le-ta ne zna odgovoriti. Gilgameš izve za rastlino, ki naj bi vračala mladost in moč, vendar jo na potovanju domov najde ravno takrat, ko jo požre kača.

Stara zaveza

[uredi|uredi kodo]

Zgodbo judovskega ljudstva o stvarjenju — in poznejšo, ki jo je prevzela krščanska Cerkev — najdemo vGenezi,prvi knjigiStare zaveze.Geneza si podobe izposoja iz babilonske mitologije, vendar vanje vpleta svoj pogled na odnos med Bogom in človekom.Bogustvari nebesa in zemljo iz teme in praznine, po šestih dneh dela sedmi dan počiva. Bog iz prahu ustvari moškega (Adama) in mu vdihne življenje, žensko (Evo) ustvari iz njegovega rebra in ju postavi v raj. Kača prepriča Evo, naj poje prepovedano sadje drevesa spoznanja in ga ponudi tudi Adamu. Bog ju kaznuje in izžene iz raja v svet bolečine in smrti. Z izgonom iz raja se začne človeška zgodovina, zgodovina nepopolnega človeštva. Zgodba o Adamovem sinuKajnu,ki z umorom brataAbelazagreši prvi zločin, poudarja človekovo nepopolnost in njegovo odtujitev od Boga.

Staroegipčanski miti

[uredi|uredi kodo]
Ra(v sredi) v podzemlju

V času starega kraljestva (2575-2134 pr. n. št.) je vplivno svečeništvo treh glavnih egipčanskih verskih središč —Heliopolisa,MemfisainHermopolisa— poskušalo poenostaviti in osredotočiti številne kulte preddinastičnega in zgodnjedinastičnega obdobja. Vsako je hotelo zagotoviti nadvlado svojega stvarnika nad manjšimi bogovi in ljudmi. Mnoge mite so začeli povezovati s kozmično močjo sonca in njegovim odnosom do zemlje in neba — mogočen naravni pojav, ki je določal življenje vEgiptu.V obdobju tekmovanja verstev je bila najbolj vplivna heliopolitskazgodba o nastanku sveta.Govori oAtumu,popolnoma poistovetenem s sončnim božanstvomRejem,ki je vzniknilo izNuna,prvobitnega oceana. BožanstvoRe-Atumje rodilo boga zrakaŠuinTefnut,boginjo vlage. Tadva sta zaplodila boga zemljeGebain boginjo nebaNut.Gebovi otroci so bili nekozmična božanstvaOziris,NeftidainSet.

Poleg kozmogonij so bili osnova mitov šekrajevni kulti,posebni verski prostori ali živali s človeškimi ali duhovnimi lastnostmi. Najpomembnejši mitološki temi sta vsekakor bila smrt in vstajenje. Bog Oziris je postal tako bog rastlinstva — prinašalec novega življenja, potem koNilneha poplavljati — kot bog mrtvih, ki je v deželi mrtvih umrlim izrekal dobrodošlico v novem življenju.

Ozirisa naj bi bil umoril in razkosal ljubosumni brat Set. Ostanke trupla so raztresli po egipčanski deželi, vendar jih je vdana ženaIzisspet zbrala. S čarodejstvom je Ozirisa obudila k življenju in z njih spočela otrokaHora.Hor se je spopadel s Setom, da bi maščeval očetovo smrt. O njunem prepiru je odločalo sodišče bogov in razsodilo v prid Hora. Ozirisa so oživili in znova je zavladal kot kralj in sodnik mrtvih.

Evropski miti

[uredi|uredi kodo]

Tudi evropska ljudstva v starem in srednjem veku so izoblikovala mite in svojo mitologijo. Ta je bila razmeroma bogata priKeltih,z zgodbami okralju Arturjuje spodbujala srednjeveško domišljijo. Številne mite o bogovih, božanskih bitjih in junakih so premogli stariGermani,zapisani so vislandski književnosti,iz njih je nastal nemškiep o Nibelungihin druga pesniška dela.

Slovanski miti

[uredi|uredi kodo]
Ivan Bilibin-Jaga baba

Manj razvita je mitologija starih slovanskih ljudstev ali pa je manj raziskana. O njej priča ljudsko pesništvo, vendar so miti prekriti s krščanskimi predstavami ali premešani s pravljičnostjo. Ohranili so se v pripovedkah o stvarjenju sveta,KurentuinKresniku.V osebah ljudskih pesmi lahko slutimo ostanek starih božanskih in polbožanskih bitij, tako vLepi Vidi,Kralju Matjažuin celoPegamuiz baladePegam in Lambergar.Slovansko bajeslovstvo pozna različna bitja, ki so poosebljene dobre ali zleprirodnesile. V slovenskimitologijipoznamovile,rojenice,škrate,volkodlake,psoglavceinPeruna.Slovanska mitologija nam pripoveduje o poganskihbogovih,nadnaravnih silah in junakih naZemlji,nebuin vpodzemlju.

Prvotni miti so prešli tudi v novejšo slovensko književnost (Prešeren,Cankar,Oton Župančič,Svetlana Makarovič,Rudi Šeligoin drugi). Največji ustvarjalec slovenskih umetnih bajk je bilJanez Trdina.

Grška mitologija

[uredi|uredi kodo]
Luca Giordano-PriklenjeniPrometej(1666, Narodna galerija Slovenije)

Grške zgodbe o stvarjenju pripovedujejo, da jeUrana,boga nebes, rodilaGea,boginja Zemlje. Uran se poroči z Geo, ki mu rodi velikane,Titane.Kronos,zadnje rojeni Titan, ob Geinem ščuvanju kastrira Urana, ker je njene otroke ujel v njenem telesu (dejanje, ki morda predstavlja ločitev nebes in zemlje). Kronos vlada nad brati in sestrami ter z ženo in sestroReozaplodi druge bogove, a takoj po rojstvu požre vse razen Zevsa, ki kasneje zruši očeta in ga prisili, da otroke vrne v življenje. Kasneje se vname vojna med mlajšimi bogovi, ki jih vodiZevs,in starejšimi Titani in mlajši zmagajo. Bogovi Zevsa izvolijo za kralja. Vlada na strmih višavahOlimpa.Z njim živiHera,ki ji je kult izvirno pripisoval položaj matere bogov. Nebu, morju in podzemlju vladajo Kronosovi sinovi Zevs,PozejdoninHad.Družina bogov se s porokami in potomci širi in številni miti se ukvarjajo z njihovo odgovornostjo, zavistjo, tegobami in junaštvi.

Nekateri najznamenitejši grški miti se osredotočajo na junaška delaHerakleja,Zevsovega sina z umrljivoAlkmeno(Rimljani so ga poznali kotHerkulesa). Že pri rojstvu zadavi kači, ki ju je poslala ljubosumna Hera, in tudi kasneje z nečloveško močjo in pogumom opravlja junaška dejanja. Njegov najslavnejši podvig je dvanajst del, med njimi očiščenje Avgijevih hlevov in sestop v podzemlje. Herakleja so kasneje - še posebejRimljani— častili kot boga.

Heraklejevo junaštvo je posnemal njegov prijateljTezej,atenski junak, ki je pokončal kretsko pošastMinotavra,pozneje s pomočjoAriadnineniti ušel iz labirinta in (s Heraklejem) podjarmilAmazonke,pleme ženskih bojevnic.

Grška mitologija poleg olimpskih bogov obsega še vrsto drugih osebnosti, še posebejPerzejainJazona,znanih po junaških dejanjih in razburljivih bitkah. Iz mitov o posameznih bogovih so se razvili kulti, kot so na primer kult boga vinaDioniza,ki so ga slavili z orgiastičnimi obredi, inOrfeja,pesnika in mojstra brenkanja na liro.

  1. Goljevšček, Alenka (1985).»Ljudska pripovedna proza v soočanju z mitsko strukturo«(PDF).Družboslovne razprave.Zv. 2, št. 2.ISSN0352-3608.(COBISS).

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]