Pojdi na vsebino

Modri glavinec

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Modri glavinec

Modri glavinec kot plevel med žitom (Begunje na Gorenjskem)
Znanstvena klasifikacija
Kraljestvo: Plantae(rastline)
Deblo: Magnoliophyta(kritosemenke)
Razred: Magnoliopsida(dvokaličnice)
Red: Asterales(košarnice)
Družina: Asteraceae(nebinovke)
Pleme: Cynareae
Rod: Centaurea
Vrsta: C. cyanus
Znanstveno ime
Centaurea cyanus
L.

Modri glavinec,tudiplavicaalimodriš[1](znanstveno imeCentaurea cyanus) je enoletnazdravilna rastlinas pokončnim robatim steblom in modrimi koški, ki najpogosteje raste med vsemi vrstamižit.

Modri glavinec je od 30 do 90 cm visoka rastlina, ki ima pokončno, sivo-zeleno razvejano steblo.Listirastline so suličasti, dolgi od 1 do 4 cm.Cvetoviso izrazito modre barve, po čemer je rastlina dobila tudi ime, vpremerupa merijo od 1,5 do 3 cm.Barvilose imenujeprotocianin,ki ga vsebujejo tudi vrtnice, le da je pri njih rdeče barve[2].Cvet je v bistvu socvetje, ki ga sestavljajo drobni temnomodri cvetovi v sredini, okrog njih pa so razporejeni lijakasti modri listi, ki so na koncu nazobčani.

Razširjenost in uporabnost

[uredi|uredi kodo]

Domovina rastline je verjetnoBližnji vzhod,od koder se je najverjetneje s selitvami ljudstev in širjenjem žitnih kultur selila proti severu in zahodu.

Čajiz zeli in cvetov te rastline pospešuje izločanjeurina,zaradi česar se v ljudskem zdravilstvu poparek uporablja pri obolenjihledvicinmehurja,pa tudi pri težavah zjetri,žolčeminsklepi.Poleg tega se čaj uporablja tudi pri vnetjuočiin očesne veznice, pa tudi proti krastam na glavah otrok inprhljaju.Ponekod iz posušenih cvetov pripravljajo prah, s katerim posujejorane,ki se slabo celijo in gnojijo.[3].

Modri glavinec je vSlovenijiuvrščen naRdeči seznam praprotnic in semenkkot ranljiva vrsta[1].Razlog za ogroženost te rastline je uporabaherbicidovna njivah, ki so bile v preteklosti najbolj pogosto rastišče modrega glavinca. Le-ta je bil v preteklosti eden najbolj razširjenih njivskih plevelov.

Reference

[uredi|uredi kodo]
  1. 1,01,1Barbara, Remic; Tatjana, Gregorc; Aleksandra, Krumpak.»Modri glavinec«.Pridobljeno 29. junija 2010.[mrtva povezava]
  2. Shiono M; Matsugaki N; Takeda K (2005). »Structure of the blue cornflower pigment«.Nature.436(7052): 791.doi:10.1038/436791a.PMID16094358.
  3. »Modri glavinec proti obolenjem mehurja in ledvic«.Pridobljeno 29. junija 2010.

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]