Pojdi na vsebino

Monolit

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Monolithos, trdnjava na Rodosu, Grčija
Satelitska slika masiva Brandberg, Namibija

Monolitje geološka tvorba, sestavljena iz enega samega obsežnega kamna ali skale, kot so nekateregoreali en velik kos skale postavljen kotspomenikali stavba.Erozijapogosto izpostavlja geološke formacije, ki so običajno narejene iz zelo trde in trdnemetamorfnealimagmatske kamnine.

Varhitekturise izraz včasih prekriva zmegalit,ki se običajno uporablja za predmete izprazgodovine.Lahko pa se uporablja v kontekstu skalne arhitekture, ki je še vedno pritrjena na skalo, kot je monolitna cerkev ali za izredno velik kamen kot jeobelisk,kipi, monolitnistebriali velikiarhitravi,ki so jih pripeljali na precejšnje razdalje izkamnolomov.Izraz se lahko uporablja tudi za velike ledeniškeeratične skale.

Beseda izhaja iz latinske izrazamonolithus,iz antične grške besede μονόλιθος (monolithos), iz μόνος ( "en" ali "enojen" ) in λίθος ( "kamen" ).

Geološki monoliti

[uredi|uredi kodo]

Veliki, zelo znani monoliti so:

Skala Zuma v Nigeriji

Antarktika

[uredi|uredi kodo]
Savandurga, Indija iz severne strani

Avstralija

[uredi|uredi kodo]
Naravni park Penyal d'Ifac, Španija

Severna Amerika

[uredi|uredi kodo]

Združene države Amerike

[uredi|uredi kodo]
Beacon Rock, Washington, pogled z zahoda
"Stawamus Chief" kot se vidi iz sosednje doline Squamish, Britanska Kolumbija

Južna Amerika

[uredi|uredi kodo]
El Peñón de Guatapé, monolit v Kolumbiji v Antioquia.

Izven Zemlje

[uredi|uredi kodo]

Monumentalni monoliti

[uredi|uredi kodo]

Strukture, ki so bile izkopane v enem kosu iz okoliškega terena ali iz skale.[5]

  1. López Domínguez, Leonor (Maj 2001).»Villa de Bernal and its Magic Mountain«.México Desconocido #291. Arhivirano izprvotnega spletiščadne 13. marca 2015.Pridobljeno 14. septembra 2015.
  2. »Peña de Bernal - Bernal - Queretaro«(v španščini). Arhivirano izprvotnega spletiščadne 27. oktobra 2006.Pridobljeno 25. novembra 2008.
  3. Cava Northrop, Laura; Dwight L., Curtis; Natalie, Sherman; Raul, Carrillo (2007).Let's Go Mexico: On a Budget.Macmillan. str. 370.ISBN978-0-312-37452-5.
  4. Escobar Ledesma, Agustín (1999).Recetario del semidesierto de Querétaro: Acoyos, rejalgares y tantarrias.Conaculta. str. 75.ISBN978-970-18-3910-2.
  5. »Glossary«.[mrtva povezava]

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]