Pojdi na vsebino

Nova Gorica

Nova Gorica
Grb Nova Gorica
Grb
Nova Gorica se nahaja v Slovenija
Nova Gorica
Nova Gorica
Geografska lega v Sloveniji
Koordinati:45°57′21.18″N13°38′35.67″E/ 45.9558833°N 13.6432417°E/45.9558833; 13.6432417
DržavaSlovenijaSlovenija
Statistična regijaGoriška regija
Tradicionalna pokrajinaPrimorska
ObčinaNova Gorica
Površina
• Skupno3,5 km2
Nadm. višina
93,4 m
Prebivalstvo
(2022)[1]
• Skupno12.892
• Gostota3.700 preb./km2
Časovni pasUTC+1(CET)
PoletniUTC+2(CEST)
Poštna številka
5000 Nova Gorica
Zemljevidi
Nova Gorica - Mestno jedro
LegaMestna občina Nova Gorica
RKD št.487 (opis enote)[2]

Nova Gorica(izgovorjava) je mlado, z okoli 13.000 prebivalci (2022) trinajsto največjemesto v Slovenijiin regionalno središčeGoriške statistične regijeoziroma severnePrimorske.Nova Gorica, ki je nastala šele po koncu2. svetovne vojnezaradi delitve ozemlja medItalijoinJugoslavijo,je sedežmestne občine Nova Gorica,upravne enote in več visokošolskih ustanov:Univerze v Novi Gorici(ki vključujeAkademijo umetnosti) inNove univerze,kot tudi dislocirane enoteFakultete za vede o zdravjuUniverze na Primorskem.Danes Nova Gorica obsega še predele in zaselke Ledine (Cankarjevo naselje),Grčna,Barje,Ošljek,Ščedne,manjši (zahodni) delKromberka(Pri Hrastu), del hribaKostanjevicas frančiškanskimsamostanom,severozahodni del/pobočjePanovcater obmejno območje zželezniško postajoin industrijsko cono za zahodu. Kot obmejno mesto Nova Gorica tvori aglomeracijo z okoliškimi naselji na slovenski strani meje, ki se deloma stikajo z njo (Solkan,Kromberk,Pristava,Rožna dolina,Stara Gora,Ajševica,Loke) z več kot 20.000 ljudmi, skupaj sŠempetrominVrtojbo,ki sta v svojiobčini,pa preko 26.000. Lahko se šteje tudi kot del čezmejne sklenjene urbane celote - konurbacije z mestomGorico,ki je danes v Italiji, in okoliškimi naselji v Italiji, kjer živi tudi slovenska manjšina in ki šteje skupaj okoli 60-70.000 prebivalcev.

Zgodovina

[uredi|uredi kodo]

MestoGoricaje bilo osvobojeno 2. maja 1945. Na pritisk ZDA in Velike Britanije je bilo ozemlje takratne Julijske krajine razdeljeno zMorganovo demarkacijsko linijona coni A in B. Ozemlje, kjer je kasneje zrasla Nova Gorica je pripadalo coni A, ki je bila pod angloameriško zavezniško upravo.

Nova Gorica leta 1965

10. februarja 1947 je bila podpisanapariška mirovna pogodbamedItalijoinJugoslavijo,ki je stopila v veljavo 15. septembra istega leta. Nova meja je potekala po tako imenovanem francoskem predlogu. Od Gorice je odtrgala skoraj vse naravno zaledje:SoškoinVipavsko dolino,del Goriškega krasa,Brda,Trnovski gozdin Banjšice. Tako je severna Primorska ostala brez upravnega, gospodarskega in kulturnega centra. Zamisel za novo središče Goriške se je rodila že kmalu zatem, ko so bile znane odločitve glede nove zahodne meje Jugoslavije, odločitev za gradnjo pa je dal politbiroCK KPJ.

Mejna oznaka na skupnem Trgu Evrope (italijanskopiazza della Transalpina) v Novi Gorici in italijanskiGorici

Sklep, da se prične graditi Novo Gorico, je v Ljubljano prineselMiha Marinko,tedanji predsednik vlade LRS, in za gradnjo zadolžil ministra za gradnjeIvana Mačka.

Okrajni izvršni odbor je 18. aprila 1947 ustanovil poseben delovni odbor, ki je bil zadolžen za gradnjo novega mesta. Kmalu so bili izdelani tudi prviurbanističninačrti za gradnjo na Solkanskem polju. Izmed teh je bil izbran načrt prof. inž.Edvarda Ravnikarja.Na izbranem ozemlju se je nahajalo goriško pokopališče, do katerega je vodila cesta sv. Gabrijela (današnja Erjavčeva ulica) mimo ene izmed goriških opekarn in stanovanjske naselbine za železničarje, zaposlene na bližnji postaji. Na mokrotnih travnikih ob potoku Koren je bilo le nekaj samotnih kmetij. Za mesto se je uveljavljalo ime Nova Gorica. Tako ga je označeval sodobni tisk in graditelji, čeprav se je uradno prvič pojavilo 7. novembra 1949 kot sestavni del krajevnega ljudskega odboraSolkan,kot mesto in občina pa šele 19. aprila 1952, v zakonu in razdelitvi Ljudske Republike Slovenije na mesta in okraje.

V oktobru in novembru leta 1947 so prve skupine delavcev začele s pripravljalnimi deli, tj. gradnjo pomožne obhodne ceste, ki bi povezala Solkan sŠempetrom,ter obnovo železniške postaje in železniških prog. Ta pripravljalna dela so od vsega začetka spremljali razni problemi: pomanjkanje gradbenega materiala, predvsem pa delovne sile in denarja za investicije. Vse to sta nadomeščala politična propaganda in resnični zanos. Pomemben je bil sklepLjudske mladine Jugoslavije,da bodo v letu 1948 na gradbišču nastajajočega mesta organiziralimladinske delovne brigade.Slovenska mladina je sodelovala s 3000 brigadirji, 2000 jih je bilo iz drugih republik. Brigade so ostale na gradbišču tri mesece in so bile naseljene v stari opekarni. Mladinske delovne akcije so imele velike delovne učinke pri nizkih gradnjah. Poleg mladinskih delovnih brigad so na gradbišču delala tudi gradbena, mizarska, tesarska in druga podjetja. Gradila so delavsko naselje in pričela z visokimi gradnjami. Kljub težavam zaradiinformbirojevskegaspora so se dela po 1948 uspešno nadaljevala. Do konca leta 1950 je bilo dograjenih pet stanovanjskih blokov, štirje so bili v končni fazi; v mestu je prebivalo 700 ljudi, v delavskem naselju pa 150 delavcev.

Cestni most nadSočopriSolkanuz Novo Gorico v ozadju

Z letom 1952 so usahnile republiške dotacije. Gradnja Nove Gorice je odslej slonela na goriškem gospodarstvu. Pravi razvoj mesta se je začel z združevanjem in ukinitvijo okrajev 1965. Po tem obdobju se je Nova Gorica uveljavila kotobmejno mestos perspektivami na področju terciarnih dejavnosti in postopoma prevzemala funkcijo prejšnje Gorice. Zgrajenih je bilo veliko pomembnih gospodarskih podjetij, leta 1952 je bil ustanovljenGoriški muzej,leta 1965 pa zdravstveni dom. Od leta 1969 v Novi Gorici delujePrimorsko dramsko gledališče,zdajSNG Nova Gorica,kjer gostuje tudiMestna galerija Nova Gorica,v mestu pa so šeGalerija Artes,Galerija Frnažain zasebnaGalerija Černe,Kulturni dom Nova Goricaitd.

Leta 1975 podpisanosimski sporazummed Italijo in Jugoslavijo, ki je dokončno določil mejo med državama. Posledica tega je bila gradnja mejnega prehoda vVrtojbi(leta 1981) insabotinske ceste,ki je povezalaBrdaz Novo Gorico (1985). Leta 1982 je bila zgrajenacerkev Kristusa Odrešenika,ki je 15. marca 2004 postalasostolnicaKoprske škofije.Industrija je tako napredovala, da je leta 1987 že predstavljala 50 odstotkov bruto domačega proizvoda. Mesto se je razvijalo tudi na področju turizma. Družba HIT d.d. je iz majhnega gostinskega obrata postala največji ponudnik zabaviščnih in igralniških storitev.

Izobraževanje

[uredi|uredi kodo]

V širšem mestnem območju so štiri osnovne šole: Osnovna šola Milojke Štrukelj s podružnično šolo Ledine, Osnovna šola Frana Erjavca, Osnovna šola Kozara ter Osnovna šola Solkan.

Srednješolsko izobrazbo zagotavljataGimnazija Nova GoricaterŠolski center Nova Gorica,katerega sestavlja sedem organizacijskih enot: Strojna, prometna in lesarska šola, Elektrotehniška in računalniška šola, Gimnazija in zdravstvena šola, Biotehniška šola (locirana v Šempetru), Srednja ekonomska in trgovska šola, Višja strokovna šola in Medpodjetniški izobraževalni center (MIC).

Nova Gorica je tudi sedež več visokošolskih ustanov:Univerze v Novi Gorici(ki vključuje Akademijo umetnosti) inNove univerze,kot tudi dislocirane enote Fakultete za vede o zdravjuUniverze na Primorskem.

V centru mesta je lociranaGoriška knjižnica Franceta Bevka,ki ima enoto krajevne knjižnice tudi v Solkanu, v Rožni Dolini pa se nahaja knjižnica Univerze v Novi Gorici.

Kultura

[uredi|uredi kodo]
Slovensko narodno gledališče Nova Gorica
Grad Kromberk- dom Goriškega muzeja

Kulturne ustanove:

Prireditve:

Glasbene skupine:


Turizem

[uredi|uredi kodo]
Frančiškanski samostan Kostanjevicaz južne strani

Na Kidričevi ulici 11 se nahaja Turistično informacijski center in Center trajnostne mobilnosti Nova Gorica, ki ju upravlja Javni zavod za turizem Nova Gorica in Vipavska dolina.[3]

Na jugu Nove Gorice se na vzpetini Kostanjevica nahajafrančiškanski samostan.Zanimiv je zaradi tega, ker so v kripti pod njegovo cerkvijo pokopani člani francoske kraljeve družine.[4]

Hoteli:

Arhitektura

[uredi|uredi kodo]
Občinska stavba in trg Edvarda Kardelja
Železniška postaja in trg Evrope

Arhitekturno najpomembnejše zgradbe v Novi Gorici:

  • Bloki ob Kidričevi (Ruski bloki) - prve stavbe ob magistrali
  • Občinska stavba
  • Nebotičnik - svojčas najvišja stavba mesta
  • Eda center- današnja najvišja stavba mesta
  • Železniška postaja - iz časaAvstro-Ogrske
  • SNG Nova Gorica(včasih Primorsko narodno gledališče)
  • Knjižnica Franceta Bevka

Trgi v Novi Gorici:

  • Bevkov trg
  • Trg Evrope
  • Trg Edvarda Kardelja

Gasilci

[uredi|uredi kodo]

27. 8.1948je v Solkanu ustanovljeno Prostovoljno gasilsko društvo Solkan. Izvoljen predsednik Alojz Srebrnič - Džidži, poveljnik Ivan Zavrtnik - Nutej in tajnik Viktor Volk.[5]

1958- Društvo se preseli v nov gasilski dom v Novi Gorici. Društvo pridobi voziloTAMPionir.

11. 7.1991- ustanovljenaGasilska enota Nova Gorica.[6]

Znameniti Novogoričani

[uredi|uredi kodo]

Sklici in opombe

[uredi|uredi kodo]
  1. »Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, 1. januar 2023«.Statistični urad Republike Slovenije.7. junij 2023.Pridobljeno 5. aprila 2024.
  2. »Opis enote nepremične kulturne dediščine, evidenčna številka 487«.Geografski informacijski sistem kulturne dediščine.Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
  3. »Osebna izkaznica«.Turizem Nova Gorica in Vipavska dolina.Pridobljeno 5. julija 2024.
  4. »Grobnica Burbonov | Frančiškanski samostan Kostanjevica in Nova Gorica«.samostan-kostanjevica.si.Pridobljeno 5. julija 2024.
  5. »Prostovoljno gasilsko društvo Nova Gorica«.pgd-ng.si.Arhivirano izprvotnega spletiščadne 6. avgusta 2024.Pridobljeno 18. julija 2024.
  6. »Zgodovina«.Gasilska enota Nova Gorica.21. december 2022.Pridobljeno 18. julija 2024.
  • Krušič, Marjan (2009).Slovenija: turistični vodnik.Založba Mladinska knjiga.COBISS244517632.ISBN978-961-01-0690-6.
  • Plahuta, SlavicaNova Gorica 1947 - 1997: Pričetki gradnje Nove GoriceOko,5, št. 89-94 (1997)
  • Ukmar, Dragica. »Začetki gradnje Nove Gorice«.Kronika41, št. 2 (1993), 18-37.
  • Rosa, Jurij in Ivanka Uršič.Na Solkanskem polju je rastlo mesto: 50 let Nove Gorice: 50 (naj)starejših posamičnih javnih stavb v mestu Nova Gorica, zgrajenih od leta 1948 dalje.Nova Gorica, 1998.
  • Občina Nova Gorica 1947-1977.Nova Gorica, 1977.
  • Marušič, Branko.Nova Gorica.Motovun, 1988.
  • Ravnikar, Edvard. »Nova Gorica po 35 letih«.Arhitektov bilten,št. 68-69 (1984), 43-46.
  • Vrišer, Igor. »Nastanek in razvoj Nove Gorice: geografija novo nastajajočega mesta«.Geografski vestnik31 (1959), 45-78.

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]