Pojdi na vsebino

Opij

Iz Wikipedije, proste enciklopedije

Opijje posušen mleček iz nezrelih glavicvrtnega maka(Papaver somniferum). Med sušenjem mlečka pride dooksidacijein nastane rjava do črna masa, ki se imenuje surovi opij. Glavne sestavine, ki izkazujejo farmakološki učinek, soalkaloidimorfin,kodeinintebain.Polsintezno pridobljen diacetilmorfin, znan kotheroin,je zdaleč najbolj razširjen derivat opija.

Pridobivanje

[uredi|uredi kodo]
Pobiranje opija v pokrajiniMandžukuov tridesetih letih.

Običajno poteka pridobivanje opija po sledeči metodi: nezrele makove glavice zarežejo in iz njih primezi rožnat mleček. Po 6-8 urah oberejo z oksidacijo in posušitvijo nastali surovi opij. Navadno sledi segrevanje in gnetenje surovega opija ter večmesečnafermentacijasplesnijoAspergillus niger,da pridobijo opij, primeren za kajenje.

V farmacevtske namene je zgornja metoda zaradi dolgotrajnosti neprimerna. Opij pridelajo iz makove slame z izlužitvijo vtopilo.

Dežele proizvajalke

[uredi|uredi kodo]
Največje pridelovalke opija v svetu.

V svetovnem merilo so glavne pridelovalke opijaAfganistan,MjanmarinLaos.V Afganistanu je bila podTalibanileta 2000 pridelava opija prepovedana, kar je zmanjšalo proizvodnjo za 94 %, s prihodom Američanov, leta 2001 in strmoglavljenjem talibanske oblasti pa je ponovno v razcvetu. V letu 2004 je Afganistan pridelal že 76 % svetovnega opija.

Uporaba kot analgetik

[uredi|uredi kodo]

Določene soli morfina sodijo med zakonite močneanalgetike.Danes se najmočnejšiopioidnianalgetiki ne dobivajo več toliko iz morfina, marveč iz tebaina, ki je dimetilni morfinski derivat.

Poleg protibolečinskega učinka izkazuje opij tudiantidiaroični(protidriski) in spazmolitični (blažikrče) učinek ter povišuje tek. Ker povzroča tudi omamo in sedacijo, se je zlasti v preteklosti uporabljal kotmamilo.