Pojdi na vsebino

Palača

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Zimski dvorec,cesarska palača vSankt Peterburgu,Rusija; ki je služil kot uradna rezidenca ruskih carjev.
Prepovedano mestov Pekingu na Kitajskem

Palačaje razkošnamestnastavbapraviloma grajena za javne namene ali pa namenjena bivanju uglednedružine.

Palača je v širšem pomenu tudi vsaka velikahiša.

Beseda sama izhaja izlatinskegapalātium,zaPalatinski gričv Rimu, kjer so bile cesarske rezidence in kjer je bilo središčerimskihoblasti. Večina evropskih jezikov ima različico izraza (palais,palazzo,palacioitd.) V mnogih delih Evrope se enakovredni izraz uporablja tudi za velike zasebne hiše v mestih, zlasti aristokracije.

Željo po razkazovanju odličnosti izražajo bogato okrašenefasade,velika prostorna stopnišča ter nad pritličjem in visokim pritličjem (mezaninom) lociranipiano nobile(= ugledno nadstropje), ki ima višje strope in večja okna.

Številne zgodovinske palače so zdaj namenjene drugim namenom, kot so parlamenti, muzeji, hoteli ali poslovne zgradbe.

Starodavne palače

[uredi|uredi kodo]

Zgodnje antične palače so asirske palače vNimruduinNinivah,minojsko palačo vKnososuter perzijske palače v Perzepolisu inSuzi.[1]Palače v vzhodni Aziji, kot so cesarske palače na Japonskem, v Koreji, v Vietnamu, na Tajskem, v Indoneziji in velike lesene stavbe v kitajskem Prepovedanem mestu, so sestavljene iz številnih nizkih paviljonov, obdanih z velikimi, obzidanimi vrtovi, v nasprotju s palačami, ki so ena sama stavba v srednjeveški zahodni Evropi. Palače so zgradila tudi postklasična afriška kraljestva, kot je cesarstvo Ašanti.[2]Angleška raziskovalca Thomas Edward Bowdich in Winwood Reade sta pred uničenjem med tretjo anglo-ašantijsko vojno kraljevo palačo Ašanti v Kumasiju v Gani opisala kot »ogromno zgradbo različnih podolgovatih dvorišč in pravilnih trgov«.[3]

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]
  1. Merriam-Webster's Collegiate Encyclopedia.Springfield, MA: Merriam-Webster. 2000.ISBN0-87779-017-5.
  2. The Monthly Review, Or, Literary Journal.1819. str. 291.
  3. Bowdich, Thomas Edward (september–december 1819).»Mission from the Cape Coast Castle to Ashantee«.The Monthly Review.Zv. XC. London: J. Porter. str. 291.{{navedi revijo}}:Vzdrževanje CS1: samodejni prevod datuma (povezava)

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]