Pojdi na vsebino

Pigment

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Naravni ultramarinski pigment v prahu
Sintetični ultramarinski pigment

Pigmentisokemične spojine,ki odražajo le določenevalovne dolžinevidnesvetlobe.So trdne snovi, ki izgledajo obarvano zaradi selektivneabsorpcijein odboja svetlobe. Barve ki se odbijajo se združijo in sestavijo barvo, ki jo vidi človeško oko. Pigmenti so lahko naravni (organskega ali anorganskega izvora) ali umetni (kemično sintetizirani).

Vindustrijiinumetnostiso pigmenti netopne, čvrste snovi, ki se običajno koristijo v obliki prahu skupaj z vezivi (olje, lepila, laki...) in drugih sestavin (npr. vode). Pigmenti se uporabljajo kotsnov,ki daje barvo črnilu, plastičnim in tekstilnimmaterialomter živilskim in kozmetičnim izdelkom.

Vbiologijije pigment vsaka snov, ki daje barvo rastlinskim ali živalskimcelicamkot soklorofil,hemoglobin,melanin.Pomankanje pigmenta melanina pri ljudeh in živalih povzročaalbinizem.Prirastlinahso barve pigmentov lahko zelene (kloroplasti), rdeče (fosfoplasti), oranžne (kromoplasti), brezbarve (levkoplasti). Najpogosteje se pojavljaklorofil,ki je zelene barve.Molekulaklorofila je zgrajena iz dveh delov, eden od teh je kompleksna molekulaalkohola.

Indigoje rastlinsko barvilo, ki ga uporabljamo za barvanje že od rimskih časov. Pigmente dobimo tudi z mletjem kamnim. Rumeno barvo (okro) dobimo z mletjem železove rude in ultramarinsko modri pigment z mletjem svetlo modrega poldragega kamnalapis lazuli.[1]

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]

Reference

[uredi|uredi kodo]
  1. Enciklopedija za vedoželjne, Prešernova družba 2004