Pojdi na vsebino

Pisava

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Različne pisave po svetu danes.
Druge abecede
Drugi abdžadi
Druge abugide

Pisávaje grafična predstavitev elementov jezika instavkovz uporabografemov.Grafemi sozapisiposameznihglasovali glasovnih skupin in sestavljajo nabor znakov pisave. Grafemi so abstraktne enote, konkretne znake pa imenujemoglifi.V isti pisavi se lahko glifi istega grafema med seboj v določeni meri razlikujejo. Glifi so tudiligature- znaki, ki so sestavljeni iz več grafemov terrazločevalni znaki.

Vsako ljudstvo pozna jezik. Prvotni načinsporazumevanjain širjenja sporočil medljudmije biloustno izročilo.Pisava je drugi način in sredstvo, ki je omogočilo shranjevanje in širjenjepodatkov.

V širšem pojmovanju je pisava vsak pripomoček za lažje in hitrejše posredovanje določenih podatkov v primerih, ko abecedno zapisovanje ne ustreza potrebam.

Zgodovinski podatki

[uredi|uredi kodo]

Prvi naj bi pisavo razviliSumerciproti koncučetrtega tisočletja pr. n. št.,kmalu za njimi pa so jo pričeli uporabljati tudi vEgiptuin v doliniInda.

Klasičnateorija,po kateri naj bi se bila pisava širila od Sumercev med drugenarode,je danes sporna. Novejše teorije trdijo, da je pisava, kakor že prejgovorica,stopnja človekovega razvoja. Potreba po sporazumevanju (komunikaciji) je rasla postopoma skupaj s splošnim inumskimrazvojemčloveškega telesa.Zato ne moremo trditi, da je pisavo nekdo ali nekoljudstvoizumilo, kakor ne moremo trditi, da je sposobnost ustnega izražanja plod določene primitivnekulture.Gre v obeh primerih le za naravni razvojni pojav, ki ga lahko primerjamo z začetkom pokončne drže. Zato je popolnoma razumljivo, da se je pisava pojavila na raznih koncih sveta v različnih oblikah, in to brez zunanjih vplivov.

Kakor je pojav pisave sprva pomenil sporazumevanje med pripadniki raznih kultur, tako je pozneje prav raznolikost pisav predstavljala težavo pri vzpostavitvi stikov. Zato se je sčasoma pokazala potreba po poenotenju pisav, predvsem vSredozemlju,kjer je istočasno obstajalo več kultur, vsaka s svojo pisavo. VAzijise ta potreba dolgo ni pojavila, ker so bila ljudstva dovolj številna in samostojna, da niso trgovala izven meja svojedržave.Poenotenje pisav se je začelo v Sredozemlju s širjenjemgrškekulture, naDaljnem vzhoduzjaponskimposnemanjemkitajskihznakov (prvi zapisihiragana) okoli leta800;drugod po svetu se je uveljavila pisava prevladujočih kultur. Pisave so namreč postale sestavni deljezika.

Oblike pisave

[uredi|uredi kodo]

Prav zaradi več ali manj istodobnega pojava pisave so se razvili razni načini pisanja. Včasih so se pisave delile vlinearne(črtne) innelinearne(nečrtne). Linearne so bile pisave, ki so jih sestavljale črte, nelinearne pa so bile na primerklinopisinkitajska pisava:pri klinopisu so namesto črt vdolbine, pri kitajski pisavi so pa poteze sčopičem.V novejših študijah ta opredelitev odpade, saj je razlika] le medorodjem,ki je bilo tedaj na razpolago; če bi Sumerci poznalipapir,ne bi pisali z vdolbinami in če bi stariKitajcipoznalisvinčnik,ne bi risali s čopičem. Zato se danes štejejo med nelinearne le tiste oblike pisave, ki jih ne sestavljajo črte, ne glede na metodo pisanja (Braillova pisava).

Glavna razdelitev pisav je torej sledeča:

  • logografske pisave,ki uporabljajo grafeme za zapisbesed,
  • zlogovne pisave,ki uporabljajo grafeme za zapiszlogovin
  • abecedne pisave,ki uporabljajo grafeme abecede za zapisfonemov.
Vrsta pisave Pomen grafemov Primeri
Logografska pisava predmeti inpojmi Kitajska pisava
Zlogovna pisava zlogi Japonski pisavikatakanainhiragana
Abeceda fonemi(soglasnik ali samoglasnik) grška pisava,latinica,cirilica
Abugida fonemi (soglasnik+samoglasnik) Etiopska pisavagiz,indijska pisavadevanagari
Abdžad fonemi (soglasnik) Hebrejskainarabska abeceda

Logografske pisave

[uredi|uredi kodo]

Najstarejša oblika pisave je bilalogografijaali izražanje s podobami, ki so pomenile besede. Sprva so bile te besede omejene na predmete. To je bila piktografija, ki seveda ni bila vezana na jezik, ki ga je govorilavtorpodobe; pisavo/podobo je vsakdo bral v svojem jeziku. Na ta način so se na primer sporazumevaliprva ljudstva Amerike,čeprav je vsakoplemeimelo svoj jezik. Sem lahko uvrščamo tudi sodobne obveščevalneznake,kot sotelefonza možnost telefonske zveze ali skodelica za bližino okrepčevalnice.

Izpiktografije,ki je upodabljala le predmete, se je razvilaideografija,ki je začela predstavljati tudi pojme.Risbaočesani več predstavljala le oko, temveč je lahko pomenila tudi »gledati«. Tako je nastal sumerskiklinopis,egipčanskihieroglifiin seveda kitajska pisava. Danes seideogramizelo pogosto uporabljajo bodisi vreklamnihsporočilih, kakor tudi vstatistiki.Na primer iz sličice desetih oseb na enemavtomobiluni težko razumeti, da ima v določenem kraju in času avto ena oseba od desetih. Prav tako valgebriznakminus(-) brezpogojno pomeni negativnost.

Zlogovne pisave

[uredi|uredi kodo]

Iz logografskih pisav so se postopoma razvijale nekaterezlogovne pisave,kjer je vsak grafem pomenil samo del besede. Ta razvojna stopnja je bila potrebna, ko se je začela širititrgovinain so jeziki začeli sprejemati tujke v domačagesla.Nove besede so lahko bile zložene iz dveh ali več besed, zato je njih zapis zahteval dva ali več grafemov. Po takšnem postopku sta se razvili na primer japonskihiraganainkatakanapo prevzemu pisave od Kitajcev.

V zlogovnih pisavah predstavlja vsak grafem po enzlog.Navadno isti začetni soglasnik ne vpliva na podobo zloga; »ka« in »ke« se pišeta popolnoma različno, čeprav se oba pričenjata z glasom »k«.

Zlogovne pisave niso najbolj primerne za zapisovanje zaporedij soglasnikov. Nekatere zlogovne pisave so določenim grafemom dodale druge grafeme ali razločevalne znake in s tem zapisale določeno konkretno zaporedje soglasnikov. Na primer v japonskih zlogovnih pisavah grafem za zlog »ki«, ki mu sledi pomanjšan grafem za zlog »ya« (»yu«, »yo«), pomeni zaporedje »kya«, (»kyu«, »kyo«) in podobno za ostale zloge »mi«, »ri«... Vendar pa zlogovne pisave niso razvile sistema za zapisovanje poljubnih zaporedij glasov.

Abecedne pisave

[uredi|uredi kodo]

Najstarejša vrsta abecedne pisave jeabdžad,v katerih obstajajo grafemi samo za soglasnike, samoglasnikov pa sploh ne zapisujejo. Poimenoval jih jejezikoslovecPeter T. Daniels.Nekateri neideografski egipčanski hieroglifi so zapisani v abdžadu, zato še danes ne moremo točno vedeti, kako so se nekateraimenaizgovarjala, ker ne moremo določiti samoglasnikov. Današnji abdžadi imajo posebne znake za samoglasnike, vendar ti ne predstavljajo neodvisnih grafemov, temveč jih zapisujejo kot razločevalna znamenja poleg soglasnikov.

Abecedaje abdžad, ki ima poleg grafemov za soglasnike, tudi grafeme za samoglasnike. Sprememba abdžadov v abecede je nastala iz praktričnih razlogov, in sicer za lažje trgovanje. Abecedno pisavo so iz abdžada izpeljaliFeničani,trgovci inpomorščakiantike.Starogrška abeceda sloni prav na temeljih feničanskega načina zapisovanja in je prva abeceda, ki zapisuje tudi vse samoglasnike. Je torej prava abeceda, iz katere izhajajolatinica,cirilicain druge današnje abecedne pisave.

Prav tako so iz semitskih abdžadov nastaleabecedno-zlogovne pisave(Alpha syllabary) oziromaabugide,kot jih je poimenoval jezikoslovec Peter T. Daniels. Kot že ime pove so te pisave nekako med zlogovnimi pisavami in abecedami in sicer na različnih stopnjah med enimi in drugimi. Abugide razširijo sistem abdžadov tako, da ima vsak grafem določen privzeti samoglasnik - grafem tako ne predstavlja samo soglasnik »k«, ampak zvezo soglasnik + privzeti samoglasnik, recimo »ka«. Grafeme z drugimi samoglasniki, na primer »ke«, dobimo na sistematičen način s spremembami originalnega grafema; v tem se abugide bistveno razlikujejo od zlogovnih pisav. Spremembe so lahko recimo obrat znaka v različne smeri (indijanske abugide, glej sliko) ali dodajanje razločevalnih znamenj (etiopska pisavagiz). Prav tako kot zlogovne abecede pa tudi takšne abugide niso najbolj primerne za zapisovanje zaporedij soglasnikov.

Indijske abugide imenujejo tudizlogovne abecede(syllabic Alpha bet), saj so popolne abecede, ki vsebujejo grafeme tako za soglasnike kot tudi za samoglasnike. Kljub temu pa ohranjajo sistem pisave abugid, kjer grafem, ki predstavlja soglasnik, vsebuje tudi privzeti samoglasnik (kratki »a«). Privzeti samoglasnik lahko spremenimo v drugega z dodajanjem razločevalnega znaka. Indijske abugide so razvile tudi sistematičen način za kombiniranje bistvenih delov grafemov soglasnikov v ligature zlogov. Zlogi so sestavljeni iz poljubnega zaporedja soglasnikov + privzeti samoglasnik; privzeti samoglasnik lahko zlogu prav tako spremenimo z razločevalnim znamenjem. Če samoglasnik stoji samostojno ali pa za prejšnjim samoglasnikom, pa uporabimo posebni grafem tega samoglasnika. Sistem zapisovanja tako omogoča, da prav tako kot z abecedami, zapisujemo poljubna zaporedja glasov.

Smer pisanja

[uredi|uredi kodo]

Različne pisave pišejo v različnih jezikih. Zgodnjo abecedo bi lahko pisali v kateri koli smeri: bodisi vodoravno (z leve na desno ali z desne na levo) ali navpično (navzgor ali navzdol). Lahko bi uporabili tudibustrofedon:vodoravno pisanje v različnih vrsticah izmenično z leve na desno in z desne na levo. Taka pisava so npr. egipčanskihieroglifi,pri kateri se lahko začetek vodoravne vrstice razbere s pomočjo smeri, v katero je obrnjena večina človeških in živalskih ideogramov.

Grška abecedain iz nje razvite se zapisujejo z leve na desno od vrha proti dnu strani. Druge pisave, kot staarabskainhebrejska,se pišejo z desne na levo. Pisave skitajskimi znakise tradicionalno zapisujejo navpično z desne na levo, danes pa zaradi vplivovzahodne kulturevedno pogosteje z leve na desno od vrha proti dnu strani.Mongolska abecedaje edina, ki se zapisuje z vrha proti dnu od leve proti desni.

Nelinearne pisave

[uredi|uredi kodo]

Podefinicijiso nelinearne ali nečrtne tiste pisave, kjer znaki niso začrtani, vendar je ta opredelitev sporna. V to skupino namreč spadajo tudi razne oblike kodiranja inkriptografijeali tajnega zapisovanja, kjer so večinoma vsi znaki navadne črke ali številke, le z drugim smislom.

TudiBraillova pisavaza slepe bi se lahko vključila v navadne abecedne pisave, saj je predviden za vsako črko svoj znak. Vključuje se v nelinearne pisave samo zato, ker podlaga (papir) ni »popisana«, pač pa »preluknjana« in so zaradi tega »črte« neizvedljive.

Podobno je zMorsejevo pisavo,ki bi jo prav tako lahko prištevali med abecedne pisave, a ne odgovarja pojmu o ročnem »pisanju«, saj se znaki ustvarjajo s pritiskom na ročico.

Mednarodne pomorske signalne zastave

V to kategorijo spada tudi obveščanje s pomočjo mednarodnih signalnih kod vpomorstvu,z uporabozastav,kar je najsodobnejša med ideografskimi pisavami. A tudi v tem primeru odpade pojem »pisanja«.

Še najbolj ustreza pojmu nelinearne pisavenotnozapisovanjeglasbe.Note se ne morejo pojmovati kot abeceda ali kot logografi, so pa učinkovito sredstvo za zapisovanje. Edina sporna točka je, da je ta pisava omejena na glasbo in ni uporabna za zapisovanje besed.

Vsi zgoraj navedeni primeri se nanašajo torej le napripomočkepri izražanju določenih informacij in nisografične predstave govorice.Če pa pojmujemo pisavo kot sredstvo za trajno zapisovanje, to je za shranjevanje podatkov, tehsistemovsploh ne moremo sprejeti med »pisave«.

Sodobne tehnike zapisovanja

[uredi|uredi kodo]

Kot je zgoraj omenjeno, je bila uporaba pisav drugi način sporazumevanja in pozneje glavno sredstvo za posredovanje in shranjevanje podatkov. Danes so na razpolago razne druge možnosti bodisi za medsebojno obveščevanje, kot tudi zazgodovinskapričevanja.Magnetofonskiali digitalni zapis seveda niso pisave, jo pa lahko nadomeščajo.

Čeprav bodo elektronskiarhiviverjetno izpodriniliknjige,bodo najbrž vsebovali vsaj nekajbesedila.Elektronsko zapisovanje besedil sloni na kodiranju znakov, kjer številčne kode nadomeščajo črke inločilaali skeniranje dokumentov v digitalni zapis.

Zgodovinsko najbolj uporabljenikodeksisoASCIIinEBCDIC,s katerimi pa moremo prikazati le omejeno število znakov. Zato je bil sestavljen kodeksUnicode,ki se danes uporablja pri večiniinformacijskih sistemov,saj lahko zapisuje desettisoče znakov, praktično torej vse znake vseh obstoječih in mrtvih jezikov.

Sodobne tehnike pisav izpodrinjajografologijo.

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]