Pojdi na vsebino

Prebavna cev

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Prebavila pri človeku

Prebavna cevaligastrointestinalni traktje primnogoceličarjihsistem organov,ki sprejemajohrano,joprebavljajo,da iz nje dobijoenergijoinhranila,ter izločajo neuporabne ostanke.

K prebavnemu traktu prištevamo:ustno votlino,žrelo,požiralnik,želodec,tanko črevo,debelo črevoin danko. Hrana potuje po prebavnem traktu s pomočjo valovanjagladkih mišicperistaltike.

V prebavni trakt izločajo svoje izločke prebavne žleze:ustne slinavke(v ustno votlino),trebušna slinavka(vtanko črevo),jetra(izločajo žolč v tanko črevo).

Prebavilaso skupno ime za organe prebavne cevi in velikih prebavnih žlez.[1]

Anatomija

[uredi|uredi kodo]

Prebavna cev

[uredi|uredi kodo]

Organi prebavne cevi so v glavi, vratu, prsni in trebušni votlini ter medenici. Pri odraslem človeku meri v dolžino od 6 do 9 metrov, sega od ust do zadnjika in zajema naslednje dele:[2]

Žleze prebavil

[uredi|uredi kodo]

Večje žleze, ki spadajo k prebavilom, so v bližini prebavne cevi in se z izvodili odpirajo v posamezne dele prebavne cevi:[2]

Številne manjše žleze so v steni same prebavne cevi.[2]

Jetraizločajožolčv tanko črevo prekožolčevodaizžolčnika,kjer se shranjuje. Trebušna slinavka izloča prebavne encime za razgradnjomaščobinbeljakovinterhidrogenkarbonatnesoli, ki nevtralizirajo kislo želodčno vsebino.

Fiziologija

[uredi|uredi kodo]

Prebava in izločanje

[uredi|uredi kodo]

Vustihpoteka mehanska prebava z mletjem hrane na manjše koščke in tudi kemijska. Z izločki žlez slinavk se začne razgradnja nekaterih sladkorjev z encimi amilaze. Hrana se nato speristaltikopomika skozi žrelo in požiralnik do želodca. V želodcu večinoma še vedno poteka mehanska prebava - drobljenje hrane. Začne se tudi razgrajevanje beljakovin z encimi (pepsin). Glavni del prebave poteka v tankem črevesu. Hrana je tu že dovolj razdrobljena in tu poteka večina kemijske razgradnje hranilnih snovi.

  1. http:// termania.net/slovarji/slovenski-medicinski-slovar/5534318/prebavila?query=prebavila,Slovenski medicinski e-slovar, vpogled: 23. 8. 2015.
  2. 2,02,12,2Čebašek, Vita (2010). Anatomija prebavne cevi. Medicinski razgledi, letnik 49, številka 4, str. 347-369.
  3. 3,03,1http:// dlib.si/?URN=URN:NBN:SI:DOC-Y4AIAJGBSaletinger, Rajko. Anatomija, fiziologija z osnovami patologije. Doba Epis, 2012.