Pojdi na vsebino

Ribnik

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Bajer priSrednji vasi pri Šenčurju

Ribnik(pogovorno tudibajer) je kotanja s stoječovodo.Lahko je naravnega ali umetnega izvora in je običajno manjša odjezerater večja odmlake.Nekateri ribniki v vrtovih ali parkih so ribniki ki, so načrtno zasnovani kot elementkrajinske arhitektureza estetski okras pokrajine, medtem ko so običajni namenjeni komercialnivzreji rib.Solarna jezeraso namenjana shranjevanjutoplotne energije.Splošno sprejeta razmejitev med jezerom in ribnikom ne obstaja, zato je poimenovanje »ribnik« pogosto stvar tradicije namesto objektivnih kriterijev.

Stoječa vodna telesa, kot so luže,mlake,ribniki in jezera, se obravnavajo ločeno odvodotokov,kot sostudenci,potokiinreke.Razlikujejo se po hitrosti pretoka vode. Medtem ko tok v potoku lahko opazimo, voda v ribniku ustvarja gibanje na podlagi razlik vtemperaturivode in vetrovnih razmer.

Ribniki so pomemben delkulturne krajine,saj nudijo življenjski prostor mnogim organizmom - poleg ribam še vodnimrastlinam,nevretenčarjemipd., hkrati pa predstavljajo tudi stabilno zalogo vode. Nekateri mlini uporabljajokinetično energijotekoče vode v ribniku za proizvodnjoelektrične energije.

Umetno zgrajen ribnik vIndiji
Skalni ribnik sslapom.

Opredelitev ribnika

[uredi|uredi kodo]

Razlika med ribnikom in jezerom ni točno definirana. Raziskovalci inlimnologiso predlagali formalno definicijo za ribnik in sicer, da je ribnik kotanja z vodo, kjersvetlobaprodre do dna kotanje, da so v dno kotanje ukoreninjene rastline in da so to skalne kotanje naobali,kjer voda ni podvrženaplimovanju.Vsaka od teh definicij pa naleti na odpor ali neodobravanje, saj je značilnosti definicij težko meriti ali preveriti. Zato so nekatere organizacije in raziskovalci mnenja, da je opredelitev ribnika in jezera odvisna le od velikosti.[1]

Tudi organizacije in raziskovalci, ki ločujejo jezera od ribnikov po velikosti, menijo, da ni točno določenega standarda, ki bi določal največjo velikost ribnika.Ramsarska konvencijaza mokrišča določa zgornjo mero za ribnik na 8hektarjev,[2]vendar biologi niso enotni. Raziskovalci pri britanski dobrodelni organizaciji za ohranjanje ribnikov so definirali ribnik kot umetno ali naravno vodno telo, ki ima površino od 1 m² do 20.000 m² in v katerem se voda zadrži vsaj štiri mesece v letu.[1]Drugi evropski biologi so določili zgornjo mero velikosti ribnika na pet hektarjev.[3]

Long pond, jezero v gorovju Adirondack, Amerika
Zelo pogosto opaženi prebivalci ribnikov, zelene žabe (Pelophylax sp.)
Tradicionalni japonski ribnik Koi

Nastanek

[uredi|uredi kodo]

Ribnik nastane kot posledica delovanja različnih naravnih dejavnikov in zaradi posegačlovekav naravo. Vsako vdolbina (jama) v tleh, ki zbira in ohranja zadostno količino vode, lahko poimenujemo ribnik. Te vdolbine pa lahko nastanejo kot posledica delovanja različnih geoloških inekoloških dejavnikov.

Značilnosti

[uredi|uredi kodo]

Nekateri ribniki nimajo površinskega odtekanja vode. Pogosto se napajajo neposredno iz izvirov. Ribnik je majhen, zaprt sistem in v majhnih zaprtih sistemih se običajno razvije zaprtiekosistem.

Uporaba

[uredi|uredi kodo]

Da seromarjilahko osvežijo, imajohindujskitemplji vIndijiribnik običajno v bližini. Ti ribniki so sveti.

V srednjeveških časih vEvropi,so bili ribniki značilni za mnoge samostane in gradove (majhne, deloma neodvisne skupnosti). Ribniki so še vedno prisotni v Evropi inVzhodni Aziji,predvsem naJaponskem,kjer gojijokrape.

Ribnike uporabljajo tudi v kmetijstvu. Zdravilni ribniki v kombinaciji znamakanjemse uporabljajo za samoočiščevanje,namakalni sistemipa omogočajo namakanje ob suši.

»Tobha« je ime za ribnik vindijskem Pandžabu.Tu ima vsaka vas ribnik, kamor se steka vsa drenaža. Bivoli in druge vaške živali se poleti namakajo v ribniku. Tobha je tudi objekt za rekreacijo vaščanov, kjer se otroci zabavajo in učijo plavati.

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]
  1. 1,01,1Biggs J., Williams P., Whitfield M., Nicolet P. and Weatherby, A. (2005). 15 years of pond assessment in Britain: results and lessons learned from the work of Pond Conservation. Aquatic Conservation: Marine and Freshwater Ecosystems 15: 693-714.
  2. http:// ramsar.org/ris/key_ris_e.htm
  3. Céréghino, R., J. Biggs, B. Oertli, and S. Declerck. 2008. The ecology of European ponds: Defining the characteristics of a neglected freshwater habitat. Hydrobiologia 597: 1-6.

Nadaljnje branje

[uredi|uredi kodo]
  • W.H. MacKenzie and J.R. Moran (2004). "Wetlands of British Columbia: A Guide to Identification. Ministry of Forests, Land Management Handbook 52.

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]