Pojdi na vsebino

Sapfo

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Sapfo
Portret
Sapfo, freska vPompejih
Domače imeΣαπφώ
Rojstvo7. stoletje pr. n. št.[1][2][…]
Lezbos[4][5][…]
Smrtcca.570 pr. n. št.[7][8][…]
Lefkada[9]
DržavljanstvoMitilene[d]
Poklicpesnica,skladateljica,avtorica,pisateljica

Sapfo[sápfo] (atiškagrščinastarogrškoΣαπφώ:Sapfó,eolskagrščinastarogrškoΨάπφω:Psápfo),antičnagrškapesnica,* med630 pr. n. št.in612 pr. n. št.,Eres,otokLesbos,Grčija.

Sapfo naj bi bila majhne postave in temne polti. Bila je poročena in imela je hčer. Njenapoezijaji je prinesla tako slavo, da so ji vsicilskihSirakuzahob obisku v čast postavilispomenik.Njena družina je bilapolitičnodejavna, zato je Sapfo veliko potovala. V svojem življenju je vodila višjo dekliškošolo.Najverjetneje so bile njene učenke predmet njene poezije, ki predstavlja vrhgrškemonodične lirike takratnega časa. Napisala je kar 9 knjig, ki jih je poimenovala po devetih muzah. Skupaj naj bi napisala kar 10000 verzov, vendar od tega ni ohranjenih niti 1/20.

Bila jelirskapesnica, ki je razvila lastno sapfiškokitico.Njej pripisujejo vodenjeesteskegagibanja, ki se je nagibalo stran od klasičnih tembogovk temam izkušnječloveškegaposameznika.Epigram,ki ga pripisujejoPlatonu,jo označuje kot »desetomuzo«.

Večinoma je pisalaljubezenskepesmi,od katerih so se ohranili le delci, z izjemo ene celotne pesmi,MolitveAfroditi.Glede na ugled, ki ga je uživala v svojem času, je svet v njenem delu izgubil dragocen zaklad. Nekatere od teh pesmi so bile naslovljene naženske.Besedalezbijkaje izpeljana iz imena otokaLesbos,od koder je prihajala Sapfo. Zaradihomoseksualnihvsebin in nedvoumneerotičnostinjenega delaCerkevni odobravala, kar je verjeten razlog, da se to ni ohranilo, saj so prepisovanje odklanjali, dela pa tudi dejavno uničevali. Gledano izzgodovinskegastališča je Sapfo prihajala izplemiškedružine, imela tribrate,se poročila in rodila najmanj eno hčerko, bila iz političnih razlogov pregnana v Sirakuze, od koder se je vrnila leta581 pr. n. št.in umrla v starosti.

Po njej se imenujeasteroid80 Sapfo.

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]
  1. Enciclopedia on line
  2. Encyclopædia UniversalisEncyclopædia Britannica,1968.
  3. British Museum person-institution thesaurus
  4. Greek Lyric Poetry: A Commentary on Selected Larger PiecesISBN 0-19-924017-5
  5. Enciclopedia TreccaniIstituto dell'Enciclopedia Italiana,1929.
  6. 6,06,1Большая российская энциклопедияMoskva:Большая российская энциклопедия,2004.
  7. World History Encyclopedia— 2009.
  8. Store norske leksikon— 1978. — ISSN2464-1480
  9. Archivio Storico Ricordi— 1808.