Pojdi na vsebino

Turki

Iz Wikipedije, proste enciklopedije

Turkiso etnična skupina, ki živi predvsem na območju današnjeTurčijeinTurkestanav srednji Aziji.

Naziv "Turek" ima dva različna pomena in sicer eden označuje državljane RepublikeTurčijeoz. večinski narod, ki jo poseljuje, drug pa je širši pomen, podobno kot za Slovane, za narode turškega izvora oz. sorodne etnične pripadnosti in sicer za naslednje posebne narode in ljudstva: Turke v opisanem ožjem pomenu, poleg njih pa se nanaša še naTurkmence,Azere,Kazahe,Uzbeke,Kirgize,Tatare,Baškirijce,Čuvaše,Jakute,Dolgane,Ujgure,Tuvate,Krimske Tatare,Gagauze,Karačajce,Balkarce,Nogajce,Kumike, Kaškajce in Horasance v Iranu, Altajce, Hakase itd.

Danes je več kot 70milijonovturških Turkov. Pomembnejšeizseljenskeskupineteh so v Evropi in sicer vNemčiji,Avstriji,Franciji,Združenem kraljestvu,Belgiji,naNizozemskem,Danskemin naŠvedskem. Drugod pa vZDAinAvstraliji.

"Pravi" Turki kot narod imajo uradni status manjšine vGrčiji,Bolgariji,Severni Makedonijiin naKosovu,večinsko prebivalstvo pa poleg Turčije predstavljajo le še v mednarodno nepriznaniTurški republiki Seveni Ciper.

Število turških narodov pa je okoli 400 milijonov in so razširjeni odBalkanskega polotoka,preko Male in Srednje Azije ter Kavkaza, Perzije/Irana in Afganistana, pa vse dopuščave Gobi,vzhodneSibirijein Kitajske.

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]