Pojdi na vsebino

Vakuum

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Vakuumska črpalkas stekleno zvonasto posodo za poučevalske namene z začetka 20. stoletja, Schulhistorische Sammlung, Bremerhaven
Steklenabučkažarnicevsebuje delni vakuum, po navadi z dodanimargonom,ki varujevolframovožičko

Vákuum(tudivakum,latinskovacuus -prazen,prost) jeprazenprostor,prostor brezmolekul,atomovalipodatomskihdelcev. Popolnega vakuuma ni mogoče ustvariti, zato tudi prostoru z, v primerjavi z zračnim, zelo nizkim tlakom rečemo vakuum. Vmedplanetarnem prostoruje vakuum boljši od tistega, ki ga lahko ustvarimo v laboratoriju, a niti tam ni popoln, saj tudi tam prostor vsebuje nekaj delcev na enoto volumna.

Zamisel o vakuumu kot temi izfilozofskihdebat izvira že izantične Grčije,vendar ga do 17. stoletja nihče ni empirično raziskoval. V laboratoriju ga je leta 1643 prvi ustvarilEvangelista Torricelli.Za svoje teorije o zračnem tlaku je razvil še druge eksperimentalne postopke. Torricellijevski vakuum nastane s polnjenjemživega srebavisoke steklene cevkaste posode na eni strani zaprte, ki se na koncu obrne in spodaj vsebuje nakopičeno živo srebro.[1]Otto von Guerickeje leta 1650 iznašelvakuumsko črpalko.Z njim sta se ukvarjala tudiErnest RutherfordinNiels Bohr.Sodobnafizikapreučujefluktuacijev vakuumu. Vakuum se uporablja velektronkah.

  1. »How to Make an Experimental Geissler Tube«.Popular Sciencemonthly(v angleščini). Bonnier Corporation. Februar 1919.