Pojdi na vsebino

Volška Bolgarija

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Volško-kamska Bolgarija
Volga-Kama Bolğar
7. stoletje–1240
Glavno mestoBolgar
Biljar
Skupni jezikistara bolgarščina
suarščina, barsilščina, bilarščina, baranžarščina
Religija
tengriizem,kasnejeislam
Vladamonarhija
Vladar
• sredi 7. stoletja
Kotrag
Zgodovinska dobaSrednji vek
• ustanovitev
7. stoletje
922
• poražena od Zlate horde
1240
Predhodnice
Naslednice
Bolgari
Zlata horda

Volška BolgarijaaliVolško-kamska Bolgarija(bolgarsko:Волжка България,rusko:Волжская Булгария) je bila zgodovinskaprabolgarskadržava, ki je obstojala od 7. do 13. stoletja na sotočju rekVolgeinKamev današnjiRusiji.Naslednici Volške Bolgarije sta današnji republikiTatarstaninČuvašija,ki sta delRuske federacije.

Nastanek[uredi|uredi kodo]

Izvirni podatki o Volški Bolgariji so zelo skopi. Avtentični prabolgarski zapisi se niso ohranili, zato večina podatkov izvira iz takratniharabskih,perzijskih,indoarijskihinruskihvirov. Nekaj podatkov je bilo pridobljenih tudi z arheološkimi izkopavanji.

Ozemlje Volške Bolgarije je bilo prvotno naseljeno zugrofinskimiplemeni.Prabolgariso se tja priselili iz okoliceAzovaokrog leta 660. Vodil jih jeKotrag,sin prabolgarskega kana (carja)Kubrata.V 8. stoletju so naselili pokrajino Idel-Ural (Volga-Ural), kjer so konec 9. stoletja postali vladajoča populacija in združili razna plemena, ki so živela na tem področju.[1]Nekatera prabolgarska plemena so se selila še bolj na zahod in se končno naselila vPodonavjuv današnjiBolgariji,kjer so se zlila s tamkajšnjim slovanskim prebivalstvom in privzelajužnoslovanski jezikinpravoslavno vero.

Plemena na ozemlju Volške Bolgarije so se začela združevati v poznem 9. stoletju. Ustanovila so prestolnico Bolgar, ki je ležala 160 km južno od današnjegaKazana,večina poznavalcev pa kljub temu meni, da niso bila povsem neodvisna odHazarov,dokler ni Hazarov leta 965 uničilSvjatoslav I. Kijevski.

Vzpon[uredi|uredi kodo]

Volška Bolgarija leta 1237

Večji del prebivalstva Povolžja so sestavljalaturškaplemena,med katerimi so biliPrabolgari,Suvari,Barsili,Bilari,Balandžariin delBurtasov(po ibn Rustahu). Potomci tega dela Volških Prabolgarov z večjimi ali manjšimi primesmiugrofinskihin kipčaških turških ljudstev so današnjiČuvašiin kazanskiTatari.Manjši del prebivalstva so sestavljalafinskainugrijskaplemena (Esegeli in Paskatiri) iz katerih so verjetno nastali današnji Besermeni in Tatari.

Med vladanjem Almiša v zgodnjem 10. stoletju je državna veroizpoved postalislam.V državo je leta 922/923 je kot odposlanecabasidskegakalifaal-Muktadirja obiskalIbn Fadlan.Njegova naloga je bila navezati stike med državama, pripeljati sodnike (kadije) in učitelje islamskega šeriatskega prava in pomagati pri gradnji utrdb inmošej.[2]Tengrizemse je kljub uvedbi islama še vedno prakticiral.

Volška Bolgarija je obvladovava srednji tok rekeVolge,zato je predkrižarskimi vojnamiobvladovala tudi večino trgovine medEvropoinAzijo.Po križarskih vojnah so se med vzhodom in zahodom vzpostavile bolj prehodne trgovske poti. Prestolnica Bolgar je bila cvetoče mesto, ki je po velikosti in bogastvu lahko tekmovalo z največjimi središči islamskega sveta. Glavni bolgarski trgovski partnerji so biliVikingi,Bjarmija na južni obaliBelega morjain v porečju Severne Dvine, Jugra med reko Pečoro in severnimUralomter Nenci. Njihova trgovina je segala doBagdadainKonstantinoplana jugu in do zahodne Evrope doKitajskena vzhodu.

Druga večja mesta so bila Biljar (Bilär), Suvar (Suwar), Kašan (Qaşan) in Žukotin (Cükätaw). Današnji mestiKazaninJelabugasta se razvili iz volgaških bolgarskih obmejnih utrdb. Nekaterih volgaških bolgarskih mest, ki jih omenjajo ruske kronike, še vedno niso odkrili. Mednje spadajo Ošelj, Tuhčin, Brjahimov in Tav Ile. Nekaj mest je bilo porušenih med invazijoMongolov.

Edina vojaška sila, ki je ogrožala Volško Bolgarijo, so bile ruske kneževine na zahodu. Rusi so v 11.stoletju večkrat opustošili Bolgarijo, na prehodu 12. v 13. stoletje pa so vladarji Vladimira, predvsem Andrej Pobožni in Vsevolod III., v strahu pred napadom z vzhoda sistematično ropali bolgarska mesta. Prabolgari so zaradi strahu pred slovanskimi pritiski preselili prestonico iz Bolgarja vBiljar.

Propad[uredi|uredi kodo]

Črna palača v prestolniciBolgar
Hudičev stolp v Jalabugi

Septembra 1223 je predstražaDžingiskanovearmade podSubedejevimpoveljstvom priSamariprvič prestopila mejo Volške Bolgarije in v bitki na Samarskem zavoju doživela poraz. Leta 1236 so seMongolivrnili in v petih letih podjarmili celo državo, ki je trpela tudi zaradi notranjih sporov. Volška Bolgarija je postala delDžočijevegakanata, kasnejšeZlate horde.Razdeljena je bila na nekaj kneževin, ki so postale vazali Zlate horde, vendar so imele nekaj avtonomije. Leta 1438 je iz najpomembnejše bolgarske kneževine nastalKazanski kanat.

Po mnenju nekaterih zgodovinarjev je bilo med mongolsko invazijo ubitih več kot 80% prebivalcev. Preživelo prebivalstvo se je odselilo proti severu na ozemlje današnjeČuvašijeizTatarstanain ustanovilo nekaj samostojnih vojvodin. Stepska področja Volške Bolgarije so naselili nomadskiKipčakiin Mongoli, zato je razvoj poljedelstva močno upadel.

Volška bolgarska mesta so si sčasoma opomogla in obnovila in postala središča trgovine in obrti Zlate horde. Nekaj Prabolgarov, predvsem mojstrov in obrtnikov, so na silo preselili vSarajin druga mesta Zlate horde, vendar je Volška Bolgarija kljub temu ostala središče kmetijstva in obrti.

Sklici[uredi|uredi kodo]

  1. Tatar Encyclopedia. Kazan: Tatarstan Republic Academy of Sciences Institution of the Tatar Encyclopaedia. 2002.
  2. »Vikings in the East, Amazing Eyewitness Accounts«.Arhivirano izprvotnega spletiščadne 15. februarja 2008.Pridobljeno 5. februarja 2010.