Pojdi na vsebino

Winston Churchill

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
The Rt Hon Sir Winston Churchill
Portret
Predsednik vlade Združenega kraljestva
Na položaju
10. maj 1940 – 27. julij 1945
26. oktober 1951 – 7. april 1955
NamestnikClement Attlee(1942-1945)
Anthony Eden(1951-1955)
PredhodnikNeville Chamberlain
Clement Attlee
NaslednikClement Attlee
Sir Anthony Eden
Minister za finance
Na položaju
6. november 1924 – 4. junij 1929
PredhodnikPhilip Snowden
NaslednikPhilip Snowden
Osebni podatki
RojstvoWinston Leonard Spencer Churchill
30. november1874({{padleft:1874|4|0}}-{{padleft:11|2|0}}-{{padleft:30|2|0}})[1][2][…]
Blenheim Palace[d],Woodstock[d]
Smrt24. januar1965({{padleft:1965|4|0}}-{{padleft:1|2|0}}-{{padleft:24|2|0}})[1][2][…](90 let)
Hyde Park Gate[d][4][5]
Politična strankakonzervativnainliberalna
ZakonciClementine Churchill, Baroness Spencer-Churchill
Poklicpolitik,zgodovinar

The Right HonourablesirWinston Leonard Spencer Churchill,britanskinovinar,častnik,državnik,slikar,pisatelj,nobelovec,*30. november1874,Blenheim Palace, Woodstock,grofijaOxfordshire,Anglija,†24. januar1965,London.

Bil je dvakratpredsednik vlade Združenega kraljestva,kot lord admiralitete je bil za kratek čas pomemben vojni politikprve svetovne vojne,kot predsednik vojne vlade pa je prebildrugo svetovno vojno.Nagrajen je bil zNobelovo nagrado za književnostleta 1953, pomemben pa je tudi kot zgodovinar. Zaradi bogatega zgodovinskega znanja, študiozne narave upravljanja z državo in imperijem ter pomembnim odločitvami pri urejanju svetovne ureditve tako pred drugo svetovno vojno kot po njej, je še vedno pomembna osebnost, ko v današnjem času razmišljamo o imperijih in človekovih pravicah.

Poznan je kot oseba z veliko energije, vedno je imel rad kubanske cigare in viski, veliko truda je posvetil izobrazbi in je tudi po cel dan posvetil pripravi na enourni govor v parlamentu. Kot oseba z motnjo v govoru zaradi vraščenega jezika je veliko dal na nastope,retorikoin besedno izražanje.

Poreklo, šolanje in vojaška služba[uredi|uredi kodo]

Winston Churchill leta 1900

Bil je sin britanskega politikalordaRandolpha Churchila in ameriške milijonarske hčerke Jenie Jerome. Po očetovi strani je spadal med visoko angleškoplemstvo(njegov ded sir John Winston Spencer Churchill je bil sedmivojvodaMarlboroughski. Kot tretji sin Randolph Churchill ni podedoval lordskega naziva, se je pa podobno kot njegov sin zato resno lotil politike. Randolph je sina v celoti prepustil zasebnemu šolanju, Winston je zelo navezan na svojo varuško, ob šolanju pa redno in bogato piše svoji materi, saj mu oče le redko odpiše. Četudi je njegov oče pomemben in viden politik, doživi višek kariere kot del kabineta odgovoren za Burmo, Britansko Indijo in provinco Aden, četudi je večkrat bil blizu mesta ministrskega predsednika. Zadnja leta njegovega življenja so bila duševno okrnjena zaradi bolezni.

Winstonovo poreklo kot tudi očetov položaj mu je zagotovilo sprejem v elitne šole. Od 1881 do 1892 je obiskoval šole vAscotu,Brightonuin Harrowu. Z veliko truda si je pridobil nekaj klasične izobrazbe in starih jezikov, redno pisanje pisem svoji mami pa je tudi bila dobra vaja za pisanje. Avtoritativen šolski sistem mu ni ustrezal in večkrat ni izdelal razreda. Po očetovi oceni, ko je videl mladega Winstona se igrati z vojački, so ga vpisali v vojaško akademijo. Po šolanju se je potegoval za sprejem v oborožene sile, vendar dvakrat ni opravil sprejemnega izpita. Leta 1893 je prišel kotkadetvSandhurstin z 21. leti je postalkonjeniškiporočnikv 4.huzarskemregimentu.Tu je spoznal, da je »rojen bojevnik«. Svoji materi večkrat piše kako pomembno mu je, da se dokaže v bitki, zelo zgodaj pokaže tudi močno željo po kasnejši uveljavitvi v politiki, kjer je z opaznim interesom opazoval očetove padce in vzpone.

Na bojišču, daleč od šolskega pritiska, se je pokazal še kot poročevalec in objektivni novinar iz vojnih vrst, kasneje pa tudi pisec kratkih prijetnih zgodbic, kar se je pokazalo za dober način, da se uveljavlja poleg v vojski tudi doma in pri tem tudi zasluži nekaj denarja. Do konca življenja je imel kotnovinarinavtor knjigizpiljen slog, veliko truda je vlagal tudi v svoje govore.

Med letoma 1895 in 1901 je doživel kot vojak in vojni poročevalec 5 vojn: naKubi,vIndijiin v drugih delih britanskega kraljestva. V bitki priOmadurjuvSudanuje sodeloval v enem od zadnjih napadov konjenice v svetovni zgodovini. Ko je bil vprvi burski vojniujet, se mu je posrečil spektakularen pobeg, ki je bil zelo odmeven doma, a ni bil povsem tovariševski do svojih sojetnikov ob tem. Iz tega obdobja je trening v igri pola, kjer se izkaže za močnega, spretnega igralca z veliko energije.

Politični vzpon[uredi|uredi kodo]

Že leta 1899 se je neuspešno potegoval za sedež v spodnjem domu britanskega parlamenta. Po povratku iz burske vojne je bil kotkonzervativec(Tory) izvoljen. Kot pristaš proste trgovine in nasprotnik carin je prešel medliberalce(Whig). Vzrok je bil spor okoli vprašanja »prosta trgovina ali zaščitne carine«.

Leta 1908 spozna Clementine Hozier in se naglo zaljubi. Še istega leta se poročita in ostaneta skupaj poročena več kot 56 let. Skupaj sta imela 5 otrok.

V letih po 1906 je presenetil prijatelje in sovražnike s svojo sposobnostjo kot podsekretar za kolonije, kotministerza gospodarstvo in kot minister za notranje zadeve. Ko se je začel zaostrovati nemško - britanski pomorski konflikt ga premier Asquith 1911 imenoval za prvega lorda admiralitete (ministra za vojno mornarico). Njegova najpomembnejša odločitev v tej vlogi predprvo svetovno vojnoje bila sprememba goriva za kotle navojnih ladjahspremogananafto,kar je bistveno povečalo njihovakcijski radij.

Prva svetovna vojna in življenje po vojni[uredi|uredi kodo]

Kot član kabineta (vlade) in poveljnikKraljeve vojne mornariceje sodeloval pri vseh bistvenih odločitvah vojne strategije.

Največji polom za mornarnico je bil njegov načrt, da biNemčijoinAvstro-Ogrskonapadli preko njune zavezniceTurčijez juga. Izkrcanje zavezniških čet na polotokuGallipolipriDardanelahje bil zaradi oklevanja in zapletov takrat krvavo odbit. Moral je prevzeti posledice in je 18.maja 1915 odstopil. Mnogi so že tedaj spoznali njegov potencial, saj šteje ta njegova strategija za enega zadnjih izvirnih idej v vojnah. ČasopisObserverje napisal: »Je še mlad, ima pa srce leva. Čas njegovega triumfa bo še prišel«. O doživljanjuprve svetovne vojneje napisal knjigo Svet v krizi. V novembru se je javil v oborožene sile in odšel vFrancijo,kjer je kotmajorpoveljevalbataljonu.

Leta 1916 je zopet uspešno kandidiral za mesto v domu predstavnikov ljudstva. Zaradi poraza ni bil do konca vojne več dobrodošel član kabineta, četudi so ga uporabljali za marsikaj. Pomembno je kot politik prispeval tudi pri zgodnjem razvijanju v mornarnicitankakot ladje (vozila), ki bo lahko prevozila jarke. Bil je tudi med prvimi, ki je spoznal bodočo vlogovojnega letalstvain podpiral razvoj v to smer. Do padca vlade Lloyda Georga leta 1922 je vodil vojno ministrstvo in ministrstvi za zračni promet in kolonije.

Sam se po vojni ne prepozna v liberalni stranki, težave pa mu povzročajo tudi stališča delavske stranke, katere sistem socializem je po njegovem neustaven. Tako si želi ustanoviti svojo lastno stranko konstitucionalistov, ki pa žal ne more nastati, saj mu ponudijo mesto v vladi. Leta 1924 je ponovno vstopil v konservativno stranko in novembra postal davčni minister in je to ostal do padca vlade 1929. Uvedel je zlato podlago za denar, kar je povzročilo velikobrezposelnostin klice k stavkam. Med svetovnima vojnama se vzpostavlja narodna debata o socializmu in delavska stranka in njen vpliv opazno rasteta. Nasprotoval je popuščanju pri vprašanju indijske samostojnosti. Ker je v skrbi za finance omejeval proračun namenjen oboroževanju, je bil najglasnejši in najbolj odločen v nasprotovanju do nacistične Nemčije, ki je s kršenjem pogodb investirala vsa sredstva v proizvodnjo orožja in ladij in letalstva, in bil proglašen za vojnega hujskača. Kot tak je bil ponovno izločen iz kabineta vlade in bil tako izločen iz vladne stranke in postavljen v negotov položaj. Zaradi njegovih stališč je bil večkrat zasmehovan in javno kritiziran, njegova žena je večkrat poslušala žaljive pripombe na možev račun, tudi protestno zapustila zabave. Tako je bil 10 let pred začetkom II. svetovne vojne prepuščen politični osami, a še vedno precej zanimiv kot javna osebnost in pisec. Njegova pozicije je bila tudi dvomljiva z ozirom, da je njegov bratranec lord Londonderry v istem obdobju navdušen nad nemškimi rešitvami gospodarske krize.

Umaknil se je na posestvo Chartwell in se posvetil slikarstvu ter pisanju. Posvetil se je zgodovinopisju. Prva njegova knjiga o prvi svetovni vojni je bila ena prvih knjig, kjer je udeleženec zgodovine napisal svoj pogled na nedavno prestale dogodke za bralce. Napisal je tudi zgodovino prvega lorda slavne plemiške rodbine Marlborough in svojega prednika, v tem obdobju pa se je lotil pisanja zgodovine vseh angleško govorečih ljudi, knjigo velikega obsega, ki pa je bila zaključena in objavljena šele po 2.svetovni vojni. Pri raziskovanju si je pomagal z mladimi raziskovalci in tajnicami. Posvetil se je gradnji, popravljanju svojega posestva, ponudil je družbo pomembnim vrstnikom kakršen je bilLawrence Arabski,Charliejem Chaplinomin podobni. Z vnovično kandidaturo je bil izvoljen, a njegovi govori so bili namenjeni izpraznjeni dvorani, tudi pisanje člankov je redkokdaj cenjeno, saj večino pisanja namenja grozečim razmeram v Nemčiji. Pomaga si z obvestili in zbiranjem informacij iz različnih virov o nemškem (prekomernem) in britanskem (ne)oboroževanju. Izpostavi se tudi v bran kralju Edvardu VIII pred njegovo abdikacijom.

Povratek v vlado[uredi|uredi kodo]

Churchill leta 1935 skupaj zNevilleom Chamberleinom

Churchillovih svaril prednacistično Nemčijodolgo niso jemali resno. Popriključitvi Avstrijein vstopu Nemcev vČeškoslovaškoso ga zopet začeli poslušati volivci, a stranka je bila izrazito pacifistična in zadržana nasproti ideji skorajšnje vojne. PremierNeville Chamberlainga je ponovno imenoval za prvega lorda admiralitete zaradi pritiska svojih volivcev, načrtoval jeizkrcanjevnorveškemNarviku(da bi presekal oskrbovanje Nemčije z železovo rudo), vendar so morali akcijo prekiniti, saj so jih Nemci prehiteli.

Britanski imperij je bil ogrožen prav tako z odcepomIndije.Uvedba dominiona nad Indijo in pogajanja o novi indijski ustavi so bila za Churchilla ljuba tema, saj je temu izrazito kljuboval, zato je bil še dodatno neprijeten za svojo stranko, ki je tedaj skrbela za pogajanja ob osamosvajanju Indije. Osamosvojitev Indije je bila po njegovem možna le ob ureditvi odnosov med hindujci in muslimani ter kvalitetno rešitvijo minimalnih pravic nedotakljivi kasti. Le tolikšna civiliziranost bi po njegovem omogočila, da Indija ne razpade v hudo krizo ob osamosvojitvi od Britanskega imperija. Ob zasebnem razgovoru z indijskim podjetnikom je prosil, naj poskrbijo za dvig staleža vseh indijcev. Za časGandhijevegaposta v zaporu, ko je imel tudi sicer težave, je Churchill bil nemilosten do njega in mu ni želel popustiti, četudi se je tudi sam takrat, med vojno, ukvarjal s hudim prebolevanjem pljučnice in utrpel tudi manjšo kap.

Vojni premier[uredi|uredi kodo]

Nemška zasedbaPoljske,Danske,Norveške,Luksemburga,NizozemskeinBelgijeter grozeč zlom Francije so povzročili, da je premier Chamberlain izgubil vso podporo pri ljudstvu in v parlamentu. Moral je odstopiti in čeprav so Churchilla krivili za polom pri Narviku, je bil edini možni naslednik. 10. maja 1940 je skupaj z liberalno stranko ustanovil novo vlado. Poleg premierskega položaja je obdržal še vojno ministrstvo.

Nevarnost invazije in zračna bitka[uredi|uredi kodo]

Churchill s čelado med enim od zračnih napadov

Churchillovi prvi veliki nalogi sta bili evakuacija premaganega ekspedicijskega korpusa izDunkerquejain obramba predinvazijo.Za drugo je prve ukrepe sprejel takoj po nastopu kot premier. Letalski proizvodnji je dodelil najvišjo prioriteto in zadolžil zanjo lorda Beaverbrooka. Ne nazadnje zaradi dosežkov Beaverbrooka in letalskega maršala Hugha Dowdinga jekraljevo vojno letalstvo(Royal Airforce) zadalo Nemčiji v letalskibitki za Britanijoprvi pomembni poraz.

Ukazal je potopiti francosko sredozemsko floto v oranskem pristanišču, pri čemer je umrlo 1.267 francoskih mornarjev. Potrebno je bilo namreč preprečiti, da bi po premirju med Nemčijo in Vichyjevsko vlado prišla v roke nemški vojni mornarici.

Nemški načrt za invazijo (Operacija Morski lev) so jeseni 1940 vedno znova prestavljali in spomladi 1941 dokončno opustili. V tem času so nemškibombnikistalno napadali London in mesta v južni Angliji.

Churchill (levo), Roosevelt inStalinkonferenci na Jalti

Novi zavezniki[uredi|uredi kodo]

Dokler je bila Velika Britanija sama v boju protiTretjemu rajhu,je lahko skrbel Churchill samo za to, da ne izgubi vojne. Jasno pa mu je bilo, da je zmaga mogoča samo v sodelovanju zZDA.Veliko je računal na dobro sodelovanje s predsednikomFranklinom D. Rooseveltom.Ta pa pred ponovnimi volitvami v novembru 1940 ni mogel tvegati, da bi ZDA direktno vpletel v evropsko vojno.

Churchill skupaj z francoskim generalomCharlesom de Gaullom

Kljub temu je dosegel, da so Veliko Britanijo prekoAtlantikaoskrbovali z življenjsko potrebnimahranoinorožjem.11. marca 1941 je na Churchillovo pobudo Roosevelt dosegel sprejem zakona o posojilu in najemu, ki je omogočil, da so posodili Veliki Britaniji nujno potrebne vojne ladje.

14. avgusta 1941 sta se Churchill in Roosevelt srečala srediAtlantikana bojni ladjiPrince of Wales.Podpisala staAtlantsko listino,ki je določala osnove povojne ureditve in organizacije Združenih narodov.

Medtem se je položaj Velike Britanije zboljšal. Napad naBalkanin posredovanje vSeverni Afrikije zmanjšalo letalske napade, ponapadu na Sovjetsko zvezo22. junija 1941 pa Velika Britanija ni bila več edina država, ki se je bojevala s Tretjim rajhom. Kljub nezaupanju je Churchill takoj ponudilStalinupomoč in že oktobra so bile poslane prve dobave v Sovjetsko zvezo. Prva pomembnamednarodna konferenca je bila v Teheranu.

Četudi je bil po prepričanju mož prostega trga, se je zavzel zaStalina,da bi tako utrdil vojno sodelovanje. Ves čas vojne je želel, da invazija nastopi preko Sredozemlja. ZDA so z vstopom v vojno prevzele tudi primat na svetovnem prizorišču, saj so bile same zdaleč najmanj oškodovane. Med oktobrom 1944, sta on in Anthony Eden (konzervativni politik in Churchillov politični naslednik) bila vMoskviza srečanje s sovjetskim vodstvom. Tedaj so sovjetske sile pričele vstopati v ozemlje različnih vzhodnoevropskih in srednjeevropskih držav. Churchill je nastopil s predlogom, da do konference v Jalti, ki bo pravno določila novo ureditev, mora obstajati nek medvojni sporazum o tem, kdo bo kaj upravljal. Eden najbolj pomenljivih sestankov je bil opravljen 9. oktobra 1944 vKremljumed Churchillom in Stalinom. Med sestankom so razpravljali o težavah v Poljski in balkanskih državah. Churchill je rekel Stalinu:

Balkan in razmere tam naj bodo tu dogovorjene. Vaše vojske so v Romuniji in Bolgariji. Tam imamo interese, misije in agente. Ne dovolite, da se zapleteva pri malih zadevah. Za zdaj, med Britanijo in Rusijo, kako bi bilo za vas, če bi 90 odstotkov prevlade v Romuniji imeli vi, recimo 90 prevlade bi imeli mi v recimo Grčiji, pri Jugoslaviji pa greva 50-50?

Stalin se je strinjal s tem dogovorom o odstotkih, to je potrdil z dotikom lista papirja med poslušanjem prevoda. Leta 1958, pet let po javni objavi sestanka v Churchillovi knjigiDruga svetovna vojna,so avtoritete Sovjetske zveze zavrnile, da bi Stalin sprejel takšen »imperialističen« dogovor.

Eden od zaključkov jaltske konference je bil, da zavezniške sile vrnejo vse sovjetske državljane, ki jih najdejo v zavezniški coni, nazaj vSovjetsko zvezo.To je posledično pomenilo vrnitev vseh vojnih ujetnikov sovjetske zveze, ki so jih osvobodile zavezniške sile, a je pomenilo tudi vrnitev vseh vzhodnoevropskih beguncev.Aleksander Solženicinje imenoval operacijo Keelhaul »zadnjo skrivnost« druge svetovne vojne. Operacija je odločila o usodi do 2 milijonov povojnih beguncev, ki so bežali iz Vzhodne Evrope. Sledila jePotsdamska konferenca.

Povojno življenje[uredi|uredi kodo]

Churchill leta 1949

Prve povojnevolitveje Churchill izgubil in na oblast je prišla delavska stranka. Naslednjih 6 let je bil vodja opozicije v Spodnjem domu. Njegovo predavanje na Westminster kolidžu v Fultonu, ZDA, kjer je uporabil izraz »železna zavesa«, je postalo prerokba, četudi je bil odziv na to predavanje predvsem kritično. Velja za pomembnega vizionarja Evropske unije, ki je zagovarjal jasna pravna pravila med državami Evrope in tako preprečevanje takšnih nepravilnosti, ki bi pomenili svetovni konflikt.

Konzervativna stranka je zopet zmagala leta 1951 in Churchill se je ponovno vselil naDowning Street 10.Vztrajal je na ohranjanju moči svoje države in potegnil mnoge odločne poteze. Tako se je zavzemal za omejitev emigracij Indijcev, gradnjo domov/hiš za prenovo bombardiranih gradenj in si prizadeval nadaljevati trdne odnose z ZDA in tedanjih predsednikom Dwightom Einsenhowerjem. Po Stalinovi smrti je želel vzpostaviti tudi trdnejše odnose s Sovjetsko zvezo, a to ni bilo po volji ZDA. Leta 1953 je bil imenovan zavitezareda Hlačne podveze,dedni plemiški naslov pa je odklonil.

Smrt in pogreb[uredi|uredi kodo]

Med mandatom je doživel večsrčnih napadovin leta 1955 predčasno odstopil. Nasledil ga je Anthony Eden, tedaj minister za zunanje zadeve. Do smrti, ko je bil star 90 let, je živel odmaknjeno skupaj z ženo Clementine.John F. Kennedyga je imenoval za častnega državljana ZDA, a zaradi bolezni ni mogel priti na razglasitev v Washington. Potem, ko je 12. januarja 1965 doživel svojo zadnjo kap, je Churchill preminil 24. januarja istega leta, na 70 let kasneje na dan smrti svojega očeta. Njegov sin Randolph je umrl kmalu za njim.

Šlo je za enega najbolj množičnih pogrebov tistega časa po smrti Johna F. Kennedya. Pogreb je bil predvajan po celem svetu. Z izjemo Kitajske so vse države sveta poslale svojega predstavnika na pogreb. Kot pomemben Anglež ima spomenik tudi v Westminstru.

Književnik, pisec, zgodovinar[uredi|uredi kodo]

Churchillov spomenik nasproti Westminstrske palače

Winston Spencer Churchill je bil plodovit pisec, podpisoval se jeWinston S. Churchill,predvsem zato, ker je v istem času deloval uveljavljen romanopisec iz ZDA z istim imenom. Zato je Spencer oziroma inicialka S postala pomemben del piščeve identitete.

Churchillova prva plačana služba je bila serija člankov o Kubanski vojni za neodvisnost. Tekom svojega življenje mu je bilo poleg politike pisanje najpomembnejši vir zaslužka, napisal je 8 do 10 milijonov besed v več kot 40 knjigah, tisočih člankih za revije in časopise (pomemben nadpovprečno dobro plačan sindikaliziran kolumnist za angleškogovoreče časopise) ter vsaj dva filmskascenarija.Kot pisatelj se je močno naslanjal na raziskovanje angleških študentov zgodovinopisja, njihove povzetke in akademska dela, za njihovo delo jih je tudi plačal. Večina pisateljevanja je bila posledica sodelovanja med Churchillom in tajnikom, saj je knjigo narekoval, nato pa večkrat revidiral osnutke, podobno metodo je imel tudi pri pisanju govorov.

RomanSavrola,ki ga je napisal okoli časa, ko je bil vojak, je Churchillovo največje leposlovno delo. Kot roman je precej običajen v svojem žanru, ozadje za zgodbo pa je revolucija v izmišljeni evropski državi. Nekaj likov ima prepoznavne značilnosti članov njegove družine. Tudi njegova druga knjigaRiver War(1899) je bila napisana, ko je bil Winston še britanski vojak. Tokrat je že zgodovinska, vsebuje poročilo o britanskem osvajanjuSudanain poročilo iz bitk ter nekaj zbranih informacij o muslimanskih nasprotnikih in preroku, ki želi ponovno osvojiti Egipt. Sicer so knjige bile praviloma vsaj deloma zgodovinopisje pri čemer je ogromno vložil v kvalitetno študiozno ugotavljanje dejstev, odlikoval pa ga je tudi avanturističen, deloma epičen, celo dramatično bombastičen slog pisanja.

Pomen Churchillovega pisanja je predvsem akademska raziskanost mnogih zgodovinskih okoliščin, kritiziranje britanske kolonialne politike, ki se naj ne bi poglobila dovolj v zgodovino ljudstev, s katerimi ima opravka, povzdigovanje poguma vojščakov. Ker se je mnogega zgodovinskega pisanja lotil kot nekdanji predsednik vlade, je mnogokrat izkazano, da je napisal uradno zgodovino druge svetovne vojne, ali vsaj uradno zgodovino te vojne s stališče Britanskega imperija, katerega pričevalec in predstavnik je tedaj bil.

Pomembnejša dela[uredi|uredi kodo]

  • The Story of the Malakand Field Force(1898)
  • The River War(1899)
  • Savrola(1900)
  • Lord Randolph Churchill(1906)
  • For Free Trade(1906)
  • Liberalism and the Social Problem(1909)
  • The People’s Rights(1910)
  • The World Crisis(1923–1931) (zgodovina 1.svetovne vojne)
  • My Early Life: A Roving Commission(1930)
  • India(1931)
  • Thoughts and Adventures(Amid These Storms) (1932)
  • Marlborough: His Life and Times(1933–1938)
  • Great Contemporaries(1937)
  • Arms and the CovenantorWhile England Slept: A Survey of World Affairs, 1932–1938(1938)
  • Step by Step 1936–1939(1939)
  • Addresses Delivered in the Year 1940(1940)
  • Broadcast Addresses(1941)
  • Into Battle(Blood Sweat and Tears) (1941)
  • The Unrelenting Struggle(1942)
  • The End of the Beginning(1943)
  • Onwards to Victory(1944)
  • The Dawn of Liberation(1945)
  • Victory(1946)
  • Secret Sessions Speeches(1946)
  • War Speeches1940–1945 (1946)
  • The Second World War(1948–1954)
  • The Sinews of Peace(1948)
  • Painting as a Pastime(1948)
  • Europe Unite(1950)
  • In the Balance(1951)
  • The War Speeches1939–1945 (1952)
  • Stemming the Tide(1953)
  • A History of the English-Speaking Peoples(1956–1958)
  • The Unwritten Alliance(1961)

Leta 1953 je prejelNobelovo nagrado za književnostza svoj obširni literarni opus, predvsem v šestih zvezkih izdano deloDruga svetovna vojna.Na podelitvi je bilo obrazloženo, da je prejel nagrado »za mojstrstvo pri popisovanju tako zgodovinskih in biografskih okoliščin in brilijanten glas v branjenju vzvišenih človeških vrednot«.[6]

Predniki[uredi|uredi kodo]

George Spencer-Churchill,vojvoda Marlboroughški
George Spencer-Churchill,vojvoda Marlboroughški
Lady Susan Stewart
John Spencer-Churchill,vojvoda Marlboroughški
George Stewart,Gallowayski grof
Lady Jane Stewart
Lady Jane Bailey Paget
LordRandolph Spencer-Churchill,
Robert Stewart,Londonderryjski markiz
Charles Vane,Londonderryjski markiz
Lady Frances Pratt
Lady Frances Vane-Stewart
Sir Henry Vane-Tempest,baronet Wynyarda
Lady Frances Vane-Tempest
Anne Katherine McDonnell,Antrimska grofica
Winston Churchill
Aaron Jerome
Isaac Jerome
Elizabeth Ball
Leonard Walter Jerome
Reuben Murray
Aurora Murray
Sarah Guthrie
Lady Jennie Jerome Churchill
Ambrose Hall
Ambrose Hall
Mehitable Beach
Clarissa Hall
David Willcox
Clarissa Willcox
Anna Baker


Sklici in opombe[uredi|uredi kodo]

  1. 1,01,1Record #118520776// Winston Churchill— 2012—2016.
  2. 2,02,1data.bnf.fr:platforma za odprte podatke— 2011.
  3. 3,03,1Winston Leonard Spencer (Lord) Churchill
  4. http:// britishpathe /video/winston-85-not-out/query/clementine
  5. http:// express.co.uk/news/history/554733/Sir-Winston-Churchill-State-Funeral-50-Anniversary-Wartime-Prime-Minister
  6. »The Nobel Prize in Literature 1953«.Nobelprize.org.Nobelov sklad.Pridobljeno 8. avgusta 2015.

Zunanje povezave[uredi|uredi kodo]