Pojdi na vsebino

Kitajska

Iz Wikipedije, proste enciklopedije


Kitajska(tradicionalno: Zhōngguó (stara kitajščina: Trung Quốc, poenostavljena kitajščina: Trung Quốc )) je kulturno in geografsko območje ene najstarejših civilizacij ter naroda Kitajcev. Območje se je po zadnji kitajski državljanski vojni razdelilo naLjudsko republikoobsegajočo celinski del,HongkonginMacao,tertradicionalno Kitajsko,obsegajočootok Tajvanin druge otoke (glejTajvan).

Kitajska civilizacija je najstarejša neprekinjena civilizacija, ki ima dolgo zgodovinopisavein več pomembneih odkritij, kot sopapir,kompas,smodnikintisk.

Imenovanje

[uredi|uredi kodo]

Kitajska je v mandarinščini najpogosteje imenovanaZhongguo.Prvi zlogzhōng(Trung) pomeni »osrednji«, medtem koguó(Quốcoz.Quốc) pomeni »država«. Pojem so krščanski misijonarji sprva prevedli kot »Srednje kraljestvo«. V strarem veku se je ime navezovalo na »Osredje države« vzdolž dolineRumene reke.

Slovenščinain večina drugih zahodnih jezikov uporablja različne izpeljanke besede Kitajska (Kina, China, Cina, Kitaj) in predpone »sino-« ter »sin-«. Te oblike verjetno izvirajo izdinastije Čin,ki je prva združila celotno narodno ozemlje Kitajcev.[1]Za razliko od ostalih jezikov, ki uporabljajo predpono izvirajočo iz »qin«, v slovenskem jeziku, tako kot tudi v večini jezikov bivše Sovjetske Zveze, uporabljamo predpono »kitaj-«, ki izvira iz imena nekdanje pokrajine Qitai,[2]ki se je nahajala na zahodnem delu današnje Kitajske. Danes lahko na tem območju najdemo le še mesto s tem imenom. Glede na to, da Slovanom svet onkraj puščav današnje zahodne Kitajske ni bil znan, so celotno območje poimenovali po tistem, kar jim je bilo znano, tj. po pokrajini Qitai.

Zgodovina

[uredi|uredi kodo]
Glavni članek:Zgodovina Kitajske.

Prve neolitske kulture so se na Kitajskem pojavile že v3. tisočletju pr. n. št..Vasi teh kultur so postopoma prerasle v mesta z močno razslojenim prebivalstvom in v prvi polovici 2. tisočletja pr. n. št. se je na Kitajskem razvila civilizacija. Prvo državo so vodili kralji iz vladarske rodbineŠang,ki so uvedli upravo s stalnim uradništvom in stalno vojsko za obrambo pred ljudstvi s severa.

Vladarskadinastija Džovje leta 771 pr. n. št. pregnala vladarsko dinastijo Šang. Oblikovala se je fevdalna družba, saj je plemstvo za služenje v vojski in upravi od kralja v dar dobilo kos zemlje. Zemljo so obdelovali kmetje, ki so fevdalcem plačevali davek, opravljali namakalna dela in služili v vojski. Odnose v družbi so utrdili z izdajo zakonika Džov-li.

Po tisočletni dinastični obliki vladavine je Kitajska1. januarja1912s koncem zadnjedinastije Čingpostalarepublika.Eden izmed vidnejših predstavnikov revolucionarnih idej je bilSun Jatsen.Meddrugo svetovno vojnoje na Kitajskem divjala državljanska vojna, po kateri je oblast leta1949prevzelakomunistična partija KitajskezMao Cetungomna čelu.

Celinska Kitajska se je preimenovala vLjudsko republiko,ki danes obsega celinski del,HongkonginMakav,privrženci demokratičnega sistema pa so prebežali naTajvan,ki obsega otok Tajvan in druge otoke.

Ozemlje

[uredi|uredi kodo]

Politična razdelitev

[uredi|uredi kodo]

Politična delitev Kitajske na najvišji ravni se je skozi zgodovino spreminjala s spremembami uprave. Vrhnje upravne enote so bilaokrožjainprovince.Pod njimi so bileprefekture,podprefekture,okraji,poveljništva, idr. V sedanjosti obstajajo tudi mesta s statusom prefekture ali okrožja in mestne občine.

Večina kitajskih dinastij je imela sedež vzgodovinskem jedru Kitajske,kjer prevladuje ljudstvoHan.Različne dinastije so se širile tudi v obrobna ozemlja, kot soNotranja Mongolija,Mandžurija,Čin gian ginTibet.Kitajsko v tradicionalnem smislu v notranjosti omejujetaKitajski zidinTibetanska planota.Mandžurija in Notranja Mongolija ležita severno od Kitajskega zidu; meja med njima je lahko opredeljena kot meja med Notranjo Mongolijo in severovzhodnimi provincami ali kot starejša meja marionetne državeMančukuoiz časa2. svetovne vojne.Meje avtonomne pokrajine Šindžjang-Ujgur se ujemajo z današnjimi administrativnimi mejami. Zgodovinsko Tibet obsega celotno Tibetansko planoto. Naravna pregrada med severom in jugom Kitajske sta rekaHuai Hein gorovjeČ'in Ling.

Geografija in podnebje

[uredi|uredi kodo]
Glavni članek:Geografija Kitajske.
Glavne geografske značilnosti in razdelitve Kitajske
Sestavljena satelitska slika Kitajske

Kitajska se razteza odplanotingorovijna zahodu do nižavja na vzhodu. Glavnereke,kot soModra reka(Jangce),Rumena reka(Huang He) inAmur,tečejo od zahoda proti vzhodu, izjemomaBiserna reka(Zhũ Jiãng) pa proti jugu. Večina se izliva vTihi Ocean.Med pomembnejšimi rekami sta šeMekonginBrahmaputra(Yarlung Tsangpo), slednja teče vIndijski ocean.

Na vzhodu so ob obalahRumenegainVzhodnega kitajskega morjaobširne in gosto poseljene naplavne ravnice. Na robu planote Notranje Mongolije na severu so obširne travnate stepe, v južnem delu Kitajske pa prevladujejo hribovja in nizka gorovja. Večina rodovitne zemlje je vdeltahdveh največjih rek, Rumene reke in Modre reke. Na teh ozemljih so nastale velike starodavne kitajske civilizacije.

ProvincaJunanspada v geografsko podregijo širšegaMekonga,kamor sodijo tudiMjanmar,Laos,Tajska,KambodžainVietnam.[3]Zanjo so značilni obsežnikraški pojavi.

Severozahod zavzema velika poplavna ravnica, na jugozahodu pa so obširneapnenčasteplanote, ki jih sekajo srednje visoka hribovja, terHimalaja,kjer se nahajaMount Everest,najvišja točka na Zemlji. Na severozahodu so tudi višje planote s suhimpuščavskimpovršjem, kamor soditaTakla Makan(Tăkèlāmǎgān) in puščavaGobi.V obdobju dinastij so jugozahodno mejo predstavljale visoke gore in globoke doline Yunnana, ki ločujejo tudi sodobno Kitajsko od Mjanmarja, Laosa in Vietnama.

Kamniti skladi izpaleozoikaso morskega izvora, tisti izmezozoikainterciarjapa brakičnega ali sladkovodnega. Iz velike ravnice na severu Kitajske se dvigajo skupineognjeniškihstožcev. Planote na polotokihLiaodonginŠandongso izbazalta.

PodnebjeKitajske je izredno raznoliko. Za severni del (vključno sPekingom) so značilna vroča poletja (z dnevnimi temperaturami nad 30oC) inarktičnezime. Osrednji del (kjer ležiŠanghaj) ima zmerno kontinentalno podnebje s prav tako vročimi poletji in hladnimi zimami. Južni del Kitajske (kjer ležiKanton(Guǎngzhōu) jesubtropski,z zelo vročimi poletji in milimi zimami. Zaradi dolgotrajne suše in neustreznega načina kmetovanja so spomladi pogostipeščeni viharji.[4]Pesek nosi do južne Kitajske in Tajvana ter celo preko oceana do zahodne obaleZdruženih držav.

Družba

[uredi|uredi kodo]
Glavni članek:Kitajščina.

29 kitajskih narečij spada v družinoSino-tibetanskihjezikov. Najpogosteje govorjena narečja somandarinščina,ki ga govori 70% populacije,Wu(Šangalščina[5]),kantonščina,Yue,Min,Xiang,GaninHakka.Ne-sintske jezike govorijo različne etične skupine; sem sodijomongolščina,tibetanščina,turščinainkorejščina.[6]

Klasičnakitajska pisavaje bila glavnapisavado srede 20. stoletja, ko so jokomunistipoenostavili.

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]

Reference

[uredi|uredi kodo]
  1. The American Heritage Dictionary of the English Language, 4. izdaja, Boston in New York, Houghton-Mifflin (2000) pravi, da je besedaChina(Kitajska) izpeljanka izQin + Sino.
  2. Pinjin:Qítái
  3. Greater Mekong Subregion Atlas of the EnvironmentArhivirano2011-05-01 naWayback Machine.published byAsian Development BankArhivirano2011-01-20 naWayback Machine.
  4. »Beijing hit by eighth sandstorm«. BBC news. Pridobljeno 17.4.2006.
  5. Šangalščina je skupno ime za različne dialekte jezika Wu. Zahodni jezikoslovci uporabljajo pojem »Šangalščina« kot posplošitev dialektov Wu.
  6. JezikiArhivirano2013-07-25 naWayback Machine.. 2005. GOV.cn. Pridobljeno 26.5.2007.

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]

(angleško)