Пређи на садржај

Џонстаун (комуна)

С Википедије, слободне енциклопедије
Џонстаун 1979

Џонстаун(енгл.Jonestown) или формалноПољопривредни пројекат Храма народаје била комуна коју је 1974. године основаоЏим Џоунс,вођа сектеХрам народа,у северозападном делуГвајане.На том месту се 18. новембра 1978. године десило масовно убиство и самоубиство припадника секте. Они су заједно са својим вођомЏимом Џонсомпопилицијанидизмешан са воћним соком. Чланови секте који су одбили да испију отров су убијени.

Храм народа је основан средином 1950-их уИндијанаполису[1],а касније је пресељен уСан Франциско.Храм није имао много успеха. Био је праћен скандалима и почетком 1970-их покрет је био на издисају. Џоунс је закључио да мора да напустиСАДи у Гвајани је основао утопистичку заједницу названу Џонстаун. Од почетка је било пуно проблема као што су недостатак хране, болести и честе епидемије. Наоружани људи су се старали о дисциплини. Они који су кршили правила су били кажњавани стављањем у кавезе или електрошоковима, а потенцијални дезертери су често умиривани дрогама. Становници, који су упрокос свему успели да побегну, извештавали су о тешким кршењима људских права. Родитељи су морали децу да предају Џоунсу кога су сви називали „отац “или „тата “.

Џим Џоунс је са становницима кампа редовно вежбао масовносамоубиство.У такозваним „белим ноћима “пили су наводно затровану лимунаду.

Дана 14. новембра 1978, конгресменЛео Џ. Рајанје са делегациом од осамнаест људи долетео у Џонстаун[2]како би истражио злоупотребе. Џоунс је покушао све да сакрије од посетилаца и да остави утисак да је све у реду. Ово није успело пошто је 16 припадника комуне молило конгресмена да их поведе са собом. Фанатични поборници Џоунса напали су авион и убили конгресмена, три новинара, једног камермана и ранили још 11 људи.

Становници насеља су позвани преко разгласа. Џим Џоунс је објаснио: „Када није могуће да живимо у слободи, онда хоћемо бар да умремо у слободи. Смрт је само прелазак на један други ниво “. Подељен јевалијумицијанидпомешан са соком. Најпре су убијени бебе и деца. Онда су дошли на ред млади и одрасли. Много родитеља је попило отров након што су деца умрла. Неки су покушали да побегну, али је највећи број био побијен и само је неколицина успела да побегне. Џоунс је умро од пуцња у главу. Непознато је да ли је извршио самоубиство. Укупно је погинуло 913 од 1110 припадника, од чега 276 деце.

Џонстаун је 1980. године уништен у пожару.

Позадина[уреди|уреди извор]

Храм Народа је основан 1955. уИндијанаполисууИндијани.[3]Иако у својим коренима и учењима имао много више са библијском црквом и хришћанским покретима обнове него самарксизмом,он је спроводио праксу коју ја називао „апостолскимсоцијализмом”.[4]У складу са тим, Храм је проповедао да „они који остану дрогирани опијатом религије ће морати бити доведни до просвећења - социјализма”. "[5]Почетком 1960-их, Џоунс је посетиоГвајану– тада још увекбританску колонију– док је био на путу да оснује кратковечну мисију храма уБразилу.[6]

Након што је Џоунс добио значајне криике у Индијани због својихинтеграционистичкихставова, Храм се 1965. преселио уРедвуд ВалиуКалифорнији.[7]Храм је почетком 1970-их отворио своје огранке уЛос АнђелесуиСан Франциску,и на крају ће преселити својеседиште у Лос Анђелес.[8]

Пресељењем у Сан Франциско појачала се политичка активност Храма. Након што се учешће Храма показало важним у победи Џорџ МосконЏорџа Москона на изборима за градоначечника 1975, Москон је поставио Џоунса за председника Комисије Сан Фракциска за стамбена питања.[9]За разслику од многих других особа који су сматране вођама секти, Џоунс је уживао подршку јавности и долазио је у сусрет са неким од највиших америчких политичара. Џоунс се лично упознао са потпредседничким кандидатомВолтером Мондејломипрвом дамомРозалин Картер.Међу гостима на великој јесењој вечери 1976. за Џоунса су билигувернерЏери Браун,заменик гувернераМервин Димали,и већникВили Браун.[10]

Референце[уреди|уреди извор]

  1. ^„Jonestown massacre + 20: Questions linger”.CNN. Архивирано изоригинала21. 04. 2007. г.Приступљено09. 04. 2007.
  2. ^Reiterman & Jacobs 1982,стр. 481.
  3. ^Wessinger 2000,стр. 31–34.
  4. ^Dawson 2003,стр. 194.
  5. ^Layton 1998,стр. 53
  6. ^Reiterman & Jacobs 1982,стр. 78
  7. ^„The Religious Movements Homepage Project: Peoples Temple”.Архивирано изоригинала08. 09. 2006. г.
  8. ^Layton 1998,стр. 64–5.
  9. ^Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple.Архивиранона сајтуWayback Machine(14. март 2009) PBS.org.
  10. ^Layton 1998,стр. 105.

Литература[уреди|уреди извор]

Спољашње везе[уреди|уреди извор]