Пређи на садржај

Амфилохије Иконијски

С Википедије, слободне енциклопедије
Свети Амфилохије Иконијски

Свети Амфилохије Иконијски(грч.Αμφιλοχίου του Ικονίου) био јеепископуИконији,на југуМале Азијеу периоду између340.и395.године. Помиње се као један одкападокијских отаца,као ученикСв. Василија Великог,блиски рођакСв. Григорија Богослова.

Рођен је уКесарији,у побожној хришћанској породици, од оца Амфилохија и мајке Ливије.[1]Школовао се уЦариграду,а потом одлази упустињу ОзизалаКападокији,где борави у посту пуне три године.

По избору за епископа у Иконији одмах развија широку пастирску и богословску, као и антијеретичку делатност. Његове проповеди су биле толико јаке да су се десила многа чудесна исцелења током њих. Као велики бранитељПравославља,376.године сазвао је Сабор ликаонијских Епископа у Иконији, на којем признајеСимвол ВересаПрвог васељенског саборауНикеји(325.) и осуђујејереси:савелијанство,аријанство,аномејство и духоборство. Активно учествује наДругом васељенском саборууЦариграду,381.године.

Амфилохије Иконијски у Охридском прологу[уреди|уреди извор]

Фотографија мозаика Св. Амфилохија Иконијског, српски православниманастир Светог Архангела Михаила у Ђурашевићима,Луштица

”Св. Амфилохије Епископ Иконијски. Земљак, друг и пријатељ Св. Василија Великог и других великих светитеља из IV столећа. Амфилохије рано остави метеж светски и повуче се у једну пештеру, где као отшелник проживи у подвигу 40 година.[2]Догоди се тада, те се упразни епископска столица у Иконији, и Амфилохије чудесним начином би изабран и посвећен за Епископа Иконијског.[1]Диван пастир и велики бранитељ чисте вере Православне. Учествовао на II Васељенском Сабору 381. године. Ревносно се борио против Македонија злочестивог, и против аријанаца и Евномија. Лично молио цара Теодосија Великог да изагна аријанце из сваког града у држави. Цар му не испуни жељу. После неколико дана опет се јави Амфилохије цару. Када Епископ би уведен у одају за примање, цар сеђаше на престолу, а до њега с десне стране сеђаше син му Аркадије, кога Теодосије беше узео себи за сацара. Ушавши Амфилохије свети поклони се цару Теодосију, а на Аркадија, сина царевог, и не обазре се као да га ту и не бејаше. Разгневи се због тога цар Теодосије веома, и нареди да се Амфилохије одмах истера из двора. Тада рече светитељ цару: „видиш ли, царе, како не подносиш бешчешће сина; тако и Бог Отац не трпи бешчешће Сина Свога, одвраћа се с ненавишћу од оних, који хуле Њега, и гневи се на све присталице оне проклете (Аријеве) јереси. "Чувши ово цар разумеде зашто Амфилохије не одаде почаст сину његовом, и удиви се мудрости и смелости његовој. Између многих других трудова Св. Амфилохије написао је неколико књига о вери.[1]Умро је395.године у дубокој старости и преселио се у живот бесмртни.”[2]

Православна цркваслави Светог Амфилохија Иконијског23. новембра.

Напомене[уреди|уреди извор]

Референце[уреди|уреди извор]

  1. ^абв„Свети Амфилохије Иконијски”.Српска православна црква.Архивирано изоригинала16. 01. 2020. г.Приступљено16. 1. 2020.
  2. ^аб„Свети Амфилохије епископ Иконијски”.Храм Св Јована Крститеља Кончарево.Приступљено16. 1. 2020.

Спољашње везе[уреди|уреди извор]