Пређи на садржај

Бранислав Бане Васић

С Википедије, слободне енциклопедије

Бранислав "Бане" Васић(Београд,10. јул1969) награђивани је српскихармоникаш,клавијатуриста, композитор, аранжер, продуцент и професор хармонике.

Биографија и почеци[уреди|уреди извор]

Рођен је у Београду и од најмлађих дана је показивао таленат за музикалност и хармонику. Хармонику је почео да свира са пет година а са седам година је уписао и нижу музичку школу Божидар Аџија. Професори увидевши његов раскошни таленат га упућују код чувеног професора хармоникеДрагана Васовића Васкетаиз чије школе су потекли многи данашњи хармоникаши са респектом. Са њим савладава и усавршава технику свирања и виртуозност по којој ће остати трајно препознатљив.

Његов први оркестар је биоКУД Фруласа којим је освојио бројне награде и имао пуно гостовања широм Европе. Са седамнаест година постаје члан оркестраСингидунум,где са њим прати бројне звезде народне музике тог доба свирајући по елитним београдским ресторанима тог доба у Скадарлији.

Омиљени музички опус у то доба су му билиРокери с Мораву,револуционарне патриотске песме из комунистичког периода, џез и класика.

Свој први студијски рад је остварио у оркеструБоре Рунићана албумуДушка Костића,Ти си била моја прва љубав.

Јужни ветар[уреди|уреди извор]

Убрзо ће након распада првобитне музичке и свирачке поставе Јужног Ветра његов таленат приметити текстописац Никола Грбић који ће га препоручитиМиодрагу М. Илићу.До сарадње и договора долази брзо и већ1991.године на албумимаКемала Маловчића-Ти си мој 13. бројиМилета Китића-Гледај ме у очи,ће заменитиПерицу Здравковићана позицији хармоникаша и клавијатуристе. Пошто његов колега гитаристаДраган Адамовић- Кајгакоји је дошао изЛуисовогоркестра није испунио очекивања Миодрага Илића, он напушта групу аЈужни Ветарнаставља да ради као двојац Илић-Васић, све до1999.године када ће им се прикључитиСава Бојић.

Захваљујући његовом доласку и начину свирања,Јужни Ветарје променио и заокренуо свој правац и филозофију звука из оријенталног у шумадијски стил. Због своје виртуозности и врхунских форшпила ће бити врло популаран код јужноветроваца. У студијском раду је најчешће користио хармоникуScandalliи клавијатуреRoland JV1080, Roland JV2080, Roland JV80, Roland XV3080 и Yamaha TX81Z.

Паралелно са радом у Јужном Ветру током деведесетих почиње да ради и ауторске албуме са својим оркестром, снимајући у Студију ММИ за мање познате певаче попут Душка Петровића, Бајрама Саитовића Бакија а повремено гостује и у оркестримаБокија МилошевићаиМилорада Миће Николићагде ради аранжмане и свира деонице са хармоником.

На SIWA такмичењу запрву хармонику СрбијеуАранђеловцу,1993.године, побеђује и осваја титулу Прве хармонике Србије, а у финалном надметању и оцењивању је победио колегу и данас такође врло успешног хармоникашаВладу Пановића.

На одушевљење фанова повраткомСаве Бојићау Јужни ветар1999.на албумуАцка Незировића,поново се формира музички тројац али ће он врло кратко трајати јер ће Бане напуститиЈужни Ветар2000године наконСинановогалбума-Не дај да те љуби он.Пред крај боравка у ЈВ заједно са Савом Бојићем ради аранжмане и продукцију за албумеМитра Мирића,Махира Бурековића,Лепе ЛукићиЈашара АхмедовскогзаЗаМпродукцију.

Главни разлози одласка су жеља за изградњом соло каријере, сопствене продукције, педагошким радом и очувањем живих инструмената у продукцији што у Јужном ветру више није био случај због програмирања и комјутеризације инструмената. Ипак и поред одласка један је од ретких чланова Јужног ветра који је остао у фантастичним односима саМиодрагом М. Илићеми врло често је на његов позив на појединим сингловима током 2000-их и 2010-их био гост Јужног ветра где је свирао деонице на хармоници и клавијатури а последњи такав пример је и најновија песмаШемсе Суљаковићса Јужним ветром после 28 година-Акшам паде низ махалу.

Након Јужног ветра[уреди|уреди извор]

Након разлаза са Миодрагом Илићем наставља пројекте са најуспешнијим певачима тог времена као што суЛепа Лукић,Јашар Ахмедовски,Злата Петровић,Љуба АличићиШеки Турковић.

Данас ради у свом студију али гостује и као музичар на другим пројектима а снимао је и музичке подлоге за рекламе познатих брендова као иsoundtrackза серијуВратиће се роде.

Чест је гост у телевизијским емисијама са забавним карактером и шоу програмима који промовишу народну музику а повремено се бавио и класичним музичким "тезгарењем". Последњих пар година ради махом као аутор песамаГранд продукцијеиЗвезди Гранда,а сарадње вредне помена су песме заБиљану Сечивановић,Илду ШаулићиНиколу Роквића.

Један од највећих успеха Банета Васића у последњим годинама је композиција и аранжман песмеЖалу извођењуШабана Шаулића.

Бане Васић се врло успешно бави педагошким радом, има сопствену школу хармонике где обучава, проналази и открива нове младе таленте.

Спољашње везе[уреди|уреди извор]