Пређи на садржај

Ветробрани појас

С Википедије, слободне енциклопедије
Шема ветробраног појаса са струјницама које делом пролазе кроз појас, а делом се усмеравају изнад њега.
Ветробрани појас уСеверној Дакоти.
Ветробрани појас уУкрајини.

Ветробрани појасје зелени појас (шумска култура) коју чини један, или чешће, неколико редовадрвећаи/илижбуња,лишћараи/иличетинарачија је функција да ослабе брзинуветрабез стварањатурбулентних струјаи спречиерозијуземљишта.То се постиже делимичном пропустљивошћу појаса. Емпиријски је утврђено да је пропустљивост од 50% оптимална. Ветрозаштитни појас штити заветрену страну 5-10 пута дужу од сопствене висине. Треба га подићи тако да између њега и продуктивних површина буде пут чија ширина је довољна да спречи засењивање и продоркоренадрвећа из појаса у поље. Ветробрани појас се подиже када је подручје јаких ветрова неизбежно, или се поља са усевима илирасадницивећ налазе у њему. За мање површине добру заштиту могу да представљају вештачке препреке, а ветробрани појасеви су погодни за веће[1][2].Поред заштите производних поља вегетацијски појасеви подижу се и дуж путева и пруга где спречавају снежне сметове.

Микроклиматски утицај појаса[уреди|уреди извор]

Појас не само да смањује просечну брзину ветра на заветреној страни, већ ублажава слаповитост, и турбулентну флуктуацију. Као резултат тога, турбулентно вертикално мешање је слабији на заветреној страни баријере него пре ње, што даје секундарнемикроклиматскеефекте. Приземни топаоваздухнастао због апсорпцијесунчеве светлостиод стране земљишта при дизању се много мање меша са хладним који доноси ветар. Као последица температура ваздуха иза појаса је већа него испред њега. Наравно, овај ефекат слаби са повећањем растојања од појаса и после одсојања од око 8 висина температура поново има вредност оне испред појаса или је чак и нижа[3].На месту примене појаса побољшава се састав земљишта, повећава се аерација и количинахумуса.Појас повећавабиодиверзитетстварањем повољних услова за представникефлореифауне.Такође имају значај као прибежишта при годишњим миграцијамаптица[4].

Врсте за ветробране појасеве[уреди|уреди извор]

Изборврстаза појасеве првенствено зависи одклимеи земљиштастаништау коме се појас подиже. Ако се појас подиже око расадника добро је и да се у њему нађу врсте које су у његовом асортиману, како би биле изворсемена,резницаилиплемки,а један од предуслова је и отпорност наветроизвалеиветроломе.Неки од таксона отпорних на ветар не могу се употребити због других неодговарајућих особина, као што су коренски избојци (кодтрепетљике) или неодговарајућа густина круне (буква- прегуста, иликарагана- ретка). У многим деловимаЕвропеу појасевима се успешно користејовезбог добрих особина у односу на ветар и због лаког одржавања.Alnus cordataдуго одржава лист ујесен, али касно олистава, па се чешће употребљава америчка црвена јова (Alnus rubra).Бела врбаје добра јер има мањи самосев од јова и нарочито агресивногсибирског бреста.Четинари су добри за ветрозаштитне појасеве јер обезбеђују заштиту током целе године. Међу погодним врстама сукупресоципарис,џиновска туја,црни бориситканска смрча.Неки четинари су слабо укорењени у првим годинама по подизању појаса, па их је потребно анкеровати. Понекад густина може да изазове турбуленцију па је потребно проредити густе круне. Добре су и комбинације у којима се врши садња брзорастућих и спорорастућих врста тако да се обезбеђује заштита у дужем временском периоду.Сива јова(Alnus incana),брзорастућа врста, обезбеђује заштиту док не стасасмрча[1].

Референце[уреди|уреди извор]

  1. ^абГрбић, М..: Производња садног материјала – Технологија производње украсних садница. Универзитет у Београду..Београд. 2010.ISBN978-86-7299-174-1.
  2. ^Стилиновић, С. (1987): Производња садног материјала шумског и украсног дрвећа и жбуња, Шумарски факултет, Београд.
  3. ^Argete & Wilson, 1989, Agricultural & Forest Meteorology, Vol 48.
  4. ^Воробьёв Г. И. (гл. редактор) (1985): Лесные полосы. Лесная энциклопедия: Сов. энциклопедия

Спољашње везе[уреди|уреди извор]