Пређи на садржај

Ебановина

С Википедије, слободне енциклопедије
Фигуре слона од цејлонске ебановине

Ебановинаје појам који се користи за различите врсте тамног, црног дрвета, велике густине.[1]Најчешће се ради о неколико врста дрвета из рода ДиоспyросАбонос[2]али и неколико других тамних сорти дрвета, потпуно родно неповезаних, који се називају ебановином.

Порекло и врсте

[уреди|уреди извор]

Овакве врсте дрвета углавном расту у суптропским итропскимкрајевима. Најпознатија ебановина добија се од рода Диоспyрос ебенум којим обилују јужни деловиИндијеиШри Ланка.Ово дрво се називацејлонском ебановином.Осим цејлонске позната је још икамерунска ебановинакоју карактерише тамна боја са сивим жилама и изражене отворене поре, затиммадагаскарски ебановина- врста дрвета Диоспирос периери Јум, која има тамносмеђу боју, врло мале поре, отпорна је на термите и воду, густина је око 1000 кг/м³,пламена ебановинапореклом изИндонезије- врста дрвета Диоспирос целебица Бакх, жућкасто-беле боје, а језгро црно с карактеристичним узорком светложутих и смеђих пруга, који личена пламее језике. Дрво је врло густо и отпорно, прашина изазива иритацију коже, очију и плућа.Макасар ебановина- дрво ебановине са карактеристичним узорком у облику наизменичних црних и смеђих пруга,Месечева ебановина- дрво врсте Диоспирос мун А. Цхев.; долази изЛаосаиВијетнама.

Ебановина се користи првенствено у производњинамештаја.Такође се користи за производњу музичких инструмената (на пример, прекривач за врат виолинских инструмената, прагова, прибадача), билијарске столове и у уметности. Из историје је познато да је то било омиљено дрво за кваке на вратима и прозорима, дршке за прибор за јело, украси који су се користили за прављење иглица и кука за плетење или на дршкама бритви и ножева.

Ебановина се највише користи и цени као украсно дрво, због тамне боје и велике густине, због које се лако обрађује те има фину текстуру. Ѕанимљиво је да ебановина ѕбог своје високе специфичне густине не плута, већ тоне у води. Поједине врсте дрва из рода Диоспyрос дају посебни пругасту ебановину која није у потпуности црна, већ име свитлије и тамније пруге.

Ебановина се, због карактеристичне црне боје, користи у магичним обредима, а користе га и различита тајна и магијска друштва. Због древног веровања да ебановина штити од страха некада су се од овог дрвета правиле колевке[3].

  1. ^„Ebanovina (Encarta enciklopedija)”.Архивирано изоригинала09. 11. 2005. г.Приступљено22. 10. 2019.
  2. ^Ebanovina (Britannica enciklopedija)
  3. ^Ebanovina