Пређи на садржај

Надод

С Википедије, слободне енциклопедије
Надод
Име по рођењунепознато
Друга именаNaddoðr, Naddaðr
Датум рођењакрајVIIIили почетакIX века
Место рођењавероватноАгдер,данашњаНорвешка
Датум смртидруга половинаIX века
Место смртиФарска острва
ЗанимањеВикинг,истраживач
Деловањесматра се првом особом која је открила Исланд
ДецаАн Надодсдоутир

Надод(стнорд.Naddoðr, Naddaðr;исл.Naddoður;ферј.Naddoddur) био јесредњовековнинордијскивикингкоме се приписују заслуге за открићеИсландаоко860.године. Сматра се и другим најстаријим становникомФарских острвапослеГримура Камбанакоји се премаФерјарској сагипрви населио на тим острвима око825.године.

Надод је рођен на југу данашњеНорвешке,вероватно на прелазу изVIIIуIX век.Његово име се први пут помиње у средњовековном нордијском рукописуЛанднаумабоук(исл.Landnámabók;дословни преводКњига о насељавању) који детаљно описује нордијску колонизацију Исланда. Према том рукопису, Надод је око 860. године кренуо из јужне Норвешке ка Фарским острвима где је намеравао да се настани, али је његов брод захватила олуја и он је ношен морским струјама отпутовао даље ка истоку, у непознату земљу. Дошашвши у земљу препуну залива и планина (у близини данашњег градаРејдарфјердирана исландској источној обали), Надод се попео на оближњу планину не би ли опазио неко од насеља, али нигде у близини није било никаквих знакова људских насеља. Надод је схватио да је открио нову и непознату земљу, а како је у моменту када се вратио на брод кренуо да пада густ снег, нову земљу је назваоСнајландилиСнежна земља(исл.Snæland). Острво које је Надод открио у наредним деценијама понеће имеИсланд,илиЛедена земља.

Након што се вратио на Фарска острва, Надод је раширио вести о новом и богатом острву које се налази на северозападу, а недуго потом на острво почињу да се досељавају и први нордијски становници (углавном из данашње Норвешке).

Током1850-ихгодина наШетландском острвуБресејпронађен је мегалит саогамскимнатписом на мешавини древногпиктскогистаронордијског језикана ком је стајало записано „крст у знак сећања на Ан кћерку Надододву”.Сам споменик се вероватно односи наАн Надодсдоутирза коју многи историчари сматрају да је била Надодова кћерка.

Референце

[уреди|уреди извор]

Спољашње везе

[уреди|уреди извор]