Пређи на садржај

Први митридатски рат

С Википедије, слободне енциклопедије
Први митридатски рат
ДеоМитридатских ратова

Митридат VI Понтски
Време89–85. година п. н. е.
Место
Исход Победа Римске републике,Дардански мир
Сукобљене стране
Римска република
Битинија
Понтско краљевство
побуњени грчки градови
Команданти и вође
Никомед IV од Битиније
Корнелије Сула
Луције Лукул Млађи
Митридат VI Понтски
Архелај

Први митридатски ратвођен је у периоду од 89. до85. п. н. е.измеђуРимске републикеиПонтске краљевине.Митридат Великије покушао искористити унутрашње проблеме Републике у којој је још увек беснеоСавезнички рати незадовољство које су изазивали грађански ратови. Рим је однео победу у Првом митридатском рату, а 84. године је склопљенДардански мир.

Увод[уреди|уреди извор]

Мала Азија уочи Првог митридатског рата

Почетком 1. века п. н. е.Римска републикасе нашла у великој опасности јер се на јужним обаламаЦрног морапојавила Понтска краљевина која је претила да јој преотме превласт у Малој Азији. Понтску краљевину је основаоМитридат I,потомак древних персијских краљева. Године 119. п. н. е. на престо долазиМитридат VI Понтски,амбициозан владар који је настојао проширити своју државу на територију целе Мале Азије и Блиског истока. У првим сукобима са Римом, Митридат се користио лукавством повлачећи се кад год биСенатзапретио.

Сматрајући да је његова Краљевина довољно јака да се супротстави Римској републици која је још увек водилаСавезнички рат,Митридат89. п. н. е.одлучује да покрене рат. Извршио је удар наКападокијуиБитинију,римске територије. У наредних годину дана, Митридат је завладао готово целом западном Азијом, изузев неких изолованих места у Карији и Ликији која су и даље била на страни Рима. На римској страни остао је и град Родос. Митридат је показао велику окрутност приликом освајања азијских градова. Једног од римских владара убио је тако што му је сипао топљено злато у уста.

Почетак рата[уреди|уреди извор]

Припремајући се за рат са Римом, Митридат је на своју страну привукао и незадовољне Грке. Они су са великим интересовањем слушали говореАристионакога је Митридат послао у Атину да заговара устанак. Убрзо је цела Грчка, изузевЕтолијеиТесалије,устала против Римљана.

Након првих победа, Митридат је своју престоницу преместио уПергамкако би лакше пратио дешавања у Грчкој. Митридат је један одред на челу са својим сином упутио дуж обала Тракије у Македонију, а другу прекоЕгејау централну Грчку предвођенуАрхелајем,рођеном Кападокијцу.

Рат[уреди|уреди извор]

Убрзо се под Митридатовом контролом нашла цела Македонија. Прва већа битка одиграла секод Херонеје 86. п. н. е.између Архелаја иКорнелија Суле.Римска војска однела је велику победу над троструко већом понтском армијом, а према римским подацима, Римљани су изгубили свега 12 људи. Након ове битке, букнула је побуна против понтске власти у Грчкој који су желели да се врати под окриље Рима. Побуну је предводио градЕфес.

Друга битка одиграла се код Орхомена 85. п. н. е. Архелај је поново поражен од Корнелија Суле. Убрзо Митридат губи контролу над свим освојеним територијама. Битка код Орхомена одлучила је рат.

Мир[уреди|уреди извор]

Први митридатски рат завршен је потписивањемДарданског мира84. п. н. е.Овим миром Митридат се обавезао да исплати 2000 таланата ратне одштете и одрекао се свих освојених територија.

Види још[уреди|уреди извор]

Извори[уреди|уреди извор]

  • Древни Рим, република - Гедис и Гросет (404—416)