Пређи на садржај

Antifungalni lek

С Википедије, слободне енциклопедије

Antifungalni lekovise koriste za tretiranjegljivičnih bolestikao što suаtletsko stopalo,ringvorm,kandidijaza,ozbiljnih sistemskih infekcija, kao što jekriptokokalnimeningitis,i drugih.

Nuspojave[уреди|уреди извор]

Pored oštećenja jetre ili poremećaja nivoaestrogena,mnogi antifungalni lekovi mogu da uzrokujualergijskereakcije kod ljudi. Na primer, zaazolnugrupu lekova je poznato da uzrokujeanafilaksu.

Postoji takođe mnoštvofarmakokinetičkih interakcija.Pacijenti trebaju da pročitaju detalje informacija o leku. Na primer, azolni antifungali, poputketokonazolailiitrakonazolamogu da budu supstrati i inhibitoriP-glikoproteina,koji (između ostalog) izlučuje toksine i lekove u creva.[1]Azolni antifungali su takođe supstrati i inhibitori enzimaCYP3A4icitohrom P450familije,[1]te uzrokuju povišenje koncentracijeblokatora kalcijumskih kanala,imunosupresanata,citostatika,benzodiazepina,tricikličnih antidepresiva,makrolidaiSSRIlekova.

Reference[уреди|уреди извор]

  1. ^абdoctorfungus > Antifungal Drug InteractionsАрхивиранона сајтуWayback Machine(19. јун 2010) Content Director: Russell E. Lewis, Pharm.D. Retrieved on Jan 23, 2010

Vidi još[уреди|уреди извор]

Spoljašnje veze[уреди|уреди извор]

  • Antifungal Drugs– Detailed information on antifungals from the Fungal Guide written by Drs. R. Thomas and K. Barber