Банту народи
Укупнапопулација | |
---|---|
360 милиона | |
Региони са значајном популацијом | |
Централна Африка,југоисточна Африка,јужна Африка | |
Језици | |
Банту језици(over 535) | |
Религија | |
Предоминантнохришћанство,традиционалне афричке фере;мањинскиислам |
Бантује скупина од преко 400 различитих етничких група у субсахарскојАфрици,одКамерунадоЈужне Африке,уједињенијезикоми заједничкм обичајима и броји неколико милиона припадника.[1][2]Постоји неколико стотина банту језика. У зависности од дефиниције„језика “или „дијалекта “,процењује се да постоји између 440 и 680 различитих језика.[3]Укупан број говорника је у стотинама милиона, у распону од отприлике 350 милиона средином 2010-их (отприлике 30%становништва Африке,или отприлике 5%укупне светске популације).[4]Око 60 милиона говорника (2015), подељених у око 200 етничких или племенских група, налази се само у Демократској Републици Конго.
Већа од појединачних Банту група има популацију од неколико милиона, нпр. народ Руанде и Бурундија (25 милиона), народБаганде,[5]Уганде (10 милиона од 2019. године),Шонаиз Зимбабвеа (15 милиона ажурирано преома подацима из 2018. године),Зулуиз Јужне Африке (12 милиона према подацима из 2005. године),ЛубаДемократске Републике Конго (7 милиона према подацима из 2010. године),СукумаТанзаније (9 милиона према подацима из 2016. године),Кикујуиз Кеније (8,1 милиона према подацима из 2019. године),Косанарода јужне Африке (8,1 милиона у 2011. године), илиПединарода из Јужне Африке (5,7 милиона у 2017. години).
Историја
[уреди|уреди извор]Реч банту је реконструисан израз који означава множину за људе. Верује се да Банту црнци потичу из данашњегКамерунаи источнеНигерије,који су миграцијама доспели у јужну Африку, за коју се сматра да је била једна од највећих у историји људског рода. Многиантрополозисматрају да је прави резултат, повећање популације и недостатак основих животних намирница, као на примербанана.За језике и дијалекте које користи народ Банту се верује да потичу од реконструисаног протобантског језика којим се говорило пре око 3.000 година. Још по доласку на просторе данашње јужне Африке, поделили су се у две лингвистичке групе: западне и источне Банту црнце. Данас источни Банту црнци живе уЗимбабвеуиМозамбику,а западни уАнголи,Намибијии северозападнојБоцвани.
Порекло и експанзија
[уреди|уреди извор]Претпоставља се да банту језици потичу од реконструисаног протобанту језика, за који се процењује да се говорио пре око 4.000 до 3.000 година узападној/централнојАфрици (подручје данашњег Камеруна). Они су наводно били раширени широм Централне,источнеиЈужнеАфрике у такозванојБанту експанзији,релативно брзој дисеминацији која је трајала отприлике два миленијума и десетине људских генерација током 1. миленијума пре нове ере и 1. миленијума нове ере,[9]Овај концепт је често уоквирен као масовна миграција, алиЈан Вансинаи други су тврдили да је то заправо било културно ширење, а не кретање било које специфичне популације која би се могла дефинисати као огромна група једноставно на основу заједничких језичких особина.
О географском облику и току ширења Бантуа и даље се расправља. Предложена су два главна сценарија: рано ширење на Централну Африку и једно порекло ширења које зрачи одатле,[10]или рано раздвајање на источни и јужни талас распршивања, са једним таласом који се креће прекобасена Конгака истоку Африке, а други се креће јужно дуж афричке обале и системареке Конгопрема Анголи.[11]Генетичка анализа показује значајне груписане варијације генетских особина међу говорницима Банту језика по регионима, што указује на мешавину претходних локалних популација.
Према хипотези о миграцији ширења Бантуа, различити народи који говоре Банту су били асимилирани, и/или расељени су многи ранији становници, са само неколико модерних народа као што су групеПигмејау Централној Африци,Хаџанарод у северној Танзанији и различите популацијеКојсанацаширом југа Африка су задржали аутономно постојање у ери европског контакта. Археолошки докази потврђују њихово присуство у областима које су касније заузели говорници Бантуа. Мигранти који говоре банту би такође комуницирали са некимафроазијскимгрупама на југоистоку (углавномкушитским),[12][13]као и групама које говоренилотскиицентрално-судански.
Терминологија говеда која се користи међу релативно малим бројем савремених Бантусточарскихгрупа сугерише да је набавка стоке можда била од суседа изцентралног суданског,кулијачкогикушитскогговорног подручја.[14]Лингвистички докази такође указују на то да су обичаји муже стоке такође били директно моделовани из кушитских култура у том подручју.[15]Терминологија говеда у јужноафричким Банту језицима разликује се од оне која се налази међу народима који говоре на северу Бантуа. Једна недавна сугестија је да су се говорници кушитског раније преселили на југ и ступили у интеракцију са најсевернијим говорницима коисана који су од њих набавили стоку, и да су најранији говорници Бантуа добили своју почетну стоку од људи који говоре хве који су утицали на кушитски језик. Према овој хипотези, већа каснија имиграција говорника Банту је потом изместила или асимилирала то најјужније проширење опсега говорника кушитског језика.[16][17]
Каснија историја
[уреди|уреди извор]Између 9. и 15. века, државе које говоре банту почеле су да се појављују у региону Великих језера и у савани јужно од прашума Централне Африке. КраљевиМономотапаизградили су комплексВеликог Зимбабвеа,цивилизацијског предака народа Шона.[18]Упоредиве локације у јужној Африци укључујуБумбусиу Зимбабвеу иМанјикениу Мозамбику.
Од 12. века па надаље, процеси формирања државе међу Банту народима су се појачавали. Ово је било резултат неколико фактора као што је гушће насељеност (што је довело до специјализованије поделе рада, укључујући војну моћ, док је емиграција постала отежана); технолошки развој у привреди; и нове технике у политичко-духовној ритуализацији краљевства као извор националне снаге и здравља.[19]Примери таквих Банту држава укључују:Краљевство Конго,Краљевство Анзику,Краљевство Ндонго,Краљевство Матамба,Краљевство Куба,Царство Лунда,Царство Луба,Царство Бароце,[20][21]и низ других
На обалском делу источне Африке, мешовита заједница Бантуа развила се кроз контакт са муслиманским арапским иперсијскимтрговцима, аЗанзибарје био важан деотрговине робљему Индијском океану.Свахили културакоја је настала из ове размене показује многе арапске и исламске утицаје који се не виде у традиционалној банту култури, као и многеафро-арапскеприпаднике бантусвахили народа.Са својом оригиналном говорном заједницом усредсређеном на обалске делове Занзибара, Кеније и Танзаније – обале која се називасвахилска обала– банту свахилски језик садржи многеарапскепозајмљеницекао резултат ових интеракција.[22]Банту миграције, и вековима касније трговина робљем у Индијском океану, донели су утицај Бантуа наМадагаскар,[23]народМалгашикоји оличава мешавину Бантуа и њихових позајмицамалгашком језику.[24]У 18. и 19. веку, приливЗанџробова из југоисточне Африке порастао је са успономСултаната Занзибар.Са доласком европских колонијалиста, Занзибарски султанат је дошао у директан трговински сукоб и конкуренцију са Португалцима и другим Европљанима дуж свахилске обале, што је на крају довело до пада султаната и краја трговине робљем на свахилској обали средином 20. века.
Види још
[уреди|уреди извор]Референце
[уреди|уреди извор]- ^School, Africa EENI Global Business.„Bantu people (Central, East, Southern Africa)”.Africa EENI Global Business School(на језику: енглески). Архивирано изоригинала29. 04. 2023. г.Приступљено2022-08-21.
- ^Butt, John J. (2006).The Greenwood Dictionary of World History.Greenwood Publishing Group. стр.39.ISBN978-0-313-32765-0.
- ^"Guthrie (1967-71) names some 440 Bantu 'varieties', Grimes (2000) has 501 (minus a few 'extinct' or 'almost extinct', Bastin et al. (1999) have 542, Maho (this volume) has some 660, and Mann et al. (1987) have c. 680." Derek Nurse, 2006, "Bantu Languages", in theEncyclopedia of Language and Linguistics,p. 2.Ethnologue'sreport for Southern Bantoidlists a total of 680 languages. The count includes 13Mbam languageswhich are not always included under "Narrow Bantu".
- ^Total population cannot be established with any accuracy due to the unavailability of precise census data from Sub-Saharan Africa. A number just above 200 million was cited in the early 2000s (seeNiger-Congo languages: subgroups and numbers of speakersfor a 2007 compilation of data fromSIL Ethnologue,citing 210 million). Population estimates for West-Central Africa were recognized as significantly too low by theUnited Nations Department of Economic and Social Affairsin 2015 („World Population Prospects: The 2016 Revision – Key Findings and Advance Tables”(PDF).United Nations Department of Economic and Social Affairs,Population Division. јул 2016. Архивирано изоригинала(PDF)26. 6. 2019. г.Приступљено26. 6. 2017. ).Population growthin Central-West Africa ажурирано: 2015.[ажурирање]is estimated at between 2.5% and 2.8% p.a., for an annual increase of the Bantu population by about 8 to 10 million.
- ^Roscoe, John (2011).The Baganda An Account of Their Native Customs and Beliefs.Cambridge Univ Pr.ISBN978-1-108-03139-4.OCLC714729287.
- ^„The Chronological Evidence for the Introduction of Domestic Stock in Southern Africa”(PDF).Архивирано изоригинала(PDF)25. 3. 2009. г.
- ^„Botswana History Page 1: Brief History of Botswana”.Приступљено13. 5. 2015.
- ^„5.2 Historischer Überblick”.Архивирано изоригинала16. 10. 2007. г.Приступљено13. 5. 2015.
- ^Philip J. Adler, Randall L. Pouwels,World Civilizations: To 1700 Volume 1 of World Civilizations,(Cengage Learning: 2007), pp. 169.
- ^Vansina, J. (1995).„New Linguistic Evidence and the Bantu Expansion'”.Journal of African History.36(2): 173—195.JSTOR182309.S2CID162117464.doi:10.1017/S0021853700034101.
- ^Pollard, Elizabeth; Rosenberg, Clifford; Tignor, Robert (2011). Worlds Together, Worlds Apart: A History of the World: From the Beginnings of Humankind to the Present. New York: Norton. p. 289.
- ^Toyin Falola, Aribidesi Adisa Usman,Movements, borders, and identities in Africa,(University Rochester Press: 2009), pp. 4-5.
- ^Fitzpatrick, Mary (1999).Tanzania, Zanzibar & Pemba.Lonely Planet. стр.39.ISBN978-0-86442-726-7.
- ^Schoenbrun, David L. (1993).„We Are What We Eat: Ancient Agriculture between the Great Lakes”.The Journal of African History.34(1): 1—31.JSTOR183030.S2CID162660041.doi:10.1017/S0021853700032989.
- ^J. D. Fage, A history of Africa, Routledge, 2002, pp. 29
- ^Roger Blench, "Was there an interchange between Cushitic pastoralists and Khoisan speakers in the prehistory of Southern Africa and how can this be detected?"[1]Архивиранојануар 21, 2012 на сајтуWayback Machine
- ^Robert Gayre, Ethnological elements of Africa, (The Armorial, 1966), p. 45
- ^The Rebirth of Bukalanga: A Manifesto for the Liberation of a Great People with a Proud History Part IISBN978-0-7974-4968-8©Ndzimu-unami Emmanuel, 2012, page 100
- ^Shillington 2005
- ^Holub, Emil.Seven Years in South Africa, volume 2.
- ^McCracken, John (фебруар 1974).„Mutumba Mainga: Bulozi under the Luyana kings: political evolution and state formation in pre-colonial Zambia. xvii, 278 pp., 8 plates. London: Longman, 1973. £4.”.Bulletin of the School of Oriental and African Studies(на језику: енглески).37(3): 726—727.ISSN1474-0699.S2CID154380804.doi:10.1017/S0041977X00128022.
- ^Daniel Don Nanjira, African Foreign Policy, and Diplomacy: From Antiquity to the 21st Century, ABC-CLIO, 2010, pp. 114
- ^Eltis, David; Engerman, Stanley L.; Bradley, Keith R.; Cartledge, Paul; Drescher, Seymour (25. 7. 2011).The Cambridge World History of Slavery: Volume 3, AD 1420-AD 1804.Cambridge University Press.ISBN978-0-521-84068-2.
- ^„On the Origins and Admixture of Malagasy: New Evidence from High-Resolution Analyses of Paternal and Maternal Lineages”.9. 9. 2014. Архивирано изоригинала2014-09-09. г.
Литература
[уреди|уреди извор]- Fitzpatrick, Mary (1999).Tanzania, Zanzibar & Pemba.Lonely Planet. стр.39.ISBN978-0-86442-726-7.
- Butt, John J. (2006).The Greenwood Dictionary of World History.Greenwood Publishing Group. стр.39.ISBN978-0-313-32765-0.
- Christopher Ehret (1998).An African Classical Age: Eastern and Southern Africa in World History, 1000 B.C. to A.D. 400.,James Currey, London
- Christopher Ehret and Merrick Posnansky, eds.,.The Archaeological and Linguistic Reconstruction of African History.University of California Press. ,Berkeley and Los Angeles, 1982
- April A. Gordon and Donald L. Gordon,Understanding Contemporary Africa,Lynne Riener, London, 1996
- John M. Janzen, (1992).Ngoma: Discourses of Healing in Central and Southern Africa.University of California Press.,Berkeley and Los Angeles, 1992
- James L. Newman, (1995).The Peopling of Africa: A Geographic Interpretation.ISBN0-300-07280-5.,Yale University Press, New Haven.
- Shillington, Kevin (2005).History of Africa(3rd изд.). New York: St. Martin's Press.
- Jan Vansina (1990).Paths in the Rainforest: Toward a History of Political Tradition in Equatorial Africa.,University of Wisconsin Press, Madison
- Jan Vansina,.„New linguistic evidence on the expansion of Bantu”.Journal of African History.36:173—195. 1995.,
- Biddulph, Joseph, (2001).Bantu Byways.Pontypridd.ISBN978-1-897999-30-1.
- Finck, Franz Nikolaus (1908).Die Verwandtschaftsverhältnisse der Bantusprachen.Vandenhoek und Ruprecht.Приступљено25. 8. 2012.
- Guthrie, Malcolm (2017).The Classification of the Bantu Languages bound with Bantu Word Division.London: Oxford University Press for the International African Institute.ISBN9781315105536.doi:10.4324/9781315105536..
- Guthrie, Malcolm. 1971.Comparative Bantu,Vol 2. Farnborough: Gregg International.
- Heine, Bernd(1973). „Zur genetische Gliederung der Bantu-Sprachen”.Afrika und Übersee: Sprachen, Kulturen(на језику: German).56(3): 164—185. .
- Maho, Jouni F. 2001.The Bantu area:(towards clearing up) a mess.Africa & Asia,1:40–49.
- Maho, Jouni F. 2002.Bantu lineup: comparative overview of three Bantu classifications.Göteborg University: Department of Oriental and African Languages.
- Nurse, Derek; Philippson, Gérard (2006).The Bantu Languages.London: Routledge.
- Piron, Pascale (1995).„Identification lexicostatistique des groupes Bantoïdes stables”.Journal of West African Languages.25(2): 3—39. Архивирано изоригинала2013-01-15. г..
- Stanford (2013).„Kiswahili”.Приступљено2013-06-20.
- De Blois, K.F. (1970). „The augment in the Bantu languages”.Africana Linguistica.4:85—165.doi:10.3406/aflin.1970.879..
- Knappert, JAN (1987). „The Bantu languages: An appraisal”.European Journal of Sociology / Archives Européennes de Sociologie / Europäisches Archiv für Soziologie.28(2): 177—91.JSTOR23997575.doi:10.1017/S0003975600005464.
- Patin, Etienne; Lopez, Marie; Grollemund, Rebecca; Verdu, Paul; Harmant, Christine; Quach, Hélène; Laval, Guillaume; Perry, George H.; Barreiro, Luis B.; Froment, Alain; Heyer, Evelyne; Massougbodji, Achille; Fortes-Lima, Cesar; Migot-Nabias, Florence; Bellis, Gil; Dugoujon, Jean-Michel; Pereira, Joana B.; Fernandes, Verónica; Pereira, Luisa; Van der Veen, Lolke; Mouguiama-Daouda, Patrick; Bustamante, Carlos D.; Hombert, Jean-Marie; Quintana-Murci, Lluís (5. 5. 2017). „Dispersals and genetic adaptation of Bantu-speaking populations in Africa and North America”.Science.356(6337): 543—546.Bibcode:2017Sci...356..543P.PMID28473590.S2CID3094410.doi:10.1126/science.aal1988.hdl:10216/109265.
- Clark, John Desmond;Brandt, Steven A. (1984).From Hunters to Farmers: The Causes and Consequences of Food Production in Africa.University of California Press.стр. 33.ISBN978-0-520-04574-3.
- Adler, Philip J.; Pouwels, Randall L. (2007).World Civilizations: Since 1500.Cengage Learning.стр. 169.ISBN978-0-495-50262-3.
- Berniell-Lee, Gemma; Calafell, Francesc; Bosch, Elena; et al. (2006). „Genetic and Demographic Implications of the Bantu Expansion: Insights from Human Paternal Lineages”.Molecular Biology and Evolution.26(7): 1581—9.PMID19369595.doi:10.1093/molbev/msp069 .
- Pollard, Elizabeth; Rosenberg, Clifford; Tignor, Robert (2011).Worlds Together, Worlds Apart: A History of the World: From the Beginnings of Humankind to thePresent.New York: Norton. стр.289.ISBN978-0-3939-1847-2.
- Vansina, J. (1995).„New Linguistic Evidence and 'The Bantu Expansion'”.Journal of African History.36(2): 173—195.JSTOR182309.S2CID162117464.doi:10.1017/S0021853700034101.
- Tishkoff, S. A.; Reed, F. A.; Friedlaender, F. R.; et al. (2009).„The Genetic Structure and History of Africans and African Americans”.Science.324(5930): 1035—44.Bibcode:2009Sci...324.1035T.PMC2947357 .PMID19407144.doi:10.1126/science.1172257.
- Plaza, S; Salas, A; Calafell, F; Corte-Real, F; Bertranpetit, J; Carracedo, A; Comas, D (2004). „Insights into the western Bantu dispersal: MtDNA lineage analysis in Angola”.Human Genetics.115(5): 439—47.PMID15340834.S2CID13213447.doi:10.1007/s00439-004-1164-0.
- Coelho, M; Sequeira, F; Luiselli, D; Beleza, S; Rocha, J (2009).„On the edge of Bantu expansions: MtDNA, Y chromosome and lactase persistence genetic variation in southwestern Angola”.BMC Evolutionary Biology.9:80.PMC2682489 .PMID19383166.S2CID7760419.doi:10.1186/1471-2148-9-80.
- De Filippo, C; Barbieri, C; Whitten, M; et al. (2011).„Y-chromosomal variation in sub-Saharan Africa: Insights into the history of Niger–Congo groups”.Molecular Biology and Evolution.28(3): 1255—69.PMC3561512 .PMID21109585.doi:10.1093/molbev/msq312.
- Alves, I; Coelho, M; Gignoux, C; et al. (2011).„Genetic homogeneity across Bantu-speaking groups from Mozambique and Angola challenges early split scenarios between East and West Bantu populations”.Human Biology.83(1): 13—38.PMID21453002.S2CID20841059.doi:10.3378/027.083.0102.
- Castrì, L; Tofanelli, S; Garagnani, P; et al. (2009).„MtDNA variability in two Bantu-speaking populations (Shona and Hutu) from Eastern Africa: Implications for peopling and migration patterns in sub-Saharan Africa”.American Journal of Physical Anthropology.140(2): 302—11.PMID19425093.doi:10.1002/ajpa.21070.
- „Carte Blanche > M-Net”.Beta.mnet.co.za. Архивирано изоригинала7. 1. 2012. г.Приступљено2011-12-31.
- Bostoen, Koen; Clist, Bernard; Doumenge, Charles; Grollemund, Rebecca; Hombert, Jean-Marie; Muluwa, Joseph Koni; Maley, Jean (јун 2015). „Middle to Late Holocene Paleoclimatic Change and the Early Bantu Expansion in the Rain Forests of Western Central Africa”.Current Anthropology.56(3): 354—384.S2CID129501938.doi:10.1086/681436.
- Bousman, C. Britt (јун 1998). „The Chronological Evidence for the Introduction of Domestic Stock into Southern Africa”.The African Archaeological Review.15(2): 133—150.JSTOR25130649.S2CID161428419.doi:10.1023/A:1022110818616.
- Currie, Thomas E.; Meade, Andrew; Guillon, Myrtille; Mace, Ruth (2013).„Cultural phylogeography of the Bantu Languages of sub-Saharan Africa”.Proceedings: Biological Sciences.280(1762): 1—8.JSTOR23478639.PMC3673054 .PMID23658203.doi:10.1098/rspb.2013.0695.
- de Filippo, Cesare; Bostoen, Koen; Stoneking, Mark; Pakendorf, Brigitte (2012).„Bringing together linguistic and genetic evidence to test the Bantu expansion”.Proceedings: Biological Sciences.279(1741): 3256—3263.JSTOR41622670.PMC3385717 .PMID22628476.doi:10.1098/rspb.2012.0318.
- Grollemund, Rebecca; Branford, Simon; Bostoen, Koen; Meade, Andrew; Venditti, Chris; Pagel, Mark (2015).„Bantu expansion shows that habitat alters the route and pace of human dispersals”.Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.112(43): 13296—13301.Bibcode:2015PNAS..11213296G.JSTOR26465769.PMC4629331 .PMID26371302.doi:10.1073/pnas.1503793112 .
- Holden, Clare Janaki (2002).„Bantu Language Trees Reflect the Spread of Farming across Sub-Saharan Africa: A Maximum-Parsimony Analysis”.Proceedings: Biological Sciences.269(1493): 793—799.JSTOR3067712.PMC1690959 .PMID11958710.doi:10.1098/rspb.2002.1955.
- Li, Sen; Schlebusch, Carina; Jakobsson, Mattias (2014). „Genetic variation reveals large-scale population expansion and migration during the expansion of Bantu-speaking peoples”.Proceedings: Biological Sciences.281(1793): 1—9.JSTOR43600725.
- Njoku, Raphael Chijioke (2020). „Bantu Migrations and Cultural Transnationalism in the Ancient Global Age, c. 2500 BCE–1400 CE”.West African Masking Traditions and Diaspora Masquerade Carnivals.Boydell & Brewer. стр.67–88.ISBN978-1-58046-984-5.JSTORj.ctv114c79k.8.
- Vansina, Jan (1984). „Western Bantu Expansion”.The Journal of African History.25(2): 129—45.JSTOR181385.S2CID163034445.doi:10.1017/S0021853700022829..
- Berniell-Lee, G.; Calafell, F.; Bosch, E.; Heyer, E.; Sica, L.; Mouguiama-Daouda, P.; van der Veen, L.; Hombert, J.-M.; Quintana-Murci, L.; Comas, D. (1. 7. 2009).„Genetic and Demographic Implications of the Bantu Expansion: Insights from Human Paternal Lineages”.Molecular Biology and Evolution.26(7): 1581—1589.PMID19369595.doi:10.1093/molbev/msp069.
- Bantu Expansion and Hunter-gatherers
- Patin, Etienne; Lopez, Marie; Grollemund, Rebecca; Verdu, Paul; Harmant, Christine; Quach, Hélène; Laval, Guillaume; Perry, George H.; Barreiro, Luis B.; Froment, Alain; Heyer, Evelyne; Massougbodji, Achille; Fortes-Lima, Cesar; Migot-Nabias, Florence; Bellis, Gil; Dugoujon, Jean-Michel; Pereira, Joana B.; Fernandes, Verónica; Pereira, Luisa; Van der Veen, Lolke; Mouguiama-Daouda, Patrick; Bustamante, Carlos D.; Hombert, Jean-Marie; Quintana-Murci, Lluís (5. 5. 2017). „Dispersals and genetic adaptation of Bantu-speaking populations in Africa and North America”.Science.356(6337): 543—546.Bibcode:2017Sci...356..543P.PMID28473590.S2CID3094410.doi:10.1126/science.aal1988.hdl:10216/109265.
Спољашње везе
[уреди|уреди извор]- Arte da lingua de Angola: oeferecida [sic] a virgem Senhora N. do Rosario, mãy, Senhora dos mesmos pretosThe art of the language of Angola, by FatherPedro Dias,1697, Lisbon, artedalinguadean
- Comparative Bantu Online Dictionarylinguistics.berkeley.edu, includes comprehensive bibliography.
- Maho, Jouni FilipNUGL Online. The online version of the New Updated Guthrie List, a referential classification of the Bantu languagesgoto.glocalnet.net, 4 June 2009, 120pp. Guthrie 1948 in detail, with subsequent corrections and corresponding ISO codes.
- Bantu online resourcesbantu-languages.com, Jacky Maniacky, 7 July 2007, including
- List of Bantu noun classes with reconstructed Proto-Bantu prefixesbantu-languages.com (in French)
- Ehret's compilation of classifications by Klieman, Bastin, himself, and otherspp. 204–09, ucla.edu, 24 June 2012
- Contini-Morava, Ellen.Noun Classification in SwahiliАрхивиранона сајтуWayback Machine(26. октобар 2020).1994, Virginia.edu
- List of Bantu language names with synonyms ordered by Guthrie number.linguistics.berkeley.edu 529 names
- Introduction to the languages of South Africasalanguages.com
- Narrow BantuJournal of West African Languages
- Uganda Bantu LanguagesАрхивиранона сајтуWayback Machine(1. април 2016) ugandatravelguide.com