Пређи на садржај

Egipatska astronomija

С Википедије, слободне енциклопедије

Egipatska astronomijapočinje još u vremepre egipatskih dinastija.Prisustvokamenih krugovauNabta Plajiiz5. milenijuma pne.pokazuje značaj astronomije za verski život u Egiptu čak i u tom davnom vremenu. Godišnje izlivanje Nila je bilo povod dahelijakalni izlasci(prva pojavljivanja zvezda u zoru) budu od posebnog interesa u određivanju vremena kada bi se ono moglo dogoditi. Zato nije čudno da je 365-dnevni periodegipatskog kalendarakorišćen odpočetka istorije Egipta.Ovaj kalendar predstavlja i glavni doprinos egipatske astronomije, jer će 365-dnevnu godinu koristitigrčko-rimski i kasniji astronomi radi jednostavnijih proračuna, a izvršiće uticaj i prijulijanskoj reformi kalendara,zahvaljujući čemu današnjide fakto svetski kalendartakođe ima 365-dnevnu godinu u svojoj osnovi. I sistemsazvežđakakav su Egipćani koristili je izgleda u osnovi domaćeg porekla.

Precizna orijentacijaegipatskih piramidaje trajno svedočanstvo visokog stepena tehničke veštine u posmatranju neba, dostignutog u3. milenijumu pne.Pokazano je da su Piramide bile usmerene prema tadašnjojpolarnoj zvezdi,TubanuZmaju,koja to više nije zbogprecesije ekvinoksa.[1]Analiza lokalitetaAmun-Raovoghrama uKarnaku,uzimajući u obzir promenunagiba ekliptike,pokazala je da je ovaj Veliki hram bio ustrojen prema izlasku Sunca na dankratkodnevice.[2]U drugim danima u godini, hodnik kroz koji sunčeva svetlost prolazi bi bio samo delimično osvetljen.

Astronomija je igrala značajnu ulogu u verskim pitanjima, za određivanje datuma festivala i časova noći. Sačuvani su naslovi nekih hramovnih knjiga, u kojima su beležena kretanja i meneSunca,Mesecaizvezda.Naročito značajna tačka je bila izlazakSirijusa(egipatski:Sopdet,grčki:Sothis), na početku godišnjeg izlivanjaNila.

Klement Aleksandrijski,pišući u rimsko doba, daje neku ideju o značaju astronomskih osmatranja za svete obrede:

I zatim Pevač uvodi Astrologa (ὡροσκόπος), sahorologijem(ὡρολόγιον) u ruci, ipalmom(φοίνιξ), simbolimaastrologije.On mora napamet znati hermetičke astrološke knjige, kojih je četiri na broju. Od ovih, jedna je o rasporedu nepokretnih zvezda koje su vidljive; jedna o položajima Sunca i Meseca i pet planeta; jedna o konjunkcijama i menama Sunca i Meseca; i jedna se bavi njihovim izlascima[3]

Astrologovi instrumenti ( "horologij" i "palma" ) suvisaki instrument za osmatranje. Oni su identifikovani sa dva objekta sa natpisima uBerlinskom muzeju;kratka drška na koju je okačen visak i palmova grana sa nišanskim prorezom na širem kraju. Taj kraj se drži blizu oka a visak u drugoj, verovatno ispruženoj, ruci. "Hermetičke" knjige koje Kliment pominje su u stvari egipatski teološki tekstovi, koji verovatno nemaju veze sa helenističkimhermetizmom.[4]

Iz tabela zvezda na tavanici grobovaRamzesa VIiRamzesa IXizgleda da je, radi utvrđivanja časova noći, čovek koji sedi na zemlji bio okrenut Astrologu tako da je linija osmatranja polarne zvezde prelazila posred njegove glave. U različitim danima godine svaki sat je bio određivan nekom zvezdom koja jekulminiralaili skoro kulminirala na liniji, a položaj ovih zvezda u tom trenutku je dat u tabelama putem odrednica kao "u sredini", "na levom oku", "na desnom ramenu" itd. Prema ovim tekstovima, istim načinom je određivana severna osovina prilikom gradnje ili obnove hramova, pa se može zaključiti da je bio uobičajen za astronomska osmatranja. U pažljivim rukama mogao je dati visokoprecizne rezultate.

  1. ^Ruggles, C.L.N. (2005),Ancient Astronomy,pages 354-355. ABC-Clio.ISBN978-1-85109-477-6.
  2. ^Krupp, E.C. (1988). "Light in the Temples", in C.L.N. Ruggles: Records in Stone: Papers in Memory of Alexander Thom. CUP, 473-499.ISBN978-0-521-33381-8.
  3. ^Clement of Alexandria,Stromata,vi. 4
  4. ^O Neugebauer,Egyptian Planetary Texts,Transactions, American Philosophical Society, Vol. 32, Part 2, 1942, Page 237.

Јавно власништвоОвај чланак укључује текст из публикације која је сада ујавном власништву:Chisholm, Hugh, ур. (1911).Encyclopædia Britannica(на језику: енглески) (11 изд.). Cambridge University Press.Недостаје или је празан параметар|title=(помоћ)