Пређи на садржај

L.A. Noire

С Википедије, слободне енциклопедије
L.A. Noire
Боксарт игре
Девелопер(и)Тим бондај[а]
Издавач(и)Рокстар гејмс
Дистрибутер(и)Тејк-туинтерактив
Погон(и)Хавок(+Мошонскен)
Платформе
Излазак
17. мај 2011.
Жанр(ови)акцијско-авантуристички
детективски,неоноар
Модификацијесингл-плејер
Режисер(и)Брендан Макнамара
Продуцент(и)Нареш Хирани
Џош Нидлман
Дизајнер(и)Алекс Карлајл
Програмер(и)Франта Фулин
УметнициЧи Кин Чан
Бен Бруднел
ПисциБрендан Макнамара
Композитор(и)Ендру Хејл
Сајмон Хејл
СпецификацијеМин./преп.спецификације:
OS:
Windows XP SP 3,
Windows Vista SP 1,
Windows 7
CPU:
2.2 GHzIntelDual Core или
2.4 GHzAMDDual Core
RAM:
2 GB
GPU:
NvidiaGeForce 8600 GT или
ATIRadeon HD 3000
VRAM:
512 MB
Начин контролетастатура,миш,џојстик
Веб-сајтrockstargames/lanoireИзмените ово на Википодацима

L.A. Noire(IPA:/ˈnwɑːr/;ч. „ел-еј ноар” )неоноарскаједетективскаакцијско-авантуристичкавидео-игракоју је развиоТим бондаји издаоРокстар гејмс.Првобитно је објављена за платформеPlayStation 3иXbox 360,17. маја 2011. године; верзија заWindowsизашла је касније, 8. новембра 2011. године.[6][7]L.A. Noireје игра смештена уЛос Анђелесгодине1947,а играча — који контролише полицајца односно детективаПолиције Лос Анђелеса(LAPD) — изазива да реши низ случајева широм пет управа полиције Града анђела.[7]Играчи морају истраживати преступе закона тражећи доказе на месту злочина, а потом пратећи трагове и испитујући осумњичене решити случај; успех играча у овим активностима утиче на ток истраге, а самим тим и коначни успех за који се добија оцена (од једне до пет звездица).

Игра се у великој мери ослања на својства и естетске елементефилм ноара(стилистичкицрно-белифилмови који су постали популарни четрдесетих и педесетих година 20. века и који деле сличан визуелни стил и тему, укључујући криминал и моралну недоумицу), а инспирацију за случајеве које играч решава добија и из случајева криминала из стварног живота — засновано на ономе што су медији Лос Анђелеса објављивали 1947. године.[8]Игра користи карактеристичну палету боја, а како би се у потпуности испоштовао назив односно филмски ноар доступна је опција да се игра уцрно-беломокружењу. Различити и веома бројни елементи радње односе се на главне темедетективскихимафијашкихприча; најбољи примери су филмовиГоли град(енгл.The Naked City),Кинеска четврт(енгл.Chinatown),[9]Недодирљиви(енгл.The Untouchables),Црна Далија(енгл.The Black Dahlia) иПоверљиво из Л.А.(енгл.L.A. Confidential).

L.A. Noireје препознатљив по коришћењуДепт аналисисовеноворазвијене технологије „Мошонскен” (енгл.MotionScan), где се глумци који играју ликове у игри са 32 камере снимају из различитих смерова како би се ухватили изрази лица те други покрети тела из сваког угла и тако постигла што већа реалистичност.[10][11]Технологија се користи као главно средство које омогућава спровођење успешногиспитивања/саслушавања сведока, зато што играчи морају обратити пажњу на реакције осумњичених после постављеног питања да би одредили да ли говоре истину, не говоре довољно или пак лажу.L.A. Noireје била првавидео-играпредстављена наФилмском фестивалу „Трајбека”(енгл.Tribeca Film Festival).[12][13]Након издавања, игра је добила велико признање за напретке у приповедању и технологијианимацијелица. До фебруара 2012. године, и рачунарска и конзолска верзија достигла је укупну испоруку[б]од скоро 5 милиона копија.[14][15]

Играње[уреди|уреди извор]

L.A. Noireјеакцијско-авантуристичканеоноарскакриминалистичкаигра која се игра изперспективе трећег лица(енгл.third-personperspective/shooter). Играчи решавају случајеве (енгл.cases) — линеарни сценарији са постављеним циљевима — како би напредовали кроз главну причу игре. Такође је доступан мод у ком се играчима омогућавафри-ромотвореног света.У овом моду, играчи могу да се укључе у опционе активности односно да решавају случајеве уличног криминала, проналазе скривене аутомобиле, откривају нове знаменитости града и сл.;[16]у виртуелном свету могу да се посете разна градска обележја, од којих је свако засновано на стварним споменицима из Лос Анђелеса’40-их.

Радња игрице се одвија у градуЛос Анђелесу,у години1947,а играчима је у руке дата контрола надполицајцем/детективом/истражитељемАнђеоске полицијепо имену Кол Фелпс.[17][18]Игра почиње са Фелпсом и његовим првим партнером Ралфом Даном, који у униформи патролџије од полицијског диспечера (KGPL,[в]ч. „кеј-џи-пи-ел”) прима обавештење о интервенцији кода II,[г]после чега услеђује истраживање места злочина и праћењем трагова успешно решавање прве и најлакше интервенције јунака Фелпса.[20]Након овог случаја, игра аутоматски учитава следеће случајеве, а како их Фелпс решава радња се развија и све више заплиће; у току ове каријере, Фелпс напредује кроз полицијске управне бирое (одељења, дескови), од којих је најнижи онај почетни, патролни (енгл.Patrol Desk) односно саобраћајни (енгл.Traffic Desk), после ког следе одељења за убиства (енгл.Homicide Desk), пороке и наркотике (енгл.Vice Desk) те подметање пожара (енгл.Arson Desk). Сваки деск даје играчу новог партнера, који са Фелпсом сарађује на поједином случају; избор је у зависности од типа прекршаја, а Фелпс има могућност да тражи савет од свог партнера када не зна шта даље, да га замоли да вози уместо њега ако не жели да буде за воланом итд. После успешног решавања случаја који је додељен Фелпсу и његовом партнеру, играч добија извештај о успешности у решавању тог случаја, при чему се у обзир узима број пронађених доказа, број правилно спроведених испитивања односно процена при испитивањима и саслушавањима сведока, али и начин на који Фелпс делује у спољном свету (на пример, као негативна вредност на коначни салдо додаје се сваки удес направљен при вожњи или свако насртање на невине пролазнике и грађане, о чему се даје извештај у три аспекта: штета на возилима, повреде и штета причињена граду); на крају се даје финална оцена, у распону од једне до пет звездица. У неким од случајева, када играчи траже доказе могу да пронађу и новине; поред читања дела приче са насловнице новина, такође је могуће приступити кратком филму у ком се покрива део приче из игре или пружа флешбек до догађаја из рата којих се присећа главни јунак игре). При крају последњег деска, играчи престају да управљају Колом Фелпсом, а у руке им се даје контрола над приватним истражитељем Џеком Келсоом, који до краја игре — између осталог — користи каоиграчки лик,углавном зато што је Фелпс суспендован услед непрописног љубавног односа са једном од особа од важности за случај (Елса Ликтман). Иако је различитог изгледа и личности, Келсо се контролише идентично као и његов пријатељ Фелпс.

При испитивању сведока и осумњичених, играч има три опције: или да верује у оно што особа говори, или да сумња односно тражи још информација од особе, или да оптужи особу да лаже

Игра спаја елементе истраживања са кратким акцијским секвенцама, укључујући потере, борбе, пуцњаве и испитивања.[17]Играчи користеборбупрса-у-прсаи различита ватрена оружја за суочавање са непријатељима, а могу да ходају, трче, скачу и користе возила за навигацију светом. У борби је могуће користитиаутоматско циљањеисистеме скривањакао помоћ при борби са непријатељима. Када је један од виртуелних ликова повређен, његовоздрављесе постепено повраћа на првобитно стање. Оружје може да се користи искључиво у одабраним приликама, као што су обрачуни ватреним оружјем; напади на грађане оружјем, дакле, нису могући. При вожњи аутомобила, играч има прилику да користи само двеперспективе/камере, што је такође приметан недостатак. Могуће је прескочити вожње до локација од важности позивајући партнера за вожњу; када Фелпс одабере неприкладно возило (као што је велики камион, доставно возило иливатрогасна/амбулантнакола), његов партнер дајесаркастичанкоментар у ком му поручује да би требало да се возе у једном од полицијских или других обичних возила (користећи значку могуће је „посудити” возило од грађана, што се не рачуна као минус за ремећење јавног реда и мира). Фелпс од свог партнера може увек да тражи помоћ при навигацији, после чега ће му овај рећи да ли да на следећој раскрсници настави право, скрене лево или скрене десно. Ако Фелпс прави неред дивљачком вожњом, партнер му такође даје саркастичне коментаре и упозорава га да вози нормално, а и сами грађани се жале уколико их Фелпс повреди. При проласку поред становника, они с поштовањем дају позитивне коментаре о агенту Фелпсу помињући неке од случајева које је решио. Поред случајева главне приче у игри којих је укупно 21, могуће је: учествовати у решавању случаја на ком се врши невезаних 40 опционих споредних истрага уличног криминала (енгл.Street Crimes), видети 30 градских знаменитости (енгл.Landmarks), пронаћи 50 филмских калема (енгл.Film Reels), возити у у галерији по проналаску на преглед доступних 95 врста возила (енгл.Vehicles), прочитати 13 различитих издања најзаступљенијег штампаног медија (енгл.Newspapers), у току истрага открити преко 300 доказа, пењати се кроз 20 нивоа искуства, те добити и до 50 признања за различита постигнућа. У интерфејсу су доступне комплетне статистике о овим елементима игре, као и многим другим корисним подацима намењеним за самопроцену.

Осумњичени и сведоци у случајевима могу да се испитују како би се прикупиле информације; када онај ког се интервјуише одговара, играч може да одабере једну од три могућности: да верује особи коју испитује у случају ако је задовољанњеговим/њеним одговором и жели да та особа настави са пружањем корисних чињеница (опцијаенгл.Truth), да искритикује особу коју испитује исказујући незадовољство добијеним одговором јер испитаник или скрива нешто или једноставно зна нешто корисно али то не жели рећи (опцијаенгл.Doubt), те да оптужи особу коју испитује да лаже јер има један доказ којим може да подупре ту своју оптужбу упркос незадовољству које испитаник исказује јер нешто очигледно таји (опцијаенгл.Lie). Када Фелпс (или Келсо) оптужи свог испитаника да лаже, неопходно је да у својој црној теци одабере један од доказа које је до тада пронашао како би особи дао до знања да је његова оптужба основана. Од оптужбе се може одустати ако се играч увери да нема адекватног доказа који ће подржати агентову тврдњу, после чега се лик који интервјуише извињава испитанику једним од неколицине насумично генерисаних изговора. Када играч одабере правилно прву или другу или трећу опцију са валидним доказом као аргументом, питање у црној теци се прецртава, поред ставља квачица и на прикладну страницу додају нови докази; ако се направи погрешан одабир, питање у црној теци се прецртава, поред ставља иксић и на прикладну страницу не додају нови докази. При испитивању два осумњичена лица у полицијској станици, играч мора на основу прикупљених доказа у току целе истраге, укључујући и испитивање тих осумњичених, да одлучи кога ће послати иза решетака; оптуживање погрешне особе утиче на реакције командира и финални рејтинг успешности истраге. Играч има опцију да прескочи неке од акцијских секвенци и настави путовање кроз „прелазак” игре, и то након трећег омашивања.[21]На самом почетку приказује се двоминутни уводни видео, а после тога аутоматски почиње прва истрага; није могуће одабрати тежински ниво игре, већ само у подешавањима одабрати да ли играч жели да му се сви докази експлицитно прикажу или не и сл.Фри-роммод по имену „УлицеЕл-Еја”(енгл.The Streets of L.A.) откључава се тек по преласку свих случајева на једном од полицијских одељења, осим за патролно. У овом моду, играч и његов партнер могу да слободно лутају улицама Града анђела; при томе се пружа могућност поновног решавања или решавања преосталих случајева уличног криминала, откривање и посећивање главних обележја града Лос Анђелеса, проналажење скривених возила означених на увек доступној мапи, откривање различитих беџева односно значки, пењање по неким зградама или једноставно возикање градом и слушањерадио-програмакоји се у стварности емитовао давне 1947. године у Великој наранџи.

Радња[уреди|уреди извор]

По завршеткуДругог светског рата,Кол Фелпс (Арон Статон) — награђивани ветеранПацифичке кампање,припадникМаринског корпуса Сједињених Држава— враћа се уЛос Анђелес(Калифорнија,САД), да би ту живео са својом породицом и радио као патролџија уПолицији Лос Анђелеса.Радећи са својимпартнером-патролџијомРалфом Даном (Родни Скот), Фелпс решава случај убиства те тиме одушевљава своје надређене, који га потом унапређују у полицијског детектива. Радећираме-уз-рамеса Стефаном Бекауским (Шон Макгауан) као саобраћајац, а потом са Финбаром „Растијем” Галовејом (Мајкл Макгрејди) на убиствима, Фелпс стиче завидну репутацију за решавање тешких сличајева што га на крају води до вишег полицијског одељења — пороци и наркотици. Током своје службе, он се заљубљује у немачкулаунџпевачицу Елсу Ликтман (Ерика Хејнац) са којом убрзо упада у аферу. Још увек њему непознат, Рој Ерл (Адам Џ. Харингтон) — његов партнер на пороцима и корумпирани полицајац — користи ову информацију да би помогао неколико утицајних личности у граду, укључујућу шефа полиције, прикривајући велики скандал тако што у замену за место у синдикату познатом под именом „Фонд за поновни развој предграђа” (енгл.The Suburban Redevelopment Fund) — програму за развој и обнову који гради куће заветеране-повратникеиз Другог светског рата — Фелпса начини медијским жртвеним јарцем. Када се ова прељуба открије јавности, Фелпс бива осрамоћен и нечасно отпуштен из полиције, док његова супруга одлучује да је њен брак са човеком који има љубавницу завршен.

Пре него што му је снижен чин на истраживање подметнутих пожара, Фелпс је открио како је неколико маринаца његове бивше јединице било продаваломорфинскесирете(енгл.morphine syrettes) украдене са брода ССКулриџ(енгл.SSCoolridge) који их је довезао кући; касније се испоставило да је већину ових маринаца погубила мафија коју предводиМики Коен(Патрик Фишлер), који је контролисао трговину дрогом и замерио се најјачој конкуренцији; већем делу украдене дроге губи се сваки траг до Фелпсовог уназађења. Док је истраживао два веома сумњива пожара са својим партнером Хершелом Бигсом (Кит Сарабајка) на оделу пожара, Фелпс уочава међусобну повезаност ових двају случајева те умешаност недавног пројекта за стамбену обнову, који предводи такође сумњива компанија „Елижан филдс” (енгл.Elysian Fields); међутим, Ерл га упозорава да ће морати да одустане од било каквог уплитања у послове тајкунског градитеља стамбених насеља, Лиланда Монроа (Џон Нобл). Тражећи неопходну помоћ у истрази деловања сумњивих субјеката, Фелпс саветује Елсу да одбије наизглед веома повољну исплату новца од животног осигурања да би заинтересовао свог старог друга — Џека Келсоа (Гил Макини), сада истражитеља који ради за помоћног окружног тужиоца —, након чега убрзо сазнаје да су Монро и његов бивши послодавац, власник компаније „Фајер ен лајф” (енгл.Fire & Life), укључени у синдикат тј. „Фонд за поновни развој предграђа”.

Келсо и Фелпс напослетку схватају из својих истрага да је фонд само завеса којом се прикрива његова права намера — превара Федералне владе Сједињених Држава (енгл.U.S. Federal Government). Синдикат који води неколико локалних бизнисмена, великодостојника, као и сам Монро и чак шеф полиције, сазнао је за предложену трасуауто-пута „Витнал”који пролазиВилширскимдистриктом града; они су, дакле, заједно купили ту земљу и предвођени Монроом одучили да ту граде нове заједнице тзв. „мечстик” кућа (енгл.matchstick— „стабљика шибице [поготово дрвене]” ), док је „Фајер ен лајф” лажно тврдио да је земља много веће вредности него што јесте, знајући како ће влада за земљу платити колико год је потребно да би дошла доекспропријације(енгл.eminent domain) која пролази преко исте. Додатне истраге откривају како је Кортни Шелдон (Чад Тодхантер), тврдоглави припадник корпуса бивше јединице Фелпса и Келсоа, био укључен у краћу морфина; остатак је доспео у руке његовог ментора ипопуларног психологаХарлана Фонтејна (Питер Бломквист), који га је распродавао како би финансирао фонд; Фонтејн убија Шелдона након сазнања да је овај почео да испитује планове синдиката. После обрачуна ватреним оружјем у Монроовој резиденцији, Келсо схвата да је синдикат користио бившег оперативца напламенобацачуу јединици Фелпса и Келсоа да би им помогао у њиховим прљавим плановима. Овог оперативца, који је боловао одПТСП-јаишизофренијеуслед хотимичног убиства великог броја цивила по Фелпсовом наређењу токомбитке за Окинаву,несвесно је манипулисао Фонтејн да спаљује куће власника који су одбијали да исте продају синдикату; он је на крају потпуно полудео јер је схватио да је спалио кућу док је цела породица била унутра, иако то заправо није желео.

Пошто су сазнали да је оперативац Хогбум убио Фонтејна и киднаповао Елсу, Фелпс и Келсо га по великом пљуску прате до тунелаЛос Анђелеса;унутра се пробијају кроз корумпиране полицајце и бандите који покушавају да их зауставе од излагања обмане синдиката целом свету. Како би им помогао, помоћник окружног тужиоца договара споразум са шефом полиције да његове илегалне активности остану испод тепиха, у замену за сведочење против других заверника синдиката и обећање да полицијски службеници више неће гањати Фелпса. Напослетку, пар спасава Елсу, Фелпс бежи са њом до излаза, а Келсо убија Хогбума како би га решио његове менталне агоније. Док вода надолази, тројка се мучећи да пронађе излаз из тунела довлачи пред отвор где су људи који им пружају руке. Фелпс брзо помаже волонтерима да подигну Келсоа кроз отворени шахт, али схватајући да неће моћи да спасе себе — изговара последње речи поздрава и растаје се са својим другом; бујица га односи у неповрат... Како јеобманаразоткривена, неколико чланова Фелпсовог тима окупљају се на његовој сахрани; свако одржава свој говор у славу преминулог полицајца у служби, а Елса не могавши више слушати Ерлове речи огорчена напушта церемонију. Бигс се припрема да је испрати и успут добацује Келсоу како Фелпс никад није био његов пријатељ, с чим се Келсо слаже али и додаје како никад није био ни Фелпсов непријатељ.

Сценаретроспекцијеу самомепилогуоткрива да је Келсо знао за украдени морфин и уплетеност Шелдона, након чега су они и остали маринци пронашли вишак утоварен на брод на ком су се враћали кући. Међутим, Келсо је одбио Шелдонов прљави предлог да продају дрогу заједно са осталим маринцима, говорећи му како ће сви они уколико се упусте у послове са профитирањем од дилања дроге да изгубе поштовање и углед које један маринац мора да има, тако покрећући остале заплете и стварајући комплетну фабулу игре.

Развој[уреди|уреди извор]

Тим бондај(енгл.Team Bondi) почео је даразвијаL.A. Noireпо свом оснивању,2004.године.[22]У почетку је планирано да игрицу развијеСони компјутер ентертејнмент(енгл.Sony Computer Entertainment), али су издавачка права касније преданаРокстар гејмсу(енгл.Rockstar Games), септембра 2006. године.[23]Иако је Тим бондај превидио развој, рад на игри је био подељен између Бондаја и више студија Рокстара смештених широм света. За разлику од осталих Рокстарових игрица, које покреће њихов власничкиРокстар напредни гејм енџин(енгл.Rockstar Advanced Game Engine),L.A. Noireкористи други енџин, који укључује комбинацију хватања покрета лица и анимацијског софтвера.[24]Игрица је препознатљива по томе што је прва на којој је примењена технологија „Мошонскен” (енгл.MotionScan), развијена од странеДепт аналисиса(енгл.Depth Analysis). „Мошонскен” функционише тако што снима правог глумца са 32 камере у окружењу да би ухватила изразе лица из сваког угла, што резултује у веома реалистичној рекреацији људског лица. Ова технологија се највише користи за покретање програма који генерише изразе лица, пошто се од играча тражи да користе реакције осумњичених на постављена питања и просуде да ли лажу или не.[25]Процене аналитичара довеле су до тога да комбинација буџета развоја и маркетинга игре пређе невероватних 50 милионадолара,што ову игру чини једном однајскупљихикад направљених (налази се међу првих 50 на списку).[26][д]

Игрица је смештена у1947.годину уЛос Анђелес,а отворени свет моделован је управо у складу с тим. Да би се обликовао град, девелопери су користили снимке из ваздуха које је направио фотограф Роберт Спенс.[27]Тим је такође користио фотографије да би дизајнирао узорке саобраћајница и трасе јавног превоза, као и локације и стање грађевина.[27]Настојећи да реконструише тачан модел Лос Анђелеса из 1947. године, тим је користио и неке уметничке лиценце, као што је укључивање изгледа филмског сета заД. В. ГрифитовуНетрпељивост(енгл.Intolerance); сет је у стварности нестао1919.године.[28]Поред стварања виртуелневидео-репликеграда онаквог какав је био 1947. године, сви случајеви у игри на којима су девелопери радили инспирисани су неким делом злочинима из стварног живота о којима су градски медији извештавали током ове године. Сваки од случајева у игри садржава најмање неколико елемената онога што се заиста десило и о чему је писано у новинским чланцима тог времена, а један од случајева за који су девелопери пронашли инспирацију је „Убиство са црвеним кармином” (енгл.Red Lipstick Murder). Случај додељен агентима у одељењу за убиства базиран је на чињеницама и елементима који су поменути у стварним чланцима о стварном злочину, нерешеном убиству Џин Френч, жене која је пронађена мртва у поптуно истом стању као и жртва представљена увидео-игри,укључујући и МО употребљен на жртви, државу у којој је тело остављено, поруку написану кармином пронађену на мртвом телу и то да је први осумњичени био муж жртве, с тим да се случај у игри разликује по томе што је затворен од стране главног протагонисте и што није постао изгубљен случај како се тим истражитеља ближио крају истраге.[8]

Оригинални(горе)и коначни(доле)лого; први је лого осмислио Тим бондај, али га је Рокстар накнадно редизајнирао[29]

После тајанственог процеса аудиције,Арон СтатониГил Макиниодабрани су да осликају протагонисте Кола Фелпса и Џека Келсоа, редом.[30]Њихови перформанси снимљени су углавном користећи технологију захватање покрета(енгл.motion capture technology).[31]

Тим бондај свој први пројекат објављује октобра 2003. године, за „Сони платформу следеће генерације”. Макнамара годину после објављује да је пројекат у потпуности финансираоСони компјутер ентертејнмент Америка.[22]Име за игрицу није откривено све до 2005. године, када је издато саопштење да ћеL.A. Noireбити ексклузивно пуштен у продају заPlayStation 3.[32]Септембра 2006. године објављено је да ће сеРокстар гејмспобринути за издавање игрице.[23]Дебитантски трејлер изашао је новембра 2010. године, попраћен видеом о закулисном развоју игрице објављеним следећег месеца.[33]Игрица је пробила свој први заказани датум изласка 2008. године, када објављивање бива пролонгирано до септембра 2010. године у циљу омогућавања додатних финих радова.[34]Овај рок је касније отказан за прву половину 2011. године,[35]а потом тачније одређен када се објављује прецизнији датум — март 2011. године.[36]Коначни датум изласка,17. мај2011.године, потврђен је нешто касније.[2]Да би омогућио прелиминарну продају игре, Рокстар је сарађивао са неколико продавница које пружају овакве услуге наруџбина односно претпродајне бонусе.[37]

Музичка продукција[уреди|уреди извор]

L.A. Noireсадржаваоригинални албум.Албум игре обухвата све елементе, а најзначајније је упозоравање играча о одређеним аспектима при прелажењу и решавању случајева (пример је музика која сигнализује да је агент веома близу појединог доказа, који може а и не мора да буде користан). Као и остале игре које је издао Рокстар,L.A. Noireтакође садржава лиценциране музичке нумере, које корисник чује преко радија у аутомобилу када вози један од двају главних јунака. Преко тридесет песама уметника као што суБили Холидеј,Луј АрмстронгиЕла Фицџералдможе да се чује и игрици. Да би успешно инкорпорисао нумере, тим је ангажовао Ендруа Хејла иСајмона Хејла,као иВудија Џексона,који су претходно сарађивали са тимом на стварању игреRed Dead Redemption(2010).[38]Снимљен уАби роуд студиосу(енгл.Abbey Road Studios), албум је инспирисан оркестарским нумерама из филмова четрдесетих година 20. века.[39]Као додатак на оригинални албум и лиценциране нумере, игра такође садржи оригиналне снимке певача и певачица да би се добио аутентичан звук који одговара музичком идентитету из тог времена. Када јеРил тјуздеј велду(енгл.The Real Tuesday Weld) наручено компоновање оригиналних композиција, они су тражили вокале који би „евоцирали период”, у коначници се одлучивши за НемицуКлаудију Брикен.Снимају се три оригиналне [наново компоноване] вокалне нумере:[Увек убијам] Ствари које волим(енгл.[I Always Kill] The Things I Love),Крива(енгл.Guilty) иСпаљена песма(енгл.Torched Song).[40]

Албум игрице је на доделиБафте2012. године освојио награду заНајбољи оригинални албуму категоријивидео-игара.[41]

Додатни садржај[уреди|уреди извор]

Неколико посебних случајева, колекционарских предмета и изазова за игру, неколико месеци по пуштању у продају изашло је каосадржај за преузимање(енгл.DLC).[42]„Голи град” (енгл.The Naked City) као самосталан случај у оделу порока објављен је 31. маја 2011. године, а његова радња око убиства депресивне манекенке која је са својим менаџером и још неколико људи била укључена у крађе накита од званица на забавама које је организовала жена њеног психијатра постигла је веома велик успех и интересовање.[43]Случај је заснован наистоименом филмуиз 1948. године, режисераЏулса Дасина.[44]„Омашка језика” (енгл.A Slip of the Tongue) излази 31. маја 2011. године и представља случај са саобраћајног одељења чија се радња фокусира на аутомобилску крађу.[45]„Галваностегија Николсон” (енгл.Nicholson Electroplating) случај је одељења за подметнуте пожаре који је изашао 21. јуна 2011. године, базиран на стварној експлозији из 1947. године, када је у ваздух дигнута компанија „Галваностегија О’Конор” (енгл.O'Connor Electro-Plating).[46]„Лудост марихуане” (енгл.Reefer Madness) у продају се пушта 12. јула 2011. године и представља случај са одељења порока који детективе води до откривања додатних завера око илегалних операција сацигаретама марихуане.[47]„Конзулов аутомобил” (енгл.The Consul's Car) изашао је 26. јула 2011. као случај за саобраћајце и прати крађу аутомобила; првобитно објављен искључиво за северноамеричке верзије PlayStationа 3, касније је постао доступан за куповину и у Европи; у коначници излази и „Комплетно издање” (енгл.The Complete Edition).[48]Сви предмети који су значајни у игри, прво као део садржаја прелиминарне наруџбе, после тога — 31. маја 2011. године — постају доступни и у форми садржаја за преузимање: пакет укључује два одела, „Бродерик” (енгл.The Broderick) и „Шарпшутер” (енгл.The Sharpshooter); два ватрена оружја, никловани пиштољ (енгл.Nickel Plated Pistol) и чикашки клавир аутомат (енгл.Chicago Piano Gun); те изазов сакупљања значки (енгл.The Badge Pursuit Challenge), где се од играча тражи да сакупе све значке разбацане по виртуелном окружењу.[49]

Рокстар је 28. септембра 2011. године коначно издао саопштење о објављивању верзије залични рачунар,са поднасловом „Комплетно издање” (енгл.The Complete Edition); ова верзија објављена је 8. новембра 2011. године. Садржавала је цео садржај за преузимање из оригиналних верзија. Побољшања укључују прераспоређивање контрола на тастатури и омогућавање боље контроле џојстиком, повећану веродостојност, графички напредак и подршку застереоскопски 3Д.[50]„Комплетно издање” недуго после тога постало је доступно и за конзоле, а ни пиратских верзија није мањкало.[51]

Критика[уреди|уреди извор]

Критички пријем
Оцене агрегатора
АгрегаторОцена
GameRankings(PS3) 88%[52]
(X360) 88%[53]
(PC) 82%[54]
Metacritic(PS3) 89/100[55]
(X360) 89/100[56]
(PC) 83/100[57]
Оцене рецензената
ПубликацијаОцена
1UP.comA[58]
Edge8/10[59]
Eurogamer8/10[60]
Famitsu39/40[61]
Game Informer8,75/10[62]
GamePro5/5 звездица[63]
GamesMaster92%[55]
GameSpot9/10[17]
GameSpy4.5/5 звездица[65]
GamesRadar9/10[64]
GameTrailers9,1/10[16]
GameZone8,5/10[66]
Giant Bomb5/5 звездица[67]
IGN8,5/10[68]
Joystiq4.5/5 звездица[69]
OPM(US)9/10[55]
OXM(US)8/10[56]
PSM39,3/10[55]
X-Play5/5 звездица[70]
The Guardian5/5 звездица[71]
Оцене руских рецензената
ПубликацијаОцена
Absolute Games66/100[72]
PlayGround.ru8,9/10[73]
Игромания7,5/10[75]
Страна игр9,0/10[74]
Награде
ПубликацијаНаграда
BAFTA Video Game Awards 2012
Best Original Score[41]
GameTrailersBest New IP[76]
GameSpotBest Atmosphere[77]
Eurogamer11thBest Game of the Year[78]

L.A. Noireје добио генерално пожељан одзив по свом изласку. ОдМетакритикаје добио 89 поена од 100 заPlayStation 3иXbox 360[55][56]те свеукупну оцену од 83 процента зарачунарску верзију.[57]ГејмРанкингсоценио је PlayStation 3 верзију са 88%,[52]Xbox 360 верзију са такође 88%[53]те рачунарску верзију нешто мањом оценом — 82%.[54]L.A. Noireје добио веома позитивне критике за напретке који су постигнути у пољу нарације и технологије за анимацију лица.[79]

Прву рецензију објавио је британски листГардијан,који је игру наградио максималном оценом и написао следеће: „Још од кад се открило како саставити пикселе тако да се добије нешто препознатљивије од ванземаљаца, индустрија игара је сањала о стварању нечега што ће бити изнад свег осталог — игрице коју је немогуће разликовати од филма, осим тога што можете контролисати главног лика. СаL.A. Noire,можда је управо, напослетку, пронађено отеловљење тог специфичног светог грала.”[71]

Ај-Џи-Енје игри дао 8,5 бодова од 10, са следећом изјавом: „L.A. Noireможда неће досегнути емоционалне висине игре као што јеHeavy Rain,али је нешто што свако мора да испроба. Досеже високо и скоро успева у брилијантном новом типу нарације увидео-игри.”[68]ГејмТрејлерсје оценио игру са 9,1 од 10, закључујући ово: „L.A. Noireвас ослобађа окова, испусти нешто паре услед понављања, али на крају дан учини успешним захваљујући својој суптилности, обраћању пажње на детаље и задивљујућој интеракцији ликова.”[16]Керолин Петит изГејмспотанаградила је игрицу са 9 од 10 бодова, констатујући да „апсорбујуће истраге и опојни смисао за стилL.A. Noireчине незаборавним путовањем кроз гадну страну Града анђела”.[17]Гејмзоундаје игрици 8,5 бодова од 10 са следећим образложењем: „Прича је интригантна, иако мало спора у почетку.L.A. Noireкористиолд-скулприступ према својој нарацији. То је много спорији приступ, сличан оном у старијим филмовима, са огромним нагласком на детаље. Управо обраћање пажње на детаље постављаL.A. Noireу други кош у односу на остале игре и чини га угодним за играње.”[66]

Еџје похвалио технологију којом су креирана лица и истакао да док нема других великих аспеката игре који већ нису били урађени негде друго још боље, чињеница да је Тим бондај спојио заједно толико широк распон жанрова игрица као што је стиски, атмосферски и кохезивни манир представља постигнуће које је само неколицина девелопера успела да оствари.[59]Џојстикје игрици дао оцену 9, наводећи да „L.A. Noireможда није увек ’забаван’ у традиционалном смислу, али такође није ни ’само забава’, тако да је резултат ове аспирације нешто што нико ко води рачуна овидео-играмане би требало да пропусти”.[69]

Званични PlayStation магазиндао је оцену 9 од 10 и написао следеће: „На много начина,L.A. Noireје сличанЕј-Ем-Сијевимсеријама... Споро је (из)грађен, али када се ’откачио’ нисмо могли да се заситимо довољно ове провокативне авантуре, са њеним неодољивим ликовима и иновативним играњем. Није савршена, али такође не личи ни на шта друго са ПС3 тренутно.”[55]Званични Xbox магазиндао је оцену 8 од 10 и закључио своју рецензију следећим речима: „Да, мањкав је, алиL.A. Noireје правцати детективски крими[налистички] трилер — истински дашак свежег ваздуха који цени нарацију и причу изнад свег осталог у времену када секвенце акције са сценаријем и онлајн ’детмеч’ управљају свиме. То је најближа ствар коју Xbox има у односу на PlayStationову јединствену авантуруHeavy Rain.”[56]ГејмсМастердао је игрици оцену од 92 процента и закључио како јеL.A. Noire„Рокстаров најзрелији рад на развијању забавне игре са отвореним светом, у живот донесене са невероватном технологијом”.[55]

Поред генерално позитивног одзива, неки критичари мисле да игра има превише беспотребних ствари у случајевима и да је играчу у руке дато премало контроле[68]што у неким моментима засигурно игру чини смарајућом.[80]Иако јеВан-апигрици дао максималну оцену, упозорио је на постојање неких предугих сцена које се приказују у току игре, што у многим играчима може да изазове осећај губитка контроле над акцијом коју би управо играч требало да покреће лично.[58]

Као одговор на негативне критике у којима се за тела ликова говори да су беживотна, упркос томе што је игрица користила хватање покрета, режисер и сценариста игреБрендан Макнамарау интервјуу заЈурогејмеррекао је следеће: „Људи су говорили да су људи мртви од врата надоле. То је зато што смо сву ову анимацију имали у пределу врата и сву ову анимацију у пределу лица, а одећа се не креће. Када дођете до нивоа када људи заправо могу да виде тај ниво реалистичности, тада људи очекују да виде одећу која ће се померати и остатак тела у покрету на начин који ми не можемо реплицирати увидео-играма.”У истом интервјуу, Макнамара је такође одговорио на питања о томе зашто Фелпс понекад одговара агресивним тоном при дијалогу током сцена испитивања осумњичених или сведока. „Смешно је. Много људи каже да се Арон претвара у психопату. Када смо оригинално написали игрицу, [реакције на] питања која сте постављали била су ’приволевање’, ’присиљавање’ и ’лаж’. Реч је заправо била о присиљавању зато што је то био нешто агресивнији одговор. То је начин на који смо то снимили. Али када је игра изашла, писало је ’истина’, ’сумња’ и ’лаж’. Свако увек каже како је Арон на другом питању психопата. Тако да, то није његова кривица.”[81]

На додели наградеБафтазавидео-игре2012. године, игрицаL.A. Noireје победила у категорији заНајбољи оригинални албум,[41]а била је номинована и у седам других категорија.[82]

Продаја[уреди|уреди извор]

На дан изласка игре у САД, акције уТејк-туинтерактиву— родитељској компанијиРокстар гејмса— скочиле су за 7,75% тај дан; ово је била максимална вредност у последње три године рада компаније. Скок је приписан позитивним рецензијама које је тада примаоL.A. Noire.[83]У последњим доступним извештајима из фебруара 2012. године, игрица је испоручена у скоро 5 милиона копија.[15]

ПремаЕн-Пи-Дигрупу,L.A. Noireје била најпродаванија игра у Сједињеним Државама маја 2011. године,[84]са 899.000 копија за PlayStation 3 и Xbox 360.[85]

L.A. Noireпостаје најпродаванија игра и уУједињеном Краљевствуте „најбрже продајућа новаинтелектуална својина”у овој држави[86][87](игра је држала рекорд све до изласкаWatch Dogs,2014. године).[88]На врху табеле у УКL.A. Noireсе задржао три недеље.[89]УАустралији,продавницевидео-игрицау великим градовима објављивале су да ће игра нестати са тржишта у року од једне недеље.[90]L.A. Noireје уЈапанудебитовао 4—10. јула и продао укупно 71.057 јединица за PlayStation 3 и Xbox 360; PlayStation 3 верзија попела се на врх табеле, са укупно продатих 58.436 јединица, док је Xbox 360 распродао 12.621 јединицу.[91][92]

Могући наставак[уреди|уреди извор]

Макнамара је 22. маја 2011. године изјавио да би наставак наL.A. Noireзахтевао мање од пет година за развој пошто технологија већ постоји. Такође је рекао како размишљају о коришћењу „Мошонскен” технологије за снимање целог тела а не само лица.[93][94]Исте недеље, на конференцији за позивање инвеститора, извршни директорТејк-туинтерактива Страус Зелник рекао је да јеL.A. Noireбио „веома успешно издање” и да „постоји разлог зашто веровати да јеL.A. Noireдруга јака франшиза за ову компанију”. Поновио је да компанија „видиL.A. Noireкао снажну нову франшизу”.[95]

Током инвеститорског позива новембра 2011. године, Зелник је поново истакао важност ове игрице заТејк-ту,изјавивши да је игра „постала важна франшиза за компанију”. Рекао је како је игра била „најуспешније ново издање” заТејк-туу протеклој фискалној години и да је постала кључно својство у портфолију извештаја за ту годину.[96]Новембра 2011. године објављено је да би следећа игра Макнамаре требало да носи имеWhore of the Orient(срп.досл. „курва Оријента” ), а игра се описивала као „једна од највећих неиспричаних прича 20. века”. Требало је да је издаКеј-Ем-Емстудиос (енгл.KMMStudios),[97]али је јуна 2016. године потврђено отказивање целог пројекта.[98]

Рокстар гејмс је 13. фебруара 2012. године одговорио на бројна питања фанова о игрицама које ова компанија производи, укључујући и питања везано за будућност франшизеL.A. Noire.Рокстар је изјавио да „узима у обзир оно што би будућност могла да чува заL.A. Noireкао серију”, додајући како се они „не залећу увек у прављење наставака”. Такође су објавили да се додатни садржаји за преузимање или други додатни садржаји за тренутно издање неће развијати.[99]Марта 2013. године, један од главних члановаТејк-туинтерактив тима Карл Салтоф открио је како компанија има веома много необјављених наслова у развоју и поменуо да је франшизаL.A. Noireважна за компанију.[100]

Види још[уреди|уреди извор]

Напомене[уреди|уреди извор]

  1. ^Развоју игрице је такође допринеоРокстар норт,Рокстар лидс,Рокстар Сан Дијего,Рокстар Њу Ингланд,Рокстар Ен-Вај-СииРокстар Линколн;да би игрица била подржана и нарачунару,побринуо се Рокстар лидс.[1]
  2. ^Тачни износи за слободну продају су ретки. Већина издавача објављује износе „испоруке” (енгл."shipped" figures) и износе „распродаје” (енгл."sold-in"figures), који показују количину дискова допремљених у продавнице за продају и не представља износ стварно продатих или илегално копираних дискова.
  3. ^Федерална комисија за комуникације (енгл.Federal Communications Commission) одредила је имеKGPLза диспечера преко ког су полицијска возила Лос Анђелеса примала позиве на интервенције за хитне случајеве те друга обавештења, а користио се генерално за комуникацију са диспечерском централом (стварна локација је биоРејдио Хил у Елижан Парку, југоисточно од Доџер Стејдиума). Позивни знак није никакав акроним, а 1949. године је промењен уKMA367.Данас сеKJC625користи као примарни позивни код полицијског диспечера. Фелпс је имао прилику да да позитиван одговор на позив на интервенцију (улични криминал) или пак да игнорише овај позив. По завршетку главних случајева, уфри-ромуиграч може да реши преостале случајеве уличног криминала, који представљају други најважнији аспекат „прелажења” игре.[19]
  4. ^Постоје четири нивоа преко којих се разликује хитност интервенције на којуKGPLпозива:
    • I — Овај код се не користи у игри, а Полиција Лос Анђелеса користи га да обавести јединицу о позиву који је емитован али се на њега не очекује одговор; ово није код који захтева одзив.
    • II — Рутински позив на интервенцију без сирене, као што је сумњива активност, који није толико хитан.
    • III — Позив на хитну интервенцију са сиреном, као што је пуцњава која ће готово увек бити пријављења овим кодом.
    • IV — На крају, када је одговор на позив позитиван и случај решен, једна од јединица (она која је интервенисала) одаслаће извештај до диспечера са описом тренутне ситуације; пријављује се кратко стање и да ли је амбуланта или мртвозорник неопходан на месту злочина. Овај код означава разрешен случај и диспечер сазнаје да додатна асистенција није потребна.[19]
  5. ^РепортерБи-Би-СињузаКев Гејган проценио је да је буџет намењен развоју игре прелазио бројку од 50 милиона долара.[26]

Референце[уреди|уреди извор]

  1. ^Team Bondi (17. 5. 2011).L.A. Noire.Windows.Rockstar Games.Level/area: Credits.
  2. ^абMakuch, Eddie (24. 1. 2011).L.A. Noireemerging from shadows May 17”.GameSpot.Архивираноиз оригинала 1. 9. 2016. г.Приступљено1. 9. 2016.
  3. ^„Asked & Answered:L.A. NoireEdition”.Rockstar Games.Приступљено1. 9. 2016.
  4. ^Cullen, Johnny (24. 1. 2011).L.A. Noireconfirmed for May 20 in Europe”.VG247.Приступљено1. 9. 2016.
  5. ^Sinclair, Brendan (28. 9. 2011).L.A. Noirehits PC in November”.GameSpot.Архивираноиз оригинала 1. 9. 2016. г.Приступљено1. 9. 2016.
  6. ^L.A. NoireNo Longer PS3 Exclusive, Hitting Xbox 360”.Shacknews. 5. 2. 2010.Приступљено1. 9. 2016.
  7. ^абThorsen, Ted (10. 2. 2010).L.A. Noiredue in Sept. for PS3, 360 – Report”.GameSpot.Архивираноиз оригинала 1. 9. 2016. г.Приступљено1. 9. 2016.
  8. ^аб„Real Life "Red Lipstick Murder" of 1947”.Rockstar Games.Приступљено1. 9. 2016.
  9. ^„Rockstar Recommends: "Chinatown".Rockstar Games.18. 2. 2011.Приступљено1. 9. 2016.
  10. ^Narcisse, Evan (24. 11. 2010).„Why Rockstar'sL.A. NoireWon't Be AnotherGTAorRed Dead– TIME.com”.Techland.Приступљено1. 9. 2016.
  11. ^Alexander, Leigh (4. 3. 2010).L.A. NoireDebuts New Animation Capture Solution From Depth Analysis”.Gamasutra.Приступљено1. 9. 2016.
  12. ^L.A. Noirehonored as official selection of the 2011 Tribeca Film Festival”.VG247.Приступљено1. 9. 2016.
  13. ^„2011 Film Guide | L.A. Noire”.TribecaFilm.com. Архивирано изоригинала27. 3. 2012. г.Приступљено1. 9. 2016.
  14. ^Dutton, Fred (19. 5. 2011).L.A. Noiresales near 5 million mark”.Eurogamer.Приступљено1. 9. 2016.
  15. ^аб„Take-Two Interactive Software, Investor Relations –Take-TwoNews Release”.Ir.take2games.com. Архивирано изоригинала19. 9. 2018. г.Приступљено1. 9. 2016.
  16. ^абвL.A. NoireVideo Game, Review | Video Clip | Game Trailers & Videos”.GameTrailers.com. 16. 5. 2011. Архивирано изоригинала15. 5. 2013. г.Приступљено1. 9. 2016.„'L.A. Noirefloors you out of the gate, loses some steam due to repetition, but eventually wins the day thanks to its subtlety, attention to detail, and stunning character interaction.
  17. ^абвгPetit, Carolyn (16. 5. 2011).L.A. NoireReview for Xbox 360”.GameSpot.Архивираноиз оригинала 1. 9. 2016. г.Приступљено1. 9. 2016.„'L.A. Noire's absorbing investigations and intoxicating sense of style make it an unforgettable journey through the seamy side of the City of Angels.
  18. ^L.A. Noire.Rockstar Games.Приступљено1. 9. 2016.
  19. ^абL.A. Noire:KGPL”.lanoire.wikia.com.Приступљено1. 9. 2016.
  20. ^L.A. Noire.Rockstar Games. Архивирано изоригинала22. 07. 2015. г.Приступљено1. 9. 2016.
  21. ^L.A. NoireLets Casual Players Skip The Hard Parts”.26. 4. 2011. Архивирано изоригинала20. 1. 2015. г.Приступљено1. 9. 2016.
  22. ^абBramwell, Tom (20. 2. 2004).„Team Bondi – The First Interview”.Eurogamer. Архивирано изоригинала10. 03. 2007. г.Приступљено1. 9. 2016.
  23. ^абSurette, Tim (20. 5. 2011).„Rockstar getsL.A. Noire.GameSpot.Архивираноиз оригинала 1. 9. 2016. г.Приступљено1. 9. 2016.
  24. ^Helgeson, Matt (15. 2. 2010).„Exclusive NewL.A. NoireScreens”.Game Informer.Приступљено1. 9. 2016.
  25. ^Alexander, Leigh (4. 3. 2010).L.A. NoireDebuts New Animation Capture Solution From Depth Analysis”.Gamasutra.Приступљено1. 9. 2016.
  26. ^абGeoghegan, Kevin (27. 5. 2011).„WillL.A. Noirechange the game for actors”.BBC News.British Broadcasting Corporation.Приступљено1. 9. 2016.
  27. ^абCitizen, Jessica (18. 11. 2010).L.A. Noire's version of Los Angeles is thanks to 1920s daredevil”.VG247.Приступљено1. 9. 2016.
  28. ^R* Q (16. 5. 2011).L.A. Noire's Los Angeles Landmarks”.Rockstar Games.Приступљено1. 9. 2016.
  29. ^„The Emails Behind The Whistle Blowing at Team Bondi”.GamesIndustry.biz.Приступљено1. 9. 2016.
  30. ^„Voice Cast –L.A. Noire.Behind the Voice Actors. 17. 5. 2011.Приступљено1. 9. 2016.
  31. ^R* Q (17. 10. 2011).„Interrogate theL.A. NoireDetectives Part Two: Your Questions Answered About Motion Capture, Prop Souvenirs, Disturbing Sequences & More”.Rockstar Games.Приступљено1. 9. 2016.
  32. ^Surette, Tim (18. 7. 2005).„Team Bondi announces PS3 game”.GameSpot.Архивираноиз оригинала 1. 9. 2016. г.Приступљено1. 9. 2016.
  33. ^R* Q (16. 12. 2010).„Watch the NewL.A. NoireVideo "The Technology Behind Performance".Rockstar Games.Приступљено1. 9. 2016.
  34. ^Helgeson, Matt (11. 11. 2010).„Rockstar Resets The Bar With Its Upcoming Crime Thriller –L.A. Noire.Game Informer.Приступљено1. 9. 2016.„fiscal 2008
  35. ^Yin-Poole,Wesley (11. 11. 2010).L.A. Noireout spring 2011”.Eurogamer.Приступљено1. 9. 2016.
  36. ^Steinman, Gary (17. 1. 2011).L.A. NoireMuscles Its Way Onto the Cover of PlayStation: The Official Magazine”.PlayStation Blog.Приступљено1. 9. 2016.
  37. ^R* Q (24. 2. 2011).„PresentingPre-OrderExclusive Unlockable Bonus Content when YouPre-OrderL.A. Noire:Cases, Challenges, Suits & More”.Rockstar Games.Приступљено1. 9. 2016.
  38. ^Citizen, Jessica (9. 5. 2011).„Rockstar reveals a pair of soundtracks forL.A. Noire.VG247. Архивирано изоригинала12. 5. 2011. г.Приступљено1. 9. 2016.
  39. ^L.A. Noiresoundtracks to feature jazz standards and remixes”.The Independent.London. 11. 5. 2011.Приступљено1. 9. 2016.
  40. ^„Features: In-Game Soundtrack”.Rockstar Games.Архивирано изоригинала22. 07. 2011. г.Приступљено1. 9. 2016.
  41. ^абв„Video games Baftas 2012: Winners in full”.BBC News.16. 3. 2012.Приступљено1. 9. 2016.
  42. ^„Rockstar Games Announces New Downloadable Content Plans for Crime ThrillerL.A. Noire.Take-Two Interactive. 31. 5. 2011. Архивирано изоригинала7. 4. 2016. г.Приступљено1. 9. 2016.
  43. ^R* Q (3. 3. 2011).„Watch the All-NewL.A. NoireVideo for "The Naked City" Pre-Order Exclusive Vice Desk Case”.Rockstar Games.Приступљено1. 9. 2016.
  44. ^„New Artwork in Honor ofL.A. Noire:The Complete Edition, "The Naked City" – Rockstar Games”.Rockstar Games.Приступљено1. 9. 2016.
  45. ^R* Q (31. 3. 2011).„Watch the NewL.A. Noire"A Slip of the Tongue" Traffic Desk Preorder Bonus Case Video”.Rockstar Games.Приступљено1. 9. 2016.
  46. ^R* Q (14. 6. 2011).„The Real Crimes BehindL.A. NoireCases: "The Nicholson Electroplating Disaster".Rockstar Games.Приступљено1. 9. 2016.
  47. ^R* Q (12. 7. 2011).L.A. Noire"Reefer Madness" DLC Case Now Available for Download”.Rockstar Games.Приступљено1. 9. 2016.
  48. ^R* Q (29. 7. 2011).L.A. Noire"The Consul's Car" Traffic Bonus Case Now Available for Download Worldwide on PlayStation Network”.Rockstar Games.Приступљено1. 9. 2016.
  49. ^R* Q (31. 5. 2011).„AnnouncingL.A. NoireDownloadable Content Details”.Rockstar Games.Приступљено1. 9. 2016.
  50. ^R* Q (28. 9. 2011).L.A. Noire:The Complete Edition Coming to PC this November”.Rockstar Games.Приступљено1. 9. 2016.
  51. ^L.A. Noire:The Complete Edition coming to consoles in November”.GamesRadar+.Приступљено1. 9. 2016.
  52. ^абL.A. Noirefor PlayStation 3”.GameRankings.Приступљено1. 9. 2016.
  53. ^абL.A. Noirefor Xbox 360”.GameRankings.Приступљено1. 9. 2016.
  54. ^абL.A. Noire:The Complete Edition for PC”.GameRankings.Приступљено1. 9. 2016.
  55. ^абвгдђеL.A. Noirefor PlayStation 3 Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic”.Metacritic.Архивираноиз оригинала 1. 9. 2016. г.Приступљено1. 9. 2016.„In many ways,L.A. Noireis similar to an AMC series... It's a slow build, but once hooked, we couldn't get enough of this provocative adventure, with its compelling characters and innovative gameplay. It's not perfect, but it's also unlike anything else on the PS3 right now.« • »L.A. Noireis Rockstar's most mature take on open-world fun to date, brought to life with incredible tech.
  56. ^абвгL.A. Noirefor Xbox 360 Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic”.Metacritic.Архивираноиз оригинала 1. 9. 2016. г.Приступљено1. 9. 2016.„Yes, it's flawed, butL.A. Noireis anhonest-to-goodnessdetective crime thriller – a genuine breath of fresh air that values narrative and story above all else in an age where scripted action sequences and online deathmatch rule the day. It's the closest thing Xbox has to PlayStation's unique adventurerHeavy Rain.
  57. ^абL.A. Noire:The Complete Edition for PC Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic”.Metacritic.Приступљено1. 9. 2016.
  58. ^абL.A. NoireReview”.1UP.com. 16. 5. 2011. Архивирано изоригинала8. 3. 2016. г.Приступљено1. 9. 2016.„Gamers who had soured on more 'cinematic' games likeHeavy RainorMetal Gear Solid 4may get a little annoyed at thefilm-inspiredcut-scenesinL.A. Noire.While most of the cinematics last only a minute or so, there're a lot of them. It eventually becomes more like watching an interactive movie, with the game only demanding that I hop in the car and drive to the next location in order to trigger anothercut-scene.
  59. ^абL.A.Noire Review | Edge Magazine”.Edge.18. 5. 2011. Архивирано изоригинала22. 5. 2011. г.Приступљено1. 9. 2016.„With the exception of its facial capture, there's no single aspect of Team Bondi's title that hasn't been done better elsewhere, but few developers have brought such a diffuse set of genres together so atmospherically, stylishly or cohesively.
  60. ^Welsh, Oli (4. 5. 2011).L.A. NoireReview – PlayStation 3, Page 1”.Eurogamer.net.Приступљено1. 9. 2016.
  61. ^Staff(2. 7. 2011).L.A. NoirePraised in Japan”.Famitsu.Playstation LifeStyle.Приступљено1. 9. 2016.
  62. ^Helgeson, Matt (16. 5. 2011).L.A. NoireReview: A Compelling Yet Flawed Epic That Fascinates – L.A. Noire – PlayStation 3”.GameInformer.com. Архивирано изоригинала24. 09. 2015. г.Приступљено1. 9. 2016.
  63. ^Herring, Will (16. 5. 2011).L.A. NoireReview”.GamePro.Архивирано изоригинала8. 6. 2011. г.Приступљено1. 9. 2016.
  64. ^Reparaz, Mikel (16/17. 5. 2011).L.A. Noirereview, PS3 Reviews”.GamesRadar.com.Архивираноиз оригинала 28. 7. 2011. г.Приступљено1. 9. 2016.
  65. ^„GameSpy:L.A. NoireReview, Page 1”.Ps3.gamespy.com.Приступљено1. 9. 2016.
  66. ^абL.A. NoireReview | GameZone.com”.Ps3.gamezone.com.Приступљено1. 9. 2016.„The story is intriguing, albeit a little slow at first.L.A. Noiretakes an old school approach toward its storytelling. It's a much slower approach, similar to older movies, with a heavy emphasis on detail. It is that attention to detail that setsL.A. Noireapart from other games and makes it enjoyable to play.
  67. ^Brad, Shoemaker (17. 5. 2011).L.A. NoireReview”.Giant Bomb.Приступљено1. 9. 2016.
  68. ^абвGoldstein, Hilary (16. 5. 2011).L.A. NoireReview – PlayStation 3 Review at IGN”.IGN. Архивирано изоригинала09. 08. 2012. г.Приступљено1. 9. 2016.„'L.A. Noiremay not reach the emotional heights of a game likeHeavy Rain,but it's something everyone must try out. It reaches high and almost succeeds as a brilliant new type of video game narrative.« • »I might think the guy's innocent, but except on rare occasions, I'm just going through the motions and have no control over the end result.'
  69. ^абMcElroy, Justin (16. 5. 2011).L.A. Noirereview: Go with your gut”.Joystiq.Архивирано изоригинала19. 7. 2011. г.Приступљено1. 9. 2016.„'L.A. Noiremay not always be 'fun' in the traditional sense, but it's also unsatisfied with being 'merely fun', and the result of that aspiration is something that no one who cares about video games should miss.
  70. ^Sessler, Adam (16. 5. 2011).L.A. NoireReview for Xbox 360”.X-Play.G4tv. Архивирано изоригинала09. 08. 2012. г.Приступљено1. 9. 2016.
  71. ^абBoxer, Steve (16. 5. 2011).L.A. Noire– Review”.|The Guardian.London.Приступљено1. 9. 2016.„Ever since it first worked out how to assemble pixels so that they resembled something more recognizable than aliens, the games industry has dreamed of creating one thing above all else – a game that is indistinguishable from a film, except that you can control the lead character. WithL.A. Noire,it just might, finally, have found the embodiment of that particular holy grail.
  72. ^Nomad (2011).„Обзор игрыL.A. Noireот Absolute Games”.Absolute Games.Приступљено2. 12. 2016.
  73. ^Astafew, Pavel (31. 3. 2011).L.A. Noire.Три диска Агаты Кристи”.PlayGround.Приступљено2. 12. 2016.
  74. ^Корнеев, Валерий (1. 7. 2011).„ОбзорL.A. Noire.Страна Игр.Gameland.ru.Архивирано изоригинала04. 05. 2013. г.Приступљено2. 12. 2016.
  75. ^Янович, Илья (27. 7. 2011).L.A. Noire:Рецензии”.Игромания.Архивирано изоригинала9. 8. 2012. г.Приступљено2. 12. 2016.
  76. ^DeMaro, Rocco (20. 12. 2011).„GameTrailers Game Of The Year Awards 2011 Video Game, Best New IP | Video Clip | Game Trailers & Videos”.GameTrailers.com. Архивирано изоригинала24. 6. 2014. г.Приступљено1. 9. 2016.
  77. ^„Best Atmosphere – GameSpot's Best of 2011 Special Achievements”.GameSpot. 4. 1. 2012. Архивирано изоригинала3. 2. 2012. г.Приступљено1. 9. 2016.
  78. ^„Eurogamer Readers' Top 50 Games of 2011 • Articles”.Eurogamer.net. 1. 1. 2012.Приступљено1. 9. 2016.
  79. ^L.A. NoireCurrently Tracking 40% BehindRed Dead Redemption.IndustryGamers. 15. 6. 2011. Архивирано изоригинала29. 8. 2011. г.Приступљено1. 9. 2016.
  80. ^L.A. NoireReview: A Compelling Yet Flawed Epic That Fascinates”.Game Informer.16. 5. 2011. Архивирано изоригинала24. 09. 2015. г.Приступљено1. 9. 2016.„At times,L.A. Noireis one of the most vivid, gripping game experiences I've had. Other times, it can be plain boring.
  81. ^Yin, Wesley (9. 11. 2011).„McNamara: Why you thoughtL.A. Noire'scharacters were "dead from the neck down".Eurogamer.net.Приступљено1. 9. 2016.„People were saying people were dead from the neck down. That's because we had all this animation in the neck and all this animation in the face, but the clothes don't move. Once you get to the level that people can actually see that level of realism, then people expect to see clothes moving and the rest of the body moving in a way we can't replicate in video games.« • »It's funny. A lot of people say Aaron turns into a psycho. When we originally wrote the game the questions you asked were 'coax', 'force' and 'lie'. It was actually force because it was a more aggressive answer. That's the way we recorded it. But when the game came out it was 'truth', 'doubt' or 'lie'. Everyone always says Aaron on the second question is a psycho. So that's not his fault.
  82. ^Arkham City,L.A. Noirelead BAFTA nominations”.GameSpot.16. 2. 2012.Архивираноиз оригинала 1. 9. 2016. г.Приступљено1. 9. 2016.
  83. ^L.A. Noiregivesmuch-neededboost toTake-Twoshares”.VG247. 18. 5. 2011.Приступљено1. 9. 2016.
  84. ^Graft, Kris (13. 6. 2011).„NPD: May U.S. Retail Game Industry Sales Lowest Since Oct. '06”.Gamasutra.Приступљено1. 9. 2016.
  85. ^Dutton, Fred.L.A. Noiresales "below our estimate".Eurogamer.
  86. ^„UK charts:L.A. Noirebecomesfastest-sellingnew IP ever”.VG247.Приступљено1. 9. 2016.
  87. ^Sterling, Jim (23. 5. 2011).„58% ofL.A. Noiresales on Xbox 360, 42% on PS3”.Destructoid. Архивирано изоригинала30. 06. 2016. г.Приступљено1. 9. 2016.
  88. ^Phillips, Tom (2. 6. 2014).Watch Dogsis the biggest new IP launch in the UK ever”.Eurogamer.net.Приступљено1. 9. 2016.
  89. ^Sliwinski, Alexander (6. 6. 2011).L.A. Noireguilty of being UK sales winner for third week in a row”.Joystiq.Архивирано изоригинала31. 1. 2015. г.Приступљено1. 9. 2016.
  90. ^Ramadge, Andrew (24. 5. 2011).„Can't wait to go hunting for clues inL.A. Noire?You'll have to hunt around for a copy first”.News.com.au.Приступљено1. 9. 2016.[мртва веза]
  91. ^Nunneley, Stephany (13. 7. 2011).„Japanese charts –L.A. Noiredebuts, PSP hits the top once more”.VG247.Приступљено1. 9. 2016.
  92. ^Ishaan (13. 7. 2011).„This Week In Sales:L.A. NoireTakes The Lead”.Siliconera.Приступљено1. 9. 2016.
  93. ^Gaudiosi, John (22. 5. 2011).„Brendan McNamara Explains WhyL.A. Noire 2Won't Take as Long to Make”.GamerLive.TV. Архивирано изоригинала1. 8. 2012. г.Приступљено1. 9. 2016.
  94. ^Cullen, Johnny (23. 5. 2011).„McNamara: Future Team Bondi projects won't take five years to make”.VG247.Приступљено1. 9. 2016.
  95. ^Cifaldi, Frank (24. 5. 2011).„News –Take-Two:L.A. NoireFirst Week 'Very Successful'.Gamasutra.Приступљено1. 9. 2016.„'L.A. Noirewas a very successful release.« • »We have every reason to believe thatL.A. Noireis another strong franchise for this company.« • »We do seeL.A. Noireas a powerful new franchise.
  96. ^Dutton, Fred (11. 8. 2011).Take-Two:L.A. Noire"has become an important franchise".Eurogamer.net.Приступљено1. 9. 2016.„The game has become an important franchise for the company.« • »The game wasTake-Two's most successful new release in the past fiscal year and has become a key property in its portfolio.
  97. ^Plunkett, Luke (28. 11. 2011).„TheWhore of the Orientis the Next Game FromL.A. Noire's Creator”.Kotaku. Архивирано изоригинала14. 7. 2012. г.Приступљено25. 5. 2017.„TheWhore of the Orientis one of the great untold stories of the 20thcentury.
  98. ^Chalk, Andy (24. 6. 2016).Whore of the Orient,the spiritual successor toL.A. Noire,isn't going to happen”.PC Gamer.Приступљено1. 9. 2016.
  99. ^„Asked & Answered:Max Payne 3and More...”.Rockstar Games. 13. 2. 2012.Приступљено1. 9. 2016.„We are considering what the future may hold forL.A. Noireas a series.« • »We don't always rush to make sequels.« • »No further DLC or additional content will be developed for the current edition.
  100. ^Makuch, Eddie (7. 3. 2013).Take-Twohas 'extensive pipeline' of unannounced titles in development”.GameSpot.Архивираноиз оригинала 1. 9. 2016. г.Приступљено1. 9. 2016.„'Grand Theft Autoparent publisherTake-TwoInteractive has an "extensive pipeline of unannounced titles in development"...« • »Slatoff did not share any further information regarding these games, though he did call out theRed Dead,Mafia,Borderlands,L.A. Noire,andMax Paynefranchises as being important to the company.

Литература[уреди|уреди извор]

Спољашње везе[уреди|уреди извор]