Пређи на садржај

Nuklearna tehnologija

С Википедије, слободне енциклопедије

Stambenidetektor dimaje jedan od najpoznatijih ishoda nuklearne tehnologije

Nuklearna tehnologijaprimenjujenuklearne reakcijeatomskih jezgara.Među zapaženim nuklearnim tehnologijama sunuklearni reaktori,nuklearna medicinainuklearno oružje.Ova tehnologija se takođe koristi, između ostalog, udetektorima dimaipuščanim nišanima.

Istorija i naučna pozadina[уреди|уреди извор]

Otkriće[уреди|уреди извор]

Velika većina uobičajenih, prirodnih pojava na Zemlji uključuje samogravitacijuielektromagnetizam,a ne nuklearne reakcije. To je zato što se atomska jezgra uglavnom drže odvojenо, jer sadrže pozitivne električne naboje i stoga se odbijaju.

Godine 1896,Anri Bekerelje istraživaofosforescentnosturanijumovihsoli kada je otkrio novi fenomen koji je nazvanradioaktivnost.[1]On,Pjer KiriiMarija Kirizapočeli su sа istraživanjem fenomena. U procesu su izolovali elementradijum,koji je visoko radioaktivan. Oni su otkrili da radioaktivni materijali proizvode intenzivne, prodorne zrake tri različita tipa koje su označili sa alfa, beta i gama po prva trigrčka slova.Neka od ovih vrsta zračenja mogu proći kroz običnu materiju, a sva mogu biti štetna u velikim količinama. Svi rani istraživači dobili su razneradijacione opekotine,nalik naopekotine od sunčanja,mada nisu obraćali puno pažnje na to.

Novi fenomen radioaktivnosti preuzeli su proizvođačinadrilekarskih preparata(kao što su ranije činili sa otkrićimastrujeimagnetizma), a predstavljeni su i brojnipatentni lekovii lekovi koji uključuju radioaktivnost. Postepeno se shvatilo da je radijacija proizvedena radioaktivnim raspadomjonizujuće zračenjei da čak i količine koje su premale da izazovu opekotine mogu predstavljatiozbiljnu dugoročnu opasnost.Mnogi naučnici koji su radili na radioaktivnosti umrli su odrakausled izloženosti. Radioaktivni patentni lekovi su uglavnom nestali, ali niz drugih primena radioaktivnih materijala se zadržao, poput primene radijumovih soli za proizvodnjusvetlećih brojčanikana brojilima.

Kako se povećavalo poznavanje atoma, priroda radioaktivnosti postala je jasnija. Neka veća atomska jezgra su nestabilna i stoga seraspadaju(oslobađajuću materiju ili energiju) nakon randomnog intervala. Tri oblikazračenjakoje su Bekerel i Kirijevi otkrili takođe su potpunije shvaćeni.Alfa raspadse javlja kada jezgro oslobađaalfa česticu,koja se sastoji od dvaprotonai dvaneutrona,što je ekvivalentnohelijumskomjezgru.Beta raspadpredstavlja oslobađanjebeta čestica,visoko-energetskogelektrona.Gama raspadomse oslobađagama zračenje,koje za razliku od alfa i beta zračenja nije materija, većelektromagnetno zračenjeveoma visokefrekvencije,a samim tim ienergije.Ova vrsta zračenja je najopasnija i najteže se blokira. Sve tri vrste zračenja javljaju se prirodno uizvesnim elementima.

Takođe je postalo jasno da je krajnji izvor većine zemaljske energije nuklearan, bilo zračenjem saSuncaizazvanimzvezdanim termonuklearnim reakcijamaili radioaktivnim raspadanjem uranijuma u Zemlji, glavnom izvorugeotermalne energije.

Nuklearna fisija[уреди|уреди извор]

U prirodnom nuklearnom zračenju nusprodukti su veoma mali u poređenju sa jezgrama iz kojih potiču. Nuklearna fisija je proces cepanja jezgra u približno jednake delove i oslobađanje energije i neutrona u tom procesu. Ako ove neutrone zarobi neko drugo nestabilno jezgro, ono se takođe može rascepiti, što dovodi dolančane reakcije.Prosečan broj neutrona koji se oslobađa po jezgru koji učestvuje u deljenju drugog jezgra označava se sak.Vrednostikveće od 1 znače da reakcija fisije oslobađa više neutrona nego što ih apsorbuje, te se stoga naziva samoodrživom lančanom reakcijom. Masa fizibilnog materijala koja je dovoljno velika (i u odgovarajućoj konfiguraciji) da indukuje samoodržavajuću lančanu reakciju naziva sekritičnom masom.

Kada je neutron zarobljen odgovarajućim nukleusom, može se dogoditi fisija odmah ili će jezgro kratko vreme postojati u nestabilnom stanju. Ako postoji dovoljno trenutnih raspada da se nastavi lančana reakcija, kaže da je masabrzo kritična,a oslobađanje energije će rasti brzo i nekontrolisano, što obično dovodi do eksplozije. Kada je to otkriveno uočiDrugog svetskog rata,ovaj uvid je podstakao više zemalja da pokrenu programe istraživanja mogućnosti konstrukcijeatomske bombe- oružja koje koristi reakcije fisije da bi oslobodilo daleko više energije nego što bi se moglo osloboditi hemijskim eksplozivima.Projekat Menhetn,koji su SAD vodile uz pomoćUjedinjenog KraljevstvaiKanade,razvio je višestruka fisiona oružja koja su korištena protivJapana1945. uHirošimiiNagasakiju.Tokom projekta su razvijeni i prvifisioni reaktori,iako su oni prvenstveno bili za proizvodnju oružja i nisu proizvodili električnu energiju.

Godine 1951. prva nuklearna fisiona elektrana je proizvela električnu struju u Eksperimentalnom uzgajivačkom reaktoru br. 1 (EBR-1), uArku, Ajdaho,čime je započelo „atomsko doba”, karakterisano intenzivnijom upotrebom nuklearne energije.[2]Ako je masa kritična samo kada su uključeni zadržani neutroni, tada se reakcija može kontrolisati, na primer uvođenjem ili uklanjanjemneutronskih apsorbera.To omogućava izgradnjunuklearnih reaktora.Brzi neutroni se ne mogu lako zarobiti jezgrama. Oni se moraju usporiti (spori neutroni), uglavnom sudaranjem sa jezgrimaneutronskog moderatora,pre nego što mogu da budu lako zarobljeni. Danas se ova vrsta fisije široko koristi za proizvodnju električne energije.

Nuklearna fuzija[уреди|уреди извор]

Ako su jezgra prisiljena da se sudaraju, ona mogu podlećinuklearnoj fuziji.Ovaj proces može da oslobodi ili apsorbuje energiju. Kada je dobijeno jezgro lakše odgvožđa,energija se normalno oslobađa; kada je jezgro teže od gvožđa, energija se generalno apsorbuje. Proces fuzije se odvija uzvezdama,koje svoju energiju dobijaju izvodonikaihelijuma.One formiraju, putemzvezdane nukleosinteze,lake elemente (litijumdokalcijuma), kao i neke od teških elemenata (izvan gvožđa inikla,putemS-procesa). Preostalo izobilje teških elemenata, od nikla douranijumai izvan, nastaje putemnukleosinteze supernove,R-procesa.

Ovi prirodni procesi astrofizike nisu primeri nuklearne „tehnologije”. Zbog vrlo jakog odbijanja jezgara, fuziju je teško postići na kontrolisan način.Vodonične bombedobijaju svoju ogromnu destruktivnu snagu od fuzije, ali njihovu energiju nije moguće kontrolisati. Kontrolirana fuzija se postiže uakceleratorima čestica,koji su korišteni za formiranjesintetičkih elemenata.Fuzortakođe može da proizvodi kontrolisanu fuziju i koristan jeizvor neutrona.Međutim, oba ova uređaja rade sa neto gubitkom energije. Kontrolirana, održivafuzijska snagapokazala se nedosežnom, uprkos povremenimprevarama.Tehničke i teorijske poteškoće omele su razvoj funkcionalne civilne tehnologije fuzije, mada se istraživanja i danas nastavljaju širom sveta.

Nuklearna fuzija je inicijalno istraživana samo u teorijskom okviru tokom Drugog svetskog rata, kada su je naučnici na Projektu Menhetn (koji je vodioEdvard Teler) istraživali kao metodu za izgradnju bombe. Taj projekt je napustio fuziju nakon što se došlo do zaključka da će za detonaciju biti potrebna reakcija fisije. Do 1952. godine, detonirana je prva potpunavodoničnabomba, tako nazvana jer je koristila reakcije izmeđudeuterijumaitricijuma.Fuzijske reakcije su mnogo energičnije po jedinici masegorivaod reakcija fisije, ali je pokretanje fuzijske lančane reakcije mnogo teže.

Nuklearna oružja[уреди|уреди извор]

Nuklearno oružje je eksplozivna naprava koja svoju destruktivnu silu izvodi iznuklearnih reakcija,bilo odfisije,bilo od kombinacije fisije ifuzije.Obe reakcije oslobađaju ogromne količine energije iz relativno male količine materije. Čak i mali nuklearni uređaji mogu devastirati grad eksplozijom, vatrom i zračenjem. Nuklearno oružje se smatraoružjem za masovno uništenje,i njegova upotreba i kontrola bili su glavni aspekt međunarodne politike od njihovog nastanka.

Dizajn nuklearnog oružjaje složeniji nego što se možda čini. Takvo oružje mora da sadrži jednu ili više potkritičnih fizibilnih masa stabilnim za primenu, a zatim da indukuje kritičnost (kreira kritičnu masu) za detonaciju. Takođe je prilično teško da se osigura da takva lančana reakcija potroši značajan deo goriva pre nego što se uređaj rasprsne. Nabavkanuclear fuelnuklearnog gorivaje takođe teža nego što se možda čini, jer se dovoljno nestabilne materije za ovaj proces trenutno ne nalaze prirodno na Zemlji u odgovarajućim količinama.

Jedanizotopuranijuma,uranijum-235, je prirodno i dovoljno nestabilan, ali se uvek nalazi pomešan sa stabilnijim izotopom urana-238. Poslednji čini više od 99% mase prirodnog uranijuma. Zbog toga se mora primeniti neki oblikrazdvajanja izotopazasnovan na težini trineutronakako bi seobogatio(izolovao) uranijum-235.

Alternativno, elementplutonijumposeduje izotop koji je dovoljno nestabilan za ovaj process da bude upotrebljiv. Zemaljski plutonijum trenutno se prirodno ne pojavljuje u dovoljnim količinama za takvu upotrebu,[3]te se mora proizvesti unuklearnom reaktoru.

Reference[уреди|уреди извор]

  1. ^„Henri Becquerel - Biographical”.nobelprize.org.Архивираноиз оригинала 4. 9. 2017. г.Приступљено9. 5. 2018.
  2. ^„A Brief History of Technology”.futurism.com.Архивираноиз оригинала 23. 4. 2018. г.Приступљено9. 5. 2018.
  3. ^"Oklo Fossil Reactors".„Archived copy”.Архивирано изоригинала18. 12. 2007. г.Приступљено15. 1. 2008.Curtin University of Technology. Archived from the original on 18 December 2007. Retrieved 15 January 2008.

Literatura[уреди|уреди извор]

Spoljašnje veze[уреди|уреди извор]