Пређи на садржај

Бандура

С Википедије, слободне енциклопедије
Бандура
Бандура
Класификацијахордофон
Сродни инструменти
кобза,торбан

Бандурајеукрајинскижичаниинструмент,сличанлаути.[1]To је трзачкиинструментиз породицехарфиигусала.

Користи се углавном као пратећи инструмент. Свирач на бандури не притискажицена врату инструмента, већ, слично као нахарфи,трзајем прста на руци, производизвук.

Опис[уреди|уреди извор]

Бандура се састоји од тела, врата ижица.Тело инструмента је овално, сачињено оддрвета,најчешћебукве,трешње,јавораилицрвене врбе.Врат је кратак и причвршћен је за резонантну кутију која се налази у централном делу тела инструмента, а обично се прави одсмрче.Бандура има од 32 до 55 жица. Свака жица производи само једанзвук.Жице које су басови, развучене су од врхаинструмента,преко врата, до подножја тела. Таквих жица има 8 до 14. Дуж бочне стране звучне кутије је развучено између 24 и 43 жица. Жице су челичне, али се басови облажубакром,месингомилибронзом.До20. веказаштимовањежица су коришћени дрвени клинови, али су они замењени металним завртњима због веће стабилноститона.

Бандура је величине 109центиметара× 51центиметара.[2]

Свира се тако што се тело инструмента држи на крилу у готово вертикалном положају паралелно са телом свирача. Главна мелодија се свира десном руком, а пратња левом.[3]

Историја[уреди|уреди извор]

Најстарији приказ инструмента попут бандуре у Украјини је фреска судских музичара из11. векакатедрали св. СофијеуКијеву.Овај инструмент је вероватно претеча бандуре и кобзе.

Око16. векаје број жица на бандури повећан. Од тада се бандура свира тако што једна жица одговара једнојноти.

Током17.и18. векабандура је била веома популарна уЗапорошком Сичу,међу обичним људима и кодаристократије.

Крајем18. векаје већ постојала бандура као украјински музички инструмент са више жица а називи кобза и бандура су синоними.

У20. векудолази до значајног техничког побољшања инструмента. За веће ансамбле, дизајниране су бандуре различитих опсега – прима (пиколо), алт, бас и контрабас. Почело је изучавање бандуре у музичким школама.[2]

Данас постоје различити типови бандура, а разликују по начину израде, конструкције, начину свирања и звуку.

Познати бандуристи[уреди|уреди извор]

Галерија[уреди|уреди извор]

Референце[уреди|уреди извор]

  1. ^Никић, Момир (1976).Популарна енциклопедија.Београд: БИГЗ. стр. 102.
  2. ^абHornjatkevyč, Andrij.„Bandura”.Украјинска интернет енциклопедија.Приступљено07. 11. 2018.
  3. ^„Бандура”.Britannica.