Пређи на садржај

Бранденбург

С Википедије, слободне енциклопедије
Бранденбург
Land Brandenburg
Kraj Bramborska
Land Brannenborg

Положај Бранденбурга
Химна:
Märkische Heide
ДржаваНемачка
Админ. центарПотсдам
Министар-председникДитмар Војдке(СПД)
Владајућа странкаСПД/ЦДУ/Савез 90/Зелени
Површина29.478,61 km2
Становништво2020.
— број ст.2.531.071
густина ст.85,86 ст./km2
ISO 3166-2DE-BB
Последњи избори1. септембар2019.
Гласова уСавезном савету4
Званични веб-сајтИзмените ово на Википодацима

Бранденбург(нем.Brandenburg,ннем.Bramborg/Brannenborg,длсрп.Bramborska,глсрп.Braniborsko) јепокрајинау североисточном делуНемачке,историјски регион и провинција Пруске.[1]Главни град јеПотсдам.

На истоку граничи саПољском(ВојводствимаЗападно ПоморјеиЛубуш), на југу саСаксонијом,саСаксонија-Анхалтомна западу, на крајњем западу једним кратким делом узЛабусаДоњом Саксонијом,на северу саМекленбург-Западном Померанијом,и у свом средишњем делу у целости окружујеБерлин,који као град-држава представља посебну административну целину, управно одвојену од Бранденбурга.

За датум оснивања историјскогМарке Бранденбургузима се 11. јуни1157,када јеАсканирАлбрехт дер Беросвајањем повратио Бранденбург и прикључио гаСветом римском царству.Од1415.до1918.регија је била под влашћу династијеХоенцолерн,док од1701.до1946.Марк Бранденбург дели судбинуПрускекао њено језгро.1815.године створенапруска провинцијаБранденбург (безАлтмарка) је наконДругог светског ратапостала покрајина унутарИсточне Немачке(али безНојмаркаисточно одОдре) при чему је подељена на триуправна округа.1990-91.године је покрајина Бранденбург поново основана, као покрајина унутар уједињене Немачке.[1]

Географија

[уреди|уреди извор]

Покрајина Бранденбург, укупне површине од 29.476 km², која се протеже 291 km у правцу север-југ, те 244 km у правцу исток-запад представља површински пету од свихнемачких покрајина,а тиме је уједно и највећа која је поново основана наконуједињења1990.године. За језгро данашњег Бранденбурга се још увек користи историјски термин Марк Бранденбург, на коју се на југоистоку надовезујуДоње Лужице.ЈугозападниФлемингје Бранденбургу прикључен тек наконБечког конгреса.

Типично за Бранденбург је да је сва инфраструктура усмерена премаБерлинукоји је као острво усред Бранденбурга. Они заједно чинеметрополитанско подручје Берлин/Бранденбург.Око Берлина се налазе добростојећи градови и села ( "богати појас “Берлина). Ту станује велики број Берлинаца који желе живети ван велеграда, у „зеленом “. Изван већих градова као што суБранденбург на Хафелуна западу, илиФранкфурт на Одрина истоку, земља је слабо насељена.

Југ покрајине граде територије Доње Лужице, деловиГорњег ЛужицаиЕлба-Елстер земља.Покрајини припадају такођеХафеландзападно од Берлина,Телтовјужно од Берлина, као иБарнимна североистоку. Границе Бранденбурга сачињавају областиОберхафелна северу,Прегницна северозападу,Укермаркна североистоку,Одербрухна истоку и Флеминг на југозападу.

Конфигурација површине Бранденбурга одређена је с два ланца узвисина и две долине. У долинама се налазе речне долине на чијим рубовима се налазе — данас исушена — подручјамочвараитресетишта,која су својевремено била кориштена за вађењетресета.Те речне долине овде називају ирасеклинаилитресетиште.

Северни, илибалтички ланац узвисинамекленбуршке језерске плочесе само неважним одвојцима пружа у Бранденбург. Други ланац узвисина који се налази на југу Бранденбурга почиње саЛаузишкимузвисинама] и протеже се дуж границе у смеру запада прекоТриебелаиСпремберга,а затим иде према северозападу прекоЦалауапрелази у голе и сушне узвисинеФлеминга.Јужна долина лежи непосредно уз северни руб ових узвисина и најизраженија је у подручјуШпревалда.Северну долину, положену одмах у подножју балтичких узвисина, одређују долине рекаНеце,ВартеиОдре,затимХафелендише Луцхи браздом коју је урезалаЛаба.

Између тих двеју долина лежи плоча која се од подручја окоПознања(Пољска) пружа на запад према Бранденбургу. Плочу с југоистока према северозападу пресецају долинеФауле Обраи Одре до утокаНисе,доњаШпрејаи долинаХафела.Између тих долина лежи цели низ брежуљака чија се висина креће од 97 m до 157 m, а највиша тачка Бранденбурга јеХајденхохеса 201,4 m.

На плочи углавном претеже пешчано тло на великим подручјима обраслоборовимаисмрекамаи делује суво. Међутим, чак и на узвисинама јеглинастои уз одговарајућу обраду примјерено за узгој већинепољопривреднихпроизвода.

Најхладнији месец је с вероватноћом од 53% током задњих 100 година биојануар,са средњом температуром на истоку покрајине од -1 °C. Колебање температуре се креће од 15 °C до -30 °C. Просечна количина падавина у јануару је 34 mm, а сунчаних сати је просечно 50 током месеца.

Историјски, Бранденбург (заједно саБерлином,који је био део Бранденбурга) је био „срце “Бранденбург-Пруске.О томе опширније:Албрехт дер Бер(оснивач Марка Бранденбург1167),Марк БранденбургиПровинција Бранденбург.

Године1945.се осниваПровинција Марк Бранденбург.Она се састојала од доминантних округаПотсдамиФранкфурт на Одринекадашње пруске Провинције Бранденбург, но без читавог подручјаНојмаркисточно одОдре.1947.је након укидањаПрускеуследило преименовање уЗемља Бранденбургса 27.612 km². У оквиру територијалне реорганизацијеИсточне Немачке1952.распуштена је Земља Бранденбург и подијељена на три округа:Котбус,Франкфурт на Одри и Потсдам.14. октобра1990.је поново основана Земља Бранденбург уједињењем наведена три округа (уз неке мање измене).

1996.су Бранденбуржани на референдуму одбили уједињење своје покрајине са Берлином.

Становништво

[уреди|уреди извор]

Највећи градови

[уреди|уреди извор]

Извор:?
Град Популација
Потсдам
Потсдам
Котбус
Котбус
1. Потсдам 156.906 Бранденбург на Хафелу
Бранденбург на Хафелу
Франкфурт на Одри
Франкфурт на Одри
2. Котбус 102.091
3. Бранденбург на Хафелу 71.778
4. Франкфурт на Одри 60.330
5. Оранијенбург 41.810
6. Еберсвалде 40.944
7. Фалкензе 40.511
8. Бернау бај Берлин 36.338
9. Швет 34.035
10. Кенигс Вустерхаузен 33.981

У Бранденбургу влада Црвено-црна коалиција (СПД — ЦДУ) под премијером Матијас Плацеком. Опозицију чинеЛевица,ПДС и ултрадесничарска странка ДВУ (Немачка Народна Унија).

Грб и застава

[уреди|уреди извор]
грб Бранденбурга
застава Брандебурга

Према Уставу покрајине Бранденбург, њен грб је црвенимаркгофовскиорао на белом пољу. Застава Покрајине је црвено-бела с грбом постављеним у средини.

Маркгрофовски орао и грб постоје одавно. Још1157.је то био, наводно, грб БранденбуршкогмаркгрофаОта I.Све до крајаДругог светског ратаорао је на грбу имао додатке, између осталог,мачиоклопна грудима. Сви су ти додаци уклоњени, и остао је само орао, који је као грб преузет за Бранденург.

Тежиште бранденбуршке индустрије и услужних делатности се налази дужА 10,ауто-пута који обилази око Берлина као и у индустријским центрима. ПоредАјзенхитенштатана Одри и уБранденбург на Хафелусу челичане. Уз њих се налази више фабрика које прерађују гвожђе и челик. Изван тих индустријских центара супрехрамбена индустрија,дрвна индустријаипољопривреда.На југу Бранденбурга се удневном копувадимрки угаљ.Тежиште будућег развоја се намерава везати узтуризам.Пољопривреда има значајни удео у приходима Покрајине.

Транспортни путеви Бранденбурга звездасто иду према Берлину. То вреди зажелезничке пруге,путеве иводене путеве.Железничке пруге су међусобно повезане Берлинским спољашњим прстеном који већим делом пролази Бранденбургом. Слично је и с А 10, названим Берлински прстен, а и он је готово целом својом дужином на територији Бранденбурга.

Најважнији аеродром Бранденбурга се налази уШенефелду,а осим њега у Покрајини постоји још неколико.

Спољашње везе

[уреди|уреди извор]

Референце

[уреди|уреди извор]
  1. ^абМишић, Милан, ур. (2005).Енциклопедија Британика. А-Б.Београд: Народна књига: Политика. стр. 170.ISBN86-331-2075-5.