Пређи на садржај

Kurkuma

С Википедије, слободне енциклопедије

Kurkuma
Naučna klasifikacijaedit
Carstvo: Plantae
Kladus: Tracheophytes
Kladus: Angiospermae
Kladus: Monocotyledones
Kladus: Commelinids
Red: Zingiberales
Porodica: Zingiberaceae
Rod: Curcuma
Vrsta:
C. longa
Binomno ime
Curcuma longa
Sinonimi

Curcurma domesticaValeton

Kurkuma(lat.Curcuma longa) je višegodišnjazeljasta biljkakoja potiče iz tropskejužne Azije.Pripada familiji đumbira (Zingiberaceae) i upotrebljava se kaozačin.

Kurkumin,supstanca izolovana iz kurkume, obeležena je kaoprehrambeni aditivznakom E100. Njena uloga je da zaštiti prehrambene produkte odSunca.U kombinaciji saE160b,kurkumin se koristi pri bojenjusira,jogurta,salata,nekihputeraimargarina.Takođe se koristi da daježutu bojupripremljenimsenfovima,konzerviranoj piletini i drugoj jeftinijoj hrani.

Postoje dve dominantne sorte kurkume,madrasialepej.Alepej sorta se ističe po visokom sadržaju kurkumina i esencijalnih ulja, ključnih za njen pozitivan uticaj na zdravlje. Osim toga, alepej sorta se odlikuje prelepom jarko narandžastom bojom, intenzivnijim ukusom i mirisom u poređenju s prosečnom organskom kurkumom. Njena aroma podseća na svežu kurkumu, ima zemljanu notu i blage gorke tonove limuna i mente. Tekstura je takođe bogatija zbog većeg sadržaja kurkumina, ključnog sastojka koji joj daje ime, kao i esencijalnih ulja.

Kurkuma se nalazi u sastojcima nekih krema zasunčanje.

Mediji vezani za članakKurkumana Vikimedijinoj ostavi

  1. ^Curcuma longaL.”.Plants of the World Online, Kew Science, Kew Gardens, Royal Botanic Gardens, Kew, England. 2018.Приступљено26. 3. 2018.