Пређи на садржај

Тријас

С Википедије, слободне енциклопедије
(преусмерено саTriassic)
Поједностављена геолошка табела
ЕРА ПЕРИОД
Кенозоик Квартар
Неоген
Палеоген
Мезозоик Креда
Јура
Тријас
Палеозоик Перм
Карбон
Девон
Силур
Ордовицијум
Камбријум

Тријасјегеолошка периодакоја обухвата време од око пре 245 до око пре 202 милиона година. Као прва периодамезозоика,тријас се јавља наконперма,а прејуре.И почетак и крај тријаса су обележенимасовним изумирањем.Масовно изумирање којим је завршен период тријаса је однедавно јасније детерминисано, али, слично као и с многим другим геолошким периодама, наслагестенакоје одређују почетак и крај су јасно идентификоване, док почетак и крај сваке периоде варира за неколико милиона година.[1][2]

Карактеристичне наслаге тријаса су црвенипешчарииевапоратикоји сугеришу постојање топле и суве климе.[3]Нема никаквих доказа оглацијацији;по ономе што се може закључити, није било леденог покрова нигде на копну.СуперконтинентПангеасе почео раздвајати током тријаса, али се још није распао; ипак су забележене прве поморске наслаге које сведоче о првомраседу,којим је раздвојен Њуџерси од Марока, те се датирају у касни тријас. Због ограничене обале суперконтиненталне масе, морске наслаге тријаса су релативно ретке у свету, упркос њиховом присутству у Западној Европи, где се тријас први пут проучавао. У Северној Америци, на пример, морске наслаге су ограничене на неколико локација у западном делу. Тако јестратиграфијатријаса углавном темељена на организмима који су живели у лагунама или високо-сланим стаништима, каоEstheriaракови.

Током тријаса је и морски и копнени живот показаоадаптивну радијацијукоја је почела од нагло осиромашенебиосферекоја је била последицапермско-тријаског изумирања.[4]Корали групеhexacoralliaсу се први пут појавили. За прве цветњаче (Angiosperme) се верује да су еволуирале за време тријаса, исто као и први летећи кичмењаци,птеросаури.

Назив тријас је први пут употребио1834.годинеФридрих фон Алберти,како би описао три различита слоја (triasна латинском значи три):црвене наслаге,изнад којих се налазикреда,и црни шкриљацшејлови- те наслаге, пронађене у Немачкој и Северозападној Европи, су познате као 'тријас'.

Тријас се обичноделинаепохе:доњи (рани) тријас, средњи тријас и горњи (касни) тријас.Фауналне фазеод најмлађе до најстарије су:

Тријас
Периода Епоха Век Почетак (Ma) Крај (Ma)
Тријас
Горњи тријас Ретиј 203,6 ± 1,5 199,6 ± 0,6
Нориј 216,5 ± 2,0 203,6 ± 1,5
Карниј 228,0 ± 2,0 216,5 ± 2,0
Средњи тријас Ладиниј 237,0 ± 2,0 228,0 ± 2,0
Анизиј 245,0 ± 1,5 237,0 ± 2,0
Доњи тријас(скитски) Оленекиј 249,7 ± 0,7 245,0 ± 1,5
Индиј 251,0 ± 0,4 249,7 ± 0,7

Тектоника

[уреди|уреди извор]

На основу геолошке интерпретације, верује се да су у време тријаса постојала два континентална блока -ЛауразијаиГондвана,који су били раздвојениТихим океаномиТетисом.Кроз целу периоду одигравала серегресија,која је започела упалеозоику,па због тога, тријаске наслаге на овим континенталним блоковима или одсуствују, или су представљени континенталним,теригенимтворевинама саевапоратимаиугљем.У одређеним фазама море је залазило у ове области и вршило ингресију, која је најчешће обележавана пакетима седимената са типично морском фауном.

У тријасу се активирају стари и јављају нови дубокирифтовидуж којих је долазило до растезањаЗемљине коре.Гондвана се под утицајем овихразломаи активирањем накнадних рифтних процеса раздваја на Афричко - Бразилијанско и Аустрало - Индо - Мадагаскарско копно. Истовремено, по овим разломима јављала се врло јакавулканска активностса продуктима базичне и киселемагме.У Тетису, крајем тријаса, одиграла се старокимријска фаза алпскеорогенезе,која је била праћена утискивањем и изливањеммагматских стена.

Климау тријасу је била сува, што је био тренд који је почео у касномкарбону.Била су, сасвим јасно, израженагодишња доба,поготово у унутрашњости континента. Низак ниво мора је такође погодовао екстремним температурама. Вода је деловала као стабилизатор, због своје великеспецифичне топлоте,па је копно у близини великих водених маса, поготово океанских, имало мање температурних варијација. С обзиром на то да је већи део копна био удаљен од океана, температуре су се често драстично мењале, па се унутрашњост континената вероватно састојала од великихпустиња.Докази у облику црвених седимената и евапората, подржавају овакав закључак.

Наслаге у областиТетисаодликују се широком распрострањеношћукарбонатнихнаслага са многобројнимкоралима,алгамаи евапоратима. Према неким истраживањима, палеотемпература морске воде у рејонуАлпабила је око 21,5 °C, док је у Северном мору била знатно мања, и кретала се око 14 °C.

Развој органског света

[уреди|уреди извор]

Изумирање већине познатихпалеозојскихживотињскихврстана крају палеозоика створило је услове за развој нових. Најбројнији бескичмењаци у морима тријаса свакако су билиамонити.Они су доживели процват (развијали се све брже и задобијали све сложенију структуру) тако да је током тријаса постојало доста нових врста, поред преживелихпермских.У тријасу је било познато око 450родова,са више од 2900 врста амонита.Фосилиамонита представљају карактеристичне фосиле за целумезозојскуеру, јер имају мало вертикално, а велико хоризонтално распрострањење (живели су, угеолошкомсмислу, релативно кратко, али су насељавали велике морске површине). Такође, много већи значај него раније имају и друге групемекушаца,јер се број њихових родова повећао у односу напалеозоик.Шкољкеу тријасу имају веома велики значај и доживљавају прави процват, о чему говори појава преко 2000 родова и врста.

Од морскихкичмењаказаступљени суплакодонти.Њих карактеришу плочасти зуби распоређени по непчаним костима. Хранили су се молускама са тврдом љуштуром. Достизали су величине и до 2,5 метара.Парни екстремитетису им били преображени у весла. Тријаски плакодонти су били безоклопа,са високомлобањоми широком њушком.

Међу копненим кичмењацима почињу да доминирајугмизавци.Они се прилагођавају различитим начинима живота у процесуадаптивне радијације.Међу најуспешнијим гмизавцима икада, свој развој у тријасу започињу идиносауруси,највеће животиње које су икада ходале Земљом. Група диносауруса је постојала у распону 150 Ma, и за то време је еволуирало много врста. Дефинитивно су изумрли крајем креде.

Од великог значаја је и почетак развоја првихсисара,који су се на Земљи појавили пре око 200Ма. Они су били мали као данашњи мишеви или пацови. Ови први сисари хранили су сеинсектима,различитимларвама,па и малим гмизавцима. Ловили су ноћу. Од ранихсинапсидаје прво еволуирала група са грађом која је отприлике на средини између рептилске и сисарске —терапсиди.Затим су од терапсида настали прве монотремате (сисари са клоаком), паторбарии сисари.

Флора Тријаса

[уреди|уреди извор]

Велике тресетне ликоподе, сфенопсиде и дрволикепапрати,које су се размножавале спорама и због тога им је требало влажно станиште, нису најбоље успевале у сувој тријаској клими. У вегетацији је преовлађивало зимзелено дрвеће (четинари и друге голосемењаче). Упркос томе што је постојала једна јединствена копнена маса, тријаске копнене заједнице живог света биле су врло „провинцијалног” карактера, вероватно због климатских а не географских фактора: монсуни и изразита годишња доба услед симетричног положајаПангеепреко екватора. Биљно-животињске заједнице се деле на северну, лауразијску, и јужну, гондванску провинцију, уз неколико преклапања, нпр. у Индији, где се гондванска флора јавља са лауразијским (копненим) четвороношцима. Та подела је израженија у биљном него у животињском свету.[5]

Референце

[уреди|уреди извор]
  1. ^Ogg, James G.; Ogg, Gabi M.; Gradstein, Felix M. (2016). „Triassic”.A Concise Geologic Time Scale: 2016.Elsevier. стр. 133—149.ISBN978-0-444-63771-0.
  2. ^Sahney, S.; Benton, M.J. (2008).„Recovery from the most profound mass extinction of all time”.Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.275(1636): 759—765.PMC2596898Слободан приступ.PMID18198148.doi:10.1098/rspb.2007.1370.
  3. ^„'Lethally Hot' Earth Was Devoid of Life – Could It Happen Again?”.nationalgeographic.19. 10. 2012.
  4. ^Brusatte, S. L.; Benton, M. J.; Ruta, M.; Lloyd, G. T. (2008-09-12).„Superiority, Competition, and Opportunism in the Evolutionary Radiation of Dinosaurs”(PDF).Science.321(5895): 1485—1488.Bibcode:2008Sci...321.1485B.PMID18787166.S2CID13393888.doi:10.1126/science.1161833.hdl:20.500.11820/00556baf-6575-44d9-af39-bdd0b072ad2bСлободан приступ.Архивирано изоригинала(PDF)2014-06-24. г.Приступљено2012-01-14.
  5. ^Копнене биљке из Тријаса

Литература

[уреди|уреди извор]

Спољашње везе

[уреди|уреди извор]
Ера:
Периоде: