Москва́(рос.Москва,МФА:[mɐˈskva]) — столицяРосії,місто федерального значення,адміністративний центрЦентрального федерального округуі центрМосковської області,до складу якої не входить. Найбільше за чисельністю населення місто Росії і її суб'єкт — 12 692 466[2]осіб (2020), найбільшнаселене з міст, повністю розташованих у Європі,найбільшеросійськомовнемісто у світі. Центр Московської міської агломерації. ЦентрРосійської православної церкви.

Москва
рос.Москва
Герб Москви Прапор Москви
КремльіКрасна площа,храм Христа Спасителя,Большой театр,головний корпус МДУ,Москва-Сіті,Москва-ріка
Країна РосіяРосія
Суб'єкт Російської Федерації столицяРосійської Федерації,місто федерального підпорядкування
КодЗКАТУ: 45
КодЗКТМО: 45000000
Основні дані
Перша згадка: 1147р.
Поділ міста 12 округів
Населення 12 692 466 мешканців (2020)[2]
Площа 2561,5 км²
Густота населення 4 955 осіб/км²
Поштові індекси 101000-129626
Телефонний код +7 495, 499
Географічні координати: 55°45′21″ пн. ш.37°37′04″ сх. д./ 55.75583333336077629° пн. ш. 37.617777777805777362° сх. д./55.75583333336077629; 37.617777777805777362Координати:55°45′21″ пн. ш.37°37′04″ сх. д./ 55.75583333336077629° пн. ш. 37.617777777805777362° сх. д./55.75583333336077629; 37.617777777805777362
Часовий пояс UTC+3
Висота над рівнем моря 156м
Водойма Москва
Міста-побратими див.тут
День міста перша субота вересня
Схема міста
Схема міста
Схема міста
Влада
Адреса РФ, Москва 125032, вул. Тверська, 13
Вебсторінка mos.ru
Міський голова Сергій Собянін
Мапа
Москва (Росія)
Москва
Москва

Москва (Москва)
Москва
Москва

Мапа

Авт. номер: 77, 97, 99, 177, 197, 199 E-Mail:[email protected]

CMNS:МосквауВікісховищі

Історична столицяВеликого князівства Московського,Московського царства,Російської імперії(в 1728—1730 роках),Радянської РосіїіСРСР.Місто-герой.У Москві знаходяться федеральні органи державної владиРосійської Федерації(за виняткомКонституційного суду), посольства іноземних держав, штаб-квартири більшості найбільших російських комерційних організацій і громадських об'єднань.

Розташована на заході Росії, на річціМоскві,у центріСхідноєвропейської рівнини,у межиріччіОкиіВолги.Як суб'єкт федерації, Москва межує зМосковськоютаКалузькоюобластями.

Москва — найпопулярніший туристичний центр Росії.Кремль,Красна площа,Новодівочий монастиріЦерква Вознесіння в Коломенськомувходять досписку об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.Вона є найважливішим транспортним вузлом: місто обслуговують 6 аеропортів,10 залізничних вокзалів,3 річкових порти (є річкове сполучення з морями басейнівАтлантичногоіПівнічного Льодовитого океанів). Від 1935 року працюєМосковський метрополітен.Москва — спортивний центр країни. 1980 року в Москві пройшлиXXII літні Олімпійські ігри,а 2018 року місто стало одним із господарівчемпіонату світу з футболу(за допомогоюпідкупу функціонерів ФІФА).

Назва

Вперше назву міста згадано вІпатіївському літописупід 1147 рік у формі знахідного відмінкамосковь(рече приди ко мнѣ брате въ московь)[3].Як вважають дослідники, слово «Москва» належало раніше додавньоруського типу відмінювання на*-ū-,називний відмінок якого закінчувався на.Наприклад,*бры(суч.брова),боукы(суч.буква),*кры(суч.кров),любы(суч.любов),свекры(суч.свекруха),цьркы(суч.церква) і ін. Таким чином, найдавнішою формою топоніма мала бути незасвідчена в писемних пам'ятках форма*Москы.Уже в дуже ранню епоху форму називного відмінка даного типу відмінювання витіснила форма знахідного. Для цієї стадії є засвідчені форми колишнього знахідного відмінка «Москъвь» і «Московь», звідки в іноземних мовах виникли назви типуангл.Moscow,нім.Moskau,фр.Moscou.Надалі тип відмінювання на*-ū-взагалі припинив своє існування: лексеми, які до нього належали, влилися в більш продуктивні типи на*-ĭ-(кров, любов) і*-ā-(буква, брова, бруква, смоква, ботва, плотва, церква, морква, свекруха,а такожМосква). Узвичаєння варіанту «Москва» відносять до XIV століття[3].

У теперішній час загальнопризнаною є думка про вторинність назви міста стосовно гідроніма«Москва».Певність у цьому існувала здавна: ще в літературній пам'ятці кінця XVI — початку XVII ст. «Повѣсть о зачалѣ Москвы» повідомляється, що великий князьЮрій Володимировичповелівсодѣлать малъ деревянъградъи прозва его званіємъ Москва-градъ по имени рѣки, текущія подъ нимъ[3].Проте, в XVII—XVIII існувало кілька«кабінетних» етимологій,які намагалися пояснити назву міста як первинну (їхній огляд наводивІ. Є. Забєлін)[3].

Ще до заснування города на Боровицькому пагорбі дещо західніше було розташоване село Кучково, назване за іменем власника, боярина Стефана Іванова Кучки. Деякий час назви «Москва» і «Кучково» вживали паралельно, про що свідчить літопис під 1176 р. (Куцковъ, рекше Москва). Зникнення топоніма «Кучково» пов'язують зі стратою Кучки і відходом його земель до Долгорукого: у ті часи зв'язок назви поселення з ім'ям власника був безпосереднім, тому стара назва втратила сенс[3].

Вид Москви зМіжнародної космічної станції,29 січня 2014

Існують кілька гіпотез походження назви річки «Москва»:балтійська,слов'янська,фінська[4].За найбільш переконливою гіпотезою, розробленоюВ. М. Топоровим,назва «Москва» має балтійську етимологію. Відомо, що район сучасної Москви лежав у східній частині розселення балтійського племеніголядь,окрім того, балтійська етимологія з великою ймовірностю припускається і для багатьох інших гідронімів Московської області[3].Згідно з нею, реконструйовані давні форми гідроніма:Mask-(u)va, Mask-avaчиMazg-(u)va, Mazgava,що мають значення «дещо багнисте, сльотаве, мокре, в'язке». Оскільки в межах стародавнього міста Москви такий привід дали два місця — простір на низинних берегахрічки Неглинкита особливо простір навпротиКремля,за Москвою-рікою, що заливалися навесні водою, яка не висихала до середини літа, утворюючи цимболотистумісцевість[5].Проте, існує й інше тлумачення реконструйованих балтійських форм: аналогічно тому, як слов'янський коріньв'яз-означає не тільки багнистість (в'язнути), але й звивистість (в'язати, зав'язувати), таке ж двоїсте значення має і балтійський коріньmazg-(лит.mazgati— «мити», алеmãzgas— «вузол»). Тому припускається і значення «звивиста», тим більш, що це підтверджується гідрографією: у межах містакоефіцієнт звивистостірічки становить 2,2 (75 км довжини при 34 км відстані по прямій), на ділянці Лужники-Нагатіно він дорівнює 3,4 (14,4 і 4,2 км відповідно)[3].Тільки в межах міста Москви річка Москва робить 11 великих звивистих петель (не менш звивиста р. Москва у своїх верхів'ях, поблизуМожайська,і в середній течії, поблизуЗвенигорода)[6][7].

Слов'янську етимологію підтримали та розширилиСергій Обнорський,Григорій Ільїнський,Павло Черних,Тадеуш Лер-Сплавінський,Макс Фасмер[8][9][10].Згідно з нею, корінь*mosk-у праслов'янській мові означав «в'язкий, топкий» або «болото, вогкість, волога, рідина», до того ж існували паралельні дублетні утвори*mozg-і*mosk-.Те, що коріньМоск-за своїм значенням пов'язаний із поняттям «волога», підтверджується вживанням його в інших слов'янських і балтійських мовах: річка Москва на території Західної України (у 2016 року перейменована наСільський Потік), у словацькій мові зустрічається загальне словоmoskva,що означає «вологий хліб у зерні» або «хліб, зібраний з полів у дощову погоду»; у литовській мові існує дієсловоmazgati«мити, полоскати», а влатиській— дієсловоmazgāt,що означає «мити». У сучасній російській мові цей корінь представлений словомпромозглый— «сирий», «вогкий» (про погоду). Слабким місцем цієї гіпотези є те, що така велика річка навряд чи могла залишатися безіменною доприходу в ці землі слов'янських племенна межі I і II тисячоліть нашої ери[3],а також те, що назви багатьох сусідніх річок — балтомовні (Руза,Істра,Нара,Лама,Яуза) або фінномовні (Воймега,Ікша,Вондюга, Куйма, Курга)[11].

Згідно з третьою версією, назва походить ізфінно-угорської групи мов.Склад-ваозначає «вода», «річка» або «мокрий», а основамоск-може мати значення «телиця, корова». За іншою версією, назва походить від фінно-угорського, а точнішемерянського,словамаскá,яке означає«ведмідь»[4].Окрім того, відомо, що у верхній течії Москва мала назвуКонопелька.У зв'язку з цим з'явилася ще одна гіпотеза: у мордовській мові коноплі називаютьсямушка,звідси реконструюють мерянськеmoskз тим самим значенням, отже «Москва» тлумачиться як «Конопляна»[3].

Згідно з книжною легендою, назва річки походить від імені князяМосоха,який кочував уздовж неї[12].АкадемікЛев Берг,перебуваючи під впливом ідейМиколи Марра,пов'язував гідронім із назвою народумосхи[3].Сучасна наука ці й кілька інших аналогічних наївних версій не визнає[3].

Історія

Фіно-угорське населення території сучасної Москви належало додяківської культури,предків літописного племенімеря.Також у Підмосков'ї мешкало інше фіно-угорське плем'я —мещераі балтійське плем'я —голядь.З Х століття на території Москви існувало поселення слов'янського племенів'ятичі.

Точна дата заснування Москви невідома. Велике поселення з церквою, обнесене ровом, археологічно відзначено натериторії Кремлівського пагорбаі прилеглого до нього берегаМоскви-ріки(район Заряддя) принаймні в кінці 11 століття[13]Перша літописна згадка про місто належить до 1147 року[14]і міститься вІпатіївському літописі.4 квітня 1147 рокуЮрій ДолгорукийзапросивсіверськогокнязяСвятослава Ольговичана військову нараду:

«Приди къ мьнѣ, брате, въ Московъ!».[15]

Через дев'ять років тут же, на кордоні свого князівства біля злиттяМоскви-рікиі Неглинної, Юрій Долгорукий вирішив збудуватиград-фортецю[15]літописецьзаписав:

«князь Юрий взыде на гору, и обозре с еѣ очима своими семо и овамо (туди і сюди), по обѣ стороны Москвы-рѣки и за Неглинною, возлюби села оные и повеле вскорѣ соделаты градъ малъ, деревянъ и нарече его Москва-градъ».[15]

У 1156 році на березі Москви-ріки на високому пагорбі виросла перша дерев'яна фортечна стіна — московськийкремль[15].

До початку XIV століття московська фортеця принаймні тричі спалювалася і відбудовувалася наново. Ще в 1177 році її повністю спаливГліб Рязанський[16][17].

Молода Москва була дальнім, глухим уділомВолодимиро-Суздальського князівства[15][18].Своєму піднесенню Москва зобов'язана політиціординськихханів,які вибирали серед заліських князівств збирачаданинита провадили політику недопущення підсилення одного зі своїх васалів. Визначальним для подальшої долі Москви став період правлінняІвана Даниловича Калити(1325—1340), який допомігханові УзбекупридушитиВелике князівство Тверське.

У 1339 році Іван Калита на московському пагорбі будує новий Кремль (град), який охоплює увесь пагорб, і лише східний схил його, у напрямку до сучасної Червоної площі, залишається поза новими фортечними укріпленнями[15].

У другій половині XIV ст. формується радіально-кільцеве планування міста. Москва поширюється за межі річки, і до середини XIV ст. виростають нові райони:Занеглимення,Заяуззя, Заріччя, абоЗамоскворіччя[15].

У 1365 році Москвазгоріла[ru]за дві години[15].У 1367-му побудована першабілокам'янафортеця,що займала місцеКремля.Свого часу звапнякув Москві будували багато будинків — тому її відтоді й називають«білокам'яною»[19].

Під час правлінняДмитра ДонськогоМосква очолила боротьбу протиЗолотої Орди,об'єднавши східноруські князівства, які здобули перемогу над татарами вКуликовській битві1380 року.

У 1382 роціМоскву зруйнували військаТохтамиша,але становище міста вже напряму не залежало від політики ханів, за московськими князями назавжди закріпилося ВеликеВолодимирське княжіння,склалося територіальне ядро майбутньоїМосковської держави.Значення Москви посилюється перенесенням до неїмитрополичої кафедри.

Протягом XIV—XV ст. московська влада поширюється на сусідні князівства. У 1478 році завойованоНовгород,у 1485-му —Твер.

Москва в1908
Храм Христа Спасителя
Новий Арбат

Згідно з російською імперською історіографією, в 1480 році Москва звільнилась відординськоїзалежності. Однак великі князі і надалі сплачували данину до початкуXVIIIст., тепер вжекримським ханам[20][21].

У 1485—1495 роках у Москві проходять роботи зі спорудження нової кам'яної фортеці замість білокам'яних укріпленьДмитра Донського[15].Новий Кремль являв собою правильний трикутник з 18 вежами, шість із яких були проїзними[15].Від їх воріт через фортечний рів (або річку Неглинну) були перекинуті мости[15].Будівництвом нового Кремля керувалиМарко РуфоіП'єтро Антоніо СоларіозМілана[15].Побудована в той час фортеця — це і є нинішні стіни Кремля[15].

Москва в XV—XVI століттях вже тягнеться довгою смугою (5 миль) вздовж берега Москви-ріки: будинки дерев'яні; майже всі доми мають при собі дерева, від чого рідкийгородвидається великим[15].Біля найголовнішої частини граду впадає в річку Москва річка Неглинна, яка при впадінні утворює півострів, на краю якого споруджена фортеця[15].Майже всі три частини міста омиваються двома річками, а інша частина оточена широким ровом із водою[15].

На початку XVI століття за стінами Кремля викопано широкий рів, який з'єднав річки Неглинну і Москву, і нова фортеця перетворилась на справжній острів[15].

У XVI столітті Москву оточують ще трьома лініями укріплень; в 1534 році будують дерев'яно-земляні, а в 1535—1538-х — кам'яні стіни навколопосаду,що примикав до Кремля Великого, який отримав у той час іншу назву —Китай-город(назва, можливо, походить від слова «кита» — зв'язка тонких жердин, з яких у 1534 році збудовано тут тимчасові укріплення)[15].

У XV—XVI ст. лише центральні вулиці Москви булизамощені[15]з колод (колодяна мостова)[15](у той час у Львові, наприклад, брукування ринкової площі, головних вулиць міста завершили в 1452 році, а всіх вулиць — до 1487-го.

У 1547 роціІван IV Грознийпроголошує себецарем.Того ж року в Москві сталася сильна пожежа[15].

У 1553 році в Москві було збудовано Друкарський двір[15],де в 1564-муІван Федоровіз помічниками випустив«Апостол»— першу книгу, яка вийшла в Москві із позначеннями місця і року друку[15].

У 1571 році місто захопленекримським ханом Девлет-Ґераєм.Осадити кремль хан не наважився і пішов із безліччю полонених, за деякими даними, до 150 000 (від 10 до 80 тис. москвичів загинули при нападі кримських татар). Значну частину міста було спалено[15].Вцілів лише Кремль, де в церкві Успіння Богородиці перебував митрополит Кирило зі скарбницею[22].Про страшне розорення Москви свідчить іпапський легатАнтоніо Поссевіно,який налічував в 1580 році не більше 30 000 населення, хоча ще в 1520-му в Москві було 41 500 будинків і не менше 100 000 жителів[23].

У 1585—1591 роках замість давніших укріплень, які охороняли слободи, збудовано нову кам'яну стіну протяжністю близько 9 км[15].Ця стіна, названа Білим Городом, або Цар-городом, огинала серпом Кремль і Китай-город (на його місці заразБульварне кільце)[15].

У 1610—1612 роках у Москві перебували військаРечі Посполитої,які були вигнані народним ополченням під проводомКузьми МінінатаДмитра Пожарського.У 1613 році на московський престол обраноМихайла Романовата засновано нову династію.

У 1618 році відбувсяпохід гетьмана Петра Сагайдачного на Москву.Українське козацтво під проводом гетьманаПетра Сагайдачноговзяло участь у черговійпольсько-московській війні.Окремі загони козаків захопили міста Ярославль, Переяславль, Романів, Каширу і Касимів. 11 жовтня 1618 року українсько-польські війська розпочали штурм Москви. Сам Петро Сагайдачний був біля Арбатських воріт. Один зі штурмових загонів розламав Острожну браму і козаки рушили туди, але несподівано гетьман наказав припинити штурм та відвів війська[23].

У 1712 роціПетро Iпереніс столицю Московської Держави до новозбудованогоСанкт-Петербурга,але Москва залишалася важливим центром культури та торгівлі.

У 1812 році протягом п'яти тижнів Москвою володівНаполеон,а перед відступом російська армія влаштувала велику пожежу, яка знищила три чверті міста.

ПісляЖовтневого переворотуЛенін5 березня 1918 року переносить столицю більшовицької Росії знову до Москви.

З 1922 року вона стала також столицеюСРСР,1923 року чисельність населення становила близько 1,5 млн осіб.

1924 року в Москві відкрився автобусний рух.

У 1929 році Москва стала столицею Московської області, утвореної замість Московської губернії.

У 1931 року Москва була виділена в окрему адміністративну одиницю.

1933 року у місті було запущено перший тролейбусний маршрут.

1935 року для пасажирів відкрилася перша лінія метрополітену.

У грудні 1941 рокупід Москвою були зупинені німецькі війська.

1947 року було масштабно відсвятковано 800-річчя Москви, але відсвятковано у вересні, а не 4 квітня за Іпатіївським літописом.

8 січня 1977 року в Москві було здійснено серію терактів.

1980 року у Москві відбуласяОлімпіада

З1991— столицяРосійської Федерації.

Під часДругої російсько-чеченської війнимісто вперше зіткнулося з загрозою міжнародного тероризму. У Москві відбулося кілька терористичних актів:

  • У 1999 на вулиці Гур'янова (8 вересня) і на Каширському шосе (13 вересня).
  • 2000 — у переході на Пушкінській площі (8 серпня).
  • 2002 — у театральному центрі на Дубровці (23—26 жовтня).
  • 2003 — терортстичний акт під час проведення рок-фестивалю «Крила» та вибух біля готелю «Національ».
  • 2004 — підрив літаків Ту-134 і Ту-154, що вилетіли з аеропорту Домодєдово (24 серпня).
  • 2004 — терористичний акт на перегоні між станціями метро «Автозаводська» та «Павелецька» радіальна (6 лютого); терористичний акт біля станції метро «Ризька» (31 серпня).
  • 2009 — підрив потягу «Невський експрес», що виїхав з Ленінградського вокзалу.
  • 2010 — вибухи в Московському метро.
  • 2011 — вибух в аеропорту Домодєдово.

1 липня 2012 року до Москви була приєднана територія частини Московської області площею 148 тис. га (з містами Троїцьк, Московський, Щербинка).

2014 року у місті відбувсяМарш миру.

21 вересня 2014

27 лютого 2015 рокубуло вбито російського опозиціонера Бориса Нємцова

На початкуповномасштабного вторгнення Росії в Українуу місті відбулася низкаантивоєнних протестівякі були жорстоко придушені, а їх учасники репресовані[24].

30 вересня 2022 року в центрі міста відбувся концерт на підтримку«приєднання» південного сходу України до Росіїна якому російський акторІван Охлобистінзакликав до «священної війни» та використав вигукопричників Івана Грозного«Гойда!»[25].

Географія

Розташування

Собор Василія Блаженного

Москва розташована у центральній частиніСхідноєвропейської рівнини,у міжріччіОкиіВолги,приблизно на відстані 600 км від кордону з Україною, у зонімішаних лісів.Природний рельєф зазнав суттєвих змін через інтенсивну забудову; виражені невисокі пагорби, що підіймаються над терасами р. Москви і її притоки р.Яузи.Річка Москва перетинає територію міста, утворюючи декілька закрутів. Долина річки має асиметричну терасну будову. Місто розташоване на висотах від 120 до 250 м надрівнем моря,його площа в межах московської кільцевої автодороги — 1045 км². Найдавніша частина Москви, зокремаКремль,розташована на лівому (північному) березі р. Москви. Основні бізнесові, комерційні й адміністративні райони розміщуються на північ і схід відКремля.Місто має радіально-кільцеве планування, оточене лісопарковим поясом, що займає близько 1800 км².

Клімат

КліматограмаМоскви
СЛБКТЧЛСВЖЛГ
46
−5
−9
36
−3
−10
33
3
−4
38
11
3
52
19
8
84
22
12
90
24
14
80
22
12
67
16
7
66
9
2
60
1
−3
53
−3
−8
Середня макс. і мін. температури повітря (°C)
Атмосферні опади (мм), за рік :705 мм.

Джерело:pogoda.ru.net

Кліматпомірно континентальний, річнаамплітуда температур27,5 °C (середня температура січня −9,3 °C, липня +18,2 °C). Середня річна кількість опадів бл. 700 мм. Висота снігового покриву 40—45 см. Теплий період триває з квітня до жовтня.

Територія Москви знаходиться в межах Московського артезіанського басейну.

Населення

Докладніше:Населення Москви
Рисунок з альбому Мейєрберга «Святкування Вербної неділі, в 1654 році»

Чисельність

Москва:демографічнийрозвиток від1400до1856

1400 1638 1710 1725 1738 1775 1785 1811 1813 1825 1840 1856

40 000 200 000 160 000 145 000 138 400 161 000 188 700 270 200 215 000 241 500 349 100 368 800
Москва:демографічнийрозвиток від1868до2002

1868 1871 1888 1897 1912 1920 1926 1939 1959 1979 1989 2002

416 400 601 969 753 459 1 038 600 1 617 157 1 027 300 2 101 200 4 609 200 6 133 100 8 142 200 8 972 300 10 383 000

Москва — найбільш населене місто Росії, її агломерація налічує постійного населення близько 15 мільйонів осіб і також є найбільшою в Росії.

За офіційними даними статистичного обліку, населення міста на 1 червня 2009 року становить 10 мільйонів 524 тисяч осіб.

Це число враховує лише постійних мешканців. За даними управління Федеральної міграційної служби у Москві, офіційним обліком зареєстровано ще 1 мільйон 800 тисяч приїжджих (трудових мігрантів, студентів та інших осіб).

За данимиВсеросійського перепису 2020—2021 років,населення Москви становило 13 010 112 осіб.

Постійне зростання населення Москви пояснюється в основному напливом населення з інших російських регіонів.

Жителі Москви називають себемосквичами.

Національний склад

За данимиВсеросійського перепису 2002 року:

За данимиВсеросійського перепису 2010 року[a]:

За данимиВсеросійського перепису 2020—2021 років[b]:

У місті не існує етнічних кварталів. Через різницю рівня життя в столиці та регіонах, зумовлену нерівномірностями російської економіки,Московський урядобмежує в'їзд і проживання в Москві іногородніх громадянРосійської Федерації,які мають реєструватися в органах місцевої влади.

Українська діаспора

Докладніше:Українці Москви

Житло

Більшість москвичів мешкає в одно- та двокімнатних квартирах багатоповерхових будинків, зведених переважно після 1950 року. Через високі ціни на житло багато сімей живуть роками в очікуванні покращення житлових умов. Мерія Москви здійснює широкомасштабну програму забудови, за останні 15 років побудовано близько 55 млн м² житла. Існують програмисоціального житла,а також заміни старих п'ятиповерхових будинків (хрущовки) на сучасні.

Соціальні проблеми

Як і у всіх великих містах, у Москві гостро стоїть проблема злочинності. Серед інших проблем особливе місце займають злочинні угруповання, незаконний бізнес такорупція.Економічні перетворення 90-х призвели до появи бездомних та людей які живуть замежею бідності.

У місті існуютьекологічніпроблеми. Протягом десятиліть економічне зростання супроводжувалось повною зневагою до навколишнього середовища. На одного москвича припадає 46 кг шкідливих речовин на рік. Шкідливі викиди в атмосферу індустріальних підприємств та автомобілів призводять до того, щозахворюванняорганів дихання,алергічнітасерцево-судинні захворюванняв Москві в середньому вищі, ніж в інших районахРосійської Федерації.Москва за народжуваністю знаходиться 62-му, за смертністю — на 70-му, за природним приростом — на 71-му місці у світі. Середня щільність населення становить 8,9 тис. осіб на 1 км².

З початку війни вЧечнімосквичі тимчасово потерпають відтерористичнихатак. Найгучнішою сталозахоплення заручників у театральному центрі на Дубровці22 жовтня 2020 року, коли бл. 130 відвідувачів театру загинули.

Релігія

Після розпадуРадянського Союзу,у якому людей виховували в дусі науковогоматеріалістичногосвітогляду та велипропагандуспрямовану на позбавленнярелігійнихзабобонів, багато москвичів залишаються нерелігійними й не належать жодній із церков. Як і переважна більшість росіян, релігійні москвичі належать доРосійської Православної Церкви.

У Москві також існує багато інших релігійних груп:баптистів,юдеїв,мусульман,католиків.У Москві є кілька католицьких і протестантських церков, синагоги та мечеті.

Адміністрація

Мерія Москви

Москва поділена на 12округів:Східний,Західний,Зеленоград,Північний,Північно-Східний,Північно-Західний,Центральний,Південно-Західний,Південно-Східний,Південний,Новомосковський,Троїцький.

Органи влади

Виконавчим органом міського самоврядування і виконавчим органом державної влади міста єУряд Москви(Мерія) Мер і Віцемер обираються одночасно жителями Москви на 4 роки. Мер Москви обіймає посаду Прем'єра Уряду Москви і формує його склад. Мером Москви і Прем'єром Уряду Москви з 1992 року до 28 вересня 2010 року бувЮ. М. Лужков,який неодноразово (обирався в 1996, 1999 і 2003 роках на цю посаду). Нині виконуючим обов'язки призначенийРесін Володимир Йосифович.Віцемер Москви —В. П. Шанцев.У 2011 році мером Москви ставСергій Собянін.

Представницьким органом міського самоврядування, представницьким і законодавчим органом державної влади міста Москви є виборний орган —Московська міська Дума.Депутати думи обираються терміном на 4 роки.

Офіційна символіка

Герб

Докладніше:Герб Москви

Відповідно до Закону міста Москви від 11 червня 2003 року № 39 «Про герб міста Москви», герб столиці являє собою чотирикутний із закругленими нижніми кутами і загострений у краю темно-червоний геральдичний щит із зображенням розгорненого вправо від глядача вершника — Святого Георгія Перемогоносця в срібній зброї і блакитній мантії (плащі), на срібному коні зі срібною збруєю, що вражає золотим списом чорного Змія[26].

Прапор

Докладніше:Прапор Москви

Прапор міста Москви відповідно до Закону від 11 червня 2003 року № 38 є темно-червоним прямокутним полотнищем із відношенням ширини до довжини 2:3 з двостороннім зображенням у центрі розгорненого від держака основного елементу герба міста Москви — Святого Георгія Перемогоносця на коні, що вражає списом Змія. Габаритна ширина зображення основного елементу герба на прапорі міста Москви повинна складати дві п'ятих частини довжини полотнища[27].

Гімн

Офіційно гімном Москви затверджено музично-поетичний твір, створений на основі пісніІсака Осиповича Дунаєвськогона віршіМарка Самойловича Лисянськогоі Сергія Івановича Аграняна «Дорогая моя столица»[28],хоча більш знаною і використовуваною є пісня «Друга я никогда не забуду, если с ним подружился в Москве».

Економіка

Докладніше:Економіка Москви
Московська біржа

Москва — найбільший у загальноросійському масштабі фінансовий центр і центр управління більшою частиною економіки країни. Наприклад, у Москві зосереджена близько половини банків із числа зареєстрованих у Росії[29].Крім того, більша частина найбільших компаній зареєстровані і мають центральні офіси саме в Москві, хоча їхнє виробництво може бути розташоване за тисячі кілометрів від неї.

Оборот роздрібної торгівлі в 2007 році склав 2040,3 млрд руб. (зростання по відношенню до 2006 року — 105,1 %)[30],оборот оптової торгівлі у свою чергу склав 7843,2 млрд руб. (зростання до 2006 року — 122,3 %)[31],обсяг платних послуг населенню — 815,85 млрд руб. (це 24 % від обсягу послуг зі всієї Росії)[32].

Москва — найбільшепромисловемістоРосії.На її підприємствах зайняті бл. 1 млн осіб. Структура промисловості визначається закладеною в радянський період диспропорцією, де основна увага приділялася розвитковімашинобудування,металообробкита інших галузейважкої промисловостіна шкодулегкоїіхарчової.Частка машинобудування в промисловій структурі Москви зросла з 10 % у 1913 році до понад 55 % у 1970-ті роки. У місті заборонено будівництво нових великих промислових підприємств, йде активне створення малих підприємств, що займаються виробництвом споживчих товарів, продуктів харчування, транспортним обслуговуванням тощо. Москва — фінансовий, економічний центр Росії, швидкими темпами розвивається сфера послуг, що займає велику частку в структурі економіки міста.

Транспорт

Залізничний

Залізнична мережа в Москві представлена ​​десятьма основними напрямками з дев'ятьма провідними пасажирськими залізничними станціями (з восьми станцій —Москва-Пасажирська-Смоленська,Москва-Пасажирська-Казанська,Москва-Пасажирська-Курська,Москва-Пасажирська-Київська,Москва-Пасажирська,Москва-Пасажирська-Павелецька,Москва-РизькатаМосква-Пасажирська-Ярославська— здійснюють як приміське, так і далеке сполучення; одна станція —Москва-Бутирська— обслуговує тільки приміські перевезення),Московською окружною залізницею,декількома сполучними гілками та низкою відгалужень, в основному одноколійних, невеликої довжини, основна частина з яких повністю знаходиться в межах міста.

Всі залізниці Москви належать доМосковської залізниці,крім Ленінградського напрямку, що належить я доЖовтневої залізниці,яка теж входить доМосковського залізничного вузла,має при цьомуССГз деякими напрямками Московської залізниці.

Авіаційний

На території Москви розташовані міжнародні аеропортиВнуковоіОстафьево.Також місто обслуговують аеропорти, розташовані на території Московської області:Домодєдово,Чкаловський,Шереметьєво,Жуковський.У 1933—2010 рр. повітряні судна цивільної авіації приймав аеропортБиково,на початок ХХІ сторіччя використовується лише як відомчий вертолітний порт.

Річковий

Завдяки системі каналів, Москва відома як «порт п'яти морів» —Балтійського,Білого,Каспійського,АзовськогоіЧорного[33][34].ВідПівнічногоіПівденного річкових вокзалівходять круїзні теплоходи, що сполучають Москву з Санкт-Петербургом, Астраханню, Ростовом-на-Дону та іншими містами Росії[35].У період навігації на Москві-річці працюють кілька маршрутів річкового трамваю[36].У межах міста на річці Москві, Водовідвідному каналі Москви-ріки й каналі імені Москви розташованопонад 40 пасажирських причалів.

Вантажні причали є вПівнічному,ЗахідномутаПівденномурічкових портах. Вантажні річкові перевезення по Москві-річці в основному забезпечують доставку різних насипних вантажів будівельного характеру; у Південному порту є великий контейнерний термінал[36][37].

Міський громадський транспорт

Місто обслуговують наступні види міського транспорту:

Суспільство та культура

Пам'ятки культури та архітектури

Новодівочий монастир

У серці Москви розташованийКремль,велична кам'яна фортеця площею 27,5 га, що є історичним центром міста та втіленням історіїРосії,її скарбницею мистецтва та старовини. Зрадянськихчасів тут знаходяться урядові установи, у яких розміщується і сучасне російське керівництво. За фортечними стінами товщиною 4—6 м, висотою 5—19 м, що тягнуться на 2,4 км знаходяться величні церкви та урядові споруди. Деякі собори побудовані у XVI ст. УСоборі святого Архістратига Михаїлазнаходяться поховання московських царів.Великий Кремлівський палацпобудований на початку XIX ст. як імперська резиденція.

Перед кремлівськими стінами розташованаКрасна площа,що тягнеться на 0,4 км зі східного боку Кремля. На площі знаходитьсяМавзолей Леніна,де лежить йогозабальзамованетіло. Кремлівська стіна є великим кладовищем, де поховано видатних діячів радянського періоду.

ХрамВасилія Блаженного,який був зведений за часівІвана IVна честь перемоги надКазанським ханством,є визначною пам'яткою московської архітектури. Місто славиться своїми культовими спорудами, монастирі XIV—XVI ст., церкви XVII ст. (Знаменський монастир,Данилів монастир,Спасо-Андроніков монастир,Казанський собор).

Значну туристичну привабливість мають палаци та будівлі XVIII—XX ст., пов'язані з культурним та політичним життямРосійської імперіїтаРадянського Союзу.

Історична місцевістьМаросейка,у районі однойменної вулиці, що названа через Малоросійське подвір'я, де в XVII—XVIII ст. зупинялися офіційні делегації зГетьманщини.ЗбереглисяМазепині палатив Ковпачному провулку.

Мистецтво

Большой театр

Москва є значним центром російської та світовоїкультури.Діє понад 100 театрів, включаючи найвідомішийБольшой театр(з 1776),Малий театр(з 1824 року),Московський художній академічний театр(з 1898 року),Театр імені Вахтангова.Всесвітньо відомийКонцертний зал ім. П. І. Чайковського.

Серед нових закладів, створених на початку 21 ст. —Московський міжнародний Будинок музики.

Музеї та бібліотеки

Москву, у якій понад 100 музеїв, по праву називають містом музеїв. Серед найвідоміших —Історичний музей,споруджений у XIX ст.; найбільший у світі музей російського мистецтва —Третьяковська галерея;Алмазний фонд;Державний історичний музей;Музей образотворчих мистецтв імені Пушкіна;Державний музей мистецтв народів Сходу;Політехнічний музей;Державний центральний музей музичної культури імені Глинки;Артилерійська колекція Кремля,Музей садибної російської культури;Музей російської гармоніки.

У місті понад 400 бібліотек, включаючи одну з найбільших у світіРосійську державну бібліотеку.У 1989—2017 рр. у Москві також діялаУкраїнська бібліотека.

Спорт

Стадіон Лужники

У місті досить популярний футбол, хокей, баскетбол, гандбол, волейбол. У ньому існує багато спортивних клубів. Це футбольні клуби:«Спартак» Москва,ЦСКА Москва,«Динамо» Москва,«Локомотив» Москва,«Торпедо» Москва,«Спортакадемклуб» Москва.

Відпочинок

Парк Заряддя

У Москві багато рекреаційних закладів. Серед них 96 великих стадіонів, 92 басейни, спортивні комплекси«Олімпійський»,Центральний стадіон у Лужниках,спортивний комплекс клубу Російської Армії.

Парк Горького— найпопулярніший розважальний центр на 120 га, який пропонує відкриті театри, зимові ковзанки та теніс.

У центрі знаходиться відома вулицяАрбат,з магазинами, ресторанами та книгарнями, символ старої Москви.

Значною популярністю користуютьсяМосковський зоопарктаМосковський цирк— один із найкращих світових цирків.

Освіта та наука

У Москві понад 100 закладіввищої освіти.Головні з них —Московський державний університетім.М. В. Ломоносова(заснований у 1755 році, 30 000 студентів та бл. 7000 аспірантів) таМосковський фізико-технічний інститут.У Москві близько 1500 початкових тасередніх шкіл,приблизно 150 технічних закладів освіти.

У місті розташовані сотні академічних, науково-дослідних та проєктних інститутів.

У місті діє понад півтори тисячі загальноосвітніх шкіл, зокрема ліцеїв, гімназій і шкіл-інтернатів, понад 1800 установ дошкільної освіти, близько чотирьохсот бібліотек, серед яких найстарша публічна бібліотека Росії — Наукова бібліотека МДУ,Українська бібліотека у Москвіі найбільше книгосховище в країні — Російська державна (Ленінська) бібліотека.

Наука

Московський державний університет імені Ломоносова
Нова будівля Президії Російської академії наук наВоробйових гораху Москві

Москва — значний науковий центр. Наука розвивалася тут ще від царату, і особливо активно — за радянських часів. Тут багато різних науково-дослідних інститутів, що працюють у багатьох галузях науки, таких, якядерна енергетика,мікроелектроніка,космонавтикаі інших передових наукових напрямках.

Перші наукові дослідження в Москві почали проводитися в Московському університеті з 1755 року. У XIX столітті при університеті стали виникати наукові співтовариства, що вивчали історію Росії, медицину, фізику, російську мову і інші науки.[39]

У радянські часи в Москві почала формуватися мережа галузевих наукових установ. У Москві з'явилися Центральний аеродинамічний інститут (ЦАГИ) (1918), Хімічний інститут ім. Л. Я. Карпова (1921), Московський технічний університет зв'язку і інформатики (1921) та інші.

Також почала створюватися академічна мережа. Були створені:

Московські академічні інститути відомі своїми досягненнями в області фізики, кристалографії, радіотехніки і електроніки, хімії, біохімії, космічних досліджень, археології.

Найвідоміші галузеві науково-дослідні інститути:

  • Інститут атомної енергії ім. Курчатова
  • Інститут теоретичної і експериментальної фізики
  • Центральний аерогідродинамічний інститут їм. Жуковського (ЦАГИ)
  • Фізико-хімічний інститут ім. Карпова
  • Всесоюзний інститут мінеральної сировини
Москва вночі

Релігія

Архієрейської кафедри в Москві не було аж до появи московського патріаршества. Тобто ні єпископів, ні митрополитів із титулом «Московський» не було на Русі. І лише в XIX Столітті з'являється московська митрополича кафедра (Платонв XVIII столітті отримав титул митрополита)[40].

Зовнішні зв'язки

Консульства

Міста-побратими

Останкінська телевежа

Див. також

Примітки

  1. Відсоток серед тих, хто вказав національну приналежність. Національну приналежність під час перепису вказали 10 835 092 осіб або 94,2 % населення міста.
  2. Відсоток серед тих, хто вказав національну приналежність. Національну приналежність під час перепису вказали 10 059 391 осіб або 77,3 % населення міста.
  1. http://dlib.rsl.ru/viewer/01003543120#?page=23
  2. абАрхівована копія.Архіворигіналуза 1 червня 2020.Процитовано 6 лютого 2020.{{cite web}}:Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  3. абвгдежиклмЕ. М. Поспелов.Топонимический словарь Московской области. — М.: Инфомационно-издательский дом «Профиздат», 2000. — С. 173-175.(рос.)
  4. аб Какие существуют гипотезы о происхождении слова «Москва»?.moscow.gramota.ru.Архіворигіналу за 21 серпня 2011.Процитовано 19 серпня 2010.
  5. Н. М. Михайлова, «МОСКВОВЕДЕНИЕ»[Архівовано9 липня 2015 уWayback Machine.],Учебное пособие, курс лекций 1994—1997 г.г., сайт издательства «Летучая мышь»(рос.)
  6. Топоров В. Н.«Baltica» Подмосковья // Балто-славянский сборник. — М.: Наука, 1972. — С. 217-280.(рос.)
  7. Топоров В. Н.Древняя Москва в балтийской перспективе // Балто-славянские исследования. 1981. — М.: Наука, 1982. — С. 3-61.(рос.)
  8. Смолицкая Г. П.История формирования топонимии Москвы // Вопросы географии. — М.: Мысль, 1985. — Сб. 126. — С. 13—14.(рос.)
  9. Афанасьев А. П.Финно-угорская гипотеза топонима Москва // Вопросы географии. — М.: Мысль, 1985. — Сб. 126. — С. 99.(рос.)
  10. Фасмер М.Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс, 1987. — Т. 3. — С. 660—661.(рос.)
  11. Смолицкая Г. П., Горбаневский М. В.Топонимия Москвы. — М.: Наука, 1982. — С. 88.(рос.)
  12. Сочинение Георгія Конискаго, Архиепіскопа Беларускаго — Исторія Русов или Малой Россіи, — М.: Императорскаго Общества Исторіи і Древностей Російских, 1846. (репринтное воспроизведение издания 1846 года, РИФ «Колокол», 1991ISBN 5-7707-1294-5.)
  13. Рабинович М. Г. Древний центр Москвы[Архівовано5 серпня 2018 уWayback Machine.]// Вопросы истории. — 1990. — № 3. — 107—119
  14. Мельниченко В.Москва[Архівовано27 вересня 2016 уWayback Machine.]…— С. 76.
  15. абвгдежиклмнпрстуфхцшщюяааабДетская энциклопедия: для среднего и старшего возраста. Том: 7 Из истории человеческого общества / Гл.редакция: Д. Д. Благой, В. А. Варсанофьева, Б. А. Воронцов-Вельяминов, П. А. Генкель и др.; гл. редактор: А.И. Маркушевич; научн.редакторы: С. Д. Сказкин, М. В. Нечкина, Н. П. Кузин, А. В. Ефимов, А. И. Стражев, А. Г. Бокщанин;, зам. Гл. редактора: П. А. Мичурин. - Изд. Академии педагогических наук РСФСР, Москва 1961, С: 621 (с.:243, 245, 251-255)
  16. Воронин Н. Н.Московский Кремль (1156—1367)[Архівовано2011-06-27 уWayback Machine.].// Материалы и исследования по археологии СССР. № 77 (Метательная артиллерия и оборонительные сооружения). — М., 1958.
  17. Полное собрание русских летописей, т. I, стр. 323
  18. СинорД. (США. Блумингтон, Индиана)Монголы на Западе/Степи Європи в епоху середньовіччя Збірник наукових праць.— 2008. — Т. 6.
  19. Скаткін М. М.// Природознавство: підручник для 4 класу. — К.: Радянська школа, 1967. — с.256 (сторінка:58)
  20. Чухліб Т.Чому московські царі перестали платити данину Кримському ханату на початку XVIII ст.?// Крим: шлях крізь віки. Історія Криму в запитаннях та відповідях /НАН України, Інститут історії України;О. Галенко,О. Бажан,О. Бачинськата ін.; відп. ред.В. Смолій;упоряд.Г. Боряк.—К.:Наукова думка,2014. — С. 165—167. — 456 с. —ISBN 978-966-02-7228-6.
  21. Кресін О. В.Константинопольський мирний договір 1700//Енциклопедія історії України:у 10 т. / редкол.:В. А. Смолій(голова) та ін.;Інститут історії України НАН України.—К.:Наукова думка,2009. — Т. 5: Кон — Кю. — С. 45. —ISBN 978-966-00-0855-4.
  22. Білінський В.Країна Моксель, або Московія… — С. 283.
  23. абЯк Москву завойовували - Винники Plus.plus.lviv.ua.Архіворигіналуза 24 серпня 2017.Процитовано 8 червня 2017.
  24. «Нет войне». Протесты в России и мире
  25. 30 сентября 2022 г. Охлобыстин о настоящем и будущем на Васильевском спуске 30 сентября 2022 года
  26. Правительство Москвы.Закон города Москвы «О гербе города Москвы»(російською). Архіворигіналуза 21 серпня 2011.Процитовано 13 січня 2009.
  27. Правительство Москвы.Закон города Москвы «О флаге города Москвы»(російською). Архіворигіналуза 22 червня 2013.Процитовано 13 січня 2009.
  28. Правительство Москвы.Закон города Москвы «О гимне города Москвы»(російською). Официальный сервер правительства Москвы.Процитовано 13 січня 2009.{{cite web}}:Недійсний|deadurl=404(довідка)
  29. Центральный банк Российской федерации (1 марта 2008).Справка о количестве действующих кредитных организаций и их филиалов(російською).Архіворигіналу за 21 серпня 2011.Процитовано 13 січня 2009.
  30. Социально-экономическое положение России — 2007 год: оборот розничной торговли(російською). Федеральная служба государственной статистики.Архіворигіналу за 21 серпня 2011.Процитовано 13 січня 2009.
  31. Социально-экономическое положение России — 2007 год: оборот оптовой торговли организаций оптовой торговли(російською). Федеральная служба государственной статистики.Архіворигіналу за 21 серпня 2011.Процитовано 13 січня 2009.
  32. Социально-экономическое положение России — 2007 год: объём платных услуг населению(російською). Федеральная служба государственной статистики.Архіворигіналу за 21 серпня 2011.Процитовано 13 січня 2009.
  33. Мячин И. К. Москва. Краткий путеводитель.— Изд. 4-е, доп.‑ М.: Мысль, 1964.— С. 178.
  34. Бродский Я. Е. Москва. Спутник туриста: Путеводитель.‑ М.: Моск. рабочий, 1987.— С. 175.
  35. Северный речной вокзал.Энциклопедия «Москва».Архіворигіналу за 14 січня 2013.Процитовано 11 січня 2013.
  36. абДоходное место: Будни московских доков[Архівовано24 вересня 2016 уWayback Machine.]// Ведомости(Перевірено 27 лютого 2010)
  37. Москва. Северный речной вокзал[Архівовано26 серпня 2016 уWayback Machine.]// locman.net(Перевірено 27 лютого 2010)
  38. На криласі цієї церкви співав у молоді рокиПетро І.
  39. Наука(російською). KM.RU. Архіворигіналуза 21 серпня 2011.Процитовано 13 січня 2009.
  40. Кураевwrote, диакон Андрей; 20:37:00, 2018-09-01 20:37:00 диакон Андрей Кураев diak_kuraev 2018-09-01.Еще раз о несуществовании московских митрополитов(en-us). Архіворигіналуза 6 серпня 2020.Процитовано 4 вересня 2018.
  41. Москва и Тегеран стали городами-побратимами(російською). Официальный сайт правительства Москвы. 4 октября 2008.Процитовано 11 січня 2009.{{cite web}}:Недійсний|deadurl=404(довідка)[недоступне посилання]
  42. Chicago Sister Cities(англ.).Архіворигіналуза 6 червня 2012.Процитовано 1 грудня 2009.

Література

  • Москва//Шевченківська енциклопедія: — Т.4:М—Па:у 6 т. / Гол. ред. М. Г. Жулинський.. — Київ: Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка, 2013. — С. 331-340.
  • Москва//Українська мала енциклопедія:16 кн.: у 8 т. / проф.Є. Онацький.— Буенос-Айрес, 1961. — Т. 4,кн. VIII: Літери Ме — На.— С. 1043. —1000 екз.
  • Забелин И. Е.История города Москвы. От Юрия Долгорукого до Петра I. —М.:Вече, 2007. — 688 с. — (Московский хронограф)(рос.)
  • Думова Н. Г.Московские меценаты. —М.:Молодая гвардия, 1992. — 333 с.(рос.)
  • Красная книга города Москвы / Отв. ред. Б. Л. Самойлов, Г. В. Морозова. —М.:АБФ, 2001. — 624 с.(рос.)
  • Кукина Е. М., Кожевников Р. Ф.Рукотворная память Москвы. —М.:Московский рабочий, 1997. — 384 с.(рос.)
  • Москва рубежа XIX и XX столетий: Взгляд в прошлое издалека / Отв. ред. П. Ильин, Блэр А. Рубл. —М.:Российская политическая академия (РОССПЭН), 2004. — 304 с.(рос.)
  • Москва. Духовное и историко-культурное наследие. Карта. Масштаб 1:50 000, центр города — 1:12 500 / Отв. ред. А. А. Лютый и др. —М.:Институт Наследия, 2000.(рос.)
  • Москва: Иллюстрированная история. В 2-х томах / Отв. ред. Пашуто В. Т. —М.:Мысль, 1984. — Т. 1. С древнейших времён до 1917 г. — 478 с.(рос.)
  • Москва: Иллюстрированная история. В 2-х томах / Отв. ред. Поляков Ю. А. —М.:Мысль, 1986. — Т. 2. С 1917 г. до наших дней. — 478 с.(рос.)
  • Латур А. и др.Москва 1890—2000: путеводитель по современной архитектуре. —М.:Искусство-XXI век, 2007. — 420 с. —ISBN 978-5-98051-038-1.(рос.)
  • Москва: Энциклопедия/ Гл. ред. С. О. Шмидт. Сост. М. И. Андреев, В. М. Кареев. —М.:Большая Российская энциклопедия, 1997. — 976 с.(рос.)
  • Николаева Т. Е., Судариков В. А., Чапнин С. В.Православная Москва. Справочник монастырей и храмов. —М.:Изд-во Братства Святителя Тихона, 2001. — 320 с.(рос.)
  • Памятники архитектуры Москвы / Ред. А. И. Комеч, В. И. Плужников. —М.:Искусство, 1982–2004.(рос.)
  • Памятные места Москвы. —М.:Изд-во «Реклама», 1973. — 221 с.(рос.)
  • Святыни православной Москвы. —М.:Издательство Московской патриархии, 1997. — 416 с.(рос.)
  • Смолицкая Г. П., Горбаневский М. В.Топонимия Москвы. —М.:Наука, 1982. — 176 с.(рос.)
  • Стародуб К. В.Литературная Москва: Историко-краеведческая энциклопедия для школьников. —М.:Просвещение, 1997. — 368 с.(рос.)
  • Тихомиров М. Н.Древняя Москва. XII–XV вв. Средневековая Россия на международных путях. XIV–XV вв. —М., 1992.(рос.)
  • Торопцев А.Что мы знаем о Москве. —М.:ОЛМА-ПРЕСС, 2006. — 288 с.(рос.)

Посилання