Архієпископ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мечислав Мокшицький,архієпископ Львівський.

Архієпи́скоп, архиєпи́скоп(відгрец.ἀρχι-— «головний», «старши́й» таἐπίσκοπος— «охоронець», «наглядач») — вищий духовний титул сануєпископау християнській церковній ієрархії.

Історія

[ред.|ред. код]

Титул виник у ІІ—ІІІ столітті в добу виокремлення екзархатів і патріархатів. У різні історичні періоди і в різних патріархатах статус архієпископа визначався по-різному. Вживався щодо митрополитів і патріархів. Ще в 348 році згадано архієпископа Александра з Александрії. Халкідонський собор 451 року назвав Папу Лева I«archiepiscopus universalis».Згодом титулатура Пап містить титул«archiepiscopus apostolicus».Від IV століття у Східній, а від VI століття в Західній Церкві архієпископ — почесний титул у найважливіших дієцезіях та єпархіях. Від VII століття — титул деяких митрополитів (Кентербері у Великій Британії). У VIII столітті іспанський церковний діяч архієпископ Севільї Ісидор у творі «Etymologia» («Етимологія») визначив сан архієпископа, відтоді цей сан було поширено на всіх митрополитів Західної Церкви. 999 р. у Польщі митрополита Радзима Гауденція у буллі Папи Сильвестра II названо архієпископом. На початку Х століття в трактаті з канонічного права болонського монаха Граціана розрізнялися титули єпископа і архієпископа, однак згодом вони стали взаємозамінними. Від ІХ століття — почесні титули митрополитів, наприклад, титул архієпископа мав митрополит Краківський.

Сучасне використання

[ред.|ред. код]

УКатолицькій Церквівін надаєтьсяєпископові,який керуєархієпархієюабоархідієцезією.Після реформи 1957 р. це почесний сан, але:верховний архієпископ— титул митрополита, який очолює злучену з римо-католиками церкву, що не має власного патріархату. За ухваламиII Ватиканського собору(1962—1965), верховний архієпископ має щодо очолюваної ним церкви юридичні права, близькі до патріарших, є постійним членом Синоду єпископів і за гідністю дорівнює католикосові. Першим верховним архієпископом був від 1963 р. митрополит Української греко-католицької церквиЙосип Сліпий.Архієпископом може бути митрополит або єпископ історичної архідієцезії, тобто не існуючої нині дієцезії: це члениримської курії,нунції, деякі військовики Великої Британії, Іспанії, Італії. Архієпископу належать однакові з митрополитами права, за винятком права носити патерицю. В інших церквах архієпископ є вищим саном, доступним єпископові або пов'язаним з певною посадою.

ВАнгліканській Церквіцей титул належитьпримасовіАнгліїтаЙоркськомуєпископу.

Архієпископами є також керівники деякихЄвангелічно-Лютеранських Церковз єпископальним ладом.

УПравославній Церквіархиєпископ — не окремий чин, а почеснийтитул,що даєтьсяєпископуяк нагорода (УПЦ,РПЦ) або ж титул, що дається єпископу, який керуєекзархатом,що може складатися з кількохєпархій(Вселенський патріархат,інші грецькі церкви). Є також Помісні православні церкви (приклад —Кіпрська Православна Церква), голови яких мають титул архиєпископа, а не митрополита чипатріарха.

У слов'янській, грузинській та румунській традиції Православних Церков сан архієпископа є вищим від єпископа та нижчим від митрополита та патріарха, у грецькій традиції (Вселенський патріархат,Елладська Православна Церква,Кіпрська ПЦ, Олександрійська, Албанська, Антіохійська, Єрусалимська) є вищим від єпископа та митрополита та нижчим від патріарха. Зокрема предстоятелями Польської, Чеських та Словацьких земель, Американської Автокефальних Церков, що вважають Церквою-Матір'ю Російську Православну Церкву є митрополити. А предстоятелями Кіпрської, Албанської ПЦ, першоієрархом Еладської ПЦ є архієпископи.

Див. також

[ред.|ред. код]

Джерела

[ред.|ред. код]

Література

[ред.|ред. код]
  • Лебедев А. П. Духовенство древней вселенской церкви от времен апостольских до 9 в. М., 1905;
  • Поснов М. История Христианской Церкви. Брюссель, 1964;
  • Лінч Дж. Середньовічна церква. К., 1994.

Посилання

[ред.|ред. код]