Бойовик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бойовик(рідшеЕкшенвідангл.action movie,дослівно — «фільм дії») — поєднує в собідраматичнийжанр фільмуразом з нестримними діями: бійки, автомобільні переслідування, вибухи, стрілянину і таке інше. Жанр, в основному, показує самостійні намаганнягероявідновити справедливість, що нерідко переростає у маленькувійну.Проте, не слід плутати екшени зфільмами про війну.

Сходження екшену

[ред.|ред. код]

Жанр, хоча і був популярний ще з1950-х,не ставав панівною формою уГоллівудіаж до1980-хта1990-х,коли в екшенах почали зніматися такі актори, якАрнольд Шварценеггер,Брюс ВіллістаСільвестер Сталлоне.Фільм1988рокуМіцний горішок(англ.Die Hard) дуже сильно вплинув на розвиток жанру у наступному десятилітті. У фільмі,Брюс Віллісграєнью-йоркськогодетектива поліції, який ненароком вплутується у терористичний акт із захоплення офісної будівлі вЛос-Анджелесі.Фільм створив шаблон для низки наслідувачів, що часто використовували ту ж саму формулу, але за різних сюжетних умов.

Екшени мають тенденцію до величезних бюджетних витрат наспецефектита автомобільні переслідування, особливо, коли потрібно розбити кілька десятків машин.Жанр,в основному, став суто американським, хоча існує пристойна кількість фільмів зГонконгу,які є, головним чином, сучасними варіантами фільмів бойових мистецтв. Завдяки цьому, екшени Гонконгу ґрунтуються на акробатичних уміннях головного героя, коли американські екшени особливі своїми масштабнимивибухамита сучасними технологіями.

Сучасні напрями

[ред.|ред. код]

Сучасні напрями екшенів містять постановку більш продуманих бойових сцен, можливо, завдяки успішному використанню елементівбойових мистецтв,таких яккунг футакаратевестернах.Сьогодні актори екшенів більш обізнані у мистецтві та естетиці бою, ніж у минулому, вже не кажучи про визнаних бійців, таких якДжет Лі.Зараз можна розрізнити фільми жанру, що ґрунтуються на моторних фізичних боях, наприклад:Перевізник,та ті, що ґрунтуються на інших бойових прийомах, таких як вибухи та безмірна стрілянина, наприклад:Смертельна зброя.Хоча більшість екшенів поєднують обидва елементи.

Головними елементами, що важливі для прихильників «класичного екшену» (маються на увазі, екшени, що наслідують формулу «Міцного горішка»), є: вибухи, стрілянина, погоні, та кінцівка, де головний герой вбиває головного негативного героя або завдає поразки у двобої. Фільми, в яких недостатньо подібних елементів, мають тенденцію не сподобатись таким прихильникам (а це переважно доросла аудиторія, що споглядає екшени, починаючи з 1970-х років) або навіть провалитися у прокаті. В той час, як дехто оцінює збільшення використання бойових мистецтв та вкраплення витівок супергерояМатриці,значній частині аудиторії не подобаються подібні зміни і вони надалі надають перевагу концепції «більше вибухів, більше стрілянини, більше переслідувань та більше різанини — краще».

Декілька загальних різновидів екшенів беруть початок з виходу серій проДжеймса Бонда(вміст багатьох шпигунських елементів у фільмах використовується і сьогодні). Популярним елементом є автомобільні переслідування або погоні — ця особливість є майже звичайною для екшенів.

Іншим головним елементом жанру, що використовується у багатьох екшенах, є нерозв'язаний кульмінаційний момент, що створюємексиканську позиціюміж двома або кількома головними героями.

Феміністична теорія

[ред.|ред. код]

Теорія феміністичних фільмів була використана для аналізу екшенів, що завдячують своїй рідкій відмінності від основного зразка. Розбіжність між фізичним чоловіком, який контролює сцену, та жінкою, яка майже завжди є лише об'єктом залицяння, дуже чітка майже в усіх таких фільмах. Хоча жіночі персонажі в більшості екшенів ніхто інші, як об'єкти: приз для переможця, заручники, люблячі дружини і тому подібне, проте в роботахДжеймса КемеронатаКетрін Бігелоубув напрямок до сильніших жіночих персонажів. Однак, починаючи з1970-х,в більшості екшенів жіночі персонажі зазвичай зображувалися як несвідомі та неспроможні до тверезого судження. Ці персонажі спроможні ненавмисно зробити життя героя важчим.

Фентезі фільм«Конан-варвар»був першим екшеном, одним з героїв котрого, Сендал Бергман, була сильна жінка, незалежна від керівного лідерства чоловіка. Таким чином, екранізація однієї з главКонанабула розглянута як прототип ефекту сильної жінки, що потрапив у Голлівуд наприкінці XX ст., коли з'являлося дедалі більше екшенів з могутніми жінками лідерами, від комедійних (напр.«Янголи Чарлі») до фільмів, головним напрямом яких є бойові мистецтва —«Вбити Білла»та«Еон Флакс».Справжнім викликом чоловікові став вихід такої стрічки, як«Солдат Джейн»(GI Jane) ізДемі Муру головній ролі, яка пропагувала ідею, що для жінки також немає нічого неможливого.

Див. також

[ред.|ред. код]

Піджанри

[ред.|ред. код]
  • Драматичний бойовик— Поєднує набір елементів класичного екшена та серйозні теми, проникливих персонажів та/або емоційну силу. Цей піджанр можна прослідкувати від початків екшена.«Третя людина»Грема Грінає найкращим зразком цього піджанру.
  • Комедійний бойовик— Суміш екшену та комедії зазвичай базується на розбіжності партнерів. Піджанр комедійного бойовика поновився після виходу серій«Смертельної зброї»у1980-хта1990-х.
  • Бойовик-трилер— Має елементи екшену/пригодницького фільму (погоні, стрілянина, вибухи) та трилеру (explosions) and thriller (закручування сюжету, невідомість, герой в небезпеці). Більшість фільмівАльфреда Гічкоката серії фільмів проДжеймса Бондадемонструють цей популярний піджанр.
  • Витівка/Пограбування— Головні герої виконують пограбування із суто альтруїстичних міркувань або якантигерої.Стрічка «Живеш тільки раз», основана на подвигахБонні та Клайда,була одною з перших зразків цього піджанру.
  • Міцний горішок— Історія оповідається в обмежених локаціях — одна будівля або транспорт — захоплені або під загрозою ворожих агентів. Цей піджанр розпочався стрічкою«Міцний горішок»,проте став популярним у Голлівуді завдяки прихильності мас та відносній простоті побудови проєкту.
  • Науково-фантастичний бойовик— Будь-який інший піджанр екшену можна віднести донаукової фантастики.Стрічки«Зоряних війн»започаткували сучасне дослідження цієї комбінації високого дійового вмісту з футуристичними задатками у1970-хроках, що продовжилося до1990-х.Нині активно використовується майже у кожному другому екшену.
  • Бойовик-жахи— Подібно науково-фантастичним екшенам, будь-який піджанр можна поєднати з елементамифільмів жахівдля вироблення піджанру, який стає все більш і популярнішим.Монстри,роботита багато інших елементів жаху було використано в екшенах. Такі стрічки були частково популярними у1950-х1980-х«Чужі»відрекомендували потенційний гібрид наукової фантастики, екшену та фільму жахів, які залишаються популярними і дотепер.