Бульдозер
Бульдозер | |
БульдозеруВікісховищі |
Бульдо́зер—трактоработягач(гусеничнийабо колісний), обладнаний навісним неповоротним чи поворотним робочим органом, який називаютьвідвалом.
Сучасні потужні бульдозери мають також заднє навісне обладнання —розпушувач.
Первісне значення слова «бульдозер» не мало нічого спільного з теперішнім його розумінням як різновиду важкої техніки. Вперше це поняття появилося у південних штатахСШАу 1870-х роках у середовищі прибічниківДемократичної партії.Для того, щоб примуситинегріввідмовитись від участі у виборах або перешкодити їм віддавати голоси на підтримкуРеспубліканської партії,демократи залякують їх погрозами та насильством. Вперше ця практика тиску на чорношкірих виборців проявила себе під час президентських виборів 1876 року, і вЛуїзіанівона отримала назвуbull-dozing[1].
Бульдозером зрізують та переміщуютьґрунт,засипаютькотлованиітраншеї,використовують на відкритих гірничих роботах укар'єрах.Бульдозери застосовують при розробцірозсипів,на відвалах, прирекультивації,як допоміжні машини на кар'єрах.
- Зокрема за допомогою бульдозера виконуються
- розкривні та добувні роботи при відкритому способі розробки розсипищ;
- планувальні роботи на робочих майданчиках кар'єрів і відвалів;
- переміщення породи з тимчасових екскаваторних відвалів у постійні;
- переміщення корисних копалин на перевантажувальнихскладах;
- виконанняз'їздівта будівництво кар'єрних доріг;
- будівництводамб,гребель і перемичок;
- розчищання ділянок, які розробляються (видалення рослинного шару, снігу, каміння);
- проходження канав, траншей і спорудження котлованів;
- переміщення пісків з полігонів та відвалів до промивальних пристроїв тощо.
Залежно від типу полиці, потужності трактора і нахилу траєкторії руху бульдозер може набирати від 1,5-2 до 10-16 м³ гірської маси. Продуктивність бульдозера залежить від висоти і ширини відвалу, відстані переміщення, похилу розроблюваної ділянки і властивостей порід. Продуктивність бульдозера потужністю 75-80 кВт при відстані переміщення 5-100 м змінюється відповідно від 700—900 до 90-110 м³ за зміну.
Для збільшення тягового зусилля гусеничних тракторів застосовують послідовне та паралельне сполучення двох (тандем) або більше тяговихагрегатів,які управляються одним оператором з одногопульта.
У гірничій промисловості найбільшого розповсюдження набули бульдозери-автомобілі (трактори), обладнані навісним керованим лемешом. Вони призначені для підгрібання породи і переміщення її на короткі відстані (до 30 м).
- Бульдозер //Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури/ Р. А. Шмиг, В. М. Боярчук, І. М. Добрянський, В. М. Барабаш; за заг. ред. Р. А. Шмига. — Львів, 2010. — С. 41. —ISBN 978-966-7407-83-4.
- Бульдозер//Універсальний словник-енциклопедія.— 4-те вид. —К.:Тека,2006.
- Характеристики бульдозерів Комацу
- Моделі, види, виробники[Архівовано6 березня 2016 уWayback Machine.]
- Сервісне обслуговування бульдозерів[Архівовано7 березня 2016 уWayback Machine.]
- ↑Архівована копія.Архіворигіналуза 21 березня 2019.Процитовано 28 лютого 2018.
{{cite web}}
:Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
- Мала гірнича енциклопедія:у 3 т. / за ред.В. С. Білецького.—Д.:Донбас,2004. — Т. 1: А — К. — 640 с. —ISBN 966-7804-14-3.