Голодомори в Україні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Голодомори в Україні
Частинагеноциду українців
Діти, які померли від голоду у морзі,Миколаївський район,1922 рік
Місце атакиУкраїнаУкраїна
Мета атакиГеноцид
Дата1920-ті,1930-тіта1940-ві
Спосіб атакиголод
Загиблі4.0 — 14.8 мільйонів
ОрганізаториСРСРкомуністичний тоталітарний режим

Голодомо́ри в Украї́ні[1]— неодноразова масова загибель людей відголодуна територіїУРСР,спричинена зумисними діямисталінськоївлади і спрямована нагеноцидкорінного населення. Найвідомішим і визнаним на міжнародному рівні голодомором є масове вимирання українців у 1932—1933 роках. Визначення «голодомор» вживається також для голоду 1921—1923 та 1946—1947 років.[2][3][4][5]

Голодомор в Українській СРР у 1921—1923

[ред.|ред. код]

Голодомор в Україні 1921—1923— масове знищення корінного українського населення з ознаками етнічної чистки через мор голодом,[6][7]головно у південних областяхУкраїнської СРР19211923роках, спричинене конфіскацією у селян і вивезенням хліба з УСРР доРосійської СФРР,[8][9]Західної Європи та Америкирадянською владоюв Українській СРР, під тиском владиРадянської Росії.[10]В середньому по територіях, де компактно на той час мешкали українці, урожай був трохи нижчим від норми через посуху на півдні Української СРР,КубанітаПоволжі.

Голодомор в Українській СРР у 1932—1933

[ред.|ред. код]
Жертви голоду на Харківщині (1933)

Голодомор 1932—1933 років— масовий, навмисно зорганізованийрадянською владоюголод19321933років, що призвів до багатомільйонних людських втрат усільській місцевостіна території Української СРР (землі сучасної України за винятком семизахідних областей,КримуіПівденної Бессарабії,які тоді не входили до УСРР) та Кубані, переважну більшість населення якої становилиукраїнці.Викликаний свідомими і цілеспрямованими заходами вищого керівництваРадянського Союзуі Української СРР на чолі зіСталіним,розрахованими на придушення українського національно-визвольного руху і фізичного знищення частини українських селян[11].

Пам'ятник жертвам голодомору-геноциду та депортацій XX ст. повул. Виговського,на подвір'ї церкви Святої Покрови

Спланована конфіскація урожаю зернових та усіх інших продуктів харчування у селян представниками радянської влади впродовжГолодомору 1932—1933безпосередньо призвела до вбивства селян голодом у мільйонних масштабах, при цьому радянська влада мала значні запаси зерна в резервах та здійснювала його експорт за кордон під час Голодомору[12].Попри те, що злочинні дії представників сталінської влади, що спричинили смерть людей голодом, кваліфікувалися згідно з нормами тогочасного радянського кримінального законодавства як вбивство[13],причини цього масового злочину ніколи вСРСРне розслідувалися та ніхто з можновладців, причетних до злочину, не поніс покарання при тому, що навіть найвище керівництво СРСР, включаючи Сталіна, знало про факти загибелі людей від голоду[14].Впродовж десятиліть масове вбивство людей штучним голодом не лише навмисно замовчувалося радянською владою, але й взагалі заборонялося про нього будь-де згадувати. У порівнянні,Голод на Поволжі 1921—1922роках та голод під часблокади Ленінградув рокиДругої світової війнивисвітлювались в радянських засобах масової інформації та історичній літературі. Бездіяльність радянської прокуратури та інших органів влади стосовно факту злочину масового вбивства людей штучним голодом яскраво демонструє дійсний, а не декларований,— на словах чи на папері, — стан реалізації«радянської законності»у тоталітарній радянській державі.

Меморіал жертвам політичних репресій та Голодомору в Дніпрі. Відкрито 14 вересня 2008 року Президентом України В. Ющенком

У дослідженняхДжеймса МейсатаРоберта Конквестаавтори доводять, що Голодомор відповідає загальноприйнятому[15]визначенню геноциду. 24 країни офіційно визнали Голодомор геноцидомукраїнського народу.Відповідно до соціологічного опитування, проведеного2010року, 60 %громадянУкраїни вважають Голодомор геноцидом[16].2003рокуУкраїнський парламентназвав, а2006— офіційно визнав Голодомор геноцидом українського народу.2010року судовим розглядом завершиласякримінальна справа за фактом здійснення злочину геноциду.Винними суд визнав сім вищих керівників СРСР та УСРР, і констатував, що за даними науково-демографічної експертизи загальна кількість людських втрат від Голодомору становить 3 мільйони 941 тисяча осіб. Також за даними слідства було визначено, що втрати українців у частині ненароджених становлять 6 мільйонів 122 тисячі осіб.[17][18]

У тому ж таки 1933 році, користуючись заляканістю і фізичною нездатністю до будь-якого опору серед селян, було заборонене вживання української мови у пресі, школах і при веденні документів на Кубані та на території теперішніх Ростовської, Воронізької, Курської, Білгородської, Брянської областей РФ, на території яких існували українські села і містечка, а також розстріляно тих, хто намагався підраховувати кількість жертв. В Росії ця тема досі під негласним табу. СпівробітникиФСБпроводять бесіди з українцями Кубані, які намагаються хоч якось висловити власну позицію.

Голодомор в Українській РСР у 1946—1947

[ред.|ред. код]
Перепоховання останків тіл жертв Голодомору і репресій 1946-47 років.Личаківський цвинтару Львові

Третій голодомор,[19][20]який влаштувала народам СРСР російсько-комуністична диктатура19461947,був спричинений не так повоєнним неврожаєм, як спланованою акцією сталінського Політбюро з метою забрати в селян залишки зерна і продати чи подарувати його братнім режимам в соціалістичному таборі.[21]Так 1946 з СРСР вивезено 350 тисяч тонн зерна доРумунського королівства,у 1947 — 600 тисяч тонн зерна — доЧехословацької республіки,за тих два рокиПольська республікаотримала з Радянського Союзу 900 тисяч тонн хліба. А вМолдавській РСРй південних областях Української РСР шаленів голод і лише за перше півріччя 1947 офіційно зареєстровано 130 випадківлюдоїдства.

Ушанування пам'яті жертв голодоморів

[ред.|ред. код]

В Україні з1998року Указом Президента України[22]установлено День пам'яті жертв голодоморів, який відзначають щороку у четверту суботу листопада.

Тема голодомору в культурі

[ред.|ред. код]

Кінематограф

[ред.|ред. код]

Художній кінематограф почав говорити на тему Голодомору з початком Незалежності. Стрічка«Голод 33»українського режисераОлеся Янчуказа мотивами повістіВасиля Барки«Жовтий князь»вийшов у 1991 році. Прем'єра українського художнього фільму«Маленьке життя»Олександра Жовнивідбулася у рамках38-го міжнародного кінофестивалю «Молодість»2008 року, у 2014 вийшла історична драмаОлеся Саніна«Поводир».Кінематографічні репліки на тему Голодомору вийшли уСША«Номер 44»Даніеля Еспіносау 2015,Канаді«Гіркі жнива»Джорджа Менделюкау 2016, спільний польсько-британський проєкт«Ціна правди»Аґнєшки Голланду 2019 році. На український телеекран у 2020-у вийшов серіал-епопея«І будуть люди»Аркадія Непиталюка[23][24].Документальний фільм 2008 року, режисераСергія Буковського«Живі»[25].

Література

[ред.|ред. код]

П'єсаОлеся Барлога«Дерева спізнюються на автобус»звертається до теми політичної та мистецької кон'юнктури початку ХХІ століття навколо теми Голодомору. Цей твір увійшов до лідерів конкурсу сучасної драматургії«Драма.UA»у 2012 році і був надрукований у однойменній збірці.

Одеський український музично-драматичний театрзвернувся до постановки п'єси«97»Миколи Кулішау 1926 році (згодом вистава була поновлена у 1927). Поставив виставуМихайло Тінський(режисер поновлення —Василь Василько). Наступне звернення до п'єси Куліша зробив у 1967 на сцені цього ж театру режисерБроніслав Мешкіс,на сценіДонецького обласного російського драматичного театруОлександр Утеганову 1977 році.

У 2008 році вийшли вистави «Ігри імператорів»Івано-Франківського обласного музично-драматичного театру ім. Івана Франказа творамиМиколи Куліша«97»,Альбера Камю«Калігула» та філософськими трактатамиГригорія Сковородиу постановціСергія Кузика;епічна драма «Голодна кров» Володимира Петренка на сценіДніпровського молодіжного театру «Віримо!»;театральний проектАндрія Жолдака«Ленін Love. Сталін Love.» за мотивами роману«Жовтий князь»Василя Барки.РежисерСтаніслав ЖирковуКиївському театрі «Золоті ворота»поставив у 2016 році виставу «І створив собі кумира» за щоденникамиЛева Копилева,епізод про Голодомор присутній в його виставі «Отелло/Україна/Facebook» 2019-го року, створеній за п'єсоюПавла Ар'єтаМарини Смілянець.

«Маленьку казку про Велике Горе» поставила у 2018 році Віра Лозинська (Зразковий аматорський театр «Дюймовочка»Підволочиськогобудинку культури); поетичну виставу «І запали вселенськую свічу…» у 2019 році — Ольга Герасимова (Народний музично-драматичний театр та Дитячо-юнацький театр-студія «Едельвейс», м.Ізмаїл); перформативну виставу «Контора» — Олександра Кравченко (Київський театр «Veritas»).

П'єсу «Зерносховище»Наталі Ворожбитрепетирував на сценіКоломийського академічного обласного українського драматичного театру ім. І. ОзаркевичаМаксим Голенкоу 2011 (вистава повністю зроблена була закрита дирекцією); у 2015 році вийшла версія уПершому українському театрі для дітей та юнацтваЛьвовау постановціАндрія Приходько;у 2015-уІван Данілінвипустив її під назвою «Голодомор» спільним проєктом Чернівецького театру «Учні» та Народного драматичного театру «КБУ» Центрального палацу культури (м.Чернівці); у 2019 Дмитро Карачун звернувся до матеріалу в постановці Молодіжного театру «Silentium» (м.Калуш). П'єсу «Голос тихої безодні»Неди Нежданоїпоставили у 2015 роціІрина Волицькавтворчій майстерні «Театр у кошику»(м.Львів), у 2019 році Олеся Плохоткіна уЗапорізькому академічному обласному театрі юного глядача,Анатолій Левченкоу театрі «Terra Incognita» (м.Маріуполь)[26].

Ігровій індустрії

[ред.|ред. код]
  • Famine Way- пригодницька двомірна гра про жахи Голодомору 1932-1933 років, яка розкриває злочинну політику Радянського Союзу проти України випущена студією STELLARIUM в 2024 році.[27][28]

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Голодомори в Україні 1921—1923, 1932—1933, 1946—1947. Матеріали до бібліографії документальних публікацій[Архівовано9 листопада 2012 уWayback Machine.]/ Упорядники: Л. П. Одинока, Л. Ф. Приходько, Р. В. Романовський. — К., 2005. —ISBN 966-625-026-8.
  2. Музей тоталітарних режимів «Територія Терору». Словник термінів.Архіворигіналуза 3 березня 2013.Процитовано 4 березня 2013.
  3. Веселова О.М., Марочко В.І., Мовчан О.М.Голодомори в Україні, 1921–1923, 1932–1933 1946–1947: Злочини проти народу.— Київ — Нью-Йорк: М. П. Коць, 2000. — С. 174.Архівованоз джерела 4 березня 2016
  4. «Три голодомори в Україні в XX столітті: погляд із сьогодення»: Звернення учасників Міжнародної наукової конференції до органів вищої державної влади України. Київ. 07.11.2002 //Персонал[Архівовано22 грудня 2015 уWayback Machine.].— 2002. — № 11. — С. 6—7.
  5. Белебеха І.Українці у пеклі голодоморів: [20-х, 30-х, 40-х років] //Персонал[Архівовано4 грудня 2013 уWayback Machine.].— 2005. — № 2. — С. 10—13. (Із матеріалів конференції «Голодомори в Україні: геноцид і спротив»)
  6. Сергійчук В.Петлюра кричав про голод в Україні, а Ленін забирав звідси хліб: [Стаття з архів. документами періоду 1921—1922 рр.] // Освіта. — 1996. — 6 листоп. — С. 6.
  7. Україна в ХХ столітті: Зб. документів і матеріалів: (1900—1939) /Ін-т змісту і методів навчання; Київський нац. ун-т ім. Т. Шевченка; Упоряд.: А. Г. Слюсаренко та ін. — К.: Вища школа, 2000. — 351 с.
  8. Документи трагічної історії України (1917—1927 рр.) / Ред.-упоряд. П. П. Бачинський. — К., 1999. — 640 с.
  9. Україна в ХХ столітті: Зб. документів і матеріалів: (1900—1939) / Ін-т змісту і методів навчання; Київський нац. ун-т ім. Т. Шевченка; Упоряд.: А. Г. Слюсаренко та ін. — К., 1997. — 447 с.
  10. Сербин Р.Документи про вивіз за кордон українського збіжжя під час голоду 1921—1923 рр. // Укр. археогр. щорічник. Нова серія. — К., 1993. — Вип. 2. — С. 308—313.
  11. Постанова апеляційного суду м. Києва у кримінальній справі за фактом вчинення геноциду в Україні в 1932—1933 роках.Архіворигіналуза 20 березня 2010.Процитовано 18 червня 2012.
  12. Володимир ВАСИЛЕНКО, професор, доктор юридичних наук Спроба з негідними засобами. Хто й навіщо прагне переглянути Закон «Про Голодомор 1932—1933 років в Україні».Архіворигіналуза 19 серпня 2011.Процитовано 7 серпня 2012.
  13. Уголовный кодекс РСФСР в редакции 1926 г.[Архівовано10 липня 2012 уWayback Machine.](рос.)
  14. «Государство против своего народа» Первая часть справочного издания «Черная книга коммунизма» Глава 8. Великий голод.[Архівовано21 травня 2012 уWayback Machine.](рос.)
  15. Конвенція про геноцид, ухвалена [[Організація Об'єднаних Націй|ООН]] у 1948 р.Архіворигіналуза 16 жовтня 2018.Процитовано 18 червня 2012.
  16. 60 % українців визнають Голодомор геноцидом, — опитування[Архівовано7 серпня 2012 уWayback Machine.](рос.)
  17. Голова СБУ назвав точну кількість жертв Голодомору.Архіворигіналуза 1 березня 2017.Процитовано 18 червня 2012.
  18. Стенограма прес-конференції «Рішення Апеляційного суду Києва про визнання винними в Голодоморі, присвоєння звання „Герой України “Степанові Бандері та інші питання історичної спадщини України.».Архіворигіналуза 14 березня 2016.Процитовано 18 червня 2012.
  19. Веселова О. М., Панченко П. П.Ще одна трагічна сторінка історії України: [Публікація документів про голод 1946—1947 рр. У підготовці документів до друку брали участь також Т. Т. Гриценко, Р. Я. Пиріг, А. А. Соловйова] //Український історичний журнал— 1995. — № 6. — С. 112—123; 1996. — № 1. — С. 129—142; № 2. — С. 116—132.
  20. Ні могили, ні хресного знаку: Голодомори 1932—1933 і 1946—1947 років у Чорнухинському районі Полтавщини: Документи і матеріали. Свідчення / Асоціація дослідників голодоморів в Україні; НАН України. Інститут історії України; Чорнухинська центральна районна б-ка ім. Г. С. Сковороди; Упоряд. М. Булда. — Чорнухи; К., 2004. — 480 с.
  21. Задніпровський, О. І.(2007).Хроніка голоду 1946—1947 років у Донбасі.Донецьк: Східний видавничий дім. с. 372. Архіворигіналуза 14 травня 2012.Процитовано 23 червня 2016.
  22. Указ Президента України від 26 листопада 1998 № 1310/98Про встановлення Дня пам'яті жертв голодоморів.Архіворигіналуза 26 серпня 2012.Процитовано 17 червня 2012.
  23. Володимир ГРИСЮК (23 листопада 2019).Фільми про Голодомор: 6 кінострічок, які повинен побачити кожен українець(ua).«Сьогодні».Архіворигіналуза 14 квітня 2021.Процитовано 29 листопада 2020.
  24. Ірина СИТНІК (28 листопада 2020).9 фільмів про Голодомор: дивись і пам’ятай(ua).«Петропавлівка.City».Процитовано 29 листопада 2020.
  25. Фільм «Живі», на сайті Музею Голодомору.
  26. База знань. Каталог постановок. Голодомор[Архівовано13 грудня 2020 уWayback Machine.]на порталі«Театральна риболовля»
  27. Українська студія STELLARIUM, заснована в Луцьку, анонсувала компʼютерну гру про Голодомор.Волинські новини.5 грудня 2023.Процитовано 5 грудня 2023.
  28. В Україні розробляють гру про Голодомор. Головна героїня — 10-річна дівчинка, яка втратила сім'ю.

Посилання

[ред.|ред. код]

Література

[ред.|ред. код]
  1. Голод 1921—1923 років в Україні: Зб. документів і матеріалів /АН України. Ін-т історії України; Голов. архів. упр. при КМ України. ЦДАВО України; Упоряд.: О. М. Мовчан, А. П. Огінська, Л. В. Яковлєва; Відп. ред. С. В. Кульчицький. — К.: Наукова думка, 1993. — 237 с.
  2. Голод в Україні у першій половині ХХ століття: причини та наслідки (1921—1923, 1932—1933, 1946—1947). Матеріали Міжнародної наукової конференції. Київ, 20-21 листопада 2013 р.[недоступне посилання]/ Інститут демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України; Інститут історії України НАН України; Київський національний університет імені Тараса Шевченка; Національний університет «Києво-Могилянська академія». — К., 2013. — 364 с.
  3. Голодомор в Україні 1932—1933 рр.: Бібліогр. покажчик / Одеська держ. наук. б-ка ім. М. Горького; НАН України. Ін-т історії України; Фундація українознавчих студій Австралії. — О.; Л., 2001. — 654 с.
  4. Голодомор в Україні 1932—1933: Офіційні документи. Бібліографія публікацій джерел. Огляди джерел. Інтернет-ресурси / Держкомархів України. ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного. — К., 2003.
  5. Даниленко В.Документи радянських спецслужб про голодомори в Україні: 1921—1923; 1932—1933; 1946—1947 // Пам'ять століть. — 2003. — № 3. — С. 104—122.
  6. Даниленко В.Документи радянських спецслужб про голодомори 1921—1923, 1932—1933, 1946—1947 років в Україні // Три голодомори в Україні в ХХ ст.: Погляд із сьогодення: Матеріали міжнар. наук. конф. [Київ, 7 листоп. 2002 р.] / Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. Центр українознавства. — К., 2003. — С. 62–86.
  7. Данильченко О. П.Голод 1921—1923 рр. на Україні: нові архівні документи // Укр. археогр. щорічник. Нова серія. — К., 1993. — Вип. 2. — С. 306—307.
  8. Задніпровський О.Голод в історії України: короткий нарис (Х-ХХ ст.). — Донецьк: Український культурологічний центр, 1999. — 88 с.
  9. Мироненко О. М.Законодавчі акти Тимчасового уряду Росії, Української Народної Республіки, Української Держави та Директорії УНР про вилучення в селян хліба й інших видів продовольства[Архівовано1 липня 2016 уWayback Machine.]//Енциклопедія історії України:у 10 т. / редкол.:В. А. Смолій(голова) та ін.;Інститут історії України НАН України.—К.:Наукова думка,2005. — Т. 3: Е — Й. — С. 223. —ISBN 966-00-0610-1.
  10. Сербин Р.Фотодокументи про український голод 1921—1923 років //Кримська світлиця.— 2004. — 12 берез. — С. 21.
  11. Сергійчук В.Документи Політбюро ЦК КП(б)У про три голодомори в Україні у ХХ ст. // Голодомор 1932—1933 років як величезна трагедія українського народу: Матеріали Всеукр. наук. конф. (Київ, 15 листоп. 2002 р.) / Міжрегіон. Академія упр. персоналом; Міжнар. кадрова академія. — К., 2003. — С. 80–90.
  12. Сергійчук В.Як нас морили голодом: 1921—1923, 1932—1933, 1946—1947 / Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. Центр українознавства. — 2-е вид., доп. — К.: Укр. Вид. Спілка, 2003. — 251 с.
  13. Улянич В.Терор голодом і повстанська боротьба проти геноциду українців у 1921—1933 роках.— К.: МАУП, 2004. — 84 с. — ISBN 966-608-516-Х.
  14. Чорна книга України: Зб. документів, архів. матеріалів, листів, доп., статей, досліджень, есе / Упоряд., ред. Ф. Зубанича; Передм. В. Яворівського. — К.: Вид. центр «Просвіта», 1998. — 784 с.
  15. Советская деревня глазами ВЧК–ОГПУ–НКВД. 1918—1939 гг. Документы и материалы. В 4-х т. Т. 1. 1918—1922 гг. / Под. ред. А. Береловича, В. Данилова. — М.: РОССПЭН, 1998. — 864 с.(рос.)
  16. Нікольський, Володимир (2008).Гірка пам'ять. Голодомор 1932-1933 рр. на Донеччині-історичні дослідження, свідчення, спогади, документи.Донецьк: СПД Блєднов. с. 614 с.ISBN966-96648-5-3.