Очікує на перевірку

Держава Сикхів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Sarkar-i-Khalsa
امپراطوری سیک
ਸਿੱਖ ਖਾਲਸਾ ਰਾਜ
Держава Сикхів
1799 – 1849 Британська ІндіяFlag
Гімн
Deg Tegh Fateh
Держава Сикхів: історичні кордони на карті
Держава Сикхів: історичні кордони на карті
Держава Сикхів у період розквіту
Столиця Гуджранвала
(17991802)

Лахор
(18021849)
Мови Перська(мова двору)[1],Пенджабська,Догрі,Кашмірська,Пушту
Релігії Сикхізм
Форма правління федеральна монархія
Історичний період Ранній новий період
- Заснування 1799
- Повалення 1849
Валюта рупіяНанакшахі
Вікісховищемає мультимедійні дані
за темою:Держава Сикхів

Сикхська держава— державне утвореннясикхів,що існувало у північно-західній частині півостроваІндостану17991849роках.

У17161799роках у сикхів існувала власна держава —Сикхська конфедерація,з центрами вАмрітсарійЛахорі.Держава розділялась намісалі,які очолювали місальдари, загальна кількість яких сягнула 12 (близько 70 тисяч кавалерії).

12 квітня1801рокуРанджит Сінгхкоронований якМагараджа,що збіглося зі святомВайсакхі.Церемонією керував сагиб Сінгх Беді, нащадокгуруНанака Дева. З1799року столицею стаєГуджранвала1802році перенесена вАмрітсаріЛахор.Ранджит Сінгх підноситься до верхівок влади у короткий час, з глави одного з місалів ставши МагараджеюПенджабу.Вже1799рокуРанджит Сінгхоб'єднує розрізнені місалі в імперію (Сикхська імперія), у1849році знищену британськими колонізаторами в результатідругої англо-сикхської війни.

Поява сикхської держави стала можливою завдяки занепадуімперії Великих Моголів,який відбувся на початкуXVIII століття.Сикхи Пенджабу почали серію атак проти влади Моголів, які, урешті-решт, завершились успіхом.

Політична структура сикхізму проходить три основних етапи. Для ранніх сикхів характерна фактично необмежена влада гуру (духовних лідерів). Ранньому сикхізму невдовзі довелось зіткнутись із мусульманським завоюваннямІндії(1556–1707), наслідком якого стає зростаюча мілітаризація сикхів. Починаючи з десятого гуру, Гобінда Сінгха, владу було передано безпосередньо сикхській громаді, хальсі. Для пізнього ж Сикхської держави характерно переміщення центру сили від хальси до сердарів (воєначальників, і,де-факто,крупних феодалів), які ворогували між собою.

Історія

[ред.|ред. код]

Пенджаб під владою Великих Моголів

[ред.|ред. код]
Хармандір-Сагіб,(Золотий Храм)

Сикхізмзародився під час завоювання Північної Індії шахомБабуром.Його онукАкбардотримувався віротерпимості, та, після відвіданнялангарагуру Амар Даса склав сприятливе враження про сикхізм. Він пожертвував землями лангару, і до своєї смерті у1605році підтримував гарні відносини із сикхськимигуру.

Його наступник,Джагангір,побачив у сикхах потенційну загрозу. Він заарештував гуру Арджуна Дева, й наказав закатувати його на смерть через те, що сикхи підтримали заколот старшого сина Джагангіра проти свого батька.Мучеництвогуру Арджун Дева змусило його наступника, шостого гуру Хар Гобінда, проголосити незалежність сикхів, заснувавши Акаль Такт, і збудувавши форт для захистуАмрітсара.Тоді Джагангір помістив гуру до в'язниці вГваліорі,випустивши тільки за багато років, коли вже не відчував загрози.

Після смертіДжагангірау1627році його наступник шах Джахан після серії атак на Амрітсар змусив сикхів відступити до пагорбів Сивалик. Наступний гуру, Хар Рай, здійснив низку спроб зайняти землю сикхів й дотримувався нейтралітету в боротьбі за владу між Аурангзебом і Дара Шикох за контроль над династією Тимуридів.

Дев'ятий гуру, Тегх Багадур, перемістив громаду в Анандпур, і багато подорожував. Він завадив брамінам Кашміру навернутись віслам,і втрутився до конфлікту зАурангзебом.Коли перед ним постав вибір між наверненням і смертю, гуру обрав смерть.

Наступний гуру, Гобінд Сінгх, прийняв владу у1675році й перемістив центр сикхізму в Паунту. Він збудував великий форт для захисту міста та розмістив у ньомугарнізон.Потужність сикхської громади, що зростала, почала непокоїти місцевих раджів, які атакували місто, але ці спроби були відбиті. Гуру вирушив в Анандпур і заснував Хальсу, об'єднану армію сикхів,30 березня1699року. Заснування Хальси згуртувало сикхів проти безлічі підтримуваних Моголами претендентів на місце Гуру. У1701році об'єднана армія раджів та Моголів атакувала Анандпур, та, після відступу Хальси, була розбита у битві при Мукстарі. Гобінд Сінгх прийняв запрошення наступника Аурангзеба, Багадура Шаха, зустрітись у Південній Індії. Коли він прибув у Нандед у1708році, то був убитий агентами губернатора Сирхінда.

Банда Сінгх Багадур

[ред.|ред. код]

Банда Сінгх Багадур буваскетомз кастираджпутіві навернувся усикхізмпісля зустрічі з гуру Гобіндом Сінгхом в Нандеді. Незадовго до своєї загибелі, гуру наказав Багадуру відвоюватиПенджаб,і наказав усім сикхам приєднатись до нього. Після двох років збирання прибічників Багадур підбурив селянське повстання проти заміндарів (феодальних землевласників), і роздав їхню землю селянам — сикхам, індуїстам і мусульманам.

Багадур правив землями між річками Сутледж і Ямуна й карбував монету із зображеннями гуру Нанака й Гобінда Сінгха. У1716році був розбитийМоголами,взятий у полон разом із 700 своїми людьми, потім був відправлений уДелі.Там його катували і стратили після відмови прийнятиіслам.

Посилення хальси

[ред.|ред. код]
МагараджаРанджит Сінґх

Центральна влада Сикхської імперії була зосереджена у зібранні хальси (сикхської громади) — Сарбат Хальса, яка збиралась раз на два роки. Сарбат Хальса контролюваласердарів(воєначальників), визначала засади військової політики, обирала лідерів сикхів. Структура регіонів (місалів) відповідала військовим угрупуванням; глави регіонів щороку збирались вАмрітсарічиЛахорі.

З1762року міць Дал Хальси (сикхської армії) різко посилюється, та, як наслідок, відбувається значне збільшення території. З приходом до владиРанджит Сінґхата його коронацією у1801році конфедерація перетворюється на імперію, що сягала відКабулайКандагарадо межТибету,з населенням, що на 80 % складалось із мусульман, 10 % індуїстів та 10 % сикхів. Серцем держави залишавсяПенджаб.

Кінець імперії

[ред.|ред. код]

Після смертіРанджита Сінгхау1839році держава потонула у розбраті міжсердарами,які до того часу де-факто перетворились на крупних феодалів. Послаблення сикхів дозволило британцям знищити їхню державу у1849році в результаті двох англо-сикхських війн.

Після анексії Сикхської імперії вона була розділена на кілька частин, частково — «туземних держав», частково — територій під прямим управлінням Корони. Резиденцією губернатора було обрано Лахор.

Географія

[ред.|ред. код]

Територіально Сикхська імперія у період найбільшого свого розширення включала до свого складу:

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Fenech, Louis E. (2013).The Sikh Zafar-namah of Guru Gobind Singh: A Discursive Blade in the Heart of the Mughal Empire.Oxford University Press (USA). с. 239.ISBN978-0199931453.We see such acquaintance clearly within the Sikh court of Maharaja Ranjit Singh, for example, the principal language of which was Persian.