Етерналізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Етерналізм(англ.eternal — вічний, безкінечний, неперервний) — філософський підхід доонтологічноїприродичасу.Цей підхід заснований на прийнятій у фізиці методиці, за якою час описується як один із чотирьох вимірів. Онтологія часу постулюється аналогічною до онтологіїпростору.Із такої аналогії з природою простору випливає, щооб'єктивно«хід» часу відсутній, усі майбутніподіївже існують.

Ця ідея може позначатися термінами «блок-час» або «блок-всесвіт», тому що ця теорія описуєпростір-часяк статичний, незмінний «блок» на противагу традиційному світосприйняттю, де єтривимірний простір,а час «іде», «прямує» в майбутнє.

Феноменологічна інтерпретація етерналізму виражається в тому, що я як суб'єкт постійно «виявляю себе» в різний час у різному віці.

Передумови виникнення етерналізму

[ред.|ред. код]

Основною передумовою виникнення етерналізму як напрямку стали проблеми теоретичного характеру, що спостерігаються при традиційному поділі часу на минуле, теперішнє і майбутнє. За такого поділу минуле вважається статичним і незмінним, а майбутнє — туманним і невизначеним. Такий підхід дофілософії часуназиваютьпрезентизмом,в якому час «іде», рухається вперед до майбутнього. При цьому момент, який був теперішнім, «з ходом часу» стає частиною минулого, а частина майбутнього в свою чергу стає теперішнім.

Проте така традиційна модель має низку складних філософських проблем, і, окрім того, видається складним примирити її з деякими прийнятими в сучасній науці теоріями, наприклад, зтеорією відносності.

Одночасність

[ред.|ред. код]

Успеціальній теорії відносностіпоказано, що поняття одночасності не є універсальним. Спостерігачі у різнихсистемах відлікупо-різному сприймають послідовністьподій,тому неможливо однозначно визначити момент універсального часу, який би був теперішнім. Тобто спеціальна теорія відносності не розрізняє минуле, теперішнє і майбутнє.

Її авторАльберт Ейнштейнщодо смерті свого друга написав наступне:[1]

Зараз він відійшов від цього дивного світу трохи раніше, ніж я. Це нічого не означає. Люди подібні до нас, які вірять у фізику, знають, що різниця між минулим, сьогоденням і майбутнім всього лиш стійка ілюзія.
Оригінальний текст(англ.)
Now he has departed from this strange world a little ahead of me. That means nothing. People like us, who believe in physics, know that the distinction between past, present, and future is only a stubbornly persistent illusion.

Унікальність теперішнього

[ред.|ред. код]

Немає жодних фундаментальних причин, чому якесь «теперішнє» має розглядатися як більш дійсне, ніж будь-який інший час. Спостерігачі через певнийсуб'єктивізм,характерний людям, завжди будуть розглядати себе як таких, що знаходяться в теперішньому, і розглядатимуть його як найбільш дійсне. В теоріях презентизму кожен момент стає в свою чергу теперішнім, отже, має спостерігатися симетричність. У той же час при розділенні часу на минуле, теперішнє і майбутнє, симетричність відсутня.

Швидкість ходу часу

[ред.|ред. код]

Можливість розглядати час за певною аналогією до простору дозволяє нам побачити внутрішнє протиріччя в ідеї «ходу часу». Це можна продемонструвати, поставивши запитання «як швидко йде час?». Це питання не мало б відрізнятися від питання «яка довжина метра?».Спеціальна теорія відносностідопускає різні швидкості «ходу» часу, оскільки вимірювання часу залежить від системи відліку спостерігача. Про це свідчать також данібіології,психології.

Етерналізм як альтернативна теорія

[ред.|ред. код]

Етерналізм розглядає всі моменти часу як однаково значимі системи відліку, вважає їх однаково «реальними».

Минуле і майбутнє не зникають як поняття, а вважаються напрямками, а не станами буття. Чи певний момент часу знаходиться в минулому, чи в майбутньому, залежить від системи відліку, яка використовується.

Суб'єктивна ілюзія «ходу часу» зберігається, оскільки людина пам'ятає лише те, що знаходиться в минулому. Така асиметрія описується якстріла часу.Сюди ж відносяться й такі незворотні події, які відбуваються лише в одному напрямку поосі часу,як зростанняентропії.

Один із напрямків етерналізму відкидаєсвободу волі,адже майбутні події статичні, незмінні, як і ті, що були в минулому.

Інший напрям допускає можливість випадкових змін. Всесвіт, в якому можливі випадкові зміни, може вважатися подібним домультивсесвітузЕвереттівськоїбагатосвітової інтерпретаціїквантової механіки,тобто такого всесвіту, в якому є велика кількість «блок-всесвітів» і «блок-часів».

Аргументи проти

[ред.|ред. код]

Аргументом проти може слугувати теоріяДж. Мак-Таггарта.У своїй праці«Нереальність часу»він розділив час на А-послідовність, що описує події в «абсолютних» часових термінах (минуле, теперішнє, майбутнє) і В-послідовність, що описує події в термінах «позачасових» темпоральних відносин (до, під час, після). Мак-Таггарт стверджував, що В-послідовність не відображає сутності часу і не може бути реальною, оскільки не виражає змін. Процес зміни може виразити лише А-послідовність, але його характеристики суперечливі. З цього він робить висновок про нереальність часу загалом[2].

Посилання

[ред.|ред. код]
  • Stanford Encyclopedia of Philosophy: Ned Markosian, Time[Архівовано14 вересня 2006 уWayback Machine.]
  • Michael C. Rea:Four Dimensionalism[Архівовано27 березня 2009 уWayback Machine.],in: Michael J. Loux / Dean W. Zimmerman (Hgg.): The Oxford Handbook of Metaphysics, OUP, Oxford 2005,ISBN 0-19-928422-9.
  • Nikolic, Hrvoje.Block time: Why many physicists still don't accept it?(PDF).Архіворигіналу(PDF)за 11 квітня 2012.Процитовано 15 грудня 2012.
  • Petkov, Vesselin (2005).Is There an Alternative to the Block Universe View?.PhilSci Archive. Архіворигіналу(PDF)за 11 березня 2007.Процитовано 20 грудня 2006.
  • Biswas, Shaw, Modak — Time in Quantum Gravity[Архівовано11 квітня 2016 уWayback Machine.]
  • Игорь Гаспаров. Некоторые вопросы метафизики времени

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Цитата А. Эйнштейна.Архіворигіналуза 28 жовтня 2012.Процитовано 15 грудня 2012.
  2. С. В. Дзюба. Час і зміни: парадокс Д. Е. Мак-Таггарта.Архіворигіналуза 15 травня 2012.Процитовано 15 грудня 2012.