Калінінградська область

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Калінінградська область
рос.Калининградская область
КраїнаРосіяРосія
Фед. округПівнічно-західний
Адмін. центрКалінінград
ГлаваAlexey Besprozvannykhd
Дата утворення7 квітня1946
Оф. вебсайтgov39.ru(рос.)
Географія
Координати54°48′ пн. ш.21°25′ сх. д./ 54.800° пн. ш. 21.417° сх. д./54.800; 21.417
Площа15 100 км²(77-е)
внутр. вод11,7 %
Часовий поясMSK-1(UTC+2)
Населення
Чисельність941424 (01.01.2011)[1](57-е)(2011)
Густота62,35 особи/км²
Оф. мовиросійська
Економіка
Економ. районПівнічно-західний
Коди
ISO 3166-2RU-KGD
ЗКАТО27
Суб'єкта РФ39
Телефонний(+7)
Карти

Калінінградська область на карті суб'єктів Російської Федерації

Мапа
CMNS:Калінінградська областьуВікісховищі

Калінінградська область— найзахідніший суб'єктРосійської Федерації.Адміністративний центр — містоКалінінград.

9 травня2023року Комісія стандартизації географічних найменувань Польщі рекомендувала вживати лише польську назву Крулевецька область (пол.obwód królewiecki) і не рекомендується використовувати назву Калінінградська область (пол.obwód kaliningradzki). Рішення прийнято через факт присвоєння місту поблизу польських кордонів імені Михайла Калініна — злочинця, відповідального, серед іншого, за ухвалення рішення про масове вбивство поляків (Катинський розстріл), що має в Польщі емоційний і негативний характер[2][3].

Географія

[ред.|ред. код]

Географічне положення

[ред.|ред. код]

Калінінградська область — найзахідніший регіон Росії. Він відділений від іншої Росії територією незалежних держав, проте з'єднаний морем і є, таким чином,напівексклавом.Межує зПольщеюна півдні,Литвою— на півночі і сході. На заході область омивається водамиБалтійського моря.Максимальна довжина області із заходу на схід становить 205 км, з півночі на південь — 108 км.

Рельєфобласті — горбиста рівнина. На сході, у Нестеровському районі, рельєф більш нерівний, тут розташованаВіштинецька височиназ висотами до 230 метрів над рівнем моря. Також височини є в Багратіоновському районі (Вармійська абоВармінська височина). Уздовж правого берега річкиІнстручтягнетьсяІнструцька гряда.

Найнизинніші території області розташовані в Славському районі. То так званіпольдери— землі, що постійно перебувають під погрозою затоплення й обгороджені дамбами.

Область обмивається водами Балтійського моря. На півночі області розташований унікальний гідрографічний об'єкт —Куршська коса.

Гідрографія

[ред.|ред. код]

Область багата річками. Усього по території області протікає 148 річок завдовжки більше десяти кілометрів, однак найбільше в області зовсім коротких річок і струмків (завдовжки менш 10 км). На них припадає сім десятих загальної довжини калінінградських річок. Взагалі ж сумарна довжина всіх калінінградських річок становить майже тринадцять тисяч кілометрів.

Найбільші річки області —НіманіПреголя,до басейну цих двох річок ставиться велика частина території області. Основні притоки Німану на території області —ШешупейТильжа,Преголі —Пісса,Анграппа,Інструч,Лава.

Не стосовні до басейнів Німану й Преголи річки впадають або в Курський (Ржевкаіз притокамиЗла,Оса,Швентата ін.), або в Калінінградську затоку (Прохладнаіз притокамиКорневка,Майськата ін.). Лише невелика кількість малих річок впадає безпосередньо вБалтійське море.

У Калінінградській області є 38 озер площею понад 0,1 км² (разом з водоймищами й ставками). Найбільше з них —Віштинецьке озеро.Воно розташоване на сході області на кордоні з Литвою. Площа цього озера — 16,6 км². З1975року воно має статус пам'ятника природи.

Решта озер області невеликі. Серед озер області досить багато озер-стариць. Такі, наприклад, відносно великі озераВоронняйПусте(стариці Преголі). У Славському районі є кілька невеликих озер-старицьНіману.На південному сході області багато озер, утворених під час танення льодовика. До цього сімейства озер належить йВіштинецьке озеро.

Також в області часто зустрічаються рукотворні озера-ставки. Прикладами таких озер є ставки Великий, Дивний і Школьний, розташовані в Зеліноградському районі. Популярним місцем відпочинку калінінградців є розташований на східній окраїні міста ставок Чистий (у розмовній мові набагато частіше називаний Ісаковим озером).

РічкаЛавав двох місцях перегороджена дамбамиГЕС,тут утворювалися водоймища.

Іншу групу рукотворних озер Калінінградської області становлять колишні кар'єри. За південно-західною окраїноюКалінінградалежить група таких озер, відомих під загальною назвоюГолубі озера.Ці озера є зоною відпочинку містян. Поруч із селищем Янтарним розташоване велике озеро, що було раніше бурштиновим кар'єром.

Найбільшими внутрішніми водоймами області є затоки Балтійського моря — Курська та Калінінградська (Віслінська). Фактично вони є лагунами — лиманами, відгородженими від моря піщаними косами, Курської і Балтійської (Віслінської). Вода в затоках прісна.

Історія

[ред.|ред. код]

ДоXIII століттяна території нинішньої Калінінградської області жили племенапруссів— народу, спорідненого нинішнім латишам і литовцям. Прусси сильно відстали від інших народів Європи: до XI століття вони не мали писемності, міст і жили первісно-общинним ладом. Їхньою релігією булоязичництво.

Після підписання договору про розділ прусських земель між польським княземКонрадом Мазовецькимі великим магістром (гросмейстером)Тевтонського орденаГенріхом фон Залкі в1226році почалася колонізація Пруссії німецькими лицарями Тевтонського ордена.

Колонізація проводилася під виглядом навернення «дикого» народу вхристиянство.Папа Римськийприрівняв похід у Пруссію до хрестових походів у Святу Землю. Пруси не могли протистояти лицарям нарівні на полі бою, але широко застосовували партизанську тактику. У ході завоювання, яке тривало близько п'ятдесяти років, лицарі засновували опорні пункти — замки. Першим з них став замок Бальга, заснований в1239році на березі Вілінської (Калінінградської) затоки й збережений дотепер.

Після завоювання прусська культура викорінювалася лицарями як «поганська», противна християнській вірі. Кілька племен мігрувало до Литви. Але більшість пруссів поступово асимілювалися, змішуючись із масою німецьких колоністів. Лише в сільських районахпрусська мовазбереглася до XVI—XVII століть. Німецькі колоністи з міркувань безпеки селилися за оборонними стінами замків. Таким чином виникла більшість міст сучасної Калінінградської області, у тому числі й Кеніґсберґ (Калінінград).

На території нинішньої Калінінградської області (а також на території нинішнього Вармінсько-Мазурського воєводства Польщі) виникла держава лицарів-хрестоносців. Ця держава вела постійні війни з Польщею й Литвою. Така військова перенапруга привела до кризи Пруссії, і вона потрапила у васальну залежність від Польщі з другої половиниXV століття.

У1525році за наказом великого магістраАльбрехтадержава лицарів була перетворена у світськегерцогство Пруссія.Останній великий магістр Тевтонського ордена герцогАльбрехтстав першим герцогом Пруссії. Державною релігією нової прусської держави булолютеранство,а Пруссія стала першою державою у світі, що визнала протестантизм своєю державною релігією.

В1657роціПруссіяввійшла до складу об'єднаної Бранденбурзько-Прусської держави й звільнилася від васальної залежності від Польщі.

У ходіСемирічної війниміжРосієютаПруссією1758 —1762рр.)Східна Пруссіябула окупована російськими військами. У німецькій історіографії цей період одержав назву «перша російська доба».

1914року спроба росіян знову захопити Східну Пруссію зазналафіаско.

ПісляДругої світової війни,згідно зПотсдамськими угодами,північна частина (приблизно 1/3 загальної території) Східної Пруссії1945року ввійшла до складуРРФСР— частини тодішньогоСРСР.Було організовано Кеніґсберзький особливий військовий округ, який також займався й цивільними справами.7 квітня1946року він був перетворений на Кеніґсберзьку область у складіРРФСР4 липня1946року - за місяць після смерті Калініна - колишню столицю Східної Пруссії назвали на його честь (хоча Калінінград у країні вже був: колишні Підлипки в Підмосков'ї, згодом - Корольов), а область перейменували на Калінінградську. Перейменували й інші міста області: Ангерапп - на Озерськ, Раушен - на Світлогорськ, Піллау - на Балтійськ, Тапіау - на Гвардійськ, Фрідданд - на Правдинськ, Тільзіт - на Совєтськ, Лазденен - на Краснознам'янськ.

Більшість 170-тисячного населення нової області становили німці, але вже до кінця року майже всіх їх депортували до Німеччини. Поспіхом завезли переселенців із російської глибинки, і, коли в грудні 1947-го провели перші вибори до місцевих рад, у регіоні нараховувалось 320 тис. жителів.

Після війни Калінінградська область стала однією з найбільш мілітаризованих територійРадянського СоюзуКалінінградіперебуває штаб Балтійського флоту, після1991року містоБалтійськзалишилося найбільшою (поряд ізКронштадтом) базою цього флоту.

Населення

[ред.|ред. код]

Населення Калінінградської області становить 945 тис. осіб (близько 0,7 % населенняРФна2006рік), з них 741,8 тис. (78,5 %) живе в містах, і тільки 213,4 тис. (21,5 %) в селах. У містіКалінінградісконцентровано близько 45,5 % населення області, що становить 430,3 тис. осіб.

Демографічна характеристика області має довгу й складну історію (у тому числі й після входження області до складуРРФСРв1945році), на якій відбилися інтенсивні міграційні процеси. Основою сучасного населення області становлять східні слов'яни — у першу чергу російські переселенці другої половини20 століття.Офіційною і домінуючою мовою Калінінградської області єросійська.

Українці

[ред.|ред. код]

Відсоток українського населення з повоєнного часу до розпаду Радянського Союзу активно зростав і був досить значним. Після1991року число українського населення падає, проте досі залишається суттєвим. У 1959 році в Калінінградській області мешкало 35717 осіб (5,85 %)[4],у 1979 році — 54656 осіб (6,76 %)[5],у 1989 році — 62750 осіб (7,20 %)[6].Відтак, згідно із переписом населення 2002 року в області проживало 47229 українців (4,94 %), а у 2010 році — 32771 українець (3,48 %).

Територіальна організація місцевого самовпорядкування

[ред.|ред. код]

У Калінінградській області є 13 муніципальних районів. П'ять міст не входять до складу районів і є самостійними муніципальними утвореннями. Три міста й одне селище міського типу не входять до складу районів і утворюють разом зі своїми околицями чотири міські округи, що є самостійними муніципальними утвореннями.

Населені пункти з кількістю мешканців понад 10 тисяч
2007
Калінінград 422,3 Піонерський 11,7
Совєтськ 42,7 Гур'євськ 11,3
Черняховськ 41,1 Свєтлогорськ 11,0
Балтійськ 33,3 Полєськ 7,6
Гусєв 28,0 Мамоново 7,5
Свєтлий 21,9 Багратіоновськ 6,7
Гвардійськ 13,3 Янтарний 5,3
Зеленоградськ 12,2 Озерськ 5,2
Нєман 12,2

Економіка

[ред.|ред. код]

За данимиКалінінградстатаВРПКалінінградської області на2006рік склав 115 000 млн рублів.

Промисловість

[ред.|ред. код]

У Калінінградській області розвинені транспортне (вагонзавод) і піднімальне (завод «Балткран»)машинобудування,суднобудуванняйсудноремонт(у Калінінграді й Совєтську), виробництвотелевізорів.Також є промисловість будівельних матеріалів (завод ЗБВ в Калінінграді). Розвинена харчова промисловість.

Корисні копалини

[ред.|ред. код]

У Калінінградській області розташоване найбільше у світі родовище бурштину (більше 90 % світових запасів). Його видобуток ведеться в районі селищаЯнтарний,там же, на бурштиновому комбінаті,бурштинобробляється. У Калінінградській області ведеться видобуток нафти.

Рибна промисловість

[ред.|ред. код]

Розвинене промисловерибальство,великі рибні порти розташовані в Калінінграді й Піонерському, менш великі — у Рибачім і Свєтлом.

Транспорт

[ред.|ред. код]

Автомобільний

[ред.|ред. код]

Найважливіший вид внутрірегіонального трансопорта — автомобільний. Розвинена мережа автомобільних шляхів із твердим покриттям. Більшість шляхів не відповідають прийнятому в Росії стандарту за шириною, крім того вони відрізняються звивистістю; тому на більшості шляхів Калінінградської області встановлена максимальна швидкість 70 км/год (замість 90 км/год).

Найважливіші автомобільні дороги:

Крім того, по території Калінінградської області проходить недобудований шлях, запланований автобанКенігсбергБерлін(серед місцевого населення відомий як «Берлінка»). Він обходить стороною населені пункти й упирається в польську межу. Переходу через кордон там немає, тому шлях практично не використовується, проте існують плани реконструкції шляхів з обох сторін переходу через кордон.

Є такі прикордонні переходи для автомобільного транспорту:

Залізничний

[ред.|ред. код]

Залізничний транспорт використовується насамперед для вантажоперевезень між Калінінградською областю, сусідніми країнами й іншою територією Росії. Також важлива роль пасажирських перевезень, як внутрірегіональних, так і зовнішніх.Калінінградмає залізничне сполучення не тільки з містами Росії (Москвою йСанкт-Петербургом), але також і із Гдинею в Польщі йБерліному Німеччині.

Більша частина існуючих на території нинішньої Калінінградської області до війни залізниць була розібрана в перші післявоєнні роки; частина збереженої мережі була закрита після розпадуСРСР.

Досі збереглися й використовуються такі залізниці:

Найбільші залізничні вузли —Калінінград(тут сходяться сім залізниць) іЧерняховськ(тут сходяться чотири залізниці).

Експлуатує залізниці Калінінградської областіКалінінградська залізниця,що виділився після1991року із складу колишньої Прибалтійської залізниці.

Морський транспорт

[ред.|ред. код]

У Калінінграді,ПіонерськомуйБалтійськувеликі морські торговельні порти, найбільший з них — уКалінінграді.Балтійськпов'язаний ізСанкт-Петербургомпоромною переправою й ізГданськомпасажирською лінією (експлуатується польським пароплавством).

Внутрішній водний транспорт

[ред.|ред. код]

У Калінінграді,ЧерняховськуйСовєтськує річкові порти. Судноплавні річки — Преголя й Німан зв'язані між собою судноплавним шляхом, що проходить річками Дейма й Матросовка. Найважливіша річкова судноплавна компанія — «Західне річкове пароплавство».

Роль річкового транспорту у внутрішньорегіональних вантажних перевезеннях незначна, внутрішньорегіональні пасажирські водні перевезення відсутні.

Влітку між Калінінградом,ФромборкоміЕльблонгомпо гладі Балтійської затоки (який фактично є внутрішньою водоймою) курсують судна на підводних крилах, експлуатовані польським пароплавством.

Повітряний транспорт

[ред.|ред. код]

В селищіХраброво,що під Калініградом, є аеропорт міжнародного класу.

Міський транспорт

[ред.|ред. код]

У Калінінграді єтрамвай— найстаріша система в Росії, діє з1895року, вузькоколійний (1000 мм) — ітролейбус.В інших містах області міський транспорт представлений тількиавтобусами,хоча до війни вЧерняховськубувтролейбус,а вСовєтську— трамвай.

Енергетика

[ред.|ред. код]

У2004році середньорічне енергоспоживання Калінінградської області склало близько 3,5 мільярда кВт·год при власному виробленні всього 235 мільйонів кВт·год.

У2005уКалінінградівведено в дію перший блок нової, найдосконалішої в енергосистемі Росії Калінінградської ТЕЦ — 2 потужністю 450 МВт. Перший енергоблок Калінінградської ТЕЦ — 2 покриває половину потреби регіону в електроенергії. Наприкінці 2010 року був введений в експлуатацію другий енергоблок, в результаті чого Калінінградська область вийшла на самозабезпечення електрикою.

Геооб'єкти

[ред.|ред. код]

Мегаоб'єкти

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Росстат - оцінка чисельності населення станом на 01.01.2011.Архіворигіналуза 15 березня 2012.Процитовано 14 грудня 2011.
  2. Калінінграда більше немає: у Польщі офіційно перейменували російське місто.meta.ua.10 травня 2023.
  3. 125. posiedzenie Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP
  4. Демоскоп. Всесоюзная перепись населения 1959 года. Национальный состав населения по регионам России: Калининградская область[Архівовано28 листопада 2020 уWayback Machine.](рос.)
  5. Демоскоп. Всесоюзная перепись населения 1979 года. Национальный состав населения по регионам России: Калининградская область[Архівовано10 листопада 2018 уWayback Machine.](рос.)
  6. Демоскоп. Всесоюзная перепись населения 1989 года. Национальный состав населения по регионам России: Калининградская область.Архіворигіналуза 31 січня 2021.Процитовано 30 квітня 2020.

Література

[ред.|ред. код]
  • (рос.)Каталог объектов культурного наследия Калининградской области. [в 4-х томах]. — 2005. — 208 + 192 + 175 + 208 с.

Джерела

[ред.|ред. код]
ЛитваЛитва ЛитваЛитва
Балтійське море ЛитваЛитва
ПольщаПольща ПольщаПольща ПольщаПольща