Король

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Король
Зображення
Префікс титула Ваша ВеличностеіKing[d]
Керована організація королівський маєтокd,володіння[d]ікоролівство[d]
Протилежне правляча королеваікоролева[d]
CMNS:КорольуВікісховищі

Коро́ль— синоніммонарха,вождя, воєводи, князя, царя, імператора в українській та інших словенських і європейських мовах, первісно судячи за все з’явився в середовищі словенських християнських родів Подунав‘я, майбутніх Чехії, Словаччини, Польші та ін., які взаємодіяли з Франківським Князівством Великого Короля Заходу - Карла Великого (лат. Carolus Magnus, фр. Charlemagne, англ. Carl the Great) і його спадкоємців, Князів (Королів) Далекого Заходу, Західної Європи, будучи утворений як титул від імені монарха, подібно як титули «цар» і «цісар» були утворені від імені Першого Царя Римського - Августа Цезаря. Привертає увагу, що в сучасних романських мовах вживаються радше титули похідні від латинського rex, а в германських від давньогерманського kuningas (англ. king), однокорінного старословенському слову князь.

Походження слова і українські традиції

[ред.|ред. код]

Українське «король» (як іпол.król,чеськ.král,серб.кра̑љ/krȃlj,староцерк.-слов.краль) походить відпрасл.*korljь.Існують різні версії походження цього слова, найпоширеніша з них — це слово єслов'янськоюадаптацією іменіКарла I Великого(лат.Carolus Magnus), короляфранківта римського кайзера (імператора), засновника династіїКаролінгів.Варіант жіночого родукороле́вапоходить відпол.królowa(присвійна формавідkról), що набулоповноголосноїформи під впливом словакороль[1].

Слово «король» є відповідником латинського титулу «Rex». З християнізацією народів Європи церковна влада почала надавати титул Rex суверенним володарям у вигляді найвищого символу «помазаника Божого» — статус затверджений і освячений самимСвятим Престолом.Таким чином він давав значно більшу вагу й значення в міждержавних відносинах, ніж статус удільного володаря — у німецькій традиції «герцога», романській — «дюка», слов'янській — «удільного князя» тощо. Так оформилася градація титулів в Західній Європі.

У слов'янському суспільстві окремого правителя звали словом «князь» (етимологічно споріднено з німецьким словом «конунг» — könig/kuning, так само балтське kuningas й англ. king). Найвищою суверенною владою володіли «Великі князі» (разом із терміном «господарі»), як сюзерени князів удільних, васальних, що відповідають європейським «герцогам» і «дюкам».

Із занепадом Каролінзької імперії у IX столітті в Західній Європі утворюються французькі, італійські та германські королівські держави. Володарі більшості цих країн також прагнули отримати від Папи Римського титул суверенного монарха —rex.

У той час у Східній Європі за вплив із Римом бореться Візантійська імперія. На зламі двох тисячоліть у Східній Європі виникають нові християнські держави: польська, чеська, руська, угорська тощо. Так, починаючи з 955-го, серед угорців поширювалося християнство. На знак подяки за це Папа РимськийСильвестр IIприслав угорському правителю Іштвану I королівську корону, й на Різдво 1000 року його було урочисто короновано. В українських землях християнство було знане здавна, також приймалось із Візантії окремими князями (Аскольд-Миколай, княгиня Ольга, Ярополк Святославич), та державною релігією воно стало лише заходами Великого князя Київського Володимира Святославича, що прийняв його від греків десь біля кінця X ст.

За деякий час, 1025 року, польському князю Болеславу I було надано титул короля, з Риму. За князя Бретислава I Чехія стала васалом Священної Римської імперії, а 1086-го його син Вратислав II був коронований у Празі Трирським єпископом Едильбертом.

Першими руськими правителями, яких безпосередньо коронував голова латинської церкви — Папа Римський (уже після розколу християнства 1051 року) — став Святий Благовірний князьЯрополкта його дружина Ірина, що поїхали до Риму, утікаючи на Захід, з батьком Ярополка Ізяславом, від Святослава Ярославича, що захопив київський стіл. Великий князь Ізяслав звернувся до свого союзника, імператора Священної Римської імперії Генріха IV, а згодом відправив посольство на чолі з Ярополком до Папи Григорія VII. Переговори з ним були вдалими, й 17 квітня 1075 року Папа Григорій видав буллу, на початку якої мовилось:

Дмитру (ім'я надане при хрещені Ізяславу), королю руському, і королеві, дружині його… Ваш син під час відвідування Апостольського престолу хотів отримати королівство як дар святого Петра з наших рук… Ми зійшли до його прохань і прагнень, оскільки вони здалися справедливими, і, крім того, з огляду на вашу згоду передали йому управління вашим королівством як частиною володінь святого Петра.

Впродовж століть після розколу Церкви руські та інші православні монархи не підпорядковувалися латинському обряду, тож у їх внутрішньому вжитку/титулах слово «король» застосовувалось лише до католицьких монархів (початково їх в літописах звали просто «великими князями» чи «князями», імператорів же Германії та Візантії називали «цісарями»), а не до себе. Окрім лексики в міжнародній кореспонденції латинською мовою із Заходом, де поняттям «rex» позначали київських господарів і латиняни, на знак визнання суверенними.

Хоча Великий князь РусіДанилоРоманович з політичних мотивів (хрестовий похід та єднання проти монголів) і домовився про додаткову коронацію від католицького Папи, отримавши нову корону з рук його посла, на фактичний статус верховної влади господаря і місцеву традицію назв це не впливало, бо він вже був верховним сувереном. І самого Данила, і його некоронованого Папом сина Лева в західній традиції чітко позначаютьтитулом Рекс,так само закономірно фігурують і литовські князі-язичники (Гедимін, Ягайло) в контактах із католиками. Ця тема часто була предметом плутанини в публіцистиці.

По-справжньому слово «король» (але не частіше за старий традиційний титул «господар») почало приживатись у руській традиції приблизно лише від періоду коронаціїЯгайла Ольгердовичав Кракові, як короля Польщі, Литви і Руси, унаслідок інтеграційних процесів із західною термінологією.

Слова, які значать «король» угерманських мовах(англ.king,нім.König,швед.konung,готське*kuniggs) походять відпрагерм.*kuningaz.Так за часівязичництвадавні германці називаливиборногосакральногоі військового правителя. Зазвичай він походив зі знаті, його походження вважалося божественним. Від слова*kuningazабо*kuniggsпоходить і слов'янське «князь»[2].

Французькеroi,румунськеrege,іспанськеreyпоходять від латинського титулуrex(«король», «цар»), яким звали правителів Риму удореспубліканський період.Це слово вважається похідним відпра-і.є.*h₃rḗǵs(«цар», «вождь»), з якого також походятьгіндіराजाраджа(«цар», «князь»,«раджа»),санскр.राजन्раджан(так само),ром.rai(«чоловік», «циган-мандрівник»),ірл.(«король», «цар»). Похідні відrexзасвідчені і в слов'янських мовах:дав.-рус.рига(«король», трапляється в описі паломництва ченця Зосими, 1420 р.),церк.-слов.риксъ;ці форми запозичені черезвізантійськіῥήγας, ῥῆξ[3].

Список сучасних королів

[ред.|ред. код]
Чарльз III,корольВеликої Британії.

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Королева //Этимологический словарь русского языка=Russisches etymologisches Wörterbuch[ru]/ авт.-сост.М. Фасмер;пер. с нем. и доп. чл.‑кор. АН СССРО. Н. Трубачёва,под ред. и с предисл. проф.Б. А. Ларина[т. I]. — Изд. 2-е, стер. — М.:Прогресс,1986—1987.(рос.)
  2. Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973.
  3. Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973Рига[Архівовано31 жовтня 2016 уWayback Machine.]

Джерела

[ред.|ред. код]

Посилання

[ред.|ред. код]