Мазаччо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мазаччо
італ.Masaccio
Автопортрет
Народився21 грудня1401(1401-12-21)
ІталіяСан-Джованні-Вальдарно(Тоскана)
Помер1428(1428)
ІталіяРим
КраїнаІталія[1]
Національністьіталієць
Діяльністьхудожник
Галузьмалярство
Відомий завдякихудожник
Напрямокіталійське Відродження
Magnum opusVirgin and Child with Saint Anned,Мадонна з немовлям[d]іТрійця
Конфесіякатолик
Брати, сестриGiovanni di ser Giovanni Guidid[2]
У шлюбі зпомер неодруженим

Маза́ччо(справжнє ім'я:Томмазо ді Джованні ді Симоне Кассаї (Ґвіді), Томмазо ді сер Джованні ді Ґвіді;21 грудня1401,Сан-Джованні-Вальдарно,Італія— осінь1428,Рим) — відомий італійськийхудожник.Один із представників ранньогоВідродженняу живопису.

Життєпис і творчість

[ред.|ред. код]

Ранні роки

[ред.|ред. код]

Мазаччо прожив дуже коротке життя, тому біографічних свідчень про митця збереглось небагато.Прізвиськохудожник отримав за свою неуважність і байдужість (з італ. його можна перекласти як«той, що промахується») щодо речей, які лежали за межами мистецтва, котрим Мазаччо, за спогадами товаришів, був одержимим.

Припускають, що вчителем Мазаччо був флорентієцьМазоліно.Великий вплив на юнака мали творчістьДжоттоі контакти з відомими сучасниками: скульпторомДонателлота архітекторомБрунеллескі— одним з діячів флорентійського«кватроченто».Очевидно, Брунеллескі допомагав Мазаччо у питаннях зображення перспективи у картинах.

На початку XIV століття живопис ще перебував під впливом середньовічних консервативних канонів. Мазаччо разом із Брунеллескі та Донателло очолили реалістичний напрям у флорентійському мистецтві, найбільш перспективний.

Найперший твір маляра, який зберігся — картина, була написана близько1420року для церкви Сант Амброджио,«Мадонна з немовлям і зі Св. Анною»(зберігається у галереїУффіці,Флоренція). Вже у ній видно ті проблеми (композиція, перспектива і пропорції людського тіла), над якими працюватимуть усі художники епохи Відродження.

У1422році Мазаччо вступив до цеху медиків і аптекарів (куди приймали і художників), а в1424році — у товариство Св. Луки.

У1426році він виконав великий вівтар (т. зв. поліптих), складений з кількох частин для церквиДель КармінеуПізі.Частини поліптиха зараз розкидані по музеях кількох міст світу (Лондон,Неаполь,Піза,Відень,Берлін).

Фрески капели Бранкаччі

[ред.|ред. код]
Фреска«Диво з динарієм»,бл. 1425, каплиця Бранкаччі,Санта-Марія-дель-Карміне,Флоренція
ФрескаВигнання із раюпісля реставрації

Вінцем творчості Мазаччо називають розписикаплиці Бранкаччі— частини церквиСанта Марія дель Карміне.Розписувати капелу почав у 1424 році Мазоліно, потім його роботу продовжив Мазаччо, а закінчив тільки через кілька років після смерті Мазаччо художникФіліппіно Ліппі.

Характерні дві фрески:«Диво з динарієм»(інша назва«Il tributo») і«Вигнання із раю».У першій (255×598 см) автор переказує біблійну історію про збирача податків, який вирішив зтягнути мито зІсусаіапостолів.Ісус наказав апостолові Петру виловити рибу з озера і витягнути з її рота динарій. Петро дійсно знайшов у роті рибини монету, яку і віддав податківцю.

Різні сцени легенди Мазаччо розмістив на одній фресці: у середині стоїть Ісус, оточений учнями, ліворуч — на дальньому плані видно Петра, який витягає на берег рибину, а праворуч апостол віддає гроші збирачу податків.

Мазаччо не нагромаджував фігури цілими рядами, як робили зазвичай художники-попередники — він згуртував їх окремими смисловими частинами, які вільно розмістив упейзажі.

У «Вигнанні із раю» (205×88 см) митець вирішив гостру проблему правильного передавання будови оголеного людського тіла. Не тільки саме власне зображення Адама і Єви анатомічно правильне, а й видно їх трагічний вираз розпачу на обличчях, пози тіла дуже природні і пластичні, на відміну від традиційних середньовічних статичних (нерухомих) поз. Над їх головами летить янгол з мечем у руці — його зображення ніби летить і насувається на глядача, що створює враження просторовості малюнка. Тіні на зображеннях Мазаччо майстерно пристосував до природного джерела світла у капелі — вікон, розташованих високо праворуч. Це зробило малюнки ще природнішими.

Капела Бранкаччі стала прикладом, справжньою школою мистецтва для багатьох італійських живописців: сюди приходили іЛеонардо да ВінчіБоттічелліРафаель,щоб на власні очі побачити праці одного з піонерівренесансногореалізмуна італійських землях.

Леонардо да Вінчіписав:«…флорентієць Томмазо, названий Мазаччо, показав своїм довершеним творінням, що ті, кого надихала не природа, учителька учителів, працювали даремно».

Смерть

[ред.|ред. код]

У 1428 році Мазаччо поїхав доРимуі незабаром звідти прийшла новина про його смерть. Йому тоді щойно виповнилось 27 років. Раптова смерть викликала багато чуток про начебто отруєння талановитого майстра. Цю версію підтримуєДжорджо Вазаріу праці«Життєписи найвідоміших живописців, різьбярів і архтекторів»(1550). Швидше за все це чергова байка Джорджо Вазарі, що користувався давніми переказами. Мазаччо, ймовірно, помер від якоїсьінфекційної хвороби,яка перебігала згарячкою,ймовірномалярії,якої чимало було в тогочасному Римі.

Галерея

[ред.|ред. код]

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]

Джерела і література

[ред.|ред. код]