Марки-гроші

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марки-гроші
Зображення
CMNS:Марки-грошіуВікісховищі

Марки-гроші— особливий виднепоштових марок,грошові сурогати,що виконують функціїрозмінної монетиу зв'язку з її нестачею. Існують знаки загальнодержавних та місцевих випусків. Вперше були застосовані вПівнічно-Американських Сполучених Штатахпід часГромадянської війни 1861—1865років. Відомо використання марок-грошей якпоштових марок.

Марки-гроші США

Широке накопичення монет під час Громадянської війни призвело до їх дефіциту, що спонукало до використання марок як валюти. Щоправда, крихкість марок робила їх непридатними для обігу з рук в руки, і щоб вирішити цю проблему, Джон Голт у 1862 році винайшов поштову марку в конверті. Звичайну американську марку обгортали навколо круглого картонного диска, а потім поміщали всередину круглої латунної оболонки, схожої на монету. Прозоре слюдяне віконце в оболонці дозволяло бачити лицьовий бік марки. Усі вісім номіналів, доступних у 1861-62 роках, від 1 цента до 90 центів, були випущені в оболонці. Рельєфні написи на металевих спинках піджаків часто рекламували товари чи послуги бізнес-фірм; серед них були: Aerated Bread Company; Ayer's Sarsaparilla and Cathartic Pills; Burnett's Cocoaine; Sands Ale; Drake's Plantation Bitters; Buhl & Co. Hats and Furs; Lord & Taylor; Tremont House, Чикаго; Joseph L. Bates Fancy Goods; White the Hatter, Нью-Йорк; і Ellis McAlpin & Co. Dry Goods, Цинциннаті[1][2][3].

Період після Першої світової війни

[ред.|ред. код]
Марка-гроші Німецької імперії за 5 пфенігів (1921 р.)
Французька грошова марка: на аверсі - французька марка номіналом 5 сантимів типу Semeuse, виготовлена Роті; на реверсі - реклама Établissements Louis Biret (1920).

Окрім накопичення дорогоцінних металів, Перша світова війна була головним споживачем стратегічних металів, а мідних і нікелевих монет не вистачало. Після Першої світової війни в Німеччині, Австрії, Франції та Бельгії видали капсульні гроші з марками, які функціонували як заміна дрібної монети.

Муніципалітети, торгові палати та власники крамниць тоді карбували надзвичайні монети; деякі комерційні компанії також випускали замінники монет, використовуючи марки, вклеєні всередину носія, що використовувався для реклами.

Спочатку марки містилися в невеликих напівпрозорих целофанових пакетиках, запечатаних рекламною етикеткою, але ці гнучкі пакетики виявилися занадто крихкими.

Тому було винайдено процес виготовлення марок із застібкою та металевою основою. Едуард Бушо-Прасейк зареєстрував патент на цей винахід у Національному бюро промислової власності 29 березня 1920 року під назвою Fallait-Y-Penser (FYP).

Жетон мав форму маленької круглої коробочки, в якій поштова марка була вкладена між металевим диском і прозорим листом слюди, целофану або родоїду, запечатаним металевою застібкою. Металевий диск з одного боку містив рекламу, або безбарвну і рельєфну (алюмінієва або рельєфна жерсть), або кольорову, але без рельєфу (друкована жерсть), або кольорову, але без рельєфу.

Перші грошові марки з'явилися у другому кварталі 1920 року. Тиражі, за винятком "Креді Ліоне", були дуже малими, але не могли бути меншими за 1 000 штук через виробничі витрати. Вони ніколи не були визнані ні Казначейством, ні Поштою, і були введені в обіг з ініціативи приватних фірм як засіб реклами, а також як сурогатна валюта для заміни дивізійних монет, які зникли або були сховані в сховищах.

Грошові марки зникли в 1924 році, коли дрібні металеві монети знову стали доступні в достатній кількості.

РосіяРоссийская империя

[ред.|ред. код]
Марки-грошіРосійської імперії(1915)

28 жовтня1915 року, у зв'язку з гострою нестачею розмінних металевих монет, міністром фінансів РосіїПетром Баркомбуло представлено на затвердженняУрядового сенатупроект розпорядження про випуск марок-грошей, у якому, зокрема, говорилося:«зважаючи на скруту населення від дедалі більшої нестачі розмінної срібної та мідної монети та неможливості длямонетного дворунегайно виготовити її в достатній кількості, мною буде зроблено розпорядження випустити в обіг замість розмінних грошей поштові марки зразка ювілейних до трьохсотліття будинкуРомановихноміналом 1, 2, 3, 10, 15 та 20коп.на обороті: „Має ходіння нарівні з розмінною срібною /або медною/ монетою “».

Цей проєкт був затверджений, і в тому ж році були випущені марки-гроші номіналом 10, 15 і 20 копійок. Для їх виготовлення використовувалоськлішепоштових марок ювілейної серії відповідної вартості. На звороті друкувавсягерб Російської імперіїі текст:«Має ходіння нарівні з розмінною срібною монетою».Марки-гроші мали перфорацію, були надрукованідрукарськимспособом і надходили для реалізації населенню листами по 100 шт.[4]— на напівкартоні,спочатку хорошого сорту, а пізніше гірших сортів, і не мали на звороті клею. 1916 року серію доповнили марками дрібнихноміналів— 1, 2 і 3 копійки. На звороті цих знаків, крім герба, друкувалася їхня гідність і текст:«Має ходіння нарівні з медною монетою».

Використання марок-грошей для франкування листів було офіційно дозволено приписом начальника Головного управління пошт та телеграфів від8 жовтня1915 року за № 8907, але водночас рекомендувалося роз'яснювати відправникам кореспонденції, що ці знаки призначені для заміни розмінної монети та вживати їх якзнаки оплатине слід. Як символи поштової оплати марки-гроші використовувалися мало і наконвертахзустрічаються рідко. Більшість із них погашено «з люб'язності», тобто на проханняфілателістів.

Відоміфальсифікатимарок-грошей, виготовлені з пропагандистськими цілями в одній із друкареньНімеччини.Замість оригінального тексту на звороті фальсифікатів було надруковано:«Має ходіння нарівні з грабунком обманом правителів»і«Має ходіння нарівні з банкрутом срібної монети».Призначалися фальсифікати для ведення підривної діяльності біля Росії, але, у зв'язку з революцією, були використані за прямим призначенням. Невелика кількість цих підривних марок було видано російським військовополоненим (перед поверненням до Росії) в обмін на німецькі гроші. Найімовірніше, цей витік підривних марок взагалі був випадковим.

Марки-грошіРосійської імперії(1915—1916)

РосіяРосійська республіка

[ред.|ред. код]
Наддрук на розмінному знакуРосійської імперії(1917)
Реверсмарок-грошейРосійської республіки(1917)

У 1917 році на лицьовій стороні марок-грошей Російської імперії номіналом 1 і 2 копійки було зробленонаддрукчорною фарбою на лицьовій стороні великої цифри. Також були повторно випущені марки-гроші номіналом 1, 2 і 3 копійки, проте на зворотному боці замість герба була надрукована велика цифра номіналу. Випуски марок-грошей Російської імперії таТимчасового урядубули звернені до 1919 року.

Період громадянської війни у Росії

[ред.|ред. код]

У періодГромадянської війни у Росіїдеякі регіони емітували власні марки-гроші. Так, наприклад, у період з 1917 по 1919 рік марки-гроші були випущені Амурським обласним земством,Бакинськоюміською управою (випущені 19 січня 1918; номінали 5 і 15 копійок),Мінераловодськимміським самоврядуванням,Терской республікоюта деякими іншими регіонами.

Марки-грошіМінераловодськогоміського самоврядування Марки-грошіБакинськоїміської управи (1918)

Адміністрація Всевеликого Війська Донського

[ред.|ред. код]
Розмінна марка Ростовської контори Державного банку (1918)

У 1918 роціРостовськоюконторою Державного банку було випущено сурогат грошового знака в 20 копійок, що замінює розмінну монету. Марка надрукована на білому півкартоні, на її лицьовій стороні вміщено портретЄрмакав шоломі та кольчузі, на зворотному боці мініатюри, вгорі зображенийгерб Російської республіки,а також є текст:«Розмінна марка випущена Ростовською н/Д. конторою країн. банку».Крім свого основного призначення — заміни розмінної монети ця марка зрідка використовувалася і як поштова, про це свідчать марки, що зустрічаються з гасінням Ростова-на-Дону.

Є фальсифікати цієї марки, надруковані на жовтому або коричневому напівкартоні (ймовірно, спочатку він був білий, але змінив колір з часом) і відрізняються від справжньої деталі малюнка. А також підробки з пропагандистським текстом на звороті:«Розмінна марка випущена Ростовською н/Д. КОНТОРІЙ АТАМАНСЬКОЇ БАНДИ»[5].

Терська республіка

[ред.|ред. код]
Марки-грошіТерської республіки(1918)

У липні 1918 року РНК Терської республіки під головуванням Ю. Г. Пашковського було здійснено випуск розмінних знаків номіналом 10, 15 і 20 копійок. Марки-гроші надруковані на крейдованому папері із зубцями. На їхньому лицьовому боці зображені двоголовий орел на овальному щиті, за яким перехрещенімечупіхвахталаврова гілка,вгорі літери«Т. Р.»на стрічці. На звороті напис:«Справжній розмінний знак ТЕРСК. РЕСП. має ходіння нарівні з змін. срібло. монетою».

Незабаром після заняттяВладикавказуДобровольчою Армієюв грудні 1918 року і падінням Терської республіки Особливою Нарадою при ГоловнокомандувачіЗбройних Сил на Півдні Росіїбуло видано«Додаткові правила про впорядкування обігу грошових знаків у межах Терсько-Дагестанського Краю і Ставропольської губернії»,у яких, зокрема, йшлося про те, що«випущені у Владикавказі розмінні знаки (марки Терської республіки) номіналом 10, 15, 20 копійок, не мають обов'язкового обігу і можуть бути здані до кас Відділень Державного Банку та Казначейства Терсько-Дагестанського Краю і Ставропольської губернії не пізніше ніж 15/28 квітня 1919 року. Не подані названим установам до вищевказаного терміну розмінні марки вважатимуться недійсними. Натомість поданих марок власники їх, залежно від запасів грошових знаків, отримують обов'язкові до обігу грошові знаки, а в разі нестачі таких надані марки зараховують на поточний рахунок їхніх пред'явників»[6].

Амурське обласне земство

[ред.|ред. код]
Марки-гроші Амурського обласного земства (1919)

До середини 1919 року в Амурській області повністю були відсутні дрібні розмінні грошові знаки та дрібні монети. Ця обставина змусила Амурську обласну земську управу випустити власні розмінні земські марки-гроші номіналом 50 копійок, 1, 3 і 5 рублів. Випуск в обіг цих марок відбувався по грудень 1919, а загальна сума випуску досягла 18 млн рублів. Земські марки-гроші мали форму загальнодержавнихгербових марок,на лицьовій стороні було зображено герб області та надруковано:«Амурське Обласне Земство /пошта/ випускається на підставі п. 5 ст. 2 закону 17-го червня 1917 року»та сума марки; на зворотній — цифрою проставлено гідність цієї марки. Марки Земства були поширені області. Вилучено з обігу при девальвації в 1920 році.

Україна

[ред.|ред. код]

УкраїнаЦентральная Рада УНР

[ред.|ред. код]
Марки-грошіУНР(1918)

На підставі законуЦентральної Радивід 18 квітня 1918 замість зниклих з обігу розмінних монет були випущені марки-гроші з номіналом від 10 до 50шагів.На марках було зображено такі сюжети: 10 шагів —тризубна тлі стилізованого зображення Сонця, від якого йдуть промені на Землю; 20 шагів — селянин з косою, зображення тризуба; 30 шагів —алегорія«Молода Україна»(дівоча головка у вінку); 40 шагів —тризубв обрамленні рослинногоорнаменту,внизу праворуч — два схрещеніпоштові ріжки;50 шагів — номінал марки«50 шагів»,обрамлений рослинним орнаментом у вигляді вінка з двома схрещеними поштовими ріжками у верхній частині[7].Малюнки перших двох марок виконавАнтон Середа,трьох інших —Георгій Нарбут.Вони друкувалися вкиївськійдрукарніВасиля Кульженка (Пушкінською вулицею, 6) та водеськійдрукарні Юхима Фесенка на тонкому картоні, з зубцями і без клею. На зворотному боці зображеногерб УНР(тризуб) та дано напис у чотири рядкиукр.«Ходить / нарівні / з дзвінкою / монетою»,з приводу чого збереглося таке свідчення відомого українськогофілателистаЄвгена Вирового[8]:

„Де там тобі ходять, коли літають “, — казали баби, коли вітер видував їх із рук.

А дівчата на Київщині співали собі на вулиці:

„Колись були срібні гроші, / Теперь самі марки, / Колись були гарні хлопці, / Тепер самі шмарки... “

Марки-гроші використовували у період із квітня 1918 по березень 1919 року. Вони зустрічаються на всіх видах поштових відправлень, включаючи супровідні адреси допосилокта перекладні бланки. Як грошові знаки багато разів підроблялися.

Наприкінці 1917 — на початку 1918 рокуОдесазіткнулася з проблемою нестачі готівки, вирішенням якої став випуск власних грошей. Крім рублевихбанкнот,у перші місяці 1918 стали друкуватися і входити в оборот міські розмінні марки. У березні були випущені марки-гроші номіналом 50 копійок, у квітні — 15 і 20 копійок. На їхньому лицьовому боці був зображений герб Одеси в орнаментальному обрамленні, на зворотному — номінал у розетці, рамка та напис:«Розмінна марка м. Одеси підробка наслідується законом».Малюнок марок був виконаний художникомАмвросієм Ждахою.

Марки-грошіОдеси(1918)

Кримський крайовий уряд

[ред.|ред. код]
Багатоцільова маркаКримського крайового уряду(1919)

У 1919 роціКримський крайовий урядпід головуваннямгенералаСулеймана Сулькевичавипустив багатоцільові марки із зображеннямгербаТаврійської губернії.Вони були надрукованілітографськимспособом на щільному папері без зубців. На лицьовій стороні вказанопоштовийтафіскальнийхарактер марок, на зворотній — ходіння якгрошовий знак.

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Arago:Encased Postage Stamps,by James E. Kloetzel.Архіворигіналу за 2 листопада 2011.
  2. Encased Postage Stamps.Архіворигіналу за 24 липня 2011.
  3. Ayer's Encased Postage.Архіворигіналуза 13 травня 2012.
  4. Бумажные копейки и деньги-марки 1915-1917.www.russian-money.ru.Архіворигіналу за 12 серпня 2021.Процитовано 12 серпня 2021.
  5. Ляшенко Л.Ростовский Ермак // Филателия. — 2006. — № 10. — С. 45.
  6. Парамонов О.Денежные знаки Терской Республики[Архівовано2008-10-05 уWayback Machine.]// Терское Эхо. — 1919. — № 107. — С. 2. — 11 (24) июня.(Перевірено 9 квітня 2009)
  7. Информацияна сайте«Історична веб-хрестоматія UKRAЇNARUS`».
  8. Вировий Є.Поштові марки Україньскої Народньої Республікі //Український філятеліст.— Вена, 1925. — № 3.(укр.)

Література

[ред.|ред. код]
  • [www.philately.h14.ru/BS/M.html Великий філателістичний словник] / За заг. ред. Н. І. Владинця та В. А. Якобса. — М: Радіо і зв'язок, 1988. — 320 с. —ISBN 5-256-00175-2.(Перевірено 8 квітня 2009)
  • [www.philately.h14.ru/FS/M.html Філателістичний словник] / Упоряд. О. Я. Басин. — М.: Зв'язок, 1968. — 164 с.(Перевірено 8 квітня 2009)

Посилання

[ред.|ред. код]