Массачусетс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Commonwealth of Massachusetts
Співдружність Массачусетсу
Прапор Массачусетса Печатка штату Массачусетс
Прапор Печатка
Прізвисько:Bay State
(англ.The Bay State)
Девіз:Ense petit placidam sub libertate quietem (Латина: З мечем вона шукає вільного миру)

Карта США з відміченим штатом Массачусетс
Офіційна моваанглійська
Столиця
(і найбільше місто)
Бостон
Найбільша статистична агломерація[en]Greater Boston
Площа27 336 км²(44)
• Ширина295 км
• Довжина182 км
• Суходіл20 306 км2
• Вода7 031 км2(25,7 %)
• Широта41° 14′ N to 42° 53′ N
• Довгота69° 56′ W to 73° 30′ W
Населення7 029 917 (14)
Густота населення257.17/км2(3)
Середній дохід домашніх господарств[en]$52 354 (9)
Висота[en]
• Найвища точкаГрейлокd
1 064 м
• Середня висота150 м
• Найнижча точкаАтлантичний океан
0 м
Перед приєднаннямМассачусетс-Бей (провінція)
Приєднання до США6 лютого1788(6)
ГубернаторМора Гілі
Законодавча владаMassachusetts General Courtd
СенаториЕлізабет Воррен(D)
Ед Маркі(D)
Часові поясиEDTіАмерика/Нью-Йоркd
ISO 3166US-MA
АбревіатуриMA, Mass.
Сайтmass.gov
Мапа

Массачусетс(Massachusetts) — штат уСШАна Атлантичному узбережжі (інші назви: штат біля Затоки, штат Старої Колонії). Площа 21,5 тис. км², населення 6 016 400 мешканців (1990); головні міста:Бостон(адміністративний центр, порт),Спрингфілд,Вустер,Нью-Бедфорд,Кембридж;низовинно-височинний, на заходіАппалачі;

Особливості: Бостонськіхмарочоси,Гарвардський університетіМассачусетський технологічний інститут,Кембридж;Нью-Бедфорд і острівНантакет,які були китовими портами; Беркшир-Гіллз і інші концертні зали; поля боїв Лексінгтона і Конкорда біля Національного історичного паркуМініт-Мен;Салем, місце збору відьом; Плімут-Рок;

Географія

[ред.|ред. код]
КорабельUSS ConstitutionвБостонській бухтіМассачусетської затоки

Массачусетс межує зі штатамиНью-ГемпширтаВермонтна півночі,Нью-Йоркна заході, КоннектикуттаРод-Айлендна півдні, зАтлантичним океаномна сході. ОстровиМартас-ВіньярдіНантакетлежать на південь від півостроваКейп-Код.Бостон— найбільше місто штату (агломерація близько 5 800 000), але більша частина населення метрополіса живе в передмістях.

Массачусетс називають штатом заток, через декілька заток на його узбережжі:Массачусетська затока,затокаКейп-Код,затока Баззардс,а такожзатока Наррагансетт.На заході пролягаютьгірські хребтиТаконіктаБеркшири.

Історія

[ред.|ред. код]

Колонія отримала свою назву по імені місцевого племенімассачусет,що означає «велике гірське місце» («masa» — «великий» і «wachusett» — «гора»). Першим досяг тутешніх берегів англійський мореплавецьВарфоломій Госнолду1602році. У 1620 році біля берегівмису Кейп-Кодвисадилися пасажири торгового судна«Мейфлавер»,покинувши Англію з релігійних міркувань. Саме вони заснували на території Массачусетсу перше європейське поселення —Плімутську колонію.Перед остаточною висадкою в Плімуті вони підписали відомуМейфлаверську угоду,яка вважається першоюамериканською конституцією.В основу цього документа лягла ідея громадянської злагоди — підпорядкування волі більшості. А через 150 років саме волелюбність і нескореність нащадківпуритандопомогли Америці стати незалежною. Освоїтися на новому місці поселенцям допомоглиіндіанцівампаноаги.Під час першого врожаю в жовтні1621року англійці влаштували триденний бенкет для індіанців. Так виникло свято, відоме нині якДень подяки.Незабаром з'явилися нові переселенці, в 1623 році була заснована колонія Глостер, в 1626 році — Номкіг, яка пізніше перетворилася на містоСейлем.У 1630 році прибула перша групапуританна чолі зДжоном Вінтропом,який став засновником містаБостон.У 1636 році був відкритийГарвардський університет,перший у країні навчальний заклад такого рангу. Пуритани відрізнялися релігійною нетерпимістю, в 1692 році почалася«полювання на відьом»в містечку Сейлем. На Сейлемському процесі було пред'явлено 156 звинувачень, 30 осіб визнано винними, з них 14 жінок і 5 чоловіків були повішені.

До середини XVIII століття Массачусетс став центромкораблебудуванняі торгівлі в британських колоніях. Жителі штату протестували проти податкового гніту метрополії. У 1770 році це вилилося в«бійню Бостона».У 1773 році спалахнув заколот, відомий як«Бостонське чаювання»,що став початкомВійни за незалежність США.Жителі колонії Массачусетс, переодягнувшись в індіанців, скинули з британського корабля ящики з чаєм на знак протесту проти невигідної для колонії податкової політики та обмежень на торгівлю з іншими країнами.

Безліч пам'яток штату зосереджено в Бостоні. УПлімутіможна побачити залишки гранітної скелі, у якої, згідно з легендою, висадилися перші пуритани. Поруч з Плімутською скелею — точна копія корабля «Мейфлавер», побудована в 1955 році в Англії та потім здійснила плавання в Америку. Цікаво відвідати Плімутську плантацію, де панує атмосфера XVII століття. Популярне містечко відпочинку мис Кейп-Код (Cape Cod), відоме прекрасними піщаними пляжами.

Массачусетс був однією з 13 американських колоній, що почали повстання протиАнглії.6 лютого1788року Массачусетс ратифікувавКонституцію СШАі став шостим штатом нової держави.

Економіка

[ред.|ред. код]

Один з найзаселеніших та промислово розвинутих штатів; електронна, машинобудівна, хімічна промисловість; вирощування овочів та фруктів, тютюну; тваринництво; вилов молюсків та омарів; туризм.

Виробляється: програмне забезпечення, електроніка, комунікаційне й оптичне устаткування, точні прилади, неелектричні верстати, риба, журавлина, молочні продукти;

Мовний склад населення (2010)

[ред.|ред. код]
Мови[1] Частка людей старше 5 років, %
Англійська 78,93
Іспанська 7,50
Португальська 2,97
Французька 1,11
Китайська 1,11
Креольська 0,89
Італійська 0,72
Російська 0,62
В'єтнамська 0,58
Грецька 0,41
інші 5,16

Адміністративно-територіальний устрій

[ред.|ред. код]

Персоналії

[ред.|ред. код]

Галерея

[ред.|ред. код]

Див. також

[ред.|ред. код]
sizeВермонт
sizeНью-Гемпшир
sizeНью-Йорк затока Мен
sizeКоннектикут
sizeРод-Айленд
  1. [1][Архівовано1 грудня 2007 уWayback Machine.]