Монастир Латомос

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ранньохристиянські та візантійські пам'ятки містаСалоніки
Paleochristian and Byzantine Monuments of Thessalonika[1]
Світова спадщина
Монастир Латомос
40°38′30″ пн. ш.22°57′08″ сх. д./ 40.64180555558333197° пн. ш. 22.952277777805555559° сх. д./40.64180555558333197; 22.952277777805555559
КраїнаГреціяГреція
ТипКультурний
Критеріїi, ii, iv
Об'єкт №456
РегіонЄвропаіПівнічна Америка
Зареєстровано:1988(12сесія)
Монастир Латомос (Греція)
Монастир Латомос
Монастир Латомос на карті Греції

Мапа
CMNS:Монастир ЛатомосуВікісховищі

Монастир Латомос(грец.Μονή Λατόμου) — монастир в центрі містаСалоніки.З усіх будівель збереглася тількиЦерква святого Давида(грец.Ναός του Οσίου Δαβίδ), колишній головний храммонастиря,нині діючий храм.

1988року серед інших ранньохристиянських і візантійських пам'яток Салонік включений до переліку об'єктівСвітової спадщини в Греції[2].

Історія та архітектура

[ред.|ред. код]

Головний храм монастиря — Церква святого Давида — побудований на місці римської споруди наприкінціV— початкуVIстоліть. Свою назву на честьсвятого Давидацерква отримала тільки в 20 столітті, а раніше була присвячена Христу Спасителю.

Існує така легенда, пов'язана з її будівництвом: уімператораМаксиміанабула дочка Феодора — таємнахристиянка,яка попросила батька побудувати для неїлазню,яку вона таємно хотіла використати дляхристиянських богослужінь.Батько виконав її прохання. На замовлення Феодори в одній з ніш лазні таємно створенамозаїкаіз зображеннямХриста,яка закривалася шкурою бика. Згодом Феодора зазнала мученицьку смерть, мозаїка була прихована при перебудові будови і була виявлена післяземлетрусув 9 столітті.

1430року храм перетворений намечеть,фрески і мозаїки вкриті шаром штукатурки і виявлені знову тільки в ході реставраційних робіт в 20 столітті. Тоді ж під підлогою храму вияввили похованняченців.

Архітектурацеркви належить до періоду зародження хрестокупольних храмів — в центрі споруди, деаркиутворюютьхрествлаштованийквадратнийбарабан,вкритийкупольнимсклепінням.У періодтурецького пануванняхрам сильно постраждав: західна частина споруди зруйнована, вхід перенесений на південну стіну.

Мозаїки

[ред.|ред. код]

Мозаїкою прикрашенаапсидавівтарноїчастини.1921року під шаром тиньку виявленомозаїкукінця 5 століття — початку6 століттяз постаттю молодого Христа в центрі композиції, що тримає сувій зі словами:

«Це наш Бог, що на Нього ми мали надію — і Він спас нас!»Іс.25:9.

За однією з версій, на ній зображено баченняЄзекіїляСлава Господня»), за іншою — мозаїка прославляє Христа як джерело води живої[3].Припускають, що ця мозаїка створена на місці (можливо, і на основі) зображення, виконаного за замовлення мучениці Феодори.

Христосзображений сидячи на напівкруглій кольоровийарціз молодим, безбородим і серйозним обличчям. У чотирьох кутах від нього розташовані символічні зображення чотирьохєвангелістіву вигляді реалістичних звірів. Під ногами Христа зображені річкиЕдема:Фісон, Гихон,ХіддекельіЄвфрат,що впадають уХовар.На його берегах симетрично зображені фігури здивованого Єзекіїля (за іншою версієюапостол Петро) і величногопропока Авакума(за іншою версієюапостол Павло).

Фрески

[ред.|ред. код]

Фрескив церкві святого Давида виявлені під шаром старого тиньку в19731976роках. Усі вони створені набагато пізніше будівлі храму (фахівцями відносяться до12 століття) і становлять інтерес як єдине свідченняживописуXII століття вСалоніках.

Особливо цікава фреска «Купання Христа», написана на основіапокрифічного оповідання«Протоєвангеліє Якова»про присутність під часРіздва ХристовогоповитухиСоломії (Соломоніда,Соломонія), яка допомагалаДіві Маріїпід час пологів. На фресці зображена Соломія, яка купає новонародженого Христа.

Галерея

[ред.|ред. код]
Купання Христа
Слава Господня (?), храм св. Давіда

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. * Назва в офіційному англомовному списку
  2. Paleochristian and Byzantine Monuments of Thessalonika.Архіворигіналу за 29 січня 2012.Процитовано 16 липня 2009.
  3. Христос — источник воды живой

Джерела

[ред.|ред. код]