Період Хейан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Період Хейан
Зображення
Названо на честь Хейан-кьо
Країна Японія
Попередник Період Нара
Наступник Період Камакура
Час/дата початку 794
Час/дата закінчення 1185
Описано за адресою ancient.eu/Heian_Period/(англ.)
CMNS:Період ХейануВікісховищі

Період Хеян(яп.Bình an thời đại,—хей'ан джідай) — епоха в історіїЯпонії(794⁣ — ⁣1185). Почалася з встановлення столиці держави у місті Хеян (суч. містоКіото) і закінчилася встановленнямшьоґунатуу містіКамакура.Особливостями епохи є зменшення ролі імператора у політичному житті країни,узурпаціявлади аристократичноюродиною Фуджівара,поява езотеричних сектбуддизмута формування нового соціального стану —самураїв.

Політика

[ред.|ред. код]

Регентство Фудзівара

[ред.|ред. код]

Самурайська диктатура

[ред.|ред. код]

Економіка

[ред.|ред. код]

Культура

[ред.|ред. код]

Поява аристократичної грикаі-ооі,що була популярною доперіоду Едо.

Нові течії буддизму

[ред.|ред. код]

У період Хеян вЯпоніїнабули поширення нові буддистські практики езотеричногобуддизму.Серед них головними булимахаяністськісектиТендай( thiên đài, «Небесне узвишшя») іСінґон( chân ngôn, «Істинне слово»). Перша була започаткована монахомСайтьоу806807роках разом із будівництвом її центральногомонастиря Енрякудзіна горі Хіей поблизу столиці. Друга секта постала зусиллями ченцяКукаяу816році, який звів на горі Коя храмовий комплексКонґобудзі.Обидва вчення були проєкцією китайських і тибетських буддистських шкіл. Їх поширенню в Японії сприяли імператори й урядові аристократи.

Розташування центру сектиТендайпоблизу столиці перетворило її на найбагатшу буддійську общину тогочасноїЯпонії.Монастир гори Хіейбув своєрідним інтелектуальним центром — «середньовічним університетом» країни. Він також слугував місцем умикання непокірних службовців. Завдяки активним контактам з двором і урядом, монахи секти часто брали безпосередню участь у прийнятті політичних рішень.

На відміну відТендай,центр сектиСінґонбув задалеко від столиці. Однак популярною ця течія буддизму стала вЯпоніїзавдяки подвижницькій діяльності її монахів і учнів.

Наприкінці епохи Хеян у зв'язку із кризою центральної влади, розвалом економіки, постійними міжусобицями й війнами, у японському суспільстві поширилисяесхатологічнівірування. Це відбилося на двох головних сектах країни, які вступили у затяжну кризу. Більшість храмів Тендай і Сінґон перетворилися на общини, які мали власні приватні володіння, армії озброєних монахівсохей,кліентеллу серед аристократів і уряду. Ці общини дедалі більше втручалися у політику, і менше цікавилися релігійно-філософськими проблемами. Як наслідок, з кінця12— початку13 століттяці секти полишили багато провідних монахів того часу, які заснували нові «протестантські» школи буддизму, такі якДзьодо-сюіНітірен-шю.

Див. також

[ред.|ред. код]

Література

[ред.|ред. код]
  • Рубель В. А.Японська цивілізація: традиційне суспільство і державність. — Київ: Аквілон-Прес, 1997. — 256 с.