Придворні чини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Придворні чини та придворневідомство

Обстановка життямонарха,сполучена з відомим блиском, представляє дуже різні риси залежно від рівня культури даного народу.

Придворний лад древнього Сходу, почасти обумовлений теократичними поглядами, у багатьох відносинах послужив зразком для наслідування в європейських державах, і сліди цього впливу можна простежити до новітнього часу.

У давнину

[ред.|ред. код]

При відсутності принципової різниці між органами державного управління та органами управління приватними справамигосударя,придворні чини відали різними галузями державного управління.

Так, приримськихцезаряхвищі воєначальники завідували придворним штатом імператора.

Особливою складністю відрізнявсявізантійськийпридворний лад.

Священна Римська Імперія

[ред.|ред. код]

УЗахідній Європівже при дворіфранкськихкоролів існували вищі придворні посади:сенешаль(Dapifer, Seneschalk, Truchsess — власнекухмейстері головний прислужник монарха при столі і завідувач всім двором),маршал,камерарій,шенка(Buticularius).

У колишнійнімецькій імперіївідповідні обов'язки покладалися в урочистих випадках наімперських князів(нім.Reichsfürst). Вже під час коронаціїОттона I(936) герцогЛотарінзькийГізельбертвиступав у ролікамерарія,герцогФранконіїЕберхард— в ролісенешаля,швабськийгерцогГерман— в ролі шенка, абаварськийгерцогАрнульфвиконував обов'язкимаршала.

З часуОттона IIIзваннямаршалапостійно присвоювалося герцогусаксонському,звання сенешаль —пфальцграфурейнського,звання камерарія було наданомаркграфуБранденбургському, звання шенка — спочатку герцогубаварському,а приГенріху V— князюЧехії.До цих придворних чинів приєдналися триархієпископи-ерцканцлери,і всі вони разом утворили колегіюкурфюрстів.

З часу виданнязолотої булли1356 р. вищі П. чини були наступним чином розподілені міжкурфюрстами:три курфюрсти-архієпископи вважалисяерцканцлерами,курфюрст богемський — ерцшенком (Archipincerna), пфальцграф рейнський — ерцсенешалем (Archidapifer, Erztruchsess), курфюрст саксонський — ерцмаршалом (Archimarescallus), бранденбурзький — ерцкамерарієм (Archikamerarius). Коли під час Тридцятирічної війни Пфальц втратив курфюрство, то разом з останнім до герцога баварського перейшло і звання ерцшенка; а коли по Вестфальському договору Пфальцу було повернуто його курфюрстське право, то для пфальцграфа встановлено ​​було нову придворну посаду — ерцшатцмейстера. При наданні курфюрстського права Ганноверу (1692) заснована була нова придворна посада ерцзнаменосця (Erzpanneramt).

При дворі німецького імператора були ще спадкові П. посади, які не належали курфюрстам:ерцегермейстером(Archivenator) вважався маркграф мейссенський,унтер-єгермейстером(Subvenator) — князь шварцбурзький, імперськимфоршнейдером— герцог мекленбурзький. Особливі придворні чини існували і при дворі німецької імператриці: абат фульдський вважався її ерцканцлером, абат кемптенський — ерцмаршалом, абат св. Максима (поблизу Тріра) — ерцкапланом. Курфюрсти особисто не виконували при дворі імператора обов'язків, пов'язаних з їх придворними званнями, а мали для цього особливих представників; це представництво також зробилося спадковим у відомих дворянських родах. Звідси звання ербмаршала (Паппенгейм), ербсенешаля (Вальдбург), ербкамерарія (Гогенцоллерни), ербшатцмейстера (Зінцендорфи) тощо.

ІмператорКонрад IIIдозволив імперським князям засновувати при собі придворні посади за зразком імперських. Число таких придворних посад, часто поєднаних із значними доходами, розмножилося, і вони також стали спадковими у відомих родах. Навіть могутні світські фюрсти не гребували приймати подібні посади при дворах духовних фюрстів; так, наприклад, курфюрст саксонський вважався обер-мундшенком абата кемптенського. Спадкові придворні посади понині збереглися в Німеччині та Австрії. Для відправлення придворних посад в урочистих випадках і під час придворних свят здавна вироблявся відомийцеремоніал,або придворний етикет. Особливо суворий етикет виробився в Іспанії, звідки він Карлом V перенесений був до Німеччини і утвердився при австрійському дворі.

За Людовіка XIV французький етикет став зразком і для інших європейських дворів.

Наполеон I створив навколо себе блискучий двір, намагаючись цим шляхом надати йому блиск старих династій.

XIX століття

[ред.|ред. код]

В даний час європейські двори мають організацію, однакову загалом, але різну в деталях в залежності від численності придворного штату. Придворний штат, що перебував у віданніміністерства двору,складали придворні чини і придворні служителі (придворні офіціанти). Дійсну службу при дворі несли лише вищі придворні чини, які відали окремими галузями палацового управління, і придворні офіціанти, які виконували обов'язки прислуги; більшість придворних чинів (камергери,камер-юнкери) користувалися лише почесними званнями. Придворні звання звичайно надавалися лише дворянам, аналогічно, як і саме дворянство мало підставою своєю придворну службу.

За старих часів лише дворяни користувалися правом перебування при дворі, тепер і видатні вчені, художники, парламентські діячі отримують в Західній Європі офіційні запрошення до двору. Особлива табель про придворні ранги визначає старшинство між особами, які з'являються до двору. Строго дотримується при дворах встановлений церемоніал, для чого існують особливі чини (церемоніймейстери).

При появі до двору потрібний особливий одяг, всі деталі якого особливо встановлені для окремих випадків, наприклад для придворної жало́би (трауру).

Німеччина

[ред.|ред. код]

При дворі німецького імператора і прусського короля придворні чини (Hofchargen) поділяються на верховні (Oberste Hofchargen), вищі (Oberhofchargen) і прості придворні чини (einfache Hofchargen). До придворного штату належать щегенерал-інтенданткоролівської придворної музики,лейб-медикі приватна канцелярія короля. В особливо урочистих випадках відомі почесні обов'язки виконуються спадковими придворними чинами почасти як представниками різних провінцій. Придворний штат імператриці-королеви полягає, в загальному віданніобер-гофмейстеріни, з придворних дам, лейб-медика і секретаря, не рахуючи нижчих служителів і служительок.

Папський двір

[ред.|ред. код]

Склад придворного штату папи утворюється з чинів духовних і світських. До духовних придворних чинів належать палацові кардинали (протодатарій, секретар з видачі бреве, секретар з прийому прохань, статс-секретар) і палацові прелати (обергофмейстер і префект палацу, верховний камерарій, аудитор, гросмейстер Апостольського палацу), до світських — гросмейстер св. госпіції, верховний гофмейстер, верховний шталмейстер і генерал-поштмейстер. Поряд з цими придворними чинами папського двору стоять і спадкові чини (князі Колонна і Орсіні -асистенти престолу, князь Кіджі — маршал римської церкви і страж конклаву), а також начальники папської гвардії. Вже в середні віки правителі отримували від пап дозвіл мати при собі придворних духівників. Протестантські государі заснували при своїх придворних церквах посади придворних проповідників і придворних капеланів.

Про придворні чини в допетрівській Московії див.Дворові люди (придворні)таПалацовий наказ.

Московськіцарицімали свій особливий придворний штат, жіночий і чоловічий.

Перше місце в жіночому штаті займалидворові,або верхові,боярині,якими призначалися звичайновдови,в основному спорідненні з царицею, але також і жінки меншого чину.

Між дворовими бояринями перше місце займалибоярині-мамималолітніх царевичів і царівен, другий клас жіночих царициних чинів становилискарбники,ларешниці,майстрині(вчительки малолітніх царівен),годувальниціцаревичів і царівен,псаломщиці;третій клас — бояришні-дівчата ісінешні бояришні,четвертий —постельницітакімнатні баби,а потім вже слідувализолотошвейниці,білошвеї,портомої(прачки) та особи неслужбового чину (богомольці,калмички,арапкита ін.)

Всім придворним штатом цариці керувавпостільний(кімнатний,кабінетний)наказгосударині цариці, інакше —наказ Царициної майстерної палати.

Петро I і перша половина XVIII ст.

[ред.|ред. код]

Петро Iзамінив московські назви придворних чинів іноземними. Втабель про рангивін ввів і придворні чини, встановивши, що вони, як і цивільні чини, поступаються першістю військовим.

Вищий придворний чин,обер-маршал,прирівняний був до військових і цивільних чинів II класу, а до нижчого, XIV, класу віднесені були, наприклад,гофмейстернадпажами,надвірний бібліотекар,надвірний аптекар.

Особливий табель про ранги був складений для придворних чинів жіночої статі. На чолі їх поставлена ​​булаобер-гофмейстрінау Її Величності; дійсністатс-дамийдуть по табелю за дружинамидійсних таємних радників,дійсні камер-дівиці прирівняні до дружин президентів від колегій,гофро-дами— до дружинбригадирів,гофро-дівиці— до дружинполковників.

Для завідування палацовими справами заснована булаПридворна контора;поряд з нею стоялиГоловна палацова канцелярія,що відала палацовими селянами,Гоф-інтендантська контора,в якій зосереджено було завідування палацами і садами, іКамер-Цалмейстерська контора,якій довірені були оздоблення і меблювання палаців. Придворне полювання (див.Царське і Імператорське полювання) підпорядковане було придворній конторі у1741р.

У1733р. наказано було відпускати зШтатс-контор-колегіївПридворну конторуна утримання Найвищого Двору по 260000руб.в рік; в1785р. сума ця підвищена була до 3 млн руб.; тим не менше, протягом всьогоXVIII ст.придворній конторі доводилося боротися з фінансовими труднощами.

В1742р. заснована була посадапридворного фактора(гофро-фактораікамер-фактора) для виписування з-за кордону потрібних для Двору товарів; посада ця, яку займав іноземнийкупець,що мав право продавати товари свої вдома кому забажає, проіснувала до кінця XVIII століття.

У XVIII столітті існувало ще званняпридворних банкірів,але останні мали загальнофінансові, а не спеціально придворні функції; такий же характер має і посадагофро-маклера,що збереглася донині.

Катерина II і Павло I

[ред.|ред. код]

ПриКатерині IIголовною особою при Дворі бувобер-камергер,якому підпорядковані булипридворні кавалери(камергериікамер-юнкери). Останні чергували при Дворі, супроводжували імператрицю при виїздах, іноді прислуговували за столом.

В1786р. Катерина II скасувала Головну палацову канцелярію; заготування їстівних та інших припасів передано було з неї в Придворну контору, до складу якої, окрімобер-гофмаршала(президент) ігофмаршала(віце-президент), призначено було ще 5 присутніх.

В1794р. виданий указ про те, що в нижчі при Дворі посади визначати не з вільних, а з дітей придворнослужителів, для яких згодом заснована була спеціальна школа.

Новий устрій придворному відомству дав імператорПавло I,який указом30 грудня1797р. визначив наступний придворний штат:

  1. Обер-камергер,у віданні якого перебувало 12камергерів,12камер-юнкеріві 48пажів,виконуючих посадирейт-таяхт-пажів;
  2. Обер-гофмейстер,якому підпорядковані були двагофмейстериіПридворна канцелярія,яка виконувала функціїпридворної касиі контрольної установи;
  3. Обер-гофмаршал,якому підпорядковані були двагофмаршалиі контори:Гоф-інтендантська,ПридворнатаКамер-Цалмейстерська;
  4. Обер-Шенк,завідував погребами і винами;
  5. Обер-шталмейстер,який з двомашталмейстерамизавідував усім стаєнним штатом,стайнями,екіпажами та стаєнною конторою;
  6. Обер-єгермейстер,якому підпорядковані булиєгермейстер,унтер-єгермейстертаєгермейстерська контора;
  7. Обер-гофмейстріна,у віданні якої перебувалигофмейстріна,12статс-дамі 12фрейлін.

Понад те, до придворного штату належалидиректор вистав,відав придворними театром і музикою, іобер-церемоніймейстерз двомацеремоніймейстерамиі секретарем.

XIX століття

[ред.|ред. код]

ІмператорОлександр Iскоротив штати та видатки, скасувавПридворну канцелярію(указ18 грудня1801р.) і вніс корінні зміни в положеннякамергерівікамер-юнкерів.Указ3 квітня1809р. наказав усімкамергерамікамер-юнкерамв двомісячний термін обрати собі рід служби, а на майбутній час ухвалив, що звання камергера і камер -юнкера"мають представляти придворні відмінності, знак особливої ​​уваги Царської до роду або заслуг предків",причому той, хто носить це звання, повинен проходити службу в тому чи іншому відомстві на загальних підставах. Маніфестом1 січня1807р. про вигоди, даровані купецтву,першостатейному купецтву(чоловічої статі) подаровано право приїзду до Двору; в1824р. право це поширено накупців 1-ї гільдії.

В1826р. визначений комплект фрейлін з 36 старших по пожалування в це звання, і придане наказано видавати з кабінету тільки тим, які увійшли до комплекту. У тому ж році встановлений комплекткамергерівв 12 ікамер-юнкерівв 36. В1836р. заборонено представляти до пожалування в званнякамер-юнкерівчиновників нижчетитулярного радника,а вкамергери— нижчестатського радника1850р. цей чиновний ценз підвищено до нині існуючого рівня. В1856р. число П. чинів помножено встановленням званняобер-форшнейдера.

Стан перед революцією

[ред.|ред. код]

На початокXX ст.Придворний штат складався зпридворних чинівіпридворних служителів.

Серед придворних чинів розрізнялисяпершийідругийчини Двору.

До перших чинів Двору належали:обер-камергер,обер-гофмейстер,обер-гофмаршал,обер-шенк,обер-шталмейстер,обер- єгермейстер,обер-форшнейдер.

До других чинів Двору —гофмейстери,шталмейстери,єгермейстери,обер-церемоніймейстери,гофмаршали. За ними слідувалицеремоніймейстери,камергериікамер-юнкери.

Перші чини двору прирівняні затабелем про рангидо цивільних чинів другого класу, другі чини Двору — до цивільних чинів третього класу,церемоніймейстери— до цивільних чинів п'ятого класу; званнякамергерівікамер-юнкерівне присвоювали ніяких цивільних чинів.

Дарування в придворні чини, а так само в звання камергерів і камер-юнкерів Двору Його Величності залежало безпосередньо від найвищого розсуду і не підлягало загальним правилам про вислугу років. До пожалування вкамергерине могли бути представлені чиновники нижче чинудійсного статського радника,а в звання камер-юнкери — нижче чинуколезького асесора.

Перебуваючі у званні камергерів по досягненні чинутаємного радника,а перебуваючі в званні камер-юнкери — по досягненні чинудійсного статського радникавиключалися з придворних списків.

Одна з переваг придворних чинів і дам, яку вони поділяли разом з вищими державними сановниками, полягало у«вході за кавалергардів»,тобто у праві збиратися під час великих при Дворі виходів (виходом при Дворі називалася хода Їх Імператорських Величностей з іншиминайяснішими особиз внутрішніх апартаментів в церкву і назад. Виходи поділялися на великі і малі) в залі, найближчому до внутрішніх апартаментів. Біля цього залу встановлювався в деяких урочистих випадках пікеткавалергардського полку,від чого походить і самий вираз:«вхід за кавалергардів».

Потім придворні чини обох статей користувалися правом бути представленими Їх Величності; це право поширювалося і на військових і цивільних чинів перших чотирьох класів та їх подружжя. Особи, які не користувалися правом бути представленими до Двору, не могли бути запрошені на бали та інші зібрання при Дворі, хоча б і були представлені Їх імператорським величністям приватно. Такі особи могли бути запрошувані тільки за особливим височайшим повелінням щоразу і тому в списки запрошених на бали не вносились.

Це правило не поширювалося наштаб-таобер-офіцерів,які могли бути запрошувані на бали, хоча б і не користувалися правом бути представленими Їх Величності.

П. служителі поділялися на нижчих (камер-лакеї,камер-козаки,скороходи,вершникита ін.) і вищих (камер-фур'єри,гофро-фур'єри,камердинери,мундшенки,кофешенки,тафельдекери,кондитериіметрдотелі). Останнім присвоєно звання придворних офіціантів; прослуживши в ньому 10 років, мундшенки, кофешенки, тафельдекери, кондитери і метрдотелі отримували з найвищого дозволу чин XII класу, гофро-фур'єри — чин IX класу, але вищі чини вони не отримували; камердинери, що перебували при найвищих особах і при Імператорському Ермітажі, отримували за вислугою в офіціантському званні 10 років чин XII класу, такими ж чинами, але не далі VIII класу включно, нагороджувалися в терміни, встановлені для цивільних чиновників; камер-фур'єри, призначувані звичайно з камердинерів і гофро-фур'єрів, при призначенні на цю посаду нагороджувалися чином VI класу, але не вище. П. офіціанти не мали права переходити з П. служби в цивільну. Особливі правила існували про пожалуванні в чини П.півчих(див.).

До 1 січня1898р. придворний штат Його Величності становили 16 перших чинів Двору (3обер-камергери,7обер-гофмейстерів,1обер-гофмаршал,1обер-шенк,1обер-шталмейстер,2обер-єгермейстериі 1обер-форшнейдер), 147 других чинів двору (41гофмейстер,22шталмейстери,9єгермейстерів,2обер-церемоніймейстери,1гофмаршал,21 людина на посадігофмейстерів,35 чоловік на посадішталмейстеріві 16 чоловік на посадієгермейстерів), 13 осіб на посадіцеремоніймейстерів,176 в званнікамергеріві 252 в званнікамер-юнкерів.

Чини, що мали П. медичні звання (див.Лейб-медик): 1лейб-медик,10 почесних лейб-медиків, 3лейб-хірурги,4 почесних лейб-хірурги, 2лейб-акушери,2 почесних лейб-акушери, 2лейб-окулісти,1лейб-педіатр,1 почесний лейб-педіатр, 3 почеснихгофро-медики.

Камер-фур'єрів— 2 при одному обер-камер-фур'єрі;камердинерівпри Государі Імператорі — 3.

П. дам до1 січня1898р. перебувало: 17статс-дам,4камер-фрейліни,190фрейлін,4 дівиці, поміщені для проживання з фрейлінами в Таврійському палаці.

При кімнатах Государинь Імператриць крім фрейлін перебували:камер-фрау,камер-юнгфери,камер-медхенитакамердинери.

Не належали до Придворного відомства, але перебували при Особі Государя Імператора особиСвити.

П. відомство у широкому сенсі цього слова становило всеміністерство Імператорського Двору,у тіснішому сенсі — особливі встановлення цього міністерства. Гофмаршальська частина під управлінням гофмаршала вела справи по платні Найвищого Двору, по влаштуванню прийомів, з подорожей Найвищих Особ і по завідуванню придворнослужителями рухомого складу. Санкт-Петербурзьке палацове управління, перебуваючи під веденням начальника управління, завідувало П. служителями, будівельними роботами, оздобленням і утриманням імператорських палаців в СПб., палацовими парками і садами і СПб. госпіталем палацового відомства. У всіх палацових управліннях перебували для завідування кімнатним оздобленням доглядачі камер-цалмейстерської частини, а для найближчого завідування прислугою — гофро-фур'єри. П. стаєнна частина під начальством керуючого завідувала П. кіньми, екіпажами, придворно-стаєнними служителями і всіма галузями господарства, сюди належними; найближчий нагляд за особовим складом, кіньми та екіпажами, а також за виконанням нарядів був ввірений двом унтер-шталмейстерам, на допомогу яким були призначені стаєнні офіцери. Великокнязівські двори перебували в завідуванні керуючих (гофмейстерів); Стаєнна частина була ввірена шталмейстерам. Діловодство з управління справами великокнязівських дворів було зосереджено в конторах, завідування якими було доручено керуючим (завідувачам) конторами. Крім перечислених осіб, при більшій частині великокнязівських дворів був передбачений П. штат.

Джерела та література

[ред.|ред. код]

Див. також

[ред.|ред. код]