Географія Казахстану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ГеографіяКазахстану
Географічне положення Казахстану
Географічне положення Казахстану
Географічне положення
КонтинентАзія
РегіонЦентральна Азія
Координати48°00′ пн. ш.68°00′ сх. д./ 48.000° пн. ш. 68.000° сх. д./48.000; 68.000
Територія
Площа2 724 900 км²(9-те)
• суходіл98,25 %
• води1,75 %
Морське узбережжя1894 км
Державний кордон13 364 км
Рельєф
Типпереважно рівнинний,
гори на південному-сході
Найвища точкагораХан-Тенгрі(6995 м)
Найнижча точказападинаКарагіє(-132 м)
Клімат
Типпомірний
Внутрішні води
Найдовша річкаІртиш(1700 км)
Найбільше озероозеро Балхаш (16 996 км² км²)
Інше
Природні ресурсивуглеводні,кам'яне вугілля,залізні руди,руди кольорових металів,боксити,золото,уранові руди
Стихійні лихаземлетруси,зсуви ґрунту
Екологічні проблемирадіоактивне зараження(Семіпалатинський полігон), токсичне зараженняракетним паливом(Байконур), катастрофа Аральського моря

Казахстанцентральноазійськакраїна, що знаходиться в глибині континенту, з виходом до вод Світового океану лише через річкові системиВолгиіДону.Загальна площа країни 2 724 900 км² (9-темісце у світі), з яких на суходіл припадає 2 699 700 км², а на поверхню внутрішніх вод — 25 200 км²[1].Площа країни у 4,5 рази більша за площуУкраїни.

Офіційна назва —Республіка Казахстан, Казахстан(каз.Қазақстан Республикасы/Qazaqstan Respublikasy, Қазақстан/Qazaqstan)[2].Назва країни походить відетнонімутюркомовнихказахів— «казактар» (каз.қазақтар), однина — «казак» (каз.қазақ), що означає вільні люди, шукачі пригод, кочівники[3].Подібну етимологію має українське словокозак.Частка «стан» (перс.stān‎) ірансько-тюркського походження і означає землі, країну[3].

Історія дослідження території

[ред.|ред. код]

Географічне положення

[ред.|ред. код]

Казахстан — центральноазійська країна, що межує з п'ятьма іншими країнами: на сході —Китаєм(спільний кордон — 1765 км), на півдні — зТуркменістаном(413 км),Узбекистаном(2330 км) іКиргизстаном(1212 км), на півночі — зРосійською Федерацією(7644 км)[1].Загальна довжинадержавного кордону— 13 364 км[1].Країна не має виходу до вод Світового океану; на заході омивається внутрішнімКаспійським морем[4][5].Довжина узбережжя внутрішнього Каспійського моря — 1894 км[1].

Крайні пункти

[ред.|ред. код]

Казахстан лежить між 55°26′ і 40°34′паралелямипівнічної широти,48°26′ і 49°13′меридіанамисхідної довготи.

Крайні пункти Казахстану

Крайні пункти:

Докладніше:Час у Казахстані

Час у Казахстані:країна лежить у 2 годинних поясах: UTC+5, UTC+6; столиця —UTC+6 (+4 години різниці часу зКиєвом)[6].

Геологія

[ред.|ред. код]

Корисні копалини

[ред.|ред. код]

Надра Казахстану багаті на рядкорисних копалин:нафту,природний газ,кам'яне вугілля,залізну руду,марганець,хромові руди,нікель,кобальт,мідь,молібден,свинець,цинк,боксити,золото,уранові руди[7].

Сейсмічність

[ред.|ред. код]

Вулканізм

[ред.|ред. код]

Рельєф

[ред.|ред. код]

Середні висоти — 387 м; найнижча точка — западинаКарагіє(-132 м); найвища точка — гораХан-Тенгрі(6995 м) у горахТянь-Шаню[1].Понад ¾ території Казахстану займаютьрівнини,з висотами від 100 до 300 м надрівнем морянизовини.На заході —Прикаспійська низовина(частково лежить нижче рівня Світового океану, —27 м); в центральній частині — зруйнована гірська система,Казахський дрібносопковик;на півдні — частинаТуранської низовини;на півночі —Тургайське плато.У межах рівнин поширені піщані й глинистіпустелі(Кизилкум,Муюнкум,Бетпак-Дала),напівпустеліі сухістепи.На сході та південному сході — гірські хребтиАлтаю,Тарбагатаю,Джунгарського Алатау,Тянь-Шанюз висотами від 3000 до 6995 м (пікТенгрі). Для молодих гір південного сходу характерні сильна розчленованість івертикальна поясність.

Узбережжя

[ред.|ред. код]

Острови

[ред.|ред. код]

Клімат

[ред.|ред. код]

Територія Казахстану лежить упомірному кліматичному поясіконтинентального типу[8].превалюютьпомірні повітряні масицілий рік, західний масоперенос[9].Значні сезонні амплітуди температури повітря, літо жарке й спекотне, зима холодна, утворюєтьсясніговийпокрив. Розподілатмосферних опадівзменшується з півночі на південь, від нестійкого до недостатнього, з утворенням середньоазійських пустель помірного поясу[9].У передгірських і гірських районах випадає від 500 до 1600 мм опадів на рік, у степових — 200—500 мм, у пустельних — 100—200 мм. Середня температура січня — від −18 °C на півночі до −3 °C на півдні; середня температура липня — від 19 °C на півночі до 29 °C на півдні. Річний перепад температур дуже значний: взимку температури можуть опускатися до −50 °C, а влітку приземні температури місцями сягають +70 °C. Добові перепади температур сягають 20-30 °C.

Казахстан є членомВсесвітньої метеорологічної організації(WMO), в країні ведуться систематичні спостереження за погодою[10].

Внутрішні води

[ред.|ред. код]

Близько 80 % території республіки належить до безстічних областей і басейнів внутрішнього стоку. Загальні запаси відновлюванихводних ресурсів(ґрунтовііповерхневі прісні води) становлять 107,5 км³[1].Станом на 2012 рік в країні налічувалось 20660 км²зрошуванихземель[1].

Докладніше:Річки Казахстану

Річки більшої частини країни належать безстічним областям Центральної Азії,Урал— вКаспійське море,Сирдар'я— вАральське море,Ілі— в озероБалхаш.Річки півночі,Іртиш,ІшиміТобол— басейнуПівнічного Льодовитого океану.Багато малих і середніх річок влітку пересихають.

Докладніше:Озера Казахстану

Каспійське моревходить у межі республіки своєю північно-східною акваторією з невеликими глибинами (5-7 м). Крім Казахстану, ресурсами Каспійського моря володіютьРосія,Азербайджан,ІраніТуркменістан.Аральське морерозділене між Казахстаном йУзбекистаном.Площа цього водоймища, яке висихає, за останні 35 років скоротилася вдвічі. ОзероБалхашповністю належить Казахстану. Водоймище має прісну західну акваторію і солону східну.

Болота

[ред.|ред. код]

Льодовики

[ред.|ред. код]

Ґрунтові води

[ред.|ред. код]

Ґрунти

[ред.|ред. код]

За винятком північних районів, загалом ґрунти в Казахстані бідні і засолені. В цілому для країни характернаширотна зональністьґрунтів: на півночі —чорноземи,далі на південь —каштанові,бурі напівпустельні ґрунти,такириі піски пустель. У горах розвинуті каштанові,сірі лісовіі гірські лучні чорноземні ґрунти.

Рослинність

[ред.|ред. код]
Докладніше:Флора Казахстану

На більшості території країни поширена різнотравно-злакова, полиново-злакова, полиново-солончакова степова і пустельна рослинність. На півночі республіки переважають степи і лісостепи. 23 % території країни (північна частина) придатні дляземлеробства,70 % — длявідгінного тваринництва.Лісив країні займають всього 3,5 % території. Здебільшого це хвойні ліси, хоча в горах зустрічаютьсябереза,осика,яблуняйарчевники.У високогір'ях єсубальпійськітаальпійські луки.

Земельні ресурсиКазахстану (оцінка 2011 року):

  • придатні для сільськогосподарського обробітку землі — 77,4 %,
    • орні землі— 8,9 %,
    • багаторічні насадження — 0 %,
    • землі, що постійно використовуються підпасовища— 68,5 %;
  • землі, зайнятілісамиічагарниками— 1,2 %;
  • інше — 21,4 %[1].

Тваринний світ

[ред.|ред. код]
Докладніше:Фауна Казахстану

Узоогеографічномувідношенні територія країни відноситься доКазахстано-Монгольської провінціїЦентральноазійської підобласті,південні райони — доІрано-Турецької провінціїСередземноморської підобластіГоларктичної області[9].Тваринний світ Казахстану своєрідний.Комахийрептиліїпереважають у пустелях і напівпустелях. У степовій зоні зустрічаютьсяджейран,сайгак,вовк,заєць,лисиця,шакал,різнігризуни(миші,ховрашки). Багато казахстанських озер служать постійними або сезонними місцями проживання для гусей, лебедів, качок, чайок,фламінго.Найрізноманітнішою є фауна гір. Тут водятьсяведмеді,гірські козлиібарани,снігові барси,олені,багато видівптахів.Для охорони дикої природи створені заповідники у всіх природних зонах — від пустель до високогір'їв.

Охорона природи

[ред.|ред. код]

Дляохорони природив Казахстані створено 12національних парківі 10заповідників.

Казахстан є учасником ряду міжнародних угод зохорони навколишнього середовища[1]:

Урядом країни підписані, але не ратифіковані міжнародні угоди щодо:Кіотського протоколудо Рамкової конвенції[1].

Стихійні лиха та екологічні проблеми

[ред.|ред. код]

На території країни спостерігаються небезпечні природні явища істихійні лиха:

Середекологічних проблемварто відзначити:

Фізико-географічне районування

[ред.|ред. код]

Уфізико-географічному відношеннітериторію Казахстану можна розділити на _ райони, що відрізняються один від одного рельєфом, кліматом, рослинним покривом:.

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. абвгдежиклмKazakhstan,Geography. Factbook.
  2. Котляков В. М., 2006.
  3. абПоспелов Е. М., 2005.
  4. Part II:[англ.]//United Nations Convention on the Law of the Sea.—N. Y.:United Nations.— Дата звернення: 21 лютого 2017 року.
  5. Атлас світу, 2005.
  6. Time zone converter:[англ.]// Калькулятор різниці в часі між двома пунктами. — The Time Now, 2017. — 1 July. — Дата звернення: 21 грудня 2017 року.
  7. Казахстан //Гірничий енциклопедичний словник:у 3 т. / за ред.В. С. Білецького.—Д.:Східний видавничий дім,2004. — Т. 3. — С. 3. —ISBN 966-7804-78-X.
  8. Атлас. Географія материків і океанів, 2014.
  9. абвФГАМ, 1964.
  10. Members:[англ.]//World Meteorological Organization(WMO). — Дата звернення: 22 лютого 2017 року.
  11. Ramsar Sites Information Service:[англ.]:[арх.8 березня 2019 року] // rsis.ramsar.org. —Convention on Wetlands.— Дата звернення: 8 березня 2019 року.

Література

[ред.|ред. код]

Українською

[ред.|ред. код]

Англійською

[ред.|ред. код]

Російською

[ред.|ред. код]

Посилання

[ред.|ред. код]