Саудівська Аравія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

المملكة العربية السعودية
Al-Mamlaka al-'Arabiyya as-Sa'ūdiyya
Королівство Саудівська Аравія

Прапор Емблема
Девіз:لا إله إلا الله محمد رسول الله(Lā ilāhā illā-llāhu; muhammadun rasūlu-llāhi; Немає Бога крім Аллаха і Мухаммед пророк Аллаха)
Гімн:Aash Al Maleek (Нехай живе король)
Розташування Саудівської Аравії
Розташування Саудівської Аравії
Столиця
(та найбільше місто)
Ер-Ріяд
24°39′ пн. ш. 46°46′ сх. д.countryHGO
Офіційні мови Арабська
Форма правління Абсолютна монархія
Король
Крон-принц
Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд
Мухаммед ібн Салман Аль Сауд
Становлення:
- Королівство проголошене 8 січня1926
- Визнане 20 травня1927
- Завершення об'єднання 23 вересня1932
Площа
- Загалом 2 149 690 км² (13-та у світі)
- Внутр. води практично немає %
Населення
- оцінка 2018 33 000 000 (40)
- перепис оцінка2006 27 019 731
-Густота 11/км² (216-та у світі)
ВВП(ПКС) 2019р., оцінка
- Повний $1 898 51 мільярдів (17)
- На душу населення 55 944 (13)
ІЛР(2018) 0.853 (дуже високий) (39th)
Валюта Ріал(SAR)
Часовий пояс AST (UTC+3)
Коди ISO 3166 SA/SAU/682
Домен .sa
Телефонний код +966
Мапа
Вікісховищемає мультимедійні дані
за темою:Саудівська Аравія

Сау́дівська Ара́вія,офіційна назваКоролі́вство Сау́дівська Ара́вія(араб.المملكة العربية السعودية,Аль-Мамляка аль-Арабія ас-Саудія‎) — найбільша за площею (близько 2 150 000 км2)арабськадержава ПередньоїАзії,займає більшу частинуАравійського півостроваі є другою за площею післяАлжирукраїноюАрабського світу.Межує зЙорданією,Іракомна півночі, зКувейтомна північному сході,Катаром,БахрейномтаОб'єднаними Арабськими Еміратамина сході, зОманомна південному сході і зЄменомна півдні. Це єдина країна, що водночас має берегову лінію уздовжЧервоного морятаПерської затокиі більшу частину території якої займає посушлива безплідна пустеля.

Територія сучасної Саудівської Аравії складається з чотирьох колись окремих регіонів:Хіджазна узбережжі Червоного моря,Неджду центральній частині півострова, а також частинЕль-Хасана узбережжі Перської затоки іАсірна південному заході[1].Королівство засноване 1932 рокуІбн-Саудом.Він об'єднав чотири регіони в одну державу шляхом низки завоювань, починаючи із захопленняЕр-Ріядав 1902 році, прабатьківщини його родини,Саудитів.З того часу країна єабсолютною монархієюі керується з дотриманнямісламськихтрадицій.Ваххабізмпроголошено «панівною особливістю Саудівської культури»[2][3].Саудівську Аравію іноді називають «Країною Двох Святих Мечетей», маючи на увазіМечеть аль-ХарамМецці) таАль-Масджід Аль-НабауїМедині), два найсвятіші місця вІсламі.Кількість населення королівства становить 28 700 000 осіб, з них 20 млн є його громадянами і 8 млн — іноземці[4][5][6].

Саудівська Аравія є другим у світі виробником і першим експортером нафти, а також контролює другі у світі за об'ємамизапаси нафти[7].Спираючись на поклади викопних видів палива, королівство класифікують як економіку з високим рівнем доходів, з високиміндексом людського розвитку[8],вона є єдиною арабською країною, що має членство уВеликій двадцятці[9][10].Однак країна має найменшдиверсифіковануекономікусеред усіх держав-членівРади співробітництва арабських держав Перської затоки[11].У країні встановленийавторитарнийрежим[12],тому міжнародна організаціяFreedom Houseоцінює її як «Не вільна»[13].Саудівська Аравія посідає четверте місце у світі за розміромвійськових витрат[14][15]і, за свідченнямиSIPRI,є другим у світі імпортером зброї[16].Саудівська Аравія вважається регіональною силою[17].У додаток до РСАДПЗ, країна є активним членомОрганізації ісламського співробітництва,ОПЕКіЛіги арабських держав[18].

Походження назви

[ред.|ред. код]

Назва країни походить від династіїСаудитів[19].

Географія

[ред.|ред. код]
Мапа Саудівської Аравії

Див. також:Природа Саудівської Аравії,Геологія Саудівської Аравії,Гідрогеологія Саудівської Аравії.

Загальна географія

[ред.|ред. код]

Саудівська Аравія розташована на найбільшому у світі Аравійському півострові і займає приблизно 80 % його площі. Оскільки Королівство розкинулось на узбережжі Перської затоки і Червоного моря, воно має дуже вигідне економіко-географічне положення. На півночі країна межує з Йорданією та Іраком, на північному сході — з Кувейтом, острівним Бахрейном (по морю), Катаром та Об'єднаними Арабськими Еміратами, а на півдні з Оманом і Єменом.

Клімат

[ред.|ред. код]

Клімат тропічний, на півночі — субтропічний. Літо в Саудівській Аравії тривале, спекотне і посушливе, з середньою температурою +30 °С, в зимові місяці вона опускається до +12 °С. Річна кількість опадів не перевищує 100 мм.

Рельєф, ґрунти

[ред.|ред. код]

Велика частина країни — обширне пустельне плато (висота від 300—600 м на сході до 1520 м), слабо розділене сухими руслами річок (ваді). У північній і центральній частині країни розташовані найбільші піщані пустелі:Великий НефудіМалий Нефуд,відомі своїми червоними пісками. Загальна площа пустель сягає приблизно 1 млн км2.Морські береги переважно низькі піщані.

Гідрологія

[ред.|ред. код]

Майже вся Саудівська Аравія не має постійнихрічокабо водних джерел, тимчасові потоки утворюються тільки після інтенсивних дощів. Особливо рясні вони на сході країни вЕль-Хасі,де багато джерел, що зрошуютьоази.Ґрунтові водичасто розташовуються близько до поверхні і підрусламипересохлих рік — ваді. Проблема водопостачання вирішується за допомогою розвитку підприємств зопріснення морської води,створенням глибокихколодязівтаартезіанських свердловин.

У східній Аравії і вДжебель Тувайк(Jabal Tuwayq) артезіанських свердловин і джерел багато. ВЕль-Хасі(Al Ahsa) створено ряд великих, глибокихводозаборів,які постійно поповнюються з артезіанських джерел, з пластів підземних вод зі східного вододілу Джебель Тувайк. Такі джерела і колодязі — основа дляіригаційнихсистем у місцевих оазах. У районах Хіджаз (Hijaz) і Асір (Asir) колодязі завжди повні та наявна значна кількість джерел, які часто трапляються в гірських районах. У районах Неджд (Najd) і в великій пустелі води набагато менше і її джерела розкидані на великій площі.

Сучасні технології та розширення області геологічних досліджень і промислових розробок, зокрема в питаннях пошуку, розташування і наявності підземних вод у надрах Саудівської Аравії.ГеологиНафтової компанії Саудівської Аравії —«Сауді Арамко»встановили, що дуже глибокі водоносні шари лежать у багатьох районах північної та східної Аравії і найбільшийводоносний горизонту Саудівській Аравії — Вейсья (Wasia), містить більше води, ніж вся Перська затока.Уряд Саудівської Аравії,«Сауді Арамко» іОрганізація Об'єднаних Націй(ООН), таПродовольча та сільськогосподарська організація ООН(Food and Agriculture Organization — FAO) роблять окремі і спільні зусилля щодо використання ресурсів підземних вод цього району.

Флора і фауна

[ред.|ред. код]

Флорапереважно пустельна і напівпустельна. На пісках місцями ростутьбілий саксаул,верблюжа колючка,нахамадалишайники,на лавових полях —полин,астрагал,у руслах ваді — одиночнітополі,акації,а в більш засолених місцях — тамариск; на узбережжі ісолончакахгалофітнічагарники.Значна частина піщаних і кам'янистих пустель майже повністю позбавлені рослинного покриву. Навесні та у вологі періоди року в складірослинностіпосилюється рольефемерів.У горах Асиру простежуютьсясаваноподібніділянки, де ростуть акації,дикі оливки,мигдаль.В оазах —гаїфінікових пальм,цитрусових,бананів,інші видипальм,аравійська акація,зерновітагородні культури.

Фаунадосить різноманітна:антилопа,газель,вовк,шакал,гієна,лисиця-фенек,каракал,дикий осел,онагр,заєць,козеріг,дика кішка,бабуїн.Багатогризунів(піщанки,ховрахи,тушканчики)іплазунів(змії,ящірки,черепахи). Середптахіворли,шуліки,грифи,соколи-сапсан,дрохви,жайворонки,перепели,голуби.Берегові низовини служать осередком розмноженнясарани,а також наявне велике різноманіттякомах,притаманних для таких субтропіків. У Червоному морі і Перській затоці понад 2000 видівкоралів(особливо цінуєтьсячорний корал) та величезне морське біорізноманіття.

Близько 3 % площі країни займають 10заповідних територій.У середині 1980-х років уряд організувавНаціональний парк Асір,де зберігаються такі майже зниклі види дикихтварин,якантилопа-ориксінубійський гірський козел.

Проблеми навколишнього середовища

[ред.|ред. код]

Великі простори королівства займають пустелі, регулярні піщані та пилові бурі.

Однією з найважливіших проблем на зараз є виснаження нерівномірно розповсюджених підземних запасів води. Все більші території захоплюються пустелями. Відбувається нафтове забруднення морського узбережжя.

Брак річок та постійних природних водосховищ призводить до побудови занадто дорогих заводів, що займаються опрісненням соленої води.

Історія

[ред.|ред. код]
Король Абдалла

З доісторичних часів територія сучасної Саудівської Аравії була заселенаплеменами,які займалисяскотарством,сільським господарствомтаполюванням.

Різні цивілізації впливали на розвиток цієї території, бо вона знаходилася по дорозі торговельних шляхів.

ЗVI століття,з виникненням нової релігіїІслам,простежується об'єднання окремих арабських племен, та розповсюдженняарабської мовита релігії.

Ісламська цивілізація залишалася сильною декілька століть, після відбувся сталий занепад цивілізації.

Багато років на цій території відбувалися тертя між різними напрямками Ісламу.

У 1902 році Абн Ель-Азіз бін Абн ель-Рахман Ель Сауд за допомогою мусульманської сектиВаххабітівзайняв містоЕр-Ріяд,та почав змагання за об'єднання арабів в окрему державу. Після 30 років йому це вдалося — у1932році офіційно виникло королівство Саудівська Аравія, тобто Аравія Саудів.

Столицею Ер-Ріяд став 23 вересня 1932 року.

Саудівську Аравію часто називають «Країною двох мечетей», маючи на увазі Мекку і Медину — два головних священних міста ісламу. Територія нинішньої Саудівської Аравії — історична батьківщина арабських племен, які спочатку мешкали на північному сході, а в II тисячолітті до н. е. зайняли весь Аравійський півострів. При цьому араби асимілювали населення південної частини півострова — негроїдів.

На початку VII століття в Мецці була створена нова релігія — іслам, яка зміцнила феодальний лад і держава арабів —халіфатзі столицею в Медині (з 662 року)

Державний устрій

[ред.|ред. код]

Верховна влада

[ред.|ред. код]

За формою державного правління Саудівська Аравія — абсолютна теократична монархія, де державним і релігійним лідером є король із династії племінних вождів Аль-Сауд (Саудідів). Парламенту в країні немає; король володіє необмеженою владою.

Зовнішня політика

[ред.|ред. код]

Зовнішня політика Саудівської Аравії орієнтована на збереження за королівством ключових позицій на Аравійському півострові, серед ісламських держав і держав-експортерів нафти. Дипломатія Саудівської Аравії захищає і просуває інтереси ісламу в усьому світі. Незважаючи на союзницькі відносини з Заходом, Саудівська Аравія часто піддається критиці за поблажливість до ісламу. Відомо, що Саудівська Аравія була однією із трьох держав, що визнали правління талібів в Афганістані. Саудівська Аравія є батьківщиною лідера терористичної організації «Аль-Каїда», Усами бін Ладена, а також багатьох командирів, що билися проти російських федеральних військ у Чечні. Чимало представників чеченських збройних сил знайшли притулок у цій країні після закінчення бойових дій.

Складні відносини складаються також зІраном,оскільки і Саудівська Аравія, і Іран, будучи центрами двох основних гілок ісламу, претендують на неформальне лідерство в ісламському світі.

У 1988 році Саудівська Аравія розірвала дипломатичні відносини з Іраном. 10 березня 2023 року уПекіні,за посередництва Китаю, Саудівська Аравія та Іран підписали угоду про відновлення дипломатичних відносин.

На початку 2024 року країна стала членомБРІКС[20].

Внутрішня політика

[ред.|ред. код]

Збройні сили

[ред.|ред. код]

Згідно з королівським указом № 226 в 2011 році Міністерство оборони й авіації було перейменовано в Міністерство оборони. Одночасно з цим зі структури міністерства була виключена цивільна авіація. Нині збройні сили Саудівської Аравії підвідомчі Міністерству оборони. Пост міністра оборони з 1962 року обіймав брат короля принц Султан ібн Абдул-Азіз Аль Сауд. У листопаді 2011 року після смерті принца пост глави оборонного відомства зайняв принц Салман ібн Абдул-Азіз Ал Сауд.

У рядах збройних сил королівства проходять службу близько 200 тисяч осіб (в тому числі національна гвардія). Служба — контрактна. До військової служби залучаються і іноземні найманці. Щороку призовного віку досягають близько 250 тисяч чоловік. Саудівська Аравія входить у першу десятку країн за обсягами фінансування збройних сил, в 2006 році військовий бюджет склав 31,255 мільярдів доларів США — 10 % від ВВП (найвищий показник серед країн Перської затоки), в 2011-му — 48,2 млрд доларів США або 11,4 % ВВП[21].

Мобілізаційні резерви — 5,9 млн осіб. Чисельність збройних сил безперервно зростає, так в 1990 вони налічували всього 90 тисяч осіб. Основним постачальником зброї для королівства традиційно є США (85 % всього озброєння). В країні випускаються бронетранспортери власної розробки. Країна розділена на 6 військових округів.

Склад військових сил

[ред.|ред. код]
  • Королівські сухопутні війська
  • Королівські стратегічні ракетні сили
  • Королівські військово-морські сили
  • Королівські військово-повітряні сили
  • Королівські сили протиповітряної оборони
  • Королівський корпус прикордонної охорони
  • Королівська гвардія
  • Національна гвардія
  • Берегова охорона

Прапор, герб та гімн

[ред.|ред. код]
Прапор Саудівської Аравії

ПрапорСаудівської Аравії — один з офіційних символів Саудівської Аравії. Затверджений 15 березня 1973 року, хоча до цього дизайн прапора та його використання не регламентувалось. На зеленому полотні написана шахада (мусульманський символ віри) та шабля.

Шахада на прапорі:

  • араб. لا إله إلا الله محمد رسول الله‎
  • араб. [Ашхаду] Аль-ля Иллаха Иль-ла Аллах, уа [Ашхаду] анна Мухаммаду расулю Аллах‎
  • укр.[Засвідчую, що] нема Бога крім Аллаха, і [засвідчую, що] Мухаммад посланець Його

Зелений колір на прапорі символізує іслам. Шабля символізує справедливість.

Слід зазначити, що прапор Саудівської Аравії ніколи не буває приспущений, навіть під час жалоби. Крім цього його завжди роблять із двох однакових частин, щоб шахада завжди була написана правильно.

Герб Саудівської Аравії

ГербСаудівської Аравії являє собою два мечі й пальму. Пальма символізує головне дерево Саудівської Аравії. Мечі символізують два роди, які заснували сучасну Саудівську Аравію: рід Ібн-Сауд і рід Аль-Ваххаб.

«Аш аль-Малі́к» (араб. عاش الملك — «Хай живе Король») —державний гімнКоролівства Саудівська Аравія від 1950 року. Текст був написаний 1984 року Ібрагімом Хафаджі[1].

Текст:

Арабська мова Транскрипція Переклад
سارعي للمجد و العلياء
مجدي لخالق السماء
و ارفعي الخفاق أخضر
يحمل النور المسطر
رددِ الله أكبر ياموطني
موطني عشت فخر المسلمين
عاش الملك للعلم و الوطن
сарайи ліль-межиді уе ль-алье
межиді лихалик ес-сэма
уарфаї аль-хаффак ахдар
яхмілю ннур ель-музаттар
раддіді аллаху акбар, йе маутені
маутені кад ашта фахр аль-муслімі
аш аль-малік ліль-алэм уе ль-уатен
Прагни до слави і вищості!

Прославляй Творця небес, І підніми зелений прапор, Символ світла!

Повтори: Бог великий!

О, моя країна, Моя країна, живи вічно

На славу всім мусульманам!

Хай живе Король

В ім'я прапора і країни!

Адміністративний устрій

[ред.|ред. код]

Див.Адміністративний устрій Саудівської Аравії

Королівство Саудівська Аравія поділяється на 13 провінцій (мінтакат), правління й уряд очолюєкорольіз роду Саудів, який водночас і прем'єр-міністр країни. Титул короля переходить у спадок.

Кабінет Міністрів формується королем, декілька членів королівської сім'ї входять до нього та займають ключові пости.

Провінції:

  1. Ель-Баха
  2. Ель-Худуд еш-Шамалія
  3. Ель-Джауф
  4. Ель-Медина
  5. Ель-Касим
  6. Ер-Ріяд
  7. Еш-Шаркія
  8. Асір
  9. Хаїль
  10. Джизан
  11. Мекка
  12. Наджран
  13. Табук

Найбільші міста

[ред.|ред. код]

Економіка

[ред.|ред. код]
Арамко— саудівська національна нафтова компанія.

Найголовніша галузь промисловості залишається нафтова.

Саудівська Аравія має на своїй території понад 25 % підтверджених нафтових ресурсів планети, займає перше місце серед експортерів нафти у світі. Нафтовидобувна галузь промисловості займає понад 75 % бюджетного доходу країни, 45 %ВВП,та 90 % доходів від експорту. Приблизно 40 % ВВП надходить від приватного сектора.

Уряд тримає контроль над основними секторами економіки країни, хоча в останні роки сприяє зросту приватного сектора для зниження залежності від покупців нафти. Уряд почав дозволяти співучасті приватних та іноземних інвесторів у енергетичному та телекомунікаційному секторах.

У2005році рівеньінфляціїцін становив 0,4 відсотка.

Сільськогосподарські товари —пшениця,ячмінь,помідори,дині,фініки,цитрусові;баранина,птиця,яйця,молочні продукти.

Промисловий сектор економіки —нафтова промисловість,нафтоочистка,нафтопереробна промисловість;аміак,промислові гази,каустична сода,цемент,міндобрива,пластик;метали,ремонт комерційнихсуденталітаків,будівництво.

Експортні товари —нафтата продукція з нафти займає 90 % від всього експорту. Партнери в експорті (на 2004 рік) — США 18,2 %,Японія14,9 %,Південна Корея9,5 %,Китай6,1 %,Тайвань4,5 %,Сингапур4,1 %.

Імпортні товари — машини та обладнання, харчові товари, хімікати, авта, текстильні вироби тощо. Партнери в імпорті (на2004рік) —США15,3 %, Японія 9,8 %,Німеччина8,1 %, Китай 6,6 %,Велика Британія5,7 %.

Саудівська Аравія виступила як донор $100 млн у1993для допомогиЛівану,з2000 року,надає допомогу палестинцям,Афганістану,Іраку,дала обіцянку щодо надання субсидій та позички до фонду допомогиПакистанузруйнованомуземлетрусом.А також пообіцяла підтримати новий тимчасовий уряд Єгипту, який скинув лідерабратів-мусульманпрезидентаМурсі,фінансово — 1 млрд американських доларів як грант (без віддачі) і 1 млрд під низькі відсотки, 2013 р.

Див. також:Корисні копалини Саудівської Аравії,Історія освоєння мінеральних ресурсів Саудівської Аравії,Гірнича промисловість Саудівської Аравії.

Банківська система й валюта

[ред.|ред. код]

Офіційною валютою Саудівської Аравії єСаудівський ріал,валютний курс якого прив'язаний додолара СШАу співвідношенні 3,75 ріала за 1 долар.

Добувна промисловість

[ред.|ред. код]

На початку XXI ст. Саудівська Аравія є одним із найбільших у світі виробників і експортерів нафти та природного газу. Основний продуцент нафти в країні на межі XX—XXI ст. — компанія «Арабієн амерікен ойл компані» (Арамко).

У 2015 р. Саудівська Аравія збільшила видобуток нафти до 10,362 млн барелів на добу[22] За підсумками 2015 року Саудівська Аравія збільшила експорт нафти на 4 % — в середньому вона експортувала 7,39 млн бар. на добу[23].

Саудівська Аравія не дорахується у бюджеті 2020 року понад 100 млрд ріалів (понад $27 млрд) через обвал цін на нафту[24].

Сільське господарство

[ред.|ред. код]

Традиційним для Саудівської Аравії є вирощування фінікової пальми, розведенні овець, кіз та верблюдів.

У країні нараховується близько 23 млн дерев фінікової пальми, фініки є стратегічним продуктом харчування країни. Держава встановлює закупівельні ціни, які є вигідними для виробників фініків, влада навіть сплачує грошову винагороду феллахам (селянам), які виростили нову пальму. Про повагу до цієї рослини свідчить той факт, що на гербі країни зображено саме фінікову пальму.

В останні десятиліття у сільському господарстві відбулись докорінні зміни, влада приділяє багато уваги розвитку цієї галузі, надає допомогу фермерам. Країна повністю забезпечує свої потреби у пшениці, фініках, овочах, багатьох фруктах, молочних продуктах, яйцях, курятині, рибі та креветках. Надлишки продукції експортуються, що є видатним досягненням для пустельної країни[25].

Інфраструктура

[ред.|ред. код]

Транспорт

[ред.|ред. код]

Ще в 1950-х роках перевезення вантажів у межах країни здійснювалось здебільшого на верблюдах. У 1970—1990-х рр. завдяки доходам від нафтовидобутку була побудована розгалужена транспортна мережа.

Найбільша автомагістраль йде від Даммана на узбережжі Перської затоки через Ер-Ріяд й Мекку до Джидди на узбережжі Червоного моря. У 1986 році побудовано 24-кілометрове шосе по греблі, яка з'єднує Саудівську Аравію і Бахрейн. Протяжність шляхів із твердим покриттям 44 104 км, ґрунтових — 102 420.

Загальна протяжність залізниць близько 2000 км перша залізниця пройшла від Ер-Ріяду до Даммама на узбережжі Перської затоки (побудована в 1951 році компанією Aramco), потім до Ель-Джубайля; є гілка до Ель-Харджу (35,5 км)

Розгалужена мережа нафто- (6400 км) й газопроводів (2200 км), є нафтопродуктопровід (150 км). Великий нафтопровід — Трансаравійський, який з'єднує родовища Перської затоки з портами Червоного моря.

Найбільші порти в Перській затоці: Дамман, Рас-Таннура, Ель-Хубар, Міна-Сауд; в Червоному морі: Джидда, Джизан, Янбу.

У країні працюють 27 аеропортів, з них три — міжнародні (в Ер-Ріяді, Джидді та Медині). Протягом найближчих років до категорії міжнародних планується включити й аеропорт у Медині, побудувати п'ять нових портів.

У столиці — Ер-Ріяді розпочато будівництво наземного метро.

Сучасна транспортна система. Великою є мережа нафтопроводів (5400 км) та газопроводів (2200 км). Функціонують 25 аеропортів, у тому числі 3 міжнародні. Морськими портами є Джідда, Даммам, Рас-Таннура[25].

Саудівська Аравія створює найбільший у світі флот нафтових танкерів[23].

Засоби масової інформації

[ред.|ред. код]

Саудівська Аравія є піонером у впровадженні загальноарабського супутникового телебачення. Водночас засоби масової інформації країни піддаються жорсткішому контролю, ніж у багатьох інших країнах Близького Сходу. Критика уряду та королівської сім'ї, а також спроби піддати сумніву релігійні постулати в цілому, відкидаються.

Однак починаючи з2003року почали з'являтися ознаки більшої відкритості. Теми, які донедавна були під забороною, почали з'являтися у пресі та телепередачах. Вважається, що напади наСША11 вересня2001року та випадки тероризму в самій Саудівській Аравії стимулювали появу сміливіших та відвертих матеріалів у засобах масової інформації.

Державна телерадіомовна служба Королівства Саудівська Аравія несе відповідальність за всі телерадіопрограми у країні. Вона керує чотирма мережами телебачення, включаючи канал новин Al-Ikhbaria. Міністр культури та інформації очолює орган із нагляду за діяльністю радіомовлення та телебачення.

Приватні радіо- та телестанції не мають права вести мовлення з території Саудівської Аравії, але країна є головним ринком для загальноарабських компаній супутникового та платного мовлення. Інвестори із Саудівської Аравії володіють деякими з цих мереж, разом із «MBC» на території Дубаї, якою володіє двоюрідний брат короля Саудівської Аравії, та «Orbit», що розташована у Римі. Глядачі на сході країни можуть приймати сигнали телестанцій із ліберальніших країн Затоки.

Газети у Саудівській Аравії засновуються на підставі королівських указів. У країні виходять 10 щоденних газет та десятки журналів. Також можна читати загальноарабські газети, які, однак, цензуруються. У вирішенні питання про публікацію матеріалів на чутливі теми газети орієнтуються на державні агенції новин.

Al-Watan — щоденна газета Al-Riyadh — щоденна газета Arab news — англомовна газета

Телебачення

[ред.|ред. код]

Saudi TV — державна компанія, володіє чотирма мережами

Saudi radio — державна компанія

Агенції новин

[ред.|ред. код]

Saudi Press Agency (SPA) — державна агенція

Інтернет

[ред.|ред. код]

Уряд вклав великі інвестиції у те, щоб блокувати доступ до сайтів, що вважаються непристойними, перелік яких сягає, як кажуть, від релігії до купальних костюмів. У лютому2002року влада закрила понад 400 сайтів без жодних пояснень.

Неофіційно користуватися інтернетом можна черезБахрейнтаОб'єднані Арабські Емірати.Вважається, що дві третини користувачів інтернету є жінками, що вочевидь пов'язано із обмеженою свободою їхнього пересування у саудівському суспільстві.

Станом на 2005 рік Саудівська Аравія мала 2,54 млн користувачів інтернету.

Населення

[ред.|ред. код]
Demographics of Saudi Arabia,FAOdata, 2005; Number of inhabitants in thousands

Населення Саудівської Аравії за станом на липень2006року, становить, близько 27 019 731 особа, у тому числі приблизно 5,5 мільйонів іноземців-резидентів[26].До 1960-х років велика частина населення вела кочовий спосіб життя, але в наш час[коли?]більше 95 % населення, через швидке економічне зростання і збільшення міст більшість їх почали вести осілий спосіб життя.

Етнічний склад

[ред.|ред. код]

Переважна більшість населення Саудівської Аравії складаютьараби(саудівські араби— 74,2 %,бедуїни— +3,9 %, араби Перської затоки — 3 %), що здебільшого зберегли свою племінну організацію. Найбільші племінні об'єднання —аназаішаммар;племена —аваза,авамір,аджман,атайба,балі,бейт Яман,бені атия,бені муррей,бені сахра,бені яс,вахіба,давасір,дахм,джанаби,джухайна,кахтан,манасір,манахіль,муахіб,мутайр,субей,сулейба,шарарат,харб,хувейта,хутейм.Плем'я сулейба, що населяє північні райони, вважається неарабського походження та складається, за деякими даними, з нащадківхрестоносців,захоплених у полон і обернутих урабство.Всього в країні налічується більш ніж 100 племінних об'єднань іплемен.

Крім етнічних арабів, в країні проживають саудівські араби змішаного етнічного походження, що мають турецькі, іранські, індонезійські, індійські, африканські корені. Як правило, ценащадкипаломників, які осіли в регіоні Хіджаз, абоафриканців,яких ввозили до Аравії якрабів(до скасування рабства в1962році в країні налічувалося до 750 тисяч рабів). Останні проживають переважно в прибережних районахТіхамііЕль-Хаса,а також в оазах.

Іноземні робітники складають близько 22 % від всього населення і складаються з несаудівських арабів, вихідців з африканських та азійських країн (Індії, Пакистану, Бангладеш, Індонезії, Філіппін), а також незначного числаєвропейцівіамериканців.Араби іноземного походження живуть у містах, в районах нафтопромислів і на прикордонні з Єменом. Представники всіх інших народів зосереджені у великих містах і на нафтопромислах, де утворюють, як правило, більше половини всього населення. Хоча державними структурами фактична частка мігрантів не вимірюється, але загалом вважається, що в країні є більше восьми мільйонівмігрантівіз країн зі всього світу (у тому числі немусульман)[27]:

Мови в країні

[ред.|ред. код]

Офіційна моваСаудівської Аравії —стандартна арабська,що належить до західно-семітської групиАфроазійської мовної сім'ї.Один із йогодіалектівкласична арабська,на основі свогоархаїчногозвучання в наш час[коли?]застосовується, головним чином, у релігійному контексті. У побуті використовується аравійський діалект арабської мови —аммія,найбільш близький до літературноїарабської мови,який розвинувся з класичної мови —ель-фусха.Всередині аравійського діалекту розрізняються близькі між собою говірки Хіджаз, Ассира Неджд і Ель-Хаси. Хоча відмінності між літературною і розмовною мовами тут менш помітні, ніж в інших арабських країнах, мовамістянвідрізняється від діалектівкочівників.Серед вихідців з інших країн поширені такожанглійська,урду,гінді,фарсі,сомалі,індонезійськата інші менш поширенімови,які використовуються в межах компактного проживання етнічних мігрантських громад.

Релігія в країні

[ред.|ред. код]

Королівство Саудівська Аравія єісламською теократичною монархією,деісламє офіційною релігією, закон вимагає, щоб усігромадяниСаудівської Аравії булимусульманами.Релігійна свободає практичновідсутньою.Уряд не забезпечує правового визнання і захисту свободи віросповідання. У своїй внутрішній політиці, держава гарантує і захищає право на особисте поклоніння для всіх, включаючи немусульман, які збираються в будинках для релігійних відправ, однак це право не завжди дотримується на практиці і взагалі не визначено в законодавстві. Крім того, що забороненіпроповідіта суспільні практики немусульманських релігій[29],ще й саудівськарелігійна поліціяМутавін(Mutaween), як його офіційно називають —Комітет з пропаганди чеснот і запобігання пороку,забезпечує дотримання законності та заборону на практикування немусульманських релігій[30].Окрім того, доволі жорстко дотримуються законишаріату,які застосовуються до всіх мешканців Саудівської Аравії, незалежно від їхрелігії.

Саудівська Аравія є центром ісламського світу. Офіційна релігія — іслам і за різними оцінками, від 85 % до 93,3 % саудівців єсуніти— від 3,3 % до 15 % —шиїти.У центральній частині країни майже все населенняханбаліти-ваххабіти(до них належить більше половини всіх сунітів країни). На заході і південному заході переважно мешкаютьшафіїти,течія сунізму. Тут зустрічаються такожханафіти,малікіти,ханбаліти-салафіяіханбаліти-ваххабіти.У невеликій кількості проживаютьшиїти-ісмаїлітиізейдити.Значна групашиїтів(приблизно третина населення) проживає на сході, в Ель-Хасі.

Християнистановлять близько 3 % населення (за оцінкою Американської конференціїкатолицькихєпископів,в країні проживає близько 500 тисяч католиків), всі інші конфесії становлять — 0,4 % (неофіційно). Крім того, в доволі скрутному становищі перебувають емігранти-заробітчани, яким доводиться приватним чином дотримуватися своїх релігійних переконань. Це близько 1,5 % послідовниківбуддизмув Саудівської Аравії, більш як 400 000 вихідців із Південної Азії приїхали в Аравію, як буддисти. Ще більша громадаіндуїстіву Саудівській Аравії, але на відміну від інших аравійських країн (Бахрейн, Оман, ОАЕ), в цій монархії їх релігійними правами нехтують, адже в більш як мільйонної громади навіть немає свогохраму.Але представники цих немусульманських церков, таки, знаходять рішення своїх релігійних проблем, поки немає дозволів на офіційні відправи в Саудівській Аравії. Вони невеликими групами проводять зустрічі в інтернетних чатах і приватним чином. Іноземцям дозволено зустрітися й проводити церковні засідання впосольствах,після проходження реєстрації і показуючи свійпаспорт,щоб довестигромадянствоіноземної держави, або на приватних зборах у шкільних спортзалах розташованих у закритих общинах робітничих селищ на родовищах.

Суспільство

[ред.|ред. код]

Освіта

[ред.|ред. код]

Науково-технологічний університет імені короля Абдалли

Культура

[ред.|ред. код]
Самі аль-Джабер

Спортомпрофесійним у Саудівській Аравії здебільшого займаються чоловіки. Жінки рідко беруть участь у спортивних змаганнях і завжди без присутності сторонніх людей (чоловіків) — це часто відбувається в критих спортзалах. ХочаФутболє найпопулярнішим видом спорту в країні, але й національна олімпійська команда Саудівської Аравії доволі успішно виступає налітніх Олімпійських іграхта міжнароднихзмаганнях,хороші результати показуєволейбольнадружина та представники з інших видів спорту. Національноїбейсбольноїмолодіжна команда країни, також, брала участь у Молодіжній Лізі Світової Серії бейсболу (Little League World Series). Національназбірна Саудівської Аравії з футболудоволі популярна, тому й чотири рази поспіль бере участь у фінальній стадіїЧемпіонату Світу з футболуі шість разів виступала наКубку Азії з футболу,який вона виграла тричі і займала друге місце, також, тричі. Найвідомішіфутбольніімена —Маджид Абдулла(Majed Abdullah),Мохамед Аль-Деая(Mohamed Al-Deayea),Самі аль-Джабер(Sami Al-Jaber),Саїд Аль-Овайран(Saeed Al-Owairan) іЮсуф аль-Тунаян(Yousuf Al-Thunayan).

Туризм та відпочинок

[ред.|ред. код]

Червоне море в Саудівській Аравії досить популярне серед туристів-дайверів і цілком заслужено вважається одним із найкращих місць у світі для підводного плавання. Саме тут знаходиться найбільша система коралових рифів у світі (близько 200 різновидів кораллів), яка витримує менший натиск зі сторони дайверів, ніж курорти Єгипту, що лежать на протилежному березі моря.

У Саудівській Аравії — одні з найбільш незайманих на планеті коралових рифів — лише тому, що туризм і дайвінг досі не заохочувалися. Так, у 2005 році МЗС країни оформило всього 5,5 тисяч віз для любителів дайвінгу із західних країн. Питання про те, як будуть поєднуватися мусульманська форма одягу у жінок і дайвінг, залишається відкритим, але місцеві агенти сподіваються, що рішення буде знайдено.

Цікаві факти

[ред.|ред. код]
  • У1932році країна утворювалася шляхом злиття двох князівств. Була однією з найбідніших країн світу. Після того, як у1938році в Саудівській Аравії знайшли нафту, вона стала однією із найбагатших країн світу.
  • У Саудівській Аравії немає жодної ріки, прісну воду видобувають з підземних джерел або опрісняють морську. Можливо в країні саме тому бензин коштує дешевше від питної води.

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Madawi Al-Rasheed(2013).A Most Masculine State: Gender, Politics and Religion in Saudi Arabia.с. 65.
  2. Tripp,Culture Shock,2003:p.14
  3. Malbouisson,p. 23
  4. «Saudi Arabia profile — Key facts».BBC News.23 May 2013
  5. Saudi Arabia Launches New Housing Scheme To Ease Shortage.
  6. Demography of Religion in the Gulf.Mehrdad Izady.2013.
  7. http://www.eia.gov/countries/index.cfm?view=production
  8. Human Development Report 2014(PDF).United Nations. 2013. с. 159.
  9. James Wynbrandt (2004).A Brief History of Saudi Arabia.Infobase Publishing. с. 242.ISBN978-1-4381-0830-8.
  10. Soldatkin, Vladimir; Astrasheuskaya, Nastassia (9 листопада 2011).Saudi Arabia to overtake Russia as top oil producer-IEA.Reuters. Архіворигіналуза 24 вересня 2015.Процитовано 29 червня 2015.
  11. UAE has most diversified GCC economy.emirates247.com.6 січня 2014.
  12. Democracy index 2012 Democracy at a standstill(PDF).The Economist Intelligence Unit. 2012.
  13. Freedom House. Saudi Arabia.freedomhouse.org.Архіворигіналуза 2 серпня 2015.Процитовано 29 червня 2015.
  14. The Military Balance 2014: Top 15 Defence Budgets 2013[Архівовано2015-09-24 уWayback Machine.](IISS)
  15. The 15 countries with the highest military expenditure in 2013 (table).Stockholm International Peace Research Institute.Архіворигіналу(PDF)за 4 січня 2015.Процитовано 29 червня 2015.
  16. Trends in International Arms Transfer, 2014.www.sipri.org.Stockholm International Peace Research Institute. Архіворигіналуза 19 березня 2015.Процитовано 18 березня 2015.
  17. Barry Buzan (2004).The United States and the Great Powers.Cambridge, United Kingdom: Polity Press. с.71.ISBN0-7456-3375-7.
  18. The erosion of Saudi Arabia's image among its neighbours.Middleeastmonitor.com. 7 листопада 2013. Архіворигіналуза 9 листопада 2013.Процитовано 29 червня 2015.
  19. Саудівська Аравія.www.geograf.com.ua.Процитовано 9 березня 2016.
  20. П'ять країн офіційно стали новими членами БРІКС: подробиці.РБК-Украина(укр.).Процитовано 7 січня 2024.
  21. http://www.sipri.org/SIPRIMilitary Expenditure Database — База даних військових витрат
  22. Саудовская Аравия обогнала Россию по объему добычи нефти.Главком.22 жовтня 2015.Архіворигіналу за 5 березня 2016.Процитовано 25 травня 2023.
  23. абhttp://olegponomar.com/writer/news/strong-saudovskaya-araviya-sozdaet-krupnejshij-v-mire-flot-neftyanyx-tankerov-strong/
  24. У Саудівській Аравії порахували збитки від обвалу цін на нафту.kosatka.media(рос.).Архіворигіналуза 14 лютого 2022.Процитовано 16 листопада 2020.
  25. абСаудівська Аравія - Вивчаємо географію.sites.google.com.Архіворигіналуза 12 березня 2016.Процитовано 9 березня 2016.
  26. http://www.state.gov/r/pa/ei/bgn/3584.htm
  27. Saudi Arabia: International Religious Freedom Report 2008
  28. Arab versus Asian migrant workers in the GCC countries
  29. International Religious Freedom Report 2007: Saudi Arabia,U.S. Department of State, Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor, 14 вересня 2007,процитовано 29 квітня 2008
  30. «A Catholic Indian priest had just celebrated mass in a private house, when seven religious policemen (muttawa) broke into the house…. The Saudi religious police are well known for their ruthlessness; they often torture believers of other religions who are arrested. AsiaNews sources said there were around 400,000 Indian Catholics in Saudi Arabia who were denied pastoral care. Catholic foreigners in the country number at least one million: none of them can participate in mass while they are in Saudi Arabia. Catechism for their children — nearly 100,000 — is banned.»AsiaNews, April 10, 2006[Архівованоберезень 23, 2015, уWayback Machine.]

Бібліографія

[ред.|ред. код]

Посилання

[ред.|ред. код]

Урядові:

Освітні:

Загальні:

Довідники:

Інші:

ЄгипетЄгипет
ЙорданіяЙорданія
ІракІрак КувейтКувейт
КатарКатар
Перська затока
Червоне море ОАЕОАЕ
Червоне море ЄменЄмен ОманОман