Суддя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Суддя́посадова особа,наділенаповноваженнямина здійсненняправосуддя,що працює всудіта проводитьсудові засіданнявзалі судових засідань,судить людей та висловлює обов'язкову для інших людей думку щодо їх вчинків, згідно із законом.

Міжнародний судвГаазі

Історія

[ред.|ред. код]

Статус судді в Україні

[ред.|ред. код]

Суддею єгромадянин України,який відповідно доКонституції Українита Закону України«Про судоустрій і статус суддів»[1]призначений чи обраний суддею, займає штатну суддівську посаду в одному з судів України і здійснюєправосуддянапрофесійній основі.

Судді в Україні мають єдиний статус незалежно від місця суду в системісудів загальної юрисдикціїчи адміністративної посади, яку суддя обирає в суді.

Незмінюваність:Судді, який обіймає посаду безстроково, гарантується перебування на посаді до досягнення ним шістдесяти п'яти років, за винятком випадків звільнення судді з посади абовідставкисудді відповідно до закону. Суддю не може бути переведено до іншого суду без його згоди, крім переведення:

1) у разі реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду;

2) в порядку дисциплінарного стягнення.

Несумісність:Перебування на посаді судді несумісне із зайняттям посади в будь-якому іншомуоргані державної влади,органі місцевого самоврядуваннята зпредставницьким мандатом.Перебування на посаді судді також несумісне із наявністю заборони такій особі обіймати посади, щодо яких здійснюється очищення влади в порядку, передбаченому Законом України «Про очищення влади».

Суддя не має права поєднувати свою діяльність із підприємницькою або адвокатською діяльністю, будь-якою іншою оплачуваною роботою (крім викладацької, наукової і творчої діяльності), а також входити до складу керівного органу чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку.

Суддя не може належати дополітичної партіїчипрофесійної спілки,виявляти прихильність до них, брати участь у політичних акціях, мітингах, страйках. Перебуваючи на посаді, суддя не може бути кандидатом на виборні посади ворганах державної влади(крім судової) таорганах місцевого самоврядування,а також брати участь упередвиборчій агітації.

Суддя повинен дотримуватися вимог щодо несумісності, визначенихзаконодавствому сфері запобіганнякорупції.Не вважається сумісництвом відрядження на роботу доВищої ради юстиції,Вищої кваліфікаційної комісії суддів України,Національної школи суддів України.

Незалежність:Суддя у своїй діяльності щодо здійсненняправосуддяє незалежним від будь-якого незаконного впливу, тиску або втручання. Суддя здійснює правосуддя на основіКонституціїізаконів України,керуючись при цьому принципом верховенства права. Втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя забороняється і тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Суддя не зобов'язаний давати жодних пояснень щодо суті справ, які перебувають у його провадженні, крім випадків, установлених законом.

Суддя зобов'язаний звернутися з повідомленням про втручання в його діяльність як судді щодо здійснення правосуддя до органів суддівського самоврядування таправоохоронних органів.

Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, а також фізичні і юридичні особи та їх об'єднання зобов'язані поважати незалежність судді і не посягати на неї.

Недоторканність:Суддя єнедоторканним.Затримання судді або обрання стосовно нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою чи домашнього арешту до ухвалення обвинувального вироку судом не може бути здійснено без згодиВищої ради правосуддя.

Суддя, затриманий за підозрою у вчиненні діяння, за яке встановленакримінальначиадміністративна відповідальність,повинен бути негайно звільнений після з'ясування його особи. Суддя не може бути підданий приводу чи примусово доставлений до будь-якого органу чи установи, крім суду.

Судді може бути повідомлено про підозру у вчиненнікримінального правопорушеннялишеГенеральним прокурором Україниабо його заступником[2].

Федеральний суддя

[ред.|ред. код]

В деякихдержавахіснує посадаФедерального судді.Це суддя, який обираєтьсяфедеральним урядомфедеративної держави.

Всудовій системіРосійської Федераціїне визначено поняття «федерального судді»[3][4],але передбачена посада суддіфедерального суду.При цьому всі судді в Росії мають єдиний статус (ст. 2 ч. 1 закону «Про статус суддів в РФ»). Станом на2009рік в Росії було 23297 федеральних суддів в системі судів загальної юрисдикції. Судді федеральних судів призначаютьсяпрезидентом РФ,а суддіКонституційноготаВерховного судуДержавною думою Російської Федерації.

Вимоги до кандидатури на посаду судді

[ред.|ред. код]

На посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п'яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п'ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою[5]

Не можуть бути рекомендовані на посаду судді громадяни:

1) визнані судом обмеженодієздатнимиабонедієздатними;

2) які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню функцій зі здійсненняправосуддя;

3) які мають незняту чи непогашенусудимість.

Не може претендувати на посаду судді особа, до якої згідно із законом застосовується заборона обіймати відповідну посаду.

Не може претендувати на посаду судді також особа, яку було раніше звільнено з посади судді за порушення присяги, порушення вимог щодо несумісності або у зв'язку із набранням законної сили обвинувальним вироком, крім випадків визнання в судовому порядку протиправним рішення про звільнення з цих підстав або скасування обвинувального вироку суду.

Особливості в кримінальному процесі

[ред.|ред. код]

Укримінальному процесісуддею вважається такожприсяжний[6].

Народні засідателі,присяжніпід час розгляду і вирішення справ користуються повноваженнями судді[7].

Згідно зі ст. 58Закону України «Про судоустрій і статус суддів»,народним засідателемєгромадянин України,який у випадках, визначених процесуальним законом, та за його згодою вирішує справи у складі суду разом із професійним суддею, забезпечуючи згідно зКонституцією Українибезпосередню участь народу у здійсненніправосуддя.

Присяжнимє громадянин України, якого у випадках, визначених процесуальним законом, залучають до здійснення правосуддя, забезпечуючи згідно зКонституцією Українибезпосередню участь народу у здійсненніправосуддя.

НовийКримінальний процесуальний кодекс України[8]ввів посадуслідчого судді.Слідчий суддя— суддясуду першої інстанції,до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб укримінальному провадженні,та у випадку, передбаченому статтею 247 цього Кодексу, — голова чи за його визначенням інший суддяАпеляційного суду Автономної Республіки Крим, апеляційного суду області, міст Києва та Севастополя.Слідчий суддя (слідчі судді) у суді першої інстанції обирається зборами суддів зі складу суддів цього суду[6].

Третейський суддя

[ред.|ред. код]

Третейський суддяфізична особа,призначена чи обрана сторонами у погодженому сторонами порядку або призначена чи обрана відповідно до Закону України «Про третейські суди»[9]для вирішення суперечок утретейському суді[10].

Див. також

[ред.|ред. код]

Примітки

[ред.|ред. код]
  1. Закон України «Про судоустрій і статус суддів»
  2. Закон України «Про судоустрій і статус суддів».Архіворигіналуза 6 липня 2014.Процитовано 30 березня 2015.
  3. Володина С. И., Кучерена А. Г., Пилипенко Ю.С.{{{Заголовок}}}. —ISBN 978-5-392-26601-2.
  4. Александр Чашин.{{{Заголовок}}}. —ISBN 978-5-04-113712-0.
  5. Закон України "Про судоустрій та статус суддів".
  6. абСтаття 3 Кримінального процесуального кодексу України
  7. Стаття 58 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»
  8. Кримінальний процесуальний кодекс України: Верховна Рада України; Кодекс України, Закон, Кодекс від 13.04.2012 № 4651-VI
  9. Про третейські суди: Верховна Рада України; Закон від 11.05.2004 № 1701-IV
  10. Стаття 2 Закону України «Про третейські суди»

Джерела

[ред.|ред. код]
  • Бушуев Г. И. Совещание судей при постановлении приговора. — М., 1988.
  • Мартынчик Е. Г. Особое мнение судьи по уголовному делу. — Кишинев, 1989.
  • Балух В. С.Запуганный судья никогда не примет справедливого решения // Голос Украины. — № 238. — 15.12.2009 г.

Література

[ред.|ред. код]
  • Нестерович В. Ф. Органи судової влади як об'єкти лобіювання в Україні — виклик національній правовій системі / В. Ф. Нестерович. Вісник Верховного Суду України. 2010. № 3. С. 38-42.

Посилання

[ред.|ред. код]